Podatek drogowy w Niemczech – sprawdź, kiedy musisz go zapłacić!

    Czy Polacy muszą płacić podatek drogowy w Niemczech?

    Zagraniczne pojazdy osobowe i ich przyczepy mogą być używane w Niemczech bez podatku przez okres do jednego roku zgodnie z § 3 nr 13 ustawy o podatku od pojazdów silnikowych (Kraftfahrzeugsteuergesetz, KraftStG). Nie dotyczy to korzystania z zagranicznych pojazdów do odpłatnego transportu osób i towarów.

    Pojazdy osobowe (oprócz samochodów osobowych obejmuje to również pojazdy dwu- i trzykołowe, a także lekkie pojazdy czterokołowe kategorii L, np. trójkołowce i quady oraz przyczepy kempingowe wraz z przyczepami) zarejestrowane w innym państwie członkowskim UE są zwolnione z podatku od pojazdów silnikowych podczas tymczasowego pobytu w Niemczech zgodnie z sekcją 3 nr 12 KraftStG, jeżeli pojazdy są używane przez osoby prywatne, które mają miejsce zamieszkania w innym państwie członkowskim UE.

    Zwolnienie podatkowe nie ma zastosowania w przypadku nieprzerwanego pobytu w Niemczech przez okres dłuższy niż jeden rok.

    Zwolnienie podatkowe przestaje obowiązywać przed upływem rocznego okresu również wtedy, kiedy dla pojazdu zostanie ustanowione stałe miejsce „przebywania” w Niemczech. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy pojazd jest sprowadzany do Niemiec z zagranicy przykładowo w ramach przeprowadzki. Podobnie jest w sytuacji, kiedy posiadacie w Niemczech meldunek i to tutaj znajduje się Wasz ośrodek życia.

    Należy podkreślić, że to na osobach zobowiązanych do płacenia podatku drogowego w Niemczech spoczywa obowiązek uzyskania informacji kiedy, gdzie i w jakiej wysokości należy go opłacić. Kierowca nie otrzyma żadnego urzędowego powiadomienia ani ponaglenia, lecz to nie zwalnia z tego obowiązku. Dotyczy to także aut, które nie zostały przerejestrowane w Niemczech i poruszają się wciąż na polskich tablicach rejestracyjnych. Wystarczy, że posiadacie meldunek oraz zatrudnienie w Niemczech. Podczas kontroli drogowej kierujący powinien pokazać dokument potwierdzający zapłacenie podatku od samochodu na rzecz niemieckiego urzędu skarbowego. Nie chodzi tylko o otrzymanie tablic rejestracyjnych i o ubezpieczenie drogowe, ale również o kwestię podatku drogowego (niem. Kfz-Steuer).

    W tym temacie polecamy również następujący artykuł: Jeździsz w Niemczech na polskich tablicach? Dowiedz się kiedy musisz przerejestrować samochód!

    Za podatek drogowy odpowiedzialny jest w Niemczech Urząd Celny

    Obecnie w Niemczech dopuszczonych jest do ruchu około 60 milionów pojazdów. Przy rejestracji samochodu w Niemczech musicie udzielić zgody na polecenie zapłaty i odpowiednia administracja celna pobiera wtedy podatek drogowy. Z Głównego Urzędu Celnego otrzymacie decyzję podatkową, która ważna jest dopóki nie wyrejestrujecie Waszego pojazdu. Pod numerem telefonu 0351/44 834 550 znajdziecie „centralę informacjyjną dot. podatku drogowego” (niem. zentrale Auskunft Kraftfahrzeugsteuer). Tam otrzymacie odpowiedzi na pytania dotyczące podatku drogowego przed nabyciem pojazdu. Dowiecie się wszystkiego na temat jego wyliczania, metod płatności, terminów, a także możliwości zwolnienia z podatku.

    Indywidualne wnioski podatkowe składacie już jednak w Waszym rejonowym Głównym Urzędzie Celnym. Możecie tam złożyć wniosek np. o zwolnienie z podatku lub o zastosowanie preferencyjnej stawki. Jeśli jesteście ciężko upośledzeni, możecie złożyć wniosek o zastosowanie preferencyjnego opodatkowania w jednym z punktów kontaktowych Urzędu Celnego.

    Jeśli natomiast chcielibyście zarejestrować lub wyrejestrować Wasz pojazd, wtedy musicie się zwrócić do Wydziału Komunikacji (niem. Zulassungsstelle). Również wtedy, gdy zmieniliście adres ze względu na przeprowadzkę.

    Jakie są konsekwencje niezapłacenia podatku drogowego?

    Kierowcy, którzy nie opłacą podatku drogowego w Niemczech, mimo, że są do tego zobowiązani, muszą liczyć się z wysokimi mandatami. Oprócz tego, jeśli nieprawidłowość zostanie wykryta podczas kontroli, to urząd skarbowy i służba celna mogą wysłać wezwanie do zapłaty zaległego podatku wraz z naliczonymi odsetkami. Kwoty te mogą wynieść nawet do kilku tysięcy euro. Policja ma także prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu.

    Do kiedy należy zapłacić podatek drogowy w Niemczech?

    Podatek drogowy w Niemczech należy zapłacić z góry za następny rok, w terminie do 20 września, w jednej transzy. Jeśli podatek przekracza 500 euro, wtedy właściciele pojazdów mogą zapłacić go w dwóch ratach, co pół roku. Można wnioskować o taką możliwość w miejscowym Głównym Urzędzie Celnym, jednak kosztuje to dodatkowo 3%. Jeśli z kolei podatek jest wyższy niż 1000 euro, wtedy możecie go zapłacić w 4 ratach, co kwartał. W takiej sytuacji trzeba jednak doliczyć 6%.

    Ulgi podatkowe i zwolnienia od podatku drogowego w Niemczech

    Poza zwolnieniem od płacenia podatku drogowego dla pojazdów elektrycznych, istnieje szereg innych ulg podatkowych z tego tytułu. Ciężko upośledzeni właściciele pojazdów mogą wnioskować o całkowite zwolnienie z podatku lub o obniżenie wymiaru podatku drogowego w związku z posiadaniem pojazdu. Jeśli spełnią wymagania, wtedy płacą tylko połowę podatku drogowego.

    Obniżenie wymiaru podatku drogowego o 50% ma zastosowanie, jeśli osoba niepełnosprawna ma trudności z chodzeniem i jest to oznakowane symbolem „G” w legitymacji inwalidzkiej. To samo dotyczy osób niesłyszących z symbolem „GI”. Jednak, aby dostać taką zniżkę podatkową, upośledzony musi zrezygnować z przywileju bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej.

    Zwolnione z podatku drogowego mogą być osoby z symbolem „H” (hilflos-nieudolne), „BI” (blind -niewidomi/sehbehindert – osoby z poważnymi zaburzeniami wzroku) oraz „Ag” (außergewöhnliche Gehbehinderung – szczególne upośledzenie chodzenia). Tego typu zwolnienie z podatku drogowego dotyczy tylko pojazdu, który jest zarejestrowany na daną osobę, której przysługuje taki przywilej. Udzielenie udogodnień podatkowych odnotowane jest w części pierwszej karty pojazdu dotyczącej dopuszczenia do ruchu.

    Zwolnione z podatku drogowego są autobusy oraz pojazdy wykorzystywane tylko i wyłącznie w rolnictwie.

    Ile wynosi niemiecki podatek drogowy?

    W celu obliczenia wysokości podatku drogowego możecie użyć naszego bezpłatnego kalkulatora niemieckiego podatku drogowego.

    Podatek drogowy w Niemczech w zależności od typu pojazdu

    Oldtimer – pojazdy, które zostały dopuszczone do ruchu minimum 30 lat temu i nadal są w dobrym stanie, mogą otrzymać tzw. „H-Kennzeichen”. Dla takich pojazdów historycznych przewidziany jest ryczałtowy podatek drogowy w wysokości 191,73 euro, dla motocykli 46,02 euro.

    Pojazdy elektryczne – W przypadku samochodów wyłącznie elektrycznych i zarejestrowanych po raz pierwszy w okresie od 18.5.2011 r. do 31.12.2025 r. nie trzeba płacić podatku do dziesięciu lat od pierwszej rejestracji. Ponieważ to zwolnienie podatkowe jest ograniczone do 31 grudnia 2030 r., obecni nabywcy e-samochodów nie mogą już korzystać z pełnego 10-letniego okresu. Jeśli e-samochód zmieni właściciela, zwolnienie z podatku jest przekazywane dalej – aż do upływu dziesięciu lat.

    Motocykle – te pojazdy są opodatkowane w zależności od pojemności silnika. Małe motory do 11 kilowatów i 125 centymetrów sześciennych nie są opodatkowane. Przy większych maszynach zapłacicie 1,84 euro za każde przekroczone 25 centymetrów sześciennych pojemności silnika.

    Samochód kempingowy – jeśli pojazd może być wykorzystany w celach mieszkaniowych, wtedy zostanie zarejestrowany jako samochód kempingowy. Do podstawowego wyposażenia należą: na stałe wbudowane miejsca do spania – wliczają się w to rozłożone siedzenia, miejsce do siedzenia wraz ze stolikiem, kuchnia z miejscem do gotowania i zmywania oraz ładownia. Podatek drogowy wyliczany jest w tym przypadku wg. ciężaru pojazdu i klasy emisji substancji szkodliwych. Np. za kampera o łącznej wadze 2.700 kg w klasie emisji substancji szkodliwych S2 i o wadze do 2.000 kg, właściciel zapłaci 24 euro za każde przekroczone 200 kg, co daje 240 euro. Ponad 2.000 kg płaci kolejne 10 euro za każde przekroczone 200 kg, co daje jeszcze 40 euro. W sumie właściciel takiego kampera płaci więc podatek roczny w wysokości 280 euro.

    Przyczepa – Podatek drogowy liczony jest tu wg. ciężaru: za każde 200 kg zapłacicie 7,46 euro, przy czym górna granica wynosi 373 euro. Za przyczepy z zieloną rejestracją nie płaci się podatku drogowego. Dotyczy to przyczep, które służą:
    – do transportu sprzętów sportowych jak np. transport koni czy przyczepa na łódź
    – do ciągników samochodowych, na które została już ustalona jakaś dopłata za przyczepę.

    Samochód ciężarowy – podatek drogowy za samochód ciężarowy również obliczany jest wg. dopuszczalnego ciężaru całkowitego i zwiększa się co 200 kg. Cięższe samochody opodatkowane są progresywnie. Jeśli ciężar pojazdu przekracza 3,5 tony, wtedy wysokość podatku ustalana jest też zgodnie z klasą emisji substancji szkodliwych i z poziomem hałasu.

    Korzyści podatkowe tyczą są przypisane konkretnej osobie

    Nawet jeśli dana upośledzona osoba nie prowadzi sama pojazdu, to podróż uprzywilejowanym samochodem musi mieć na celu transport tej osoby z punktu A do punktu B. Korzyści podatkowe dotyczą bowiem tylko tej jednej osoby. Jeśli z jakiegoś powodu założenia, które należy spełnić aby otrzymać takie uprzywilejowanie, przestały być aktualne, należy to niezwłocznie pisemnie zgłosić w Urzędzie Celnym. W innym wypadku traktowane jest to jak oszustwo podatkowe.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    6 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    6 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Kinga

    Witam,
    miesiąc temu kupiliśmy samochód i zarejestrowaliśmy go w Niemczech, wszystko super szybko bez kolejek:) Teraz będziemy się przeprowadzać i musimy ponownie zarejestrować samochód w innym mieście. Moje pytanie brzmi: co teraz z podatkiem drogowym. Zostanie on ponownie naliczony i ściągnięty, a my dostaniemy zwrot podatku poprzednio zapłaconego (jeśli tak, to ile: całość czy odpowiednio mniej bo już miesiąc autem jeździmy?).

    ZIWK

    Czy podatek drogowy muszę płacić w takiej sytuacji:
    Samochód jest zarejestrowany w PL i jego głównym właścicielem jest szwagier, a dodatkowo współwłaścicielem jest żona (oboje mieszkają na stałe wyłącznie w Polsce).
    Oczywiście mieszkam w Niemczech i 99% czasu jeżdżę po tutejszych drogach, a z żoną nie mam rozdzielności majątkowej.

    Lukas

    Jezeli Auto jezdzi w niemczech wiecej jak w polsce trzeba zglosic w urzedzie celnym..

    Grzegorz

    Cześć.
    W tym miesiącu mam termin opłaty podatku drogowego. Auto jest do sprzedaży. Jeżeli go nie sprzedam i nie wyrejestruje, to muszę opłacić podatek. Jeżeli uda mi sie sprzedać auto w kolejnym miesiącu to czy nastąpi częściowy zwrot podatku?

    Anna

    Ponawiam pytanie.

    Michal

    Czy ktoś jest w stanie odpowiedź na to pytanie?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
    6
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x