Kiedy można jeździć w Niemczech na polskich tablicach, a kiedy konieczne jest przerejestrowanie pojazdu? Kwestię przerejestrowania samochodu w Niemczech regulują generalnie dwa przepisy, a mianowicie Prawo Podatkowe, czyli z niemieckiego Steuerrecht oraz Prawo Rejestracji, czyli po niemiecku Zulassungsrecht. Te postaramy się wytłumaczyć po krótce poniżej, gdyż są one podstawą do naszych późniejszych wniosków odnośnie jeżdżenia w Niemczech na polskich tablicach rejestracyjnych.

Niemieckie prawo rejestracji (Zulassungsrecht)

Zulassungsrecht reguluje kwestie tymczasowego oraz regularnego uczestniczenia w ruchu drogowym. Zgodnie z zapisem w §20 FZV (Fahrzeug-Zulassungsverordnung – rozporządzenie o rejestracji/dopuszczeniu do ruchu pojazdów), samochody zarejestrowane poza granicami Niemiec mogą tymczasowo uczestniczyć w ruchu drogowym w Niemczech, jeżeli nie mają  tam stałego miejsca pobytu. Tymczasowy pobyt ma miejsce wtedy, gdy np. odwiedzacie w Niemczech znajomych czy rodzinę, przyjeżdżacie tu na urlop, bądź przejeżdżacie przez Niemcy w drodze na urlop, przyjeżdżacie tu na targi, koncert czy jakiś event sportowy.

Oto treść przepisu:

„(1) In einem anderen Mitgliedstaat der Europäischen Union oder einem anderen Vertragsstaat des Abkommens über den Europäischen Wirtschaftsraum zugelassene Fahrzeuge dürfen vorübergehend am Verkehr im Inland teilnehmen, wenn für sie von einer zuständigen Stelle des anderen Mitgliedstaates oder des anderen Vertragsstaates eine gültige Zulassungsbescheinigung ausgestellt und im Inland kein regelmäßiger Standort begründet ist.”

Polskie tłumaczenie: Pojazdy dopuszczone do ruchu drogowego w innym państwie Uni Europejskiej lub w innym państwie Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, mogą brać tymczasowo udział w wewnętrznym ruchu drogowym (czyli w Niemczech – przyp. red.), jeśli w kraju pochodzenia został wystawiony ważny dokument dopuszczenia do ruchu oraz na terenie kraju (czyli w Niemczech – przyp. red.) nie ma miejsca regularny pobyt.

Niemieckie prawo podatkowe (Steuerrecht)

To reguluje kiedy jest się zobowiązanym do opłacania na terenie Niemiec podatku, w tym drogowego. Wynika z niego, iż samochodem z innymi tablicami rejestracyjnymi niż niemieckie można jeździć w Niemczech przez rok tylko w przypadku tymczasowego pobytu. W takiej sytuacji przez rok jesteście zwolnieni z płacenia podatku drogowego (Kfz-Steuer). Natomiast jeśli wiecie od razu, że Niemcy będą Waszym stałym miejscem pobytu, wtedy musicie jak najszybciej przerejestrować samochód, gdyż w przeciwnym razie narazicie się na kary. §1 Nr. 3 Kraftfahrzeugsteuergesetz (ustawa o opodatkowaniu pojazdów silnikowych) mówi bowiem jasno, iż bezprawne korzystanie z samochodu również podlega opodatkowaniu:

” Der Kraftfahrzeugsteuer unterliegt […] die widerrechtliche Benutzung von Fahrzeugen” – podatkowi drogowemu podlega bezprawne korzystanie z pojazdów

Bezprawne korzystanie z pojazdu ma zgodnie z §§ 3 FZV (ustawa o dopuszczeniu pojazdów do ruchu), 48 FZV, 24 StVG (przepisy ruchu drogowego) miejsce wtedy, kiedy samochód nie został dopuszczony do ruchu zgodnie z prawem niemieckim, mimo iż „ośrodek interesów zyciowych” jego właściciela znajduje się w Niemczech.

Kiedy w takim razie pojawia się obowiązek płacenia podatku drogowego i przerejestrowania samochodu w Niemczech?

Powyższe regulacje prawne stanowią, iż:

 • Jeśli przebywacie w Niemczech tymczasowo, to jesteście zwolnieni z płacenia niemieckiego podatku drogowego przez okres 12 miesięcy. Udowodnienie pobytu tymczasowego wcale nie jest takie proste, ponieważ policja może Wam udowodnić dokładnie co innego – wystarczy, że np. mieszkacie w Niemczech z rodziną, macie pracę i policja w krótkim odstępie czasu zrobi trzy zdjęcia zaparkowanego pod blokiem samochodu. Wtedy wiadomo, że z samochodu korzystacie w Niemczech na co dzień i trudno mówić w takim przypadku o pobycie tymczasowym.
 • Dodatkowo istotne jest, gdzie się znajduje Wasz tzw. „ośrodek interesów życiowych”. Jeśli przebywacie w Niemczech powyżej 183 dni w roku, to zgodnie z prawem właśnie tutaj znajduje się Wasz ośrodek interesów życiowych i tutaj musicie zapłacić podatek. Jeśli tego nie zrobicie, narażacie się na oskarżenie o oszustwo podatkowe zgodnie z zapisem w § 370 AO (Abgabenordnung – Kodeks Podatkowy). Jak wspomnieliśmy wyżej innymi sygnałami na przeniesienie „ośrodka interesów życiowych” do Niemiec będzie przykładowo podjęcie w Niemczech stałej pracy albo pobranie niemieckich świadczeń socjalnych. W opisanych powyżej sytuacjach udowodnienie pobytu tymczasowego jest praktycznie niemożliwe.
 • Opłacenie niemieckiego podatku drogowego nie zwalnia Was z obowiązku przerejestrowania samochodu, jeśli Wasz „ośrodek interesów życiowych” znajduje się w Niemczech.

W niemieckim ustawodawstwie istnieje orzeczenie sądowe (Orzeczenie FG Hamburg z dnia 14.4.2011, numer sprawy: 2 K 246/10 w sprawie podatku od pojazdów silnikowych dla zagranicznych samochodów osobowych), z którego wynika, że: „Zagraniczny samochód osobowy podlega niemieckiemu podatkowi od pojazdów silnikowych, jeśli użytkownik ma miejsce zamieszkania w Niemczech i samochód jest do jego dyspozycji w zakresie użytkowania. Zwolnienie podatkowe określone w § 3 Nr. 13 KraftStG jest nieskuteczne, jeśli pojazd jest użytkowany przez osoby, które posiadają w kraju (w Niemczech) miejsce zamieszkania lub stałego pobytu.”

Ile wynosi podatek drogowy, czyli Kfz-Steuer?

Wysokość podatku zależy od kilku czynników. W przypadku samochodów osobowych przy obliczaniu jego wysokości brane są pod uwagę przede wszystkim pojemność silnika i jego rodzaj (diesel czy benzyna) oraz klasa emisji spalin. Natomiast w przypadku samochodów zarejestrowanych w Polsce dodatkowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość podatku jest długość okresu użytkowania w Niemczech.

Aby obliczyć wysokość podatku drogowego w Niemczech, możecie skorzystać z naszego kalkulatora:

Kalkulator niemieckiego podatku drogowego

Czy podatek drogowy nalicza się w Niemczech wstecz?

Jeśli osoba kierująca pojazdem zostanie poddana kontroli drogowej, a nie posiada dowodu opłacenia podatku drogowego za samochód na polskich tablicach rejestracyjnych użytkowany w Niemczech, wtedy podatek nalicza się wstecz od daty zamieszkania w Niemczech.

Np. jeśli pracujecie od 5 lat w Niemczech, to podatek drogowy będziecie musieli niestety zapłacić od pierwszego dnia pobytu w Niemczech, czyli za 5 lat wstecz.

Co z kolei w sytuacji, jeśli płacicie podatek ale jeszcze nie przerejestrowaliście samochodu?

Niestety, gdyby trafiła się Wam kontrola drogowa w Niemczech, to mimo płacenia podatku, możecie dostać wysoki mandat za jeżdżenie na polskich tablicach, a w najgorszej sytuacji mogą Wam nawet zabrać samochód.

A co z pracownikami stref przygranicznych?

Zgodnie z niemieckimi przepisami, jeśli mieszkacie w Polsce, a pracujecie w Niemczech, wtedy Wasz samochód podlega rejestracji i wszelkim opłatom w Polsce. Tutaj istotne jest gdzie się mieszka i ma meldunek, a nie gdzie się pracuje.

Jak wygląda sprawa w przypadku studentów?

Studenci z Polski i zagranicy są zwolnieni z podatku i z obowiązku przerejestrowania, o ile się uczą i tylko oni prowadzą samochód. Jednak podczas ewentualnej kontroli należy przedstawić zaświadczenie z uczelni. W przypadku podjęcia pracy w Niemczech, status studenta traci znaczenie. W tej sytuacji jesteście bowiem zobowiązani do wymiany tablic i opłacenia podatku drogowego w Niemczech.

Jak i gdzie przerejestrować samochód?

Aby przerejestrować samochód musicie się udać do urzędu komunikacji (Zulassungstelle). W tym celu potrzebne Wam będą następujące dokumenty:

 • dokument tożsamości
 • dokumenty samochodu
 • Europejski Certyfikat Zgodności (COC)
 • przegląd techniczny pojazdu (TÜV / AU)
 • dokument potwierdzający własność pojazdu (np. umowa kupna)
 • tablice rejestracyjne, jeśli samochód jest jeszcze zameldowany
 • elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia (eVB)
 • pełnomocnictwo, jeśli osobiście nie możecie zarejestrować pojazdu
 • pełnomocnictwo do pobrania podatku drogowego z konta (tzw. SEPA Mandat)

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:

Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech

Jakie koszty wiążą się z przerejestrowaniem samochodu w Niemczech?

Koszty przeglądu to ok. 100 euro, koszty rejestracji ok. 40-80 euro, natomiast nowe tablice rejestracyjne to koszt rzędu  20-40 euro.

Warto przeczytać: europa.eu

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

68 KOMENTARZE

 1. A co w sytuacji jeśli kupiłem samochód na kredyt w Polsce i współwłaścicielem jest bank a mam meldunek w niemczech? Nie mam możliwości przerejestrowania

  • W tej sytuacji musi Pan wyjaśnić kwestię wywiezienia pojazdu do Niemiec z bankiem, który to jest oficjalnym jego właścicielem.

  • Ja płacę w Niemczech podatek na polskie tablice rejestracyjne. Tak, jest to możliwe tylko nikt o tym nie mówi. Już 2 razy zatrzymała mnie policja jest wszystko ok, a w Niemczech jestem ponad 2 lata.

 2. Jesli sytuacja jest taka ze posiadam dwa meldunki i dwa obywatelstwa a samochod kupilem i posiadam z polskimi rejestracjami tylko po to by nie stracic procentow i ten wyzej wymieniony samochod uzywam w Niemczech w celach turystycznych ??

 3. A co w sytuacji jeśli, współwłaścicielem jest moja żona ,która ma miejsce stałego popytu w Polsce i tylko ja tutaj jest zameldowany i w Polsce tez posiadam zameldowanie ale tutaj pracuję.Mieszkam tutaj od 4 lata,ale teraz kupiłem auto i mam je zameldoane od kwietnia??

  • jeśli jest tylko współwłaścicielem, to z tego co się orientuję, nic to nie daje… musisz liczyć na dalsze szczęście,że Cię nie skontrolują 🙂 nie ważne ile czasu masz zameldowane auto, ważne że ty jesteś zameldowany powyżej 12miesięcy

   • Witam. Jak wyglada sprawa jezeli place podatek w Niemczech a samochod zarejstrowany jest w Polsce na dwie osoby. Jedna mieszka w PL a druga w D. Niemieckie prawo nie przewiduje wpisania dwoch osob w dowod rejstracyjny co np. wiaze sie z tym :

    Źródło: http://belsat.eu/pl/news/poradnik-dla-turysty-jakie-niebezpieczenstwa-i-niespodzianki-moga-czyhac-na-bialorusi/

    Samochodem z obcymi rejestracjami na Białorusi moze kierować jedynie LUB JEGO właściciel inna osoba, pod warunkiem TYLKO, ZE SIĘ W właściciel znajduje samochodzie. Nigdy nie Wolno przekazywać osobom trzecim samochodu. w 2013 r. głośny byl Przypadek Teresy Strzelec, Która oddała jeepa zrobić naprawy w Brześciu, a syn szefa warsztatu przejechał się NIM potajemnie i został zatrzymany przez milicję. Samochód skonfiskowano i sprzedano na aukcji zanim zdążyła zareagować KOBIETA.

    Czytaj więcej >>>> Teresa Strzelec żart na przetrzymywana Białorusi

    Potrzebuje porady

 4. Co w sytuacji gdy użyczam samochód osobie mieszkającej w Niemczech.Auto jest moje,ma rejestrację w Polsce i tylko go użyczam.Pozdrawiam.

  • wtedy jest ta osoba zwolniona z płacenia podatku oraz przymusu rejestracji auta w Niemczech o ile oczywiście dogada się podczas ewentualnej kontroli policyjnej i wynegocjuje swoje prawa… 🙂

   • @jako:
    Czy powyższa sytuacja została już – że tak to sformułuję – przetestowana podczas kontroli? Jestem w zasadzie w podobnej sytuacji – praca i meldunek w Niemczech od 4 lat z półroczną przerwą, samochód zarejestrowany na ojca mieszkającego w Polsce, ale w Niemczech używany regularnie od 2 miesięcy. Posiadam podpisaną umowę użyczenia na okres 6 miesięcy, ale ze względu na charakter pracy okres ten może się wydłużyć. Czy istnieje ewentualnie możliwość zapłacenia podatku (dla wewnętrznego spokoju :)) za ten samochód? Czy można obawiać się w takiej sytuacji nakazu zapłaty podatku za 4 lata wstecz i nakazu przerejestrowania samochodu, mimo, że nie jestem właścicielem?
    pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za wyjaśnienie.

    • Podłączam się do pytania. Czy jest możliwośc wielokrotnego opłacania rok po roku podatku kfz steuer w przypadku gdy wlasciciel mieszka w polsce a auto przebywa w ciągłym użytku w niemczech. Jednorazowa opłata jest możliwa, bo taką dokonałem. Czy można ten stan przeciągać bez rejestracji w Niemczech.

 5. Witam. Pracuję w Niemczech. Właścicielem auta jest moja mama a ja jestem współwłaścicielem. Obecnie moja mama bardzo często jest w niemczech. Aktualnie jest już na emeryturze. Autem poruszam się ja. Czy auto należy przerejestrować? Ja zameldowanie mam w Niemczech a mama w Polsce.

 6. A jak wyglada sprawa gdy ma sie 2 obywatelstwa jest sie zameldowanym w de a auto jest ciężarowe 3,5 i jest zarejestrowane na osobę fizyczna prowadząca działalność która jest zawieszona . Co robić w takim przypadku.

 7. Kupiłem samochód na kredyt w Polsce i współwłaścicielem jest bank. Pracuje i mam meldunek w Niemczech? Nie mam możliwości przerejestrowania, bo bank przysłał pismo z brakiem zgody na przerejestrowanie auta.
  Jak to załatwić proszę o odpowiedź.

 8. A jeśli np. Ma się meldunek w Niemczech a pracuje się w Holandii?? Też trzeba przerejestrować samochód na niemieckie blachy?

  • Jak mieszkasz w Holandii, to przecież nie podlegasz pod niemiecki system prawny, więc nie musisz przerejestrowwywać. Chodzi o osoby, które są zameldowane w Niemczech i mają auto zarejestrowane na siebie.

 9. Co w sytuacji, gdy odbywam staż w Niemczech, który trwa 3 miesiące? Nie jest to stała praca, tylko staż, określony czasowo. Nie otrzymuję żadnych niemieckich zasiłków, również firma, w której odbywam staż, nie płaci mi (mam stypendium z programu erasmus).

  • Jeśli z umowy wynika, że staż będzie trwał 3 miesiące, to nie musi Pan przerejestrowywać samochodu.

 10. W ubiegłym tygodniu byłem w Zollamt w Ludwigshafen,land Rheinland Pfalz,w celu oplacenia podatku za auto na polskich tablicach.Mieszkam tu od 2012 roku.Obecne auto posiadam od kwietnia tego roku.W maju zadzwoniłem do Zollamt z zapytaniem jak to jest z poruszanie się autem na polskich tablicach.Mily Pan powiedzial że najlepiej przemeldowac ale wytłumaczyłem że auto kupiłem niedawno i i nie wiem jak długo tutaj zostane.Zaprosił mnie na wizytę w Zollamt i tak też uczyniłem w ubiegłym tygodniu.Kazał zabrac meldunek z Niemiec,dowód osobisty z Polski i dowód rejestracyjny auta.Na miejscu wypełniłem wniosek,dane osobowe,adres niemiecki,nr.rejestracyjny pojazdu,nr VIN pojazdu,marka i model,pojemność i rodzaj silnika.Mily Pan skopiował mój dowod osobisty i dowód rejestracyjny i wypełniony wniosek,postawił pieczątkę z datą i powiedział że od dziś jeżdżę legalnie,muszę wniosek wozić w aucie i okazać w razie kontroli.W ciągu kilku tygodni przyjdzie pocztą blankiet zapłaty z wyliczona suma Kfz Steuer na rok.Zaznaczył że jak będę kończył pracę muszę zgłosić ten fakt żeby nie naliczac opłat za kolejny rok.Mowil że mają przypadek obywatela Bułgarii który nie mieszka już w niemczech od paru lat i tego nie zglosil i ma do zapłaty zaległy podatek.Na koniec zazartowal że 9 na 10 obcokrajowców zjawia się u nich po kontroli Polizei albo Zoll na drodze a tu dobrowolnie dwóch Polaków, byłem z Kolegą, zjawia się z własnej woli jednego dnia.Nie taki Diabeł Straszny jak go malują jak widać. Żadnego tematu naliczania opłat wstecz nie bylo chociaz meldunek mam od 5 lat.Sprawa świeża, załatwiona w ubiegły czwartek w Zollamt Ludwigshafen.Nie wiem jak jest w innych Landach ale w tutaj jest oki.Pozdrawiam.

  • Witam, czy możesz podać nazwę tego wniosku, który wozisz w samochodzie oraz nr tego formularza (na ogół jest podany na dole strony)?

   Pozdrawiam

  • Nie ma naliczania wstecz jeśli posiadasz auto krócej niż okres zameldowania, W takich przypadkach kary naliczane są od chwili posiadania pojazdu, ale powyżej jednego roku

 11. Podoba mi się to staropolskie podejście wielu osób do tematu. A co będzie jak użyczę, albo właścicielem jest mój kot, który już 2 miesiące nie, żyje, ale spłacam za niego kredyt? 1.000 prób wycyganienia się od zapłaty. Sprawa jest dość prosta. Mieszkasz w Niemczech i używasz auto=płacisz od niego podatek.

 12. Ja mam inny Problem, mam tutaj Auto na polskich blachach, chcialbym zameldowac w Niemczech, Ale zgubilem dowod rejestracyjny zostala Mi tylko umowa kupna, karta pojazdu i mam polska polise Oc, Auto jest moje wg. Umowy i polisy. Nie rejestrowalem w Polsce na siebie. Jakies wskazowki z gory dziekuje i pozdrawiam.

 13. Witam.
  Jak wygląda sytułacja gdy ma sie Polski i Nuemiecki meldunek, zamieszkanie i prsca jest w Niemczech, auto jest na Polskich tablicach ale nie jestem jego właścicielem, a właściciel jest w Polsce, a ja tylko korzystam grzecznościowo z auta na zasadzie urzyczenia…Czy też muszę zapłacić podatek…???

  • w takim wypadku nie musisz, ale podczas kontroli, chcąc uniknąć kary musisz być w stanie (językowym) wynegocjować swoje prawa 🙂

 14. To jest tak jak abonamentem za tv. Masz meldunek w de, masz mieszkanie na siebie, masz tu pracę, ale TV jest pożyczony od kolegi z Polski. Czy musisz płacić abonament radiowo telewizyjny? Sami sobie odpowiedzcie na to pytanie.
  💢😆

  • no z abonentem jest akurat trochę inaczej, ale na uta też przyjdzie czas 🙂 tu zaraz po zameldowaniu dostajesz liścik odnośnie abonamentu, a autem jeździsz dopóki Cię nie złapią 🙂

 15. To ja mam pytanie.
  Chciałbym kupić samochód w Polsce, tam go zarejestrować ale używać w Niemczech gdyż tu mieszkam i pracuję.
  Czy mogę nim jeździć legalnie po opłaceniu podatku drogowego?

 16. Ja pierdziele. Bardzo proszę. Jak najchętniej zapłacę ten podatek drogowy, od posiadania samochodu i wszelkie inne. Tylko tak jak kolega kilka pozycji wyżej nie wiem jak długo zostanę w Niemczech. Za kilka miesięcy mogę pracować w innym kraju, a auto mam zamiar wziąć w salonie nówkę sztukę w Polsce i nie będę go przerejestrowywał co rok czy dwa, zwłaszcza że po czterech mam go zamiar oddać. Czy na taką zagwozdkę ma ktoś coś treściwego i konkretnego do powiedzenia, oprócz wylewania żalów i boleści na temat wcześniej wspomnianego auta. I nie, nie lepiej jest mi kupić auto w Niemczech z wcześniej wymienionego powodu.

  • nadal ta sama odpowiedź 🙂 będąc zameldowanym w Niemczech powyżej 12miesięcy jesteś zobowiązany zarejestrować samochód, a te pierwsze 12miesięcy nie jesteś nawet zmuszony do płacenia podatku, a jeśli sam od siebie zapłacisz to po prostu po upływie 12miesięcy prędzej Cię ścigną. a co ich to obchodzi, że nie masz planów na przyszłość odnośnie miejsca pracy???

 17. wkrótce wyjeżdzam do Niemiec na oddelegowanie z pracy. Moje stałe miejsce zamieszkania jest nadal w Polsce, ale już teraz wiem że długość pobytu wyniesie 18 miesięcy. Czy w takim przypadku również powinnam przerejestrowac auto?
  pozdrawiam

  • jesli nie bedziesz przemieszczac sie autem to co sie martwisz ?, jesli natomoast masz zamiar zabrac auto ze soba musisz je oplacac u faszystow taka jest prawda , w UK jest jeszcze gorej jesli dostanesz numer podatkowy to praktycznie auta na polskich numerach uzywac nie mozesz wcale tylko zmiana numerow i oplacanie wszystkich skladek tu , jest jeden MYK ktos w polsce wystawia papiery ze TY imie nazwisko numer auta jestes w delegacij uzywasz auta do biznesu , czyli delegacja , muszisz miec to przetlumaczone na jezuk zamieszkania i chu… moga zrobic bo auto de facto jesy uzywane do czasowego biznesu

 18. jeśli nie będziesz zameldowana w Niemczech to nic nie musisz 🙂 jeśli będziesz, to ja na Twoim miejscu zaryzykowałabym te pozostałe 6 miesięcy-jest nikłe prawdopodobieństwo, że Cię skontrolują 🙂

 19. Witam. Dostałam pismo z zollamt o przerejstrowane auta i dlaczego do tej pory nie zostało przerejstrowane. Jak wiadomo chcą naliczyc podatek. Faktem jest że mam meldunek w niemieczech od 3 lat ale auto było w Polsce do marca tego roku i tutaj jest 6 miesięcy. Jak ja mam to udowodnić. Jak można naliczyc podatek na podstawie meldunku kiedy wcale tu auta nie miałam.

 20. jak czytam ta cala europejska patologie to stwiedzam ze cale te EU powstalo tylko poto zeby wschodnia europa byla wyrobnikami parchow z dawnej EWG przemnianowanej na EU
  wdupie mam niemieckie prawo mam prawko z UK moga mi naskoczyc ze swoimi podatkami i zdjeciami

  • agatko, gdyby nie ta opluta przez Ciebie UE nie mogłabyś mieć prawka z UK, bo po prostu nie wpuścikli by Cię na wyspy.

 21. Witam mam seata toledo 2 z 2000 r 1.9 tdi który był sprowadzany z Niemczech do Polski Jestem 2 właścicielem z Polski.A mianowicie chodzi mi o to jak zarejestrować samochód na Niemieckie tablice ponieważ już muszę jak to wygląda i ile kosztuję, dodam że ja jestem właścicielem a ojciec współwłaścicielem a samochód po kupnie samochodu nie został w Polsce prze zemnie przerejestrowany.A szkoda mi go nie rejestrować ponieważ samochód naprawdę chodzi bardzo dobrze.Pozdrawiam proszę o odpowiedz

 22. Witam jak w DE z podatkiem drogowym kiedy trzeba opłacić dodam że jestem zameldowany ponad pół roku

 23. Jestem zameldowany w Niemczech i w Polsce (w Polsce również żona i dzieci )
  Złożyłem wniosek w Zollamt że chce opłacić podatek drogowy to po miesiącu mnie poinformowali że jestem zwolniony z podatku dopóki moja rodzina mieszka w Polsce i tam systematycznie mieszkam

 24. Witam a jak wygląda sprawa gdy nie mam meldunku zamieszkania tylko zameldowana jest moja firma(gewerba) w biurze u księgowej . W Niemczech jestem ponad pół roku w roku ale samochodem tylko około trzy miesiące wykorzystuje go tylko do dojazdu do Niemiec.

 25. Witam. Jestem w Niemczech od 4 miesiecy. Dostałem dziś pismo, że jakaś „uprzejma” osoba zgłosiła fakt taki iż poruszam się tu samochodem na polskich blachach. Jak to wygląda czy faktycznie ktoś to zgłosił? Czy to normalne że po tak krótkim czasie już każą mi przerejestrować samochód? Planowałem być tym samochodem pół roku, wtedy sprzedać go w Polsce, a tu zonk, czas na rejestrację w DE 2 tygodnie w innym wypadku zabiorą tablice rejestracyjne oraz nalicza opłatę egzekucyjną 230Euro . Czy jak zaprowadzę teraz samochód do Polski i fizycznie go tu nie będzie, ale nadal będzie moją własnością to będą się tego czepiać? Czy muszę go sprzedać żeby nie rejestrować go w Niemczech? Trochę zagmatwane ale będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam

 26. Mój kolega ostatnio został trafiony przez policje ,no i pozamiatane 3 lata wstecz trzeba będzie płacić ,a taki był cwaniaczek z kółkiem w nosie

 27. A co jeśli ktoś jest przez polską firmę wysłany na kontrakt do de na 2 lata. I tak też jest neldowany na 2 lata.

 28. Witam serdecznie,
  mój bratanek jest miesiąc w niemczech, pracuje legalnie, ma meldunek.
  Koniecznie chce wziąć drugi samochód mojego brata do użytkowania tam na miejscu.
  Brat jest właścicielem samochodu, bratanek nie.
  Z przeczytanych tu i ówdzie porad pomyśleliśmy napisać umowę użyczenia potwierdzić notarialnie oraz przetłumaczyć na język niemiecki.
  Lecz ciągle kołata się myśl, czy co z niemieckim podatkiem, bo przerejestrować bratanek nie będzie mógł, gdyż nie jest właścicielem.
  Co w takim wypadku?

 29. A co jeśli brat wystawi mi kwit ze auto jego a on mi je pożyczył? Jeżeli będzie problem z kwitkiem ze użyczył to mi wystawi kwit ze auto jest wypożyczone i lekko 10 lat zanim się dorobię będę dymal ten chory kraj!:) pozdrawiam

 30. Mam samochód na polskich zabytkowych tablicach, czy auto które jest wpisane do polskiej ewidencji aut zabytkowych też podlega tym samym przepisom w DE co auta na zwykłych tablicach? Zaznaczam że użytku je auto tylko na złoty i weekendów, nie zarabiam (nie jeżdżę do pracy) nim pieniędzy. Będę zobowiązany za odpowiedź.

 31. Hej a co z opcja taka ze auto zarejestrowane w Pl polskie tablice na przyklad na dziadka a jezdzi nim corka lub wnuk w De

 32. Witam, mam trochę odmienny problem z autem, od niedawana wynajmuję mieszkanie w Guben gdzie jestem również zameldowany, pracuję po polskiej stronie w Gubinie, samochodem codziennie dojeżdżam do pracy, czy muszę przerejestrować auto czy może zostać na polskich tablicach. Dodatkowo nadmienię że posiadam również polski meldunek u rodziców w Gubinie. Z góry dziękuje za info
  Pozdrawiam
  Norbert

 33. Skąd pochodzi informacja, że studenci z Polski i zagranicy są zwolnieni z podatku i z obowiązku przerejestrowania?

 34. Mam pracę w Holandii od 30.11.2018 będę zameldowana w Niemczech samochód osobowy Mazda 2 na Polskich numerach .Gdzie i jakie podatki muszę płacić czy muszę zmienić tablice.Dojeżdżam codziennie do pracy w Holandii.
  Proszę o informacje.

 35. Jeżeli ktoś posiada gospodarstwo rolne w Pl i
  dodatkowa posiada działalności w DE również musi przerejestrować samochód na niemieckie tablice dodam że właścicielem samochodu jest moja żona ja jestem tylko współwłaścicielem ale tylko ze względu na zniżki OC .Moja żona pracuje w PL córki uczą się również wPl czy w tym wypadku konieczna jest rejestracja w DE . Dziękuje z góry z odpowiedz 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika