fbpx
24.02.2020

Jeździsz w Niemczech na polskich tablicach? Dowiedz się kiedy musisz przerejestrować samochód!

Kiedy i jak długo można jeździć w Niemczech na polskich tablicach, a kiedy konieczne jest przerejestrowanie pojazdu? Kwestię przerejestrowania samochodu w Niemczech regulują generalnie dwa przepisy, a mianowicie niemieckie Prawo Podatkowe, czyli z niemieckiego Steuerrecht oraz Prawo Rejestracji, czyli po niemiecku Zulassungsrecht. Przepisy te postaramy się wytłumaczyć poniżej, gdyż są one podstawą do późniejszych wniosków odnośnie jazdy w Niemczech na polskich tablicach rejestracyjnych.

Niemieckie prawo rejestracji (Zulassungsrecht)

Niemieckie „Zulassungsrecht” reguluje kwestie tymczasowego oraz regularnego uczestniczenia w ruchu drogowym. Zgodnie z zapisem w §20 FZV (Fahrzeug-Zulassungsverordnung – rozporządzenie o rejestracji/dopuszczeniu do ruchu pojazdów), samochody zarejestrowane poza granicami Niemiec mogą tymczasowo uczestniczyć w ruchu drogowym w Niemczech, jeżeli osoby je użytkujące nie mają tam stałego miejsca pobytu. Tymczasowy pobyt ma miejsce wtedy, gdy np. odwiedzacie w Niemczech znajomych czy rodzinę, przyjeżdżacie tu na urlop bądź przejeżdżacie przez Niemcy w drodze na urlop do innego kraju, przyjeżdżacie tu na targi, koncert czy wydarzenie sportowe.

Oto treść przepisu:

„(1) In einem anderen Mitgliedstaat der Europäischen Union oder einem anderen Vertragsstaat des Abkommens über den Europäischen Wirtschaftsraum zugelassene Fahrzeuge dürfen vorübergehend am Verkehr im Inland teilnehmen, wenn für sie von einer zuständigen Stelle des anderen Mitgliedstaates oder des anderen Vertragsstaates eine gültige Zulassungsbescheinigung ausgestellt und im Inland kein regelmäßiger Standort begründet ist.”

Polskie tłumaczenie: Pojazdy dopuszczone do ruchu drogowego w innym państwie Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, mogą brać tymczasowo udział w wewnętrznym ruchu drogowym (czyli w Niemczech – przyp. red.), jeśli w kraju pochodzenia został wystawiony ważny dokument dopuszczenia do ruchu oraz na terenie kraju (czyli w Niemczech – przyp. red.) nie ma miejsca regularny pobyt.

Niemieckie prawo podatkowe (Steuerrecht)

Steuerrecht obowiązuje każdą osobą, która jest zobowiązana do płacenia na terenie Niemiec podatku, w tym także podatku drogowego. Wynika z niego, iż samochodem z innymi tablicami rejestracyjnymi niż niemieckie można jeździć w Niemczech przez maksymalnie rok w przypadku tymczasowego pobytu. Oznacza to, że w przypadku pobytu tymczasowego przez rok jesteście zwolnieni z płacenia podatku drogowego (Kfz-Steuer). Natomiast jeśli wiecie od razu, że Niemcy będą Waszym stałym miejscem pobytu, wtedy musicie jak najszybciej przerejestrować samochód. Nieprzerejestrowanie pojazdu grozi dotkliwymi karami. §1 Nr. 3 Kraftfahrzeugsteuergesetz (ustawa o opodatkowaniu pojazdów silnikowych) mówi bowiem jasno, iż bezprawne korzystanie z samochodu również podlega opodatkowaniu:

” Der Kraftfahrzeugsteuer unterliegt […] die widerrechtliche Benutzung von Fahrzeugen” – podatkowi drogowemu podlega bezprawne korzystanie z pojazdów

Bezprawne korzystanie z pojazdu ma zgodnie z §§ 3 FZV (ustawa o dopuszczeniu pojazdów do ruchu), 48 FZV, 24 StVG (przepisy ruchu drogowego) miejsce wtedy, kiedy samochód nie został dopuszczony do ruchu zgodnie z prawem niemieckim, mimo iż „ośrodek interesów życiowych” (czyli „Lebensmittelpunkt”) jego właściciela znajduje się w Niemczech.

Kiedy w takim razie pojawia się obowiązek płacenia podatku drogowego i przerejestrowania samochodu w Niemczech?

Powyższe regulacje prawne stanowią, iż:

 • Jeśli przebywacie w Niemczech tymczasowo, to jesteście zwolnieni z płacenia niemieckiego podatku drogowego przez okres do 12 miesięcy. Udowodnienie pobytu tymczasowego wcale nie jest takie proste, ponieważ policja może Wam udowodnić dokładnie coś innego. Wystarczy, że np. mieszkacie w Niemczech z rodziną, macie tutaj pracę i policja w krótkim odstępie czasu zrobi trzy zdjęcia samochodu zaparkowanego w pobliżu waszego miejsca zamieszkania. Wtedy jest wiadomo, że z samochodu korzystacie w Niemczech na co dzień i trudno jest udowodnić pobyt tymczasowy.
 • Dodatkowo istotne jest, gdzie się znajduje Wasz tzw. „ośrodek interesów życiowych”, czyli „Lebensmittelpunkt”. Jeśli przebywacie w Niemczech 183 dni w roku lub dłużej, to zgodnie z prawem właśnie tutaj znajduje się Wasz ośrodek interesów życiowych i tutaj musicie uiścić podatek. Jeśli tego nie zrobicie, narażacie się na oskarżenie o oszustwo podatkowe (Steuerhinterziehung) zgodnie z zapisem w § 370 AO (Abgabenordnung – Kodeks Podatkowy). Za sygnał przeniesienia „ośrodka interesów życiowych” do Niemiec uważane jest podjęcie w Niemczech stałej pracy albo pobieranie niemieckich świadczeń socjalnych. W takiej sytuacji udowodnienie pobytu tymczasowego w Niemczech jest praktycznie niemożliwe.
 • Samo opłacenie niemieckiego podatku drogowego nie zwalnia Was z obowiązku przerejestrowania samochodu, jeśli Wasz „ośrodek interesów życiowych” znajduje się w Niemczech.

W niemieckim ustawodawstwie istnieje orzeczenie sądowe (Orzeczenie FG Hamburg z dnia 14.4.2011, numer sprawy: 2 K 246/10 w sprawie podatku od pojazdów silnikowych dla zagranicznych samochodów osobowych), z którego wynika, że: „Zagraniczny samochód osobowy podlega niemieckiemu podatkowi od pojazdów silnikowych, jeśli użytkownik ma miejsce zamieszkania w Niemczech i samochód jest do jego dyspozycji w zakresie użytkowania. Zwolnienie podatkowe określone w § 3 Nr. 13 KraftStG jest nieskuteczne, jeśli pojazd jest użytkowany przez osoby, które posiadają w kraju (w Niemczech) miejsce zamieszkania lub stałego pobytu.”

Ile wynosi podatek drogowy, czyli Kfz-Steuer?

Wysokość podatku zależy od kilku czynników. W przypadku samochodów osobowych przy obliczaniu jego wysokości brane są pod uwagę przede wszystkim pojemność silnika i jego rodzaj (diesel czy benzyna) oraz klasa emisji spalin. Natomiast w przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość podatku jest długość okresu użytkowania w Niemczech.

Aby obliczyć wysokość podatku drogowego w Niemczech, możecie skorzystać z naszego kalkulatora:

Kalkulator niemieckiego podatku drogowego

Czy podatek drogowy nalicza się w Niemczech wstecz?

Jeśli osoba kierująca pojazdem zostanie poddana kontroli drogowej, a nie posiada dowodu opłacenia podatku drogowego za samochód na polskich tablicach rejestracyjnych użytkowany w Niemczech, wtedy podatek nalicza się wstecz od daty zamieszkania w Niemczech.

Np. jeśli pracujecie od 5 lat w Niemczech, to podatek drogowy będziecie musieli niestety zapłacić od pierwszego dnia pobytu w Niemczech, czyli za 5 lat wstecz.

Co z kolei w sytuacji, jeśli płacicie podatek, ale jeszcze nie przerejestrowaliście samochodu?

Niestety, gdyby trafiła się Wam kontrola drogowa w Niemczech, to mimo płacenia podatku, możecie dostać wysoki mandat za jeżdżenie na polskich tablicach, a w najgorszej sytuacji mogą Wam nawet zabrać samochód.

A co z pracownikami stref przygranicznych?

Zgodnie z niemieckimi przepisami, jeśli mieszkacie w Polsce, a pracujecie w Niemczech, wtedy Wasz samochód podlega rejestracji i wszelkim opłatom w Polsce. Tutaj istotne jest miejsce zamieszkania i zameldowania, a nie miejsce pracy.

Jak wygląda sprawa w przypadku studentów?

Studenci z Polski i zagranicy są zwolnieni z podatku i z obowiązku przerejestrowania, o ile się uczą i tylko oni prowadzą samochód. Jednak podczas ewentualnej kontroli należy przedstawić ważną legitymację studencką („Studierendenausweis”) lub aktualne zaświadczenie z uczelni (czyli „Immatrikulationsbescheinigung”). W przypadku podjęcia pracy w Niemczech, status studenta traci znaczenie. W tej sytuacji jesteście bowiem zobowiązani do wymiany tablic i opłacenia podatku drogowego w Niemczech.

Jak i gdzie przerejestrować samochód w Niemczech?

Aby przerejestrować samochód musicie się udać do urzędu komunikacji (Kfz-Zulassungstelle). W tym celu potrzebne Wam będą następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport i zaświadczenie o zameldowaniu)
 • dokumenty samochodu (przetłumaczone na język niemiecki)
 • Europejski Certyfikat Zgodności (COC)
 • przegląd techniczny pojazdu (TÜV / AU)
 • dokument potwierdzający własność pojazdu (np. umowa kupna)
 • tablice rejestracyjne, jeśli samochód jest jeszcze zameldowany
 • elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia (eVB)
 • pełnomocnictwo, jeśli osobiście nie możecie zarejestrować pojazdu
 • pełnomocnictwo do pobrania podatku drogowego z konta (tzw. SEPA Mandat)

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:

Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech

Jakie koszty wiążą się z przerejestrowaniem samochodu w Niemczech?

Koszty przeglądu technicznego to ok. 100 euro, koszty rejestracji ok. 40-80 euro, natomiast nowe tablice rejestracyjne to koszt rzędu 20-40 euro. I do tego dochodzi oczywiście podatek drogowy (Kfz-Steuer) i koszty ubezpieczenia pojazdu.

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

100 KOMENTARZE

 1. A co w sytuacji jeśli kupiłem samochód na kredyt w Polsce i współwłaścicielem jest bank a mam meldunek w niemczech? Nie mam możliwości przerejestrowania

  • W tej sytuacji musi Pan wyjaśnić kwestię wywiezienia pojazdu do Niemiec z bankiem, który to jest oficjalnym jego właścicielem.

  • Ja płacę w Niemczech podatek na polskie tablice rejestracyjne. Tak, jest to możliwe tylko nikt o tym nie mówi. Już 2 razy zatrzymała mnie policja jest wszystko ok, a w Niemczech jestem ponad 2 lata.

 2. Jesli sytuacja jest taka ze posiadam dwa meldunki i dwa obywatelstwa a samochod kupilem i posiadam z polskimi rejestracjami tylko po to by nie stracic procentow i ten wyzej wymieniony samochod uzywam w Niemczech w celach turystycznych ??

 3. A co w sytuacji jeśli, współwłaścicielem jest moja żona ,która ma miejsce stałego popytu w Polsce i tylko ja tutaj jest zameldowany i w Polsce tez posiadam zameldowanie ale tutaj pracuję.Mieszkam tutaj od 4 lata,ale teraz kupiłem auto i mam je zameldoane od kwietnia??

  • jeśli jest tylko współwłaścicielem, to z tego co się orientuję, nic to nie daje… musisz liczyć na dalsze szczęście,że Cię nie skontrolują 🙂 nie ważne ile czasu masz zameldowane auto, ważne że ty jesteś zameldowany powyżej 12miesięcy

   • Witam. Jak wyglada sprawa jezeli place podatek w Niemczech a samochod zarejstrowany jest w Polsce na dwie osoby. Jedna mieszka w PL a druga w D. Niemieckie prawo nie przewiduje wpisania dwoch osob w dowod rejstracyjny co np. wiaze sie z tym :

    Źródło: http://belsat.eu/pl/news/poradnik-dla-turysty-jakie-niebezpieczenstwa-i-niespodzianki-moga-czyhac-na-bialorusi/

    Samochodem z obcymi rejestracjami na Białorusi moze kierować jedynie LUB JEGO właściciel inna osoba, pod warunkiem TYLKO, ZE SIĘ W właściciel znajduje samochodzie. Nigdy nie Wolno przekazywać osobom trzecim samochodu. w 2013 r. głośny byl Przypadek Teresy Strzelec, Która oddała jeepa zrobić naprawy w Brześciu, a syn szefa warsztatu przejechał się NIM potajemnie i został zatrzymany przez milicję. Samochód skonfiskowano i sprzedano na aukcji zanim zdążyła zareagować KOBIETA.

    Czytaj więcej >>>> Teresa Strzelec żart na przetrzymywana Białorusi

    Potrzebuje porady

 4. Co w sytuacji gdy użyczam samochód osobie mieszkającej w Niemczech.Auto jest moje,ma rejestrację w Polsce i tylko go użyczam.Pozdrawiam.

  • wtedy jest ta osoba zwolniona z płacenia podatku oraz przymusu rejestracji auta w Niemczech o ile oczywiście dogada się podczas ewentualnej kontroli policyjnej i wynegocjuje swoje prawa… 🙂

   • @jako:
    Czy powyższa sytuacja została już – że tak to sformułuję – przetestowana podczas kontroli? Jestem w zasadzie w podobnej sytuacji – praca i meldunek w Niemczech od 4 lat z półroczną przerwą, samochód zarejestrowany na ojca mieszkającego w Polsce, ale w Niemczech używany regularnie od 2 miesięcy. Posiadam podpisaną umowę użyczenia na okres 6 miesięcy, ale ze względu na charakter pracy okres ten może się wydłużyć. Czy istnieje ewentualnie możliwość zapłacenia podatku (dla wewnętrznego spokoju :)) za ten samochód? Czy można obawiać się w takiej sytuacji nakazu zapłaty podatku za 4 lata wstecz i nakazu przerejestrowania samochodu, mimo, że nie jestem właścicielem?
    pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za wyjaśnienie.

    • Podłączam się do pytania. Czy jest możliwośc wielokrotnego opłacania rok po roku podatku kfz steuer w przypadku gdy wlasciciel mieszka w polsce a auto przebywa w ciągłym użytku w niemczech. Jednorazowa opłata jest możliwa, bo taką dokonałem. Czy można ten stan przeciągać bez rejestracji w Niemczech.

     • Jak zapłacisz raz to będzie ci przychodzić automatycznie co roku do zapłaty?

   • Nieprawda- powinna ta osoba opłacić podatek drogowy jeśli to auto użytkuje.Jedli dwa razy zostaniesz złapany przez Zoll wtedy sam zrozumiesz.Ja takie auto opłacam kilkanaście lat i żadnych problemów nie ma- natomiast temat przerejestrowania w tym wypadku nie istnieje:-)( auto z firmy,co innego jeśli auto od prywatnej obcej osoby lub taty,mamy Itd)

    • Witam mam pytanie
     jestem emerytką i przebywam na terenie de. jestem zameldowana w pl. i de u córki ktora sie uczy ja woze wnuka do szkoły nie pracuje czy moge zapłacpodatek drogowy i nie zmeniac tablic? jola.

     • Podłączam sie do pytania. Jestem w niemczech na okres 20 miesiecy i nie chcę przerejestrować auta. czy moge zapłacić podatek, jesli tak to gdzie ?

 5. Witam. Pracuję w Niemczech. Właścicielem auta jest moja mama a ja jestem współwłaścicielem. Obecnie moja mama bardzo często jest w niemczech. Aktualnie jest już na emeryturze. Autem poruszam się ja. Czy auto należy przerejestrować? Ja zameldowanie mam w Niemczech a mama w Polsce.

  • Jeżeli jest opłacany podatek w Niemczech za samochód zarejstrowany w Polsce nie ma przymusu przerejestrowania Samochodu na niemieckie tablice

   • Witaj, czy to oznacza, że jeżeli mieszkam w Niemczech od pół roku i jestem zameldowana, opłacam podatek drogowy, to po roku czasu nie mam obowiązku przerejestrowac auto na Niemieckie blachy? Każdy mówi inaczej 🙂 pozdrawiam

 6. A jak wyglada sprawa gdy ma sie 2 obywatelstwa jest sie zameldowanym w de a auto jest ciężarowe 3,5 i jest zarejestrowane na osobę fizyczna prowadząca działalność która jest zawieszona . Co robić w takim przypadku.

 7. Kupiłem samochód na kredyt w Polsce i współwłaścicielem jest bank. Pracuje i mam meldunek w Niemczech? Nie mam możliwości przerejestrowania, bo bank przysłał pismo z brakiem zgody na przerejestrowanie auta.
  Jak to załatwić proszę o odpowiedź.

 8. A jeśli np. Ma się meldunek w Niemczech a pracuje się w Holandii?? Też trzeba przerejestrować samochód na niemieckie blachy?

  • Jak mieszkasz w Holandii, to przecież nie podlegasz pod niemiecki system prawny, więc nie musisz przerejestrowwywać. Chodzi o osoby, które są zameldowane w Niemczech i mają auto zarejestrowane na siebie.

 9. Co w sytuacji, gdy odbywam staż w Niemczech, który trwa 3 miesiące? Nie jest to stała praca, tylko staż, określony czasowo. Nie otrzymuję żadnych niemieckich zasiłków, również firma, w której odbywam staż, nie płaci mi (mam stypendium z programu erasmus).

  • Jeśli z umowy wynika, że staż będzie trwał 3 miesiące, to nie musi Pan przerejestrowywać samochodu.

 10. W ubiegłym tygodniu byłem w Zollamt w Ludwigshafen,land Rheinland Pfalz,w celu oplacenia podatku za auto na polskich tablicach.Mieszkam tu od 2012 roku.Obecne auto posiadam od kwietnia tego roku.W maju zadzwoniłem do Zollamt z zapytaniem jak to jest z poruszanie się autem na polskich tablicach.Mily Pan powiedzial że najlepiej przemeldowac ale wytłumaczyłem że auto kupiłem niedawno i i nie wiem jak długo tutaj zostane.Zaprosił mnie na wizytę w Zollamt i tak też uczyniłem w ubiegłym tygodniu.Kazał zabrac meldunek z Niemiec,dowód osobisty z Polski i dowód rejestracyjny auta.Na miejscu wypełniłem wniosek,dane osobowe,adres niemiecki,nr.rejestracyjny pojazdu,nr VIN pojazdu,marka i model,pojemność i rodzaj silnika.Mily Pan skopiował mój dowod osobisty i dowód rejestracyjny i wypełniony wniosek,postawił pieczątkę z datą i powiedział że od dziś jeżdżę legalnie,muszę wniosek wozić w aucie i okazać w razie kontroli.W ciągu kilku tygodni przyjdzie pocztą blankiet zapłaty z wyliczona suma Kfz Steuer na rok.Zaznaczył że jak będę kończył pracę muszę zgłosić ten fakt żeby nie naliczac opłat za kolejny rok.Mowil że mają przypadek obywatela Bułgarii który nie mieszka już w niemczech od paru lat i tego nie zglosil i ma do zapłaty zaległy podatek.Na koniec zazartowal że 9 na 10 obcokrajowców zjawia się u nich po kontroli Polizei albo Zoll na drodze a tu dobrowolnie dwóch Polaków, byłem z Kolegą, zjawia się z własnej woli jednego dnia.Nie taki Diabeł Straszny jak go malują jak widać. Żadnego tematu naliczania opłat wstecz nie bylo chociaz meldunek mam od 5 lat.Sprawa świeża, załatwiona w ubiegły czwartek w Zollamt Ludwigshafen.Nie wiem jak jest w innych Landach ale w tutaj jest oki.Pozdrawiam.

  • Witam, czy możesz podać nazwę tego wniosku, który wozisz w samochodzie oraz nr tego formularza (na ogół jest podany na dole strony)?

   Pozdrawiam

  • Nie ma naliczania wstecz jeśli posiadasz auto krócej niż okres zameldowania, W takich przypadkach kary naliczane są od chwili posiadania pojazdu, ale powyżej jednego roku

 11. Podoba mi się to staropolskie podejście wielu osób do tematu. A co będzie jak użyczę, albo właścicielem jest mój kot, który już 2 miesiące nie, żyje, ale spłacam za niego kredyt? 1.000 prób wycyganienia się od zapłaty. Sprawa jest dość prosta. Mieszkasz w Niemczech i używasz auto=płacisz od niego podatek.

 12. Ja mam inny Problem, mam tutaj Auto na polskich blachach, chcialbym zameldowac w Niemczech, Ale zgubilem dowod rejestracyjny zostala Mi tylko umowa kupna, karta pojazdu i mam polska polise Oc, Auto jest moje wg. Umowy i polisy. Nie rejestrowalem w Polsce na siebie. Jakies wskazowki z gory dziekuje i pozdrawiam.

 13. Witam.
  Jak wygląda sytułacja gdy ma sie Polski i Nuemiecki meldunek, zamieszkanie i prsca jest w Niemczech, auto jest na Polskich tablicach ale nie jestem jego właścicielem, a właściciel jest w Polsce, a ja tylko korzystam grzecznościowo z auta na zasadzie urzyczenia…Czy też muszę zapłacić podatek…???

  • w takim wypadku nie musisz, ale podczas kontroli, chcąc uniknąć kary musisz być w stanie (językowym) wynegocjować swoje prawa 🙂

 14. To jest tak jak abonamentem za tv. Masz meldunek w de, masz mieszkanie na siebie, masz tu pracę, ale TV jest pożyczony od kolegi z Polski. Czy musisz płacić abonament radiowo telewizyjny? Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie.
  💢😆

  • no z abonentem jest akurat trochę inaczej, ale na uta też przyjdzie czas 🙂 tu zaraz po zameldowaniu dostajesz liścik odnośnie abonamentu, a autem jeździsz dopóki Cię nie złapią 🙂

 15. To ja mam pytanie.
  Chciałbym kupić samochód w Polsce, tam go zarejestrować ale używać w Niemczech gdyż tu mieszkam i pracuję.
  Czy mogę nim jeździć legalnie po opłaceniu podatku drogowego?

 16. Ja pierdziele. Bardzo proszę. Jak najchętniej zapłacę ten podatek drogowy, od posiadania samochodu i wszelkie inne. Tylko tak jak kolega kilka pozycji wyżej nie wiem jak długo zostanę w Niemczech. Za kilka miesięcy mogę pracować w innym kraju, a auto mam zamiar wziąć w salonie nówkę sztukę w Polsce i nie będę go przerejestrowywał co rok czy dwa, zwłaszcza że po czterech mam go zamiar oddać. Czy na taką zagwozdkę ma ktoś coś treściwego i konkretnego do powiedzenia, oprócz wylewania żalów i boleści na temat wcześniej wspomnianego auta. I nie, nie lepiej jest mi kupić auto w Niemczech z wcześniej wymienionego powodu.

  • nadal ta sama odpowiedź 🙂 będąc zameldowanym w Niemczech powyżej 12miesięcy jesteś zobowiązany zarejestrować samochód, a te pierwsze 12miesięcy nie jesteś nawet zmuszony do płacenia podatku, a jeśli sam od siebie zapłacisz to po prostu po upływie 12miesięcy prędzej Cię ścigną. a co ich to obchodzi, że nie masz planów na przyszłość odnośnie miejsca pracy???

 17. wkrótce wyjeżdzam do Niemiec na oddelegowanie z pracy. Moje stałe miejsce zamieszkania jest nadal w Polsce, ale już teraz wiem że długość pobytu wyniesie 18 miesięcy. Czy w takim przypadku również powinnam przerejestrowac auto?
  pozdrawiam

  • jesli nie bedziesz przemieszczac sie autem to co sie martwisz ?, jesli natomoast masz zamiar zabrac auto ze soba musisz je oplacac u faszystow taka jest prawda , w UK jest jeszcze gorej jesli dostanesz numer podatkowy to praktycznie auta na polskich numerach uzywac nie mozesz wcale tylko zmiana numerow i oplacanie wszystkich skladek tu , jest jeden MYK ktos w polsce wystawia papiery ze TY imie nazwisko numer auta jestes w delegacij uzywasz auta do biznesu , czyli delegacja , muszisz miec to przetlumaczone na jezuk zamieszkania i chu… moga zrobic bo auto de facto jesy uzywane do czasowego biznesu

 18. jeśli nie będziesz zameldowana w Niemczech to nic nie musisz 🙂 jeśli będziesz, to ja na Twoim miejscu zaryzykowałabym te pozostałe 6 miesięcy-jest nikłe prawdopodobieństwo, że Cię skontrolują 🙂

 19. Witam. Dostałam pismo z zollamt o przerejstrowane auta i dlaczego do tej pory nie zostało przerejstrowane. Jak wiadomo chcą naliczyc podatek. Faktem jest że mam meldunek w niemieczech od 3 lat ale auto było w Polsce do marca tego roku i tutaj jest 6 miesięcy. Jak ja mam to udowodnić. Jak można naliczyc podatek na podstawie meldunku kiedy wcale tu auta nie miałam.

 20. jak czytam ta cala europejska patologie to stwiedzam ze cale te EU powstalo tylko poto zeby wschodnia europa byla wyrobnikami parchow z dawnej EWG przemnianowanej na EU
  wdupie mam niemieckie prawo mam prawko z UK moga mi naskoczyc ze swoimi podatkami i zdjeciami

  • agatko, gdyby nie ta opluta przez Ciebie UE nie mogłabyś mieć prawka z UK, bo po prostu nie wpuścikli by Cię na wyspy.

 21. Witam mam seata toledo 2 z 2000 r 1.9 tdi który był sprowadzany z Niemczech do Polski Jestem 2 właścicielem z Polski.A mianowicie chodzi mi o to jak zarejestrować samochód na Niemieckie tablice ponieważ już muszę jak to wygląda i ile kosztuję, dodam że ja jestem właścicielem a ojciec współwłaścicielem a samochód po kupnie samochodu nie został w Polsce prze zemnie przerejestrowany.A szkoda mi go nie rejestrować ponieważ samochód naprawdę chodzi bardzo dobrze.Pozdrawiam proszę o odpowiedz

 22. Witam jak w DE z podatkiem drogowym kiedy trzeba opłacić dodam że jestem zameldowany ponad pół roku

 23. Jestem zameldowany w Niemczech i w Polsce (w Polsce również żona i dzieci )
  Złożyłem wniosek w Zollamt że chce opłacić podatek drogowy to po miesiącu mnie poinformowali że jestem zwolniony z podatku dopóki moja rodzina mieszka w Polsce i tam systematycznie mieszkam

 24. Witam a jak wygląda sprawa gdy nie mam meldunku zamieszkania tylko zameldowana jest moja firma(gewerba) w biurze u księgowej . W Niemczech jestem ponad pół roku w roku ale samochodem tylko około trzy miesiące wykorzystuje go tylko do dojazdu do Niemiec.

 25. Witam. Jestem w Niemczech od 4 miesiecy. Dostałem dziś pismo, że jakaś „uprzejma” osoba zgłosiła fakt taki iż poruszam się tu samochodem na polskich blachach. Jak to wygląda czy faktycznie ktoś to zgłosił? Czy to normalne że po tak krótkim czasie już każą mi przerejestrować samochód? Planowałem być tym samochodem pół roku, wtedy sprzedać go w Polsce, a tu zonk, czas na rejestrację w DE 2 tygodnie w innym wypadku zabiorą tablice rejestracyjne oraz nalicza opłatę egzekucyjną 230Euro . Czy jak zaprowadzę teraz samochód do Polski i fizycznie go tu nie będzie, ale nadal będzie moją własnością to będą się tego czepiać? Czy muszę go sprzedać żeby nie rejestrować go w Niemczech? Trochę zagmatwane ale będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

 26. Mój kolega ostatnio został trafiony przez policje ,no i pozamiatane 3 lata wstecz trzeba będzie płacić ,a taki był cwaniaczek z kółkiem w nosie

 27. A co jeśli ktoś jest przez polską firmę wysłany na kontrakt do de na 2 lata. I tak też jest neldowany na 2 lata.

 28. Witam serdecznie,
  mój bratanek jest miesiąc w niemczech, pracuje legalnie, ma meldunek.
  Koniecznie chce wziąć drugi samochód mojego brata do użytkowania tam na miejscu.
  Brat jest właścicielem samochodu, bratanek nie.
  Z przeczytanych tu i ówdzie porad pomyśleliśmy napisać umowę użyczenia potwierdzić notarialnie oraz przetłumaczyć na język niemiecki.
  Lecz ciągle kołata się myśl, czy co z niemieckim podatkiem, bo przerejestrować bratanek nie będzie mógł, gdyż nie jest właścicielem.
  Co w takim wypadku?

 29. A co jeśli brat wystawi mi kwit ze auto jego a on mi je pożyczył? Jeżeli będzie problem z kwitkiem ze użyczył to mi wystawi kwit ze auto jest wypożyczone i lekko 10 lat zanim się dorobię będę dymal ten chory kraj!:) pozdrawiam

 30. Mam samochód na polskich zabytkowych tablicach, czy auto które jest wpisane do polskiej ewidencji aut zabytkowych też podlega tym samym przepisom w DE co auta na zwykłych tablicach? Zaznaczam że użytku je auto tylko na złoty i weekendów, nie zarabiam (nie jeżdżę do pracy) nim pieniędzy. Będę zobowiązany za odpowiedź.

 31. Hej a co z opcja taka ze auto zarejestrowane w Pl polskie tablice na przyklad na dziadka a jezdzi nim corka lub wnuk w De

 32. Witam, mam trochę odmienny problem z autem, od niedawana wynajmuję mieszkanie w Guben gdzie jestem również zameldowany, pracuję po polskiej stronie w Gubinie, samochodem codziennie dojeżdżam do pracy, czy muszę przerejestrować auto czy może zostać na polskich tablicach. Dodatkowo nadmienię że posiadam również polski meldunek u rodziców w Gubinie. Z góry dziękuje za info
  Pozdrawiam
  Norbert

  • Mieszkamy z żoną w DE ok 10 km od Szczecina, gdzie na co dzień pracujemy. Mamy samochody na niemieckich blachach i jest to absolutnie bezstresowe. Polecam.

 33. Skąd pochodzi informacja, że studenci z Polski i zagranicy są zwolnieni z podatku i z obowiązku przerejestrowania?

 34. Mam pracę w Holandii od 30.11.2018 będę zameldowana w Niemczech samochód osobowy Mazda 2 na Polskich numerach .Gdzie i jakie podatki muszę płacić czy muszę zmienić tablice.Dojeżdżam codziennie do pracy w Holandii.
  Proszę o informacje.

 35. Jeżeli ktoś posiada gospodarstwo rolne w Pl i
  dodatkowa posiada działalności w DE również musi przerejestrować samochód na niemieckie tablice dodam że właścicielem samochodu jest moja żona ja jestem tylko współwłaścicielem ale tylko ze względu na zniżki OC .Moja żona pracuje w PL córki uczą się również wPl czy w tym wypadku konieczna jest rejestracja w DE . Dziękuje z góry z odpowiedz 😀

 36. A jak wygląda sprawa gdy w Polsce kupię samochód, ale go nie przerejestruje (w Polsce) na siebie, tylko od razu z umową kupna-sprzedaży pojadę nim do Niemiec i tam na miejscu go zarejestruję na siebie na niemieckie blachy – jest to możliwe ? czy jednak muszę go najpierw w Polsce przerejestrować ?

  • Podłączam się do pytania. Czy mogę bez auta pojechać do Niemiec i załatwić tablice DE i z nimi wrócić do PL po auto? Chciałbym uniknąć wyrejestrowania auta w PL, zakupu tablic wywozowych i krókoterminowego OC/AC, aby tylko przejechać do Niemiec.
   Problem tylko z tym badaniem w DE – do niego jest potrzebne auto przecież. Czy badanie z PL (auto z 2015 roku) nie wystarczy, aby zarejestrować auto w DE bez samochodu „fizycznie” w DE?

 37. Dziękuję za ten artykuł. Właśnie się zastanawiałem co zrobić w moim dość nietypowym przypadku. Mam Żonę – Niemkę, jestem tu zameldowany od kilku miesięcy, mam też meldunek w Polsce. Pracuję cały czas w polskiej firmie, które jest właścicielem auta którym co tydzień jeżdżę między Polską a Niemcami. Firmowy pojazd mam do swojej do swojej dyspozycji, oczywiście za zgodą i wiedzą właścicieli firmy w której pracuję. I tu pytanie – jak i czy mogę legalnie poruszać się tym pojazdem po Niemczech?

  • Cieszymy się, jeśli moglismy pomóc. Skoro właścicielem auta jest polska firma, to nie musi Pan przerejstrowywać samochodu. Poza tym ma Pan meldunek w Polsce i jeśli dobrze rozumiemy, to tam znajduje się ośrodek Pańskich interesów życiowych.

 38. Tak jest – oprócz niemieckiego mam również meldunek w Polsce. Na wszelki wypadek wezmę pismo od pracodawcy potwierdzający jego własność pojazdu i zgodę na poruszanie się nim przeze mnie. Przetłumaczę to na język niemiecki i mam nadzieję, że to ostatecznie załatwi sprawę w przypadku kontroli. Jeszcze raz dziękuje za informację – bardzo mi Państwo pomogliście, już nie pierwszy raz 🙂 Gratuluję portalu i dobrej roboty którą dla nas Państwo robicie!

  • dziękujemy za miłe słowa! Staramy się jak możemy i mamy nadzieję, że jeszcze nie jeden raz materiały zamieszczane na stronie okażą się pomocne 🙂

 39. Witam. Pracuje w Niemczech od pół roku. Mam umowe na stałe. Jestem również tutaj zameldowany. Moja żona mieszka w Polsce, jesteśmy wspólnie zameldowani w Polsce pod jednym adresem. Odwiedzam żonę regularnie. Nie pobieram żadnych środków socjalnych w Niemczech. Poruszam się samochodem na polskich tablicach rejrstracyjnych. Czy muszę zmienić tablice w samochodzie?

 40. Witam. Pracuję w Niemczech ponad 5 lat, mam meldunek w Niemczech i stałe zameldowanie w Polsce. Żona z córką na stałe mieszkają w Polsce, regularnie co dwa tygodnie jeżdżę do domu do Polski. Przez cały ten okres jeździłem samochodem zarejestrowanym na żonę w Polsce, a w czerwcu tego roku go sprzedałem i chcę kupić nowy i znowu zarejestrować go na żonę w Polsce. Jak do tej pory żadnej kontroli nie miałem, proszę o poradę, czy w dalszym ciągu mogę jeździć samochodem z polskimi tablicami rejestracyjnymi.

 41. Witam
  Posiadam auto której jest zarejestrowane na mojego tatę w Polsce ze względu na ubezpieczenie auta. Autem będę jeździł w Niemczech na co dzień. Mam meldunek w Niemczech. Co zrobić żeby wszytsko było tak jak powinno?

 42. Samochód w leasingu, firma (JDG) ma siedzibę w PL. Meldunek w PL i w DE. Mieszkanie w DE, praca w PL. Co w takiej sytuacji? Nie jestem właścicielem samochodu, przerejestrowanie nie wchodzi w grę – leasingodawca nie wyrazi zgody.

 43. Witam a jeżeli ja pracuje na najzwyklejszej gewerbe ,bez płacenia podatku w Niemczech ,chodzi o kwotę do 17,000tyś Euro ,pracuje 150 dni w roku też podlegam przerejestrowaniu i płaceniu podatku drogowego

 44. A co w sytuacji kiedy nie płacilo się podatku od samochodu i zamknęło się firmę i wymeldowalo ? Czy podczas jazdy w Niemczech kiedyś tam podczas rutynowe kontroli mogą zarządac zwrotu podatku ?

 45. Kochani,p……dolenie,ja mieszkam juz 9 lat auto zmieniam srednio co 8-9 miesiecy oczywiscie zarejestrowane w Polsce na rodzine i dotad zadnych problemow i podatkow ,przestancie robic w gacie z powodu niemieckich przepisow!Auto stoi w garazu ( nie mozna go sfotografowac)jezdze super przepisowo wiec nie mam kontroli.Jak chcecie bulic to prosze bardzo!

  • Pojebane przepisy i tyle. Powinni zrobić ten jebany podatek w paliwie i byłoby uczciwie i wszyscy by płacili i wpływy do budżetu byłyby większe bo każdy by płacił nawet ten kto turystycznie jedzie. 5 centów więcej na litrze nie zrobiłby problemu większego.

 46. A czy ktoś mi odpowie co w przypadku kiedy wspolwascicielem auta zarejestrowanego w PL jest Bank A ten oczywiście nie zgodzi się wyrejestrować auta w PL więc nie da rady go przerejesteowac w PL…oczywiście rodzina mieszka na stałe w PL A mężczyzna pracuje w DE co w takim przypadku ????

 47. Pracuję w Niemczech i mam umowę na 9 msc. W takim przypadku nie muszę przerejestrować samochodu? I co, jeśli po tych 9 msc przedłużę umowę o kolejne 9 msc? Nie jest to stała praca, w każdej chwili mogę zostać zwolniony, bo jestem w tzw. delegacji.

 48. Nie Można zmuszać kogokolwiek do zmiany tablic jeżeli jest on obywatele kraju z którego samochód pochodzi

 49. Od sierpnia 2019 jestem zameldowana w Niemczech,w Polsce również.Pracuje w Niemczech na umowę na czas określony.W styczniu 2020 kupiłam samochod w Polsce,kiedy muszę przerejestrować go w Niemczech?

 50. Co gdy z narzeczonym jesteśmy zameldowani w DE i w Pl (mieszkamy i pracujemy w DE) narzeczony ma dwa auta (jedno jest zarejestrowane na jego ojca a drugie zarejestrowane na jego brata) Ojciec i brat również mają meldunki w Pl i w DE. Czy mój podlega do podatku??

 51. Wszystkie rady fajne dopóki nie dostaniesz, wezwania jak ja, mieszkam dopiero 7 miesięcy i muszę przerejestrować auto, chciałam ale mam gaz i nie mam legalizacja R115 na Unię i Niemcy coś specjalnego, więc albo demontaż albo wywóz do Polski, może ktoś miał podobny problem, nie mogę opłacić już tylko podatku drogowego a Pan na celnym powiedział że nawet jeżdżąc samochodem córki muszę go przerejestrować i uśmiechał się pod nosem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika