13.08.2020

Dzień Matki w Niemczech: Oto kiedy wypada i jak jest obchodzony w Niemczech!

Dzień Matki 2020 wypada jak zawsze w niedzielę w maju. W którym dokładnie dniu? Jakie jest pochodzenie i znaczenie festiwalu? A co z prezentami?

Dzień Matki w Niemczech

Dzień Matki to dzień uhonorowania matek i macierzyństwa.Na zachodzie święto to obchodzone jest już od 1914 roku. W krajach niemieckojęzycznych oraz w wielu innych krajach obchodzone jest ono w maju. Poniżej przeczytacie, którego dnia Dzień Matki jest obchodzony w Niemczech.

Dzień Matki 2020 w Niemczech – kiedy jest obchodzony?

W Niemczech Dzień Matki jest tradycyjnie obchodzony w drugą niedzielę maja. W tym roku wypada ona 10 maja 2020 roku.

Pochodzenie i znaczenie Dnia Matki

Dzień Matki nie jest wynalazkiem współczesnego handlu detalicznego ani branży reklamowej, jak można by czasem pomyśleć. W rzeczywistości kult macierzyństwa był już uprawiany przez starożytnych Greków – znamy na przykład rytuały kultowe dla bogini Rhei i porównywalne kulty w starożytnym Rzymie. Również w średniowieczu, w XIII wieku w Anglii obchodzono tak zwaną „matczyną niedzielę”.

Przełom dokonał się za sprawą amerykańskiej działaczki na rzecz praw kobiet, Julii W. Howe, która w roku 1872 wezwała do zorganizowania oficjalnego święta dla kobiet. Później, jej córka Ann Marie Reeves Jarvis poszła w ślady matki i walczyła o zarezerwowanie w kalendarzu dnia na cześć matek.

Starania te zostały ostatecznie nagrodzone 8 maja 1914 roku, kiedy to co drugą niedzielę maja oficjalnie wyznaczono jako narodowy dzień uhonorowania matek w USA. W śladu USA poszła wkrótce potem Anglia, co doprowadziło do wprowadzenia Dnia Matki również w Niemczech (1922).

Specjalne znaczenie Dnia Matki w Niemczech podczas okresu narodowego socjalizmu

W czasach narodowego socjalizmu obchody Dnia Matki były związane z ideologią i celami propagandowymi nazistów. Szczególnie matki z wieloma dziećmi były celebrowane jako bohaterki. W 1933 roku Dzień Matki został ogłoszony świętem państwowym i po raz pierwszy obchodzony 3 maja 1934 r. jako „Dzień Pamięci i Honorowy Matek Niemieckich” wraz z wprowadzeniem Służby Matek Rzeszy na czele Rzeszy. W 1938 r. wprowadzono również Krzyż Honorowy Matki Niemieckiej, który po raz pierwszy został przyznany 21 maja 1939 r. w Dniu Matki.

Dzień Matki 2020 w Niemczech: Jakie prezenty otrzymują mamy w Niemczech?

Dzień Matki istnieje w Niemczech od około 80 lat i obchodzony jest w wielu rodzinach. Sondaż z 2019 roku wykazał, że niemieccy konsumenci wydali w zeszłym aż 850 milionów euro na prezenty z okazji Dnia Matki.

Dla większości ludzi prezenty są częścią dobrych manier: 72,3 procent ankietowanych odpowiedziało na pytanie, czy w tym roku dadzą matce coś na Dzień Matki z wyraźnym „tak”. Kobiety są nieco bardziej hojne niż mężczyźni: trzy na cztery kobiety (75,4 proc.), ale tylko 69,3 proc. konsumentów płci męskiej powiedziało, że chce dać matce prezent w tym roku.

Jeśli chodzi o wybór prezentu, konsumenci mają tendencję do wracania do starych tradycji: kwiaty były zdecydowanie najpopularniejszym prezentem na Dzień Matki w 2019 roku. 40,9 proc. mężczyzn i 63,2 proc. kobiet oznajmiło, że podaruje mamie z okazji jej święta kwiaty. Na drugim miejscu znalazły się praliny i czekolada: kobiety (34,8 procent) i mężczyźni (18,6 procent). Samodzielnie zaprojektowane prezenty (27,4%) uzupełniają trzy najpopularniejsze prezenty na Dzień Matki u kobiet, wyprzedzając perfumy (18,2%).

Mężczyźni najwyraźniej mniej lubią rzemiosło: perfumy (10,7%) zajmują trzecie miejsce wśród najpopularniejszych prezentów. 7,3 procent mężczyzn chciałoby dać swoim matkom coś, co sami zaprojektowali (4. miejsce).

Gdzie zamówić kwiaty na Dzień Matki w Niemczech?

Jeśli chcecie zamówić Waszym mamom z okazji ich święta kwiaty, to polecamy skorzystanie z niemieckich kwiaciarni internetowych, które przygotowały na tą okazję specjalne bukiety:

Życzenia z okazji Dnia Matki po niemiecku

Poniżej znajdziecie propozycje oryginalnych życzeń z okazji Dnia Matki po niemiecku:

 • Danke, dass Du immer da bist, Mama. Ich wünsche Dir einen schönen Muttertag! – Dzięki, że zawsze jesteś, mamo. Miłego Dnia Matki.
 • Ich wünsche Dir all die Liebe und das Glück, das Du verdienst. Ich hoffe, Du hast einen schönen Muttertag! – Życzę ci wszelkiej miłości i szczęścia, na jakie zasługujesz. Mam nadzieję, że będziesz miała piękny Dzień Matki.
 • Einen fröhlichen Muttertag, Mama! Vielen Dank, dass Du dich so gut um uns gekümmert hast. Ich weiß, dass es nicht immer einfach war! Wir lieben dich! – Miłego Dnia Matki, mamo. Dziękuję bardzo za tak dobrą opiekę nad nami. Wiem, że to nie zawsze było łatwe! Kochamy cię!
 • Möge Dein Tag so wundervoll und perfekt sein, wie Du es bist. Einen schönen Muttertag! – Niech twój dzień będzie tak wspaniały i doskonały jak ty. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki!
 • Danke, dass Du so eine großartige Mutter, Lehrerin und Freundin bist. Einen schönen Muttertag! – Dziękuję za bycie tak wspaniałą matką, nauczycielką i przyjaciółką. Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki!
 • Schönheit und Verstand, Du bist mehr als das, Du bist von Anfang an eine großartige Mutter, eine Heldin und eine liebevolle Freundin. – Piękno i rozum, jesteś czymś więcej niż to, jesteś wspaniałą matką, bohaterką i kochającą przyjaciółką od samego początku.
 • Danke für Deine nie endende Liebe und Unterstützung Mama! Ich hoffe, Dein Tag ist voller Liebe und Glück. – Dziękuję za nieskończoną miłość i wsparcie mamo! Mam nadzieję, że twój dzień będzie pełen miłości i szczęścia.
 • Mama, danke, dass Du mich nie enttäuscht hast! Einen schönen Muttertag! – Mamo, dziękuję, że nigdy mnie nie zawiodłaś! Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Matki!
 • Mein innigster Wunsch für Dich am Muttertag ist, dass Du gesund und glücklich bist und jeden einzelnen Tag liebst. – Moim najskrytszym życzeniem w Dniu Matki jest, abyś była zdrowa, szczęśliwa i kochała każdy dzień.
 • Ich kann Dir für all deine Selbstlosigkeit und Opfer nicht genug danken. Ich hab dich Lieb, Mutti! – Nie mogę ci wystarczająco podziękować za całą twoją bezinteresowność i poświęcenie. Kocham cię, mamusiu!

Nasza redakcja poleca

Tanie bilety do parków rozrywki w całej Europie (np. Europa Park, Area 47, Disneyland Paris), na musicale i inne eventy, ciekawe wycieczki, a także atrakcyjne oferty hoteli znajdziecie na www.travelcircus.de!

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

1 KOMENTARZ

Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
ANdre

Dobry prezent to zawsze perfumy:) najlatwiej jak znamy ulubiony to mozna kupic ten badz jego odpowiednik. A jak nie znamy to mozna caly zestaw testerow i moze mamuska sobie wybrac swoj ulubiony albo nowy ulubiony sposrod wielu np perfumeria edp24 pl sprzedaje takie cuda

1
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x