Podatek drogowy w Niemczech

2
21480

Podatek drogowy w Niemczech

Jeśli jeździcie w Niemczech samochodem, motorem, kamperem, przyczepą, bądź ciężarówką, musicie zgłosić Wasz pojazd w Urzędzie Komunikacji (niem. Straßenverkehrsamt). Nie chodzi tylko o otrzymanie tablic rejestracyjnych i o ubezpieczenie drogowe, ale również o kwestię podatku drogowego (niem. Kfz-Steuer). Warto nadmienić, iż wpływy z tytułu podatku drogowego sięgały w Niemczech w sierpniu 2017 prawie 9 miliardów euro.

Za podatek drogowy odpowiedzialny jest w Niemczech Urząd Celny

Obecnie w Niemczech dopuszczonych jest do ruchu około 60 milionów pojazdów. Przy rejestracji samochodu w Niemczech musicie udzielić zgody na polecenie zapłaty i odpowiednia administracja celna pobiera wtedy podatek drogowy. Z Głównego Urzędu Celnego otrzymacie decyzję podatkową, która ważna jest dopóki nie wyrejestrujecie Waszego pojazdu. Pod numerem telefonu 0351/44 834 550 znajdziecie „Centralną Informację dot. podatku drogowego” (niem. zentrale Auskunft Kraftfahrzeugsteuer). Tam otrzymacie odpowiedzi na pytania dotyczące podatku drogowego przed nabyciem pojazdu. Dowiecie się wszystkiego na temat jego wyliczania, metod płatności, terminów, a także możliwości zwolnienia z podatku.

Indywidualne wnioski podatkowe składacie już jednak w Waszym rejonowym Głównym Urzędzie Celnym. Możecie tam złożyć wniosek np. o zwolnienie z podatku lub o zastosowanie preferencyjnej stawki. Jeśli jesteście ciężko upośledzeni, możecie złożyć wniosek o zastosowanie preferencyjnego opodatkowania w jednym z punktów kontaktowych Urzędu Celnego.

Jeśli natomiast chcielibyście zarejestrować lub wyrejestrować Wasz pojazd, wtedy musicie się zwrócić do Wydziału Komunikacji (niem. Zulassungsstelle). Również wtedy, gdy zmieniliście adres ze względu na przeprowadzkę.

Decyzję podatkową należy dokładnie sprawdzić

Od kiedy w 2009 roku państwo niemieckie przejęło zarządzanie podatkiem drogowym od krajów związkowych, sporo poszło inaczej, niż powinno. Zwłaszcza w roku 2014, gdy zajął się tym Urząd Celny. Wcześniej podatki ustalały Urzędy Skarbowe. Natomiast później, zgodnie z raportem Federalnego Trybunału Rachunkowego, niektóre Główne Urzędy Celne, szczególnie w okresie początkowym, wydały niejasne i często nieprawidłowe decyzje podatkowe. W związku z tym powinniście bardzo dokładnie sprawdzić Wasze decyzje.

Do kiedy należy zapłacić podatek drogowy w Niemczech?

Podatek drogowy należy zapłacić z góry za następny rok, w terminie do 20 września, w jednej transzy. Jeśli podatek przekracza 500 euro, wtedy właściciele pojazdów mogą zapłacić go w dwóch ratach, co pół roku. Można wnioskować o taką możliwość w miejscowym Głównym Urzędzie Celnym, jednak kosztuje to dodatkowo 3%. Jeśli z kolei podatek jest wyższy niż 1000 euro, wtedy możecie go zapłacić w 4 ratach, co kwartał. W takiej sytuacji trzeba jednak doliczyć 6%.

Jak obliczyć wysokość niemieckiego podatku drogowego?

Wysokość podatku drogowego oblicza się w zależności od kategorii pojazdu:
• Samochody osobowe (PKW), które dostały dopuszczenie do ruchu przed 4 listopada 2008
• Samochody osobowe (PKW), które dostały dopuszczenie do ruchu pomiędzy 5 listopada 2008, a 30 czerwca 2009
• Samochody osobowe (PKW), które dopuszczenie do ruchu otrzymały jeszcze później
• Przyczepy
• Pojazdy elektryczne
• Motory
• Pojazdy transportowe (użytkowe)
• Tzw. „oldtimery“
Jeśli Wasz samochód został zarejestrowany pierwszy raz przed 30 czerwca 2009, wtedy obowiązuje Was stary system podatkowy. Oznacza to, że wysokość podatku drogowego na samochody osobowe oblicza się na podstawie pojemności silnika oraz numeru klucza, wpisanego w dowód rejestracyjny, który klasyfikuje pojazd do konkretnej klasy emisji substancji szkodliwych. W przypadku pierwszego dopuszczenia do ruchu pomiędzy 5 listopada 2008, a 30 czerwca 2009 ten sposób obliczenia stosuje się tylko wtedy, jeśli wypada to korzystniej, niż nowy system.

Aby obliczyć wysokość podatku, należy wziąć pod uwagę dwa czynniki:
– pojemność silnika (+ rozróżnienie czy to benzyna czy diesel)
– emisja dwutlenku węgla

Na początek należy ustalić kwotę podstawową uzależnioną od pojemności silnika. W przypadku benzyny liczy się dwa euro za każde rozpoczęte 100 cm sześciennych a w przypadku diesla – 9,50 euro.

Do tego dochodzi jeszcze kwota dodatkowa, uzależniona od emisji dwutlenku węgla. W zależności od terminu rejestracji pojazdu, nie musicie nic płacić w następujących przypadkach:
• 120 gram dwutlenku węgla na kilometr przy pierwszym dopuszczeniu do ruchu do końca roku 2011
• 110 gram dwutlenku węgla na kilometr przy pierwszym dopuszczeniu do ruchu pomiędzy rokiem 2012 a 2013
• 95 gram dwutlenku węgla na kilometr przy późniejszej rejestracji pojazdu
Za każdy gram więcej na kilometr, musicie zapłacić 2 euro.

Najlepiej widać to na następującym przykładzie:
Za VW Golfa o pojemności silnika 1390 cm sześciennych, benzyna, pierwsze dopuszczenie w roku 2012, właściciel zapłaci 28 euro. Emisja dwutlenku węgla na kilometr wynosi 149 gram, z czego pierwsze 110 gram jest wolne od podatku. Dochodzi więc kolejne 78 euro. Łącznie wychodzi z tego podatek roczny w wysokości 106 euro. Diesle z wysoką emisją dwutlenku węgla są opodatkowane najwyżej.

W celu obliczenia wysokości podatku drogowego możecie użyć naszego bezpłatnego kalkulatora niemieckiego podatku drogowego.

Podatek drogowy w zależności od typu pojazdu

Oldtimer – pojazdy, które zostały dopuszczone do ruchu minimum 30 lat temu i nadal są w dobrym stanie, mogą otrzymać tzw. „H-Kennzeichen”. Dla takich pojazdów historycznych przewidziany jest ryczałtowy podatek drogowy w wysokości 191,73 euro, dla motocykli 46,02 euro.

Pojazdy elektryczne – jeśli pojazd został pierwszy raz dopuszczony do ruchu po 18 maja 2011, to przez 10 lat jest zwolniony z podatku drogowego. Dotyczy to pierwszej rejestracji w terminie do 31.12.2020. W połowie 2016 roku weszły w życie przepisy, dotyczące podatkowego wspierania mobilności elektrycznej i w związku z tym przepisy dotyczą też takich pojazdów, które od 18 maja 2016 zostały tak przekształcone, że są wolne od emisji szkodliwych substancji. Zwolnienie z podatku dotyczy pierwszej rejestracji do końca 2020 roku. Po upływie okresu bezpodatkowego, podatek dla pojazdów elektrycznych obliczany jest na podstawie masy ogólnej i zostaje zmniejszony o połowę.
Zwolnienie z podatku drogowego powiązane jest też z korzyściami w przypadku podatku dochodowego. Pracownicy mogą np. naładować swój samochód u pracodawcy nie płacąc podatku dochodowego i ubezpieczenia społecznego. Żeby nakręcić sprzedaż samochodów elektrycznych, istnieją nawet specjalne premie za zakup takiego pojazdu, w wysokości 4.000 euro. Będą one udzielane, dopóki środki przeznaczone na ten cel nie zostaną całkowicie wykorzystane.

Motocykle – te pojazdy są opodatkowane w zależności od pojemności silnika. Małe motory do 11 kilowatów i 125 centymetrów sześciennych nie są opodatkowane. Przy większych maszynach zapłacicie 1,84 euro za każde przekroczone 25 centymetrów sześciennych pojemności silnika.

Samochód kempingowy – jeśli pojazd może być wykorzystany w celach mieszkaniowych, wtedy zostanie zarejestrowany jako samochód kempingowy. Do podstawowego wyposażenia należą: na stałe wbudowane miejsca do spania – wliczają się w to rozłożone siedzenia, miejsce do siedzenia wraz ze stolikiem, kuchnia z miejscem do gotowania i zmywania oraz ładownia. Podatek drogowy wyliczany jest w tym przypadku wg. ciężaru pojazdu i klasy emisji substancji szkodliwych.
Np. za kampera o łącznej wadze 2.700 kg w klasie emisji substancji szkodliwych S2 i o wadze do 2.000 kg, właściciel zapłaci 24 euro za każde przekroczone 200 kg, co daje 240 euro. Ponad 2.000 kg płaci kolejne 10 euro za każde przekroczone 200 kg, co daje jeszcze 40 euro. W sumie właściciel takiego kampera płaci więc podatek roczny w wysokości 280 euro.

Przyczepa – Podatek drogowy liczony jest tu wg. ciężaru: za każde 200 kg zapłacicie 7,46 euro, przy czym górna granica wynosi 373 euro. Za przyczepy z zieloną rejestracją nie płaci się podatku drogowego. Dotyczy to przyczep, które służą:
– do transportu sprzętów sportowych jak np. transport koni czy przyczepa na łódź
– do ciągników samochodowych, na które została już ustalona jakaś dopłata za przyczepę.

Samochód ciężarowy – podatek drogowy za samochód ciężarowy również obliczany jest wg. dopuszczalnego ciężaru całkowitego i zwiększa się co 200 kg. Cięższe samochody opodatkowane są progresywnie. Jeśli ciężar pojazdu przekracza 3,5 tony, wtedy wysokość podatku ustalana jest też zgodnie z klasą emisji substancji szkodliwych i z poziomem hałasu.

Udogodnienia podatkowe i zwolnienia od podatku drogowego w Niemczech

Poza zwolnieniem od płacenia podatku drogowego dla pojazdów elektrycznych istnieje szereg innych udogodnień. Ciężko upośledzeni właściciele pojazdów mogą wnioskować o całkowite zwolnienie z podatku lub o obniżenie wymiaru podatku drogowego w związku z posiadaniem pojazdu. Jeśli spełnią wymagania, wtedy płacą tylko połowę podatku drogowego.

Obniżenie wymiaru podatku drogowego o 50% ma zastosowanie, jeśli osoba upośledzona ma trudności z chodzeniem i jest to oznakowane symbolem „G” w legitymacji inwalidzkiej. To samo dotyczy osób niesłyszących z symbolem „GI”. Jednak, aby dostać taką zniżkę podatkową, upośledzony musi zrezygnować z przywileju bezpłatnego korzystania ze środków komunikacji miejskiej.

Zwolnione z podatku drogowego mogą być osoby z symbolem „H” (hilflos-nieudolne), „BI” (blind -niewidomi/sehbehindert – osoby z poważnymi zaburzeniami wzroku) oraz „Ag” (außergewöhnliche Gehbehinderung – szczególne upośledzenie chodzenia). Tego typu zwolnienie z podatku drogowego dotyczy tylko pojazdu, który jest zarejestrowany na daną osobę, której przysługuje taki przywilej. Udzielenie udogodnień podatkowych odnotowane jest w części pierwszej karty pojazdu dotyczącej dopuszczenia do ruchu.

Zwolnione z podatku drogowego są autobusy oraz pojazdy wykorzystywane tylko i wyłącznie w rolnictwie.

Korzyści podatkowe związane są z daną osobą

Nawet jeśli dana upośledzona osoba nie prowadzi sama pojazdu, to podróż uprzywilejowanym samochodem musi mieć na celu transport tej osoby z punktu A do punktu B. Korzyści podatkowe dotyczą bowiem tylko tej jednej osoby. Jeśli z jakiegoś powodu założenia, które należy spełnić aby otrzymać takie uprzywilejowanie, przestały być aktualne, należy to niezwłocznie pisemnie zgłosić w Urzędzie Celnym. W innym wypadku traktowane jest to jak oszustwo podatkowe.

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

2 KOMENTARZE

  1. Witam,
    miesiąc temu kupiliśmy samochód i zarejestrowaliśmy go w Niemczech, wszystko super szybko bez kolejek:) Teraz będziemy się przeprowadzać i musimy ponownie zarejestrować samochód w innym mieście. Moje pytanie brzmi: co teraz z podatkiem drogowym. Zostanie on ponownie naliczony i ściągnięty, a my dostaniemy zwrot podatku poprzednio zapłaconego (jeśli tak, to ile: całość czy odpowiednio mniej bo już miesiąc autem jeździmy?).

  2. Czy podatek drogowy muszę płacić w takiej sytuacji:
    Samochód jest zarejestrowany w PL i jego głównym właścicielem jest szwagier, a dodatkowo współwłaścicielem jest żona (oboje mieszkają na stałe wyłącznie w Polsce).
    Oczywiście mieszkam w Niemczech i 99% czasu jeżdżę po tutejszych drogach, a z żoną nie mam rozdzielności majątkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika