polisa.de
  polisa.de

  Vatertag, czyli Dzień Ojca w Niemczech! Termin, znaczenie, propozycje życzeń po niemiecku!

  polisa.de

  W połowie maja wielu ojców na świecie może się radować – wtedy ma bowiem miejsce Dzień Ojca. Dzień ten zawsze przypada w Niemczech na chrześcijańskie święto Wniebowstąpienia Pańskiego (Christi Himmelfahrt w Niemczech).

  Dzień Ojca w Niemczech: Kiedy ma miejsce?

  W czwartek, 9 maja 2024 roku, chrześcijanie obchodzą święto Wniebowstąpienia Pańskiego – a niemieckie rodziny świętują swoich ojców. Dzień Ojca w Niemczech odbywa się zawsze 39 dni po Niedzieli Wielkanocnej i dlatego zawsze jest to czwartek. Dzięki temu, jeśli mieszkacie w Niemczech i weźmiecie wolne w piątek, to możecie sobie zrobić długi weekend.

  Historia Dnia Ojca

  Jako oficjalne święto, Dzień Ojca ma swoje korzenie w USA. Tam jest obchodzony jako dzień honoru dla ojców podobndy do Dnia Matki (Dowiedz się kiedy ma miejsce Dzień Matki w Niemczech). Święto to zostało zapoczątkowane przez Louise Dodd, której ojciec walczył w wojnie secesyjnej w latach 1861-1865. W 1910 roku założyła ona ruch na cześć ojców. Calvin Coolidge, ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, podjął ten pomysł i zalecił wprowadzenie specjalnego święta dla ojców.

  Ostatecznie to prezydent USA Richard Nixon podniósł Dzień Ojca do rangi oficjalnego święta narodowego. Miało to miejsce w 1974 roku. Od tamtego czasu jest on obchodzony w trzecią niedzielę czerwca.

  Jak świętowany jest Dnia Ojca w Niemczech?

  Szczególnie we wschodnich Niemczech dzień ten ma szczególne znaczenie i jest obchodzony jako „Herrenpartie”, które to ma korzenie pogańskie. Mężczyźni wychodzą zazwyczaj na łono natury lub na inne grupowe wypady z kolorowymi wózkami, które w Niemczech nazywa się „Bollerwagen”. Wózkami tymi transportuje się alkohol. Oprócz wózków ręcznych, można się również  spotkać z wozami konnymi (powozami), przyczepami rowerowymi lub taczkami, a czasem nawet przyczepami ciągniętymi przez ciągniki. Często pojazdy są ozdobione gałązkami bzu i brzozy – zgodnie z dawnym zwyczajem.

  Inne tradycje związane z Dniem Ojca w Niemczech

  Fakt, że mężczyźni spotykają się w tym dniu na jedno lub więcej piw, ma miejsce również w Bawarii. Tendencją jest jednak świętowanie Dnia Ojca jako dzień rodzinny – lub nie obchodzi się go wcale. W reprezentatywnej ankiecie przeprowadzonej przez Instytut YouGov, tylko dziewięć procent ankietowanych stwierdziło, że faktycznie spędzili Dzień Ojca z przyjaciółmi i alkoholem. Z kolei 53 procent spośród 988 ankietowanych mężczyzn stwierdziło, że ten dzień nie był dla nich niczym szczególnym.

  Niemniej jednak: Przynajmniej dla wielu dzieci święto to ma ogromne znaczenie. Tak jak w Dniu Matki, w Dniu Wniebowstąpienia dają tacie mały prezent na Dzień Ojca.

  Życzenia z okazji Dnia Ojca po niemiecku

  Poniżej znajdziecie kilka oryginalnych propozycji życzeń z okacji Dnia Ojca po niemiecku wraz z tłumaczeniami:

  • Ich wünsche Dir zum Vatertag nur das Allerbeste! Herzliche Grüße von … – Życzę Ci wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Ojca! Najlepsze życzenia od…
  • Lieber Papa, für mich bist und bleibst Du ein echter Superheld! Alles Liebe zum Vatertag! – Drogi tatusiu, dla mnie jesteś i zawsze będziesz prawdziwym superbohaterem! Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Ojca!
  • Ich wünsche Dir einen sonnigen und heiteren Vatertag. Die allerliebsten Grüße von … – Życzę ci słonecznego i wesołego Dnia Ojca. Najlepsze życzenia od…
  • Blumen, Pralinen, Parfüm – ist doch alles langweilig! Väter wissen wenigstens, wie man richtig feiert! Prosit Vatertag! – Kwiaty, czekoladki, perfumy – wszystko jest nudne! Przynajmniej ojcowie wiedzą, jak się bawić! Na zdrowie z okazji Dnia Ojca!
  • Lieber Vati, ich möchte Dir heute dafür danken, dass Du immer für mich da bist. Ganz liebe Grüße Deine / Dein … – Drogi Ojcze, chcę ci dzisiaj podziękować za to, że zawsze byłeś tam dla mnie. Pozdrowienia od twojej rodziny…
  • Lieber Papa, Du bist einfach der Beste für uns! Wir haben Dich ganz toll lieb! Herzliche Grüße von … – Drogi Tatusiu, jesteś po prostu dla nas najlepszy! Tak bardzo cię kochamy! Najlepsze życzenia od…
  • Auch Vater zu sein ist nicht immer ganz einfach. Doch Du hast bisher tolle Arbeit geleistet und darfst Dir am heutigen Ehrentag ruhig einmal auf die Schulter klopfen lassen! Alles Liebe zum Vatertag! – Bycie ojcem też nie zawsze jest łatwe. Ale jak dotąd wykonałeś świetną robotę i w tym dniu honorowym możesz pozwolić nam poklepać cię po plecach! Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Ojca!
  • Lieber Papa! Es gibt viele gute Gründe, um Dir danke zu sagen. Der beste und fundamentalste ist wohl dieser: Ohne Dich wäre ich gar nicht auf dieser Welt! Ich wünsche Dir alles erdenklich gute und ganz viel Spaß zum Vatertag! – Kochany tatusiu! Jest wiele dobrych powodów, by ci podziękować. Najlepsze i najbardziej fundamentalne jest chyba to: bez ciebie nie byłbym nawet na tym świecie! Życzę wam wszystkiego najlepszego i dużo zabawy w Dzień Ojca.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x