Jeździsz w Niemczech na polskich tablicach? Dowiedz się kiedy musisz przerejestrować samochód!

Kiedy można jeździć w Niemczech na polskich tablicach, a kiedy konieczne jest przerejestrowanie pojazdu? Kwestię przerejestrowania samochodu w Niemczech regulują generalnie dwa przepisy, a mianowicie Prawo Podatkowe, czyli z niemieckiego Steuerrecht oraz Prawo Rejestracji, czyli po niemiecku Zulassungsrecht. Te postaramy się wytłumaczyć po krótce poniżej, gdyż są one podstawą do naszych późniejszych wniosków odnośnie jeżdżenia w Niemczech na polskich tablicach rejestracyjnych.

Niemieckie prawo rejestracji (Zulassungsrecht)

Zulassungsrecht reguluje kwestie tymczasowego oraz regularnego uczestniczenia w ruchu drogowym. Zgodnie z zapisem w §20 FZV (Fahrzeug-Zulassungsverordnung – rozporządzenie o rejestracji/dopuszczeniu do ruchu pojazdów), samochody zarejestrowane poza granicami Niemiec mogą tymczasowo uczestniczyć w ruchu drogowym w Niemczech, jeżeli nie mają  tam stałego miejsca pobytu. Tymczasowy pobyt ma miejsce wtedy, gdy np. odwiedzacie w Niemczech znajomych czy rodzinę, przyjeżdżacie tu na urlop, bądź przejeżdżacie przez Niemcy w drodze na urlop, przyjeżdżacie tu na targi, koncert czy jakiś event sportowy.

Oto treść przepisu:

„(1) In einem anderen Mitgliedstaat der Europäischen Union oder einem anderen Vertragsstaat des Abkommens über den Europäischen Wirtschaftsraum zugelassene Fahrzeuge dürfen vorübergehend am Verkehr im Inland teilnehmen, wenn für sie von einer zuständigen Stelle des anderen Mitgliedstaates oder des anderen Vertragsstaates eine gültige Zulassungsbescheinigung ausgestellt und im Inland kein regelmäßiger Standort begründet ist.”

Polskie tłumaczenie: Pojazdy dopuszczone do ruchu drogowego w innym państwie Uni Europejskiej lub w innym państwie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, mogą brać tymczasowo udział w wewnętrznym ruchu drogowym (czyli w Niemczech – przyp. red.), jeśli w kraju pochodzenia został wystawiony ważny dokument dopuszczenia do ruchu oraz na terenie kraju (czyli w Niemczech – przyp. red.) nie ma miejsca regularny pobyt.

Niemieckie prawo podatkowe (Steuerrecht)

To reguluje kiedy jest się zobowiązanym do opłacania na terenie Niemiec podatku, w tym drogowego. Wynika z niego, iż samochodem z innymi tablicami rejestracyjnymi niż niemieckie można jeździć w Niemczech przez rok tylko w przypadku tymczasowego pobytu. W takiej sytuacji przez rok jesteście zwolnieni z płacenia podatku drogowego (Kfz-Steuer). Natomiast jeśli wiecie od razu, że Niemcy będą Waszym stałym miejscem pobytu, wtedy musicie jak najszybciej przerejestrować samochód, gdyż w przeciwnym razie narazicie się na kary. §1 Nr. 3 Kraftfahrzeugsteuergesetz (ustawa o opodatkowaniu pojazdów silnikowych) mówi bowiem jasno, iż bezprawne korzystanie z samochodu również podlega opodatkowaniu:

” Der Kraftfahrzeugsteuer unterliegt […] die widerrechtliche Benutzung von Fahrzeugen” – podatkowi drogowemu podlega bezprawne korzystanie z pojazdów

Bezprawne korzystanie z pojazdu ma zgodnie z §§ 3 FZV (ustawa o dopuszczeniu pojazdów do ruchu), 48 FZV, 24 StVG (przepisy ruchu drogowego) miejsce wtedy, kiedy samochód nie został dopuszczony do ruchu zgodnie z prawem niemieckim, mimo iż „ośrodek interesów zyciowych” jego właściciela znajduje się w Niemczech.

Kiedy w takim razie pojawia się obowiązek płacenia podatku drogowego i przerejestrowania samochodu w Niemczech?

Powyższe regulacje prawne stanowią, iż:

 • Jeśli przebywacie w Niemczech tymczasowo, to jesteście zwolnieni z płacenia niemieckiego podatku drogowego przez okres 12 miesięcy. Udowodnienie pobytu tymczasowego wcale nie jest takie proste, ponieważ policja może Wam udowodnić dokładnie co innego – wystarczy, że np. mieszkacie w Niemczech z rodziną, macie pracę i policja w krótkim odstępie czasu zrobi trzy zdjęcia zaparkowanego pod blokiem samochodu. Wtedy wiadomo, że z samochodu korzystacie w Niemczech na co dzień i trudno mówić w takim przypadku o pobycie tymczasowym.
 • Dodatkowo istotne jest, gdzie się znajduje Wasz tzw. „ośrodek interesów życiowych”. Jeśli przebywacie w Niemczech powyżej 183 dni w roku, to zgodnie z prawem właśnie tutaj znajduje się Wasz ośrodek interesów życiowych i tutaj musicie zapłacić podatek. Jeśli tego nie zrobicie, narażacie się na oskarżenie o oszustwo podatkowe zgodnie z zapisem w § 370 AO (Abgabenordnung – Kodeks Podatkowy). Jak wspomnieliśmy wyżej innymi sygnałami na przeniesienie „ośrodka interesów życiowych” do Niemiec będzie przykładowo podjęcie w Niemczech stałej pracy albo pobranie niemieckich świadczeń socjalnych. W opisanych powyżej sytuacjach udowodnienie pobytu tymczasowego jest praktycznie niemożliwe.
 • Opłacenie niemieckiego podatku drogowego nie zwalnia Was z obowiązku przerejestrowania samochodu, jeśli Wasz „ośrodek interesów życiowych” znajduje się w Niemczech.

W niemieckim ustawodawstwie istnieje orzeczenie sądowe (Orzeczenie FG Hamburg z dnia 14.4.2011, numer sprawy: 2 K 246/10 w sprawie podatku od pojazdów silnikowych dla zagranicznych samochodów osobowych), z którego wynika, że: „Zagraniczny samochód osobowy podlega niemieckiemu podatkowi od pojazdów silnikowych, jeśli użytkownik ma miejsce zamieszkania w Niemczech i samochód jest do jego dyspozycji w zakresie użytkowania. Zwolnienie podatkowe określone w § 3 Nr. 13 KraftStG jest nieskuteczne, jeśli pojazd jest użytkowany przez osoby, które posiadają w kraju (w Niemczech) miejsce zamieszkania lub stałego pobytu.”

Ile wynosi podatek drogowy, czyli Kfz-Steuer?

Wysokość podatku zależy od kilku czynników. W przypadku samochodów osobowych przy obliczaniu jego wysokości brane są pod uwagę przede wszystkim pojemność silnika i jego rodzaj (diesel czy benzyna) oraz klasa emisji spalin. Natomiast w przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość podatku jest długość okresu użytkowania w Niemczech.

Aby obliczyć wysokość podatku drogowego w Niemczech, możecie skorzystać z naszego kalkulatora:

Kalkulator niemieckiego podatku drogowego

Czy podatek drogowy nalicza się w Niemczech wstecz?

Jeśli osoba kierująca pojazdem zostanie poddana kontroli drogowej, a nie posiada dowodu opłacenia podatku drogowego za samochód na polskich tablicach rejestracyjnych użytkowany w Niemczech, wtedy podatek nalicza się wstecz od daty zamieszkania w Niemczech.

Np. jeśli pracujecie od 5 lat w Niemczech, to podatek drogowy będziecie musieli niestety zapłacić od pierwszego dnia pobytu w Niemczech, czyli za 5 lat wstecz.

Co z kolei w sytuacji, jeśli płacicie podatek ale jeszcze nie przerejestrowaliście samochodu?

Niestety, gdyby trafiła się Wam kontrola drogowa w Niemczech, to mimo płacenia podatku, możecie dostać wysoki mandat za jeżdżenie na polskich tablicach, a w najgorszej sytuacji mogą Wam nawet zabrać samochód.

A co z pracownikami stref przygranicznych?

Zgodnie z niemieckimi przepisami, jeśli mieszkacie w Polsce, a pracujecie w Niemczech, wtedy Wasz samochód podlega rejestracji i wszelkim opłatom w Polsce. Tutaj istotne jest gdzie się mieszka i ma meldunek, a nie gdzie się pracuje.

Jak wygląda sprawa w przypadku studentów?

Studenci z Polski i zagranicy są zwolnieni z podatku i z obowiązku przerejestrowania, o ile się uczą i tylko oni prowadzą samochód. Jednak podczas ewentualnej kontroli należy przedstawić zaświadczenie z uczelni. W przypadku podjęcia pracy w Niemczech, status studenta traci znaczenie. W tej sytuacji jesteście bowiem zobowiązani do wymiany tablic i opłacenia podatku drogowego w Niemczech.

Jak i gdzie przerejestrować samochód?

Aby przerejestrować samochód musicie się udać do urzędu komunikacji (Zulassungstelle). W tym celu potrzebne Wam będą następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości
 • dokumenty samochodu
 • Europejski Certyfikat Zgodności (COC)
 • przegląd techniczny pojazdu (TÜV / AU)
 • dokument potwierdzający własność pojazdu (np. umowa kupna)
 • tablice rejestracyjne, jeśli samochód jest jeszcze zameldowany
 • elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia (eVB)
 • pełnomocnictwo, jeśli osobiście nie możecie zarejestrować pojazdu
 • pełnomocnictwo do pobrania podatku drogowego z konta (tzw. SEPA Mandat)

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:

Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech

Jakie koszty wiążą się z przerejestrowaniem samochodu w Niemczech?

Koszty przeglądu to ok. 100 euro, koszty rejestracji ok. 40-80 euro, natomiast nowe tablice rejestracyjne to koszt rzędu  20-40 euro.

Warto przeczytać: http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/registration/taxes/index_pl.htm

Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech
PODZIEL SIĘ
Dojczland.info - Polakom w Niemczech!
Dojczland.info to portal dla Polaków w Niemczech. Znajdziesz tu poradniki, artykuły prawnicze, oferty pracy, ciekawe wywiady, kalkulatory i wiele więcej!

18 KOMENTARZE

 1. A co w sytuacji jeśli kupiłem samochód na kredyt w Polsce i współwłaścicielem jest bank a mam meldunek w niemczech? Nie mam możliwości przerejestrowania

  • W tej sytuacji musi Pan wyjaśnić kwestię wywiezienia pojazdu do Niemiec z bankiem, który to jest oficjalnym jego właścicielem.

 2. Jesli sytuacja jest taka ze posiadam dwa meldunki i dwa obywatelstwa a samochod kupilem i posiadam z polskimi rejestracjami tylko po to by nie stracic procentow i ten wyzej wymieniony samochod uzywam w Niemczech w celach turystycznych ??

 3. A co w sytuacji jeśli, współwłaścicielem jest moja żona ,która ma miejsce stałego popytu w Polsce i tylko ja tutaj jest zameldowany i w Polsce tez posiadam zameldowanie ale tutaj pracuję.Mieszkam tutaj od 4 lata,ale teraz kupiłem auto i mam je zameldoane od kwietnia??

 4. Co w sytuacji gdy użyczam samochód osobie mieszkającej w Niemczech.Auto jest moje,ma rejestrację w Polsce i tylko go użyczam.Pozdrawiam.

 5. Witam. Pracuję w Niemczech. Właścicielem auta jest moja mama a ja jestem współwłaścicielem. Obecnie moja mama bardzo często jest w niemczech. Aktualnie jest już na emeryturze. Autem poruszam się ja. Czy auto należy przerejestrować? Ja zameldowanie mam w Niemczech a mama w Polsce.

 6. A jak wyglada sprawa gdy ma sie 2 obywatelstwa jest sie zameldowanym w de a auto jest ciężarowe 3,5 i jest zarejestrowane na osobę fizyczna prowadząca działalność która jest zawieszona . Co robić w takim przypadku.

 7. Kupiłem samochód na kredyt w Polsce i współwłaścicielem jest bank. Pracuje i mam meldunek w Niemczech? Nie mam możliwości przerejestrowania, bo bank przysłał pismo z brakiem zgody na przerejestrowanie auta.
  Jak to załatwić proszę o odpowiedź.

 8. A jeśli np. Ma się meldunek w Niemczech a pracuje się w Holandii?? Też trzeba przerejestrować samochód na niemieckie blachy?

  • Jak mieszkasz w Holandii, to przecież nie podlegasz pod niemiecki system prawny, więc nie musisz przerejestrowwywać. Chodzi o osoby, które są zameldowane w Niemczech i mają auto zarejestrowane na siebie.

 9. Co w sytuacji, gdy odbywam staż w Niemczech, który trwa 3 miesiące? Nie jest to stała praca, tylko staż, określony czasowo. Nie otrzymuję żadnych niemieckich zasiłków, również firma, w której odbywam staż, nie płaci mi (mam stypendium z programu erasmus).

  • Jeśli z umowy wynika, że staż będzie trwał 3 miesiące, to nie musi Pan przerejestrowywać samochodu.

 10. W ubiegłym tygodniu byłem w Zollamt w Ludwigshafen,land Rheinland Pfalz,w celu oplacenia podatku za auto na polskich tablicach.Mieszkam tu od 2012 roku.Obecne auto posiadam od kwietnia tego roku.W maju zadzwoniłem do Zollamt z zapytaniem jak to jest z poruszanie się autem na polskich tablicach.Mily Pan powiedzial że najlepiej przemeldowac ale wytłumaczyłem że auto kupiłem niedawno i i nie wiem jak długo tutaj zostane.Zaprosił mnie na wizytę w Zollamt i tak też uczyniłem w ubiegłym tygodniu.Kazał zabrac meldunek z Niemiec,dowód osobisty z Polski i dowód rejestracyjny auta.Na miejscu wypełniłem wniosek,dane osobowe,adres niemiecki,nr.rejestracyjny pojazdu,nr VIN pojazdu,marka i model,pojemność i rodzaj silnika.Mily Pan skopiował mój dowod osobisty i dowód rejestracyjny i wypełniony wniosek,postawił pieczątkę z datą i powiedział że od dziś jeżdżę legalnie,muszę wniosek wozić w aucie i okazać w razie kontroli.W ciągu kilku tygodni przyjdzie pocztą blankiet zapłaty z wyliczona suma Kfz Steuer na rok.Zaznaczył że jak będę kończył pracę muszę zgłosić ten fakt żeby nie naliczac opłat za kolejny rok.Mowil że mają przypadek obywatela Bułgarii który nie mieszka już w niemczech od paru lat i tego nie zglosil i ma do zapłaty zaległy podatek.Na koniec zazartowal że 9 na 10 obcokrajowców zjawia się u nich po kontroli Polizei albo Zoll na drodze a tu dobrowolnie dwóch Polaków, byłem z Kolegą, zjawia się z własnej woli jednego dnia.Nie taki Diabeł Straszny jak go malują jak widać. Żadnego tematu naliczania opłat wstecz nie bylo chociaz meldunek mam od 5 lat.Sprawa świeża, załatwiona w ubiegły czwartek w Zollamt Ludwigshafen.Nie wiem jak jest w innych Landach ale w tutaj jest oki.Pozdrawiam.

  • Witam, czy możesz podać nazwę tego wniosku, który wozisz w samochodzie oraz nr tego formularza (na ogół jest podany na dole strony)?

   Pozdrawiam

 11. Podoba mi się to staropolskie podejście wielu osób do tematu. A co będzie jak użyczę, albo właścicielem jest mój kot, który już 2 miesiące nie, żyje, ale spłacam za niego kredyt? 1.000 prób wycyganienia się od zapłaty. Sprawa jest dość prosta. Mieszkasz w Niemczech i używasz auto=płacisz od niego podatek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika