Wiele osób kupujących auto w Niemczech i planujących je sprowadzić do Polski, zastanawia się jakie tablice należy kupić w tym celu. Otóż w Niemczech można generalnie zakupić dwa rodzaje tablic tymczasowych/zjazdowych: zółte oraz czerwone. Poniżej wyjaśnimy czym one się różnią.

Polski program do fakturowania zgodny z niemieckimi przepisami

Tablice zjazdowe w Niemczech – żółte tablice (niem. Kurzzeitkennzeichen)

Żółte tablice w Niemczech, jak sama nazwa wskazuje, posiadają charakterystyczny żółty pasek po prawej stronie, który informuje o ich dacie ważności (patrz niżej). Data ta oznacza również datę wygaśnięcia ważności ubezpieczenia.

Tablice te przyjęło się nazywać w Polsce „tablicami zjazdowymi” i są one ważne tylko pięć dni (do 23:59 dnia wybitego na żółtym pasku tablicy). Generalnie w Niemczech służą one do jazd próbnych lub przykładowo podjechania do kontroli techniczej. Jako jazdę próbną traktuje się jazdę, która odbywa się w połączeniu z zamiarem zakupu samochodu. Oznacza to, że jazda na żółtych tablicach przykładowo w celu zaprezentowania nowego samochodu, który znalazł się w salonie, byłaby nielegalna. Na terenie Unii Europejskiej od 2007 roku istnieje obowiązek uznania żółtych tablic z Niemiec, w związku z czym można na nich wywieźć samochód do Polski. Tablic tych nie trzeba odwozić do urzędu – po utracie ważności można je po prostu wyrzucić na śmietnik. Tablice są przypisane do konkretnego pojazdu, na który zostały wystawione. Otrzymacie je w wydziale komunikacji miasta, w którym kupujecie samochód.

Koszty wykupienia zółtych tablic w Niemczech

Koszt wykupienia żółtych tablic w Niemczech to 13,10 euro. Na tą kwotę składa się 10,20 euro za przyznanie tablic, 2,60 dla Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego (niem. Kraftfahrt-Bundesamt) oraz 30 centów za pieczątkę-naklejkę. Oprócz tego należy wykupić na cały okres użytkowania ubezpieczenie OC (numer eVB, który otrzymacie od ubezpieczalnie będzie trzeba przedłożyć w urzędzie komunikacji), które wynosi około 30 euro. Osoby wykupujące zieloną kartę ubezpieczeniową, zapłacą znacznie więcej. Jeśli planujecie przewóz auta z Niemiec do Polski, to zielona karta ubezpieczeniowa nie będzie Wam potrzebna. Dotatkowo należy doliczyć koszty wykonania tablic, które mogą wynieść mniej więcej 20-30 euro.

Tablice celne w Niemczech – czerwone tablice

Tablice celne w Niemczech (czerwone tablice), podobnie jak tablice 5-dniowe, dają możliwość opuszczenia terenu Niemiec po zakupie pojazdu z myślą o powrocie tym pojazdem do swojego kraju, a dalej z myślą zarejestrowania go na jego terenie. Tablice celne zwane są również potocznie tablicami wywozowymi. Różnią się one od tablic tymczasowych okresem ich ważności oraz kolorem. Zamiast paska zółtego posiadają one pasek czerwony z czarnymi cyframi wskazującymi dzień, miesiąc i rok, w którym auto powinno  opuścić terytorium Niemiec. Tablice te są ważne do daty podanej na czerwonym pasku, która zależy od wykupionego ubezpieczenia. Tablice te są bowiem przypisane do umowy z ubezpieczycielem, a nie konkretnego samochodu.  Ich wyrobienie jest trudniejsze niż żółtych tablic. Tablice te są przewidziane wyłącznie dla handlarzy samochodów (należy posiadać Gewerbę).

Rejestracja samochodu w Niemczech – warto wiedzieć

Więcej na temat rejestracji samochodu w Niemczech przeczytacie tutaj: Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech.

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  26
  Dodaj komentarz

  avatar
  18 Wątki komentarzy
  8 Odpowiedzi w wątku
  0 Followers
   
  Komentarz z największą ilością reakcji
  Najgorętsze wątki
  22 Autorzy komentarzy
  Piotrautomazury.plT FLexybob Ostatnio komentujący
    Włącz powiadomienia o nowych komentarzach  
  najnowszy najstarszy Najlepiej oceniany
  Powiadom o
  Wytykacz
  Gość
  Wytykacz

  Niestety ale artykuł jest błędny. Te prezentowane tablicę służą tylko i wyłącznie do przeprowadzenia pojazdu z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania na terenie Niemiec. Do wystawienia tak jak przy normalnym zarejestrowaniu pojazdu są potrzebne: brief, ubezpieczenie na ten okres.
  Tablice te nie upowazniaja do wyprowadzenia pojazdu za granicę.

  Polak w Niemczech
  Gość
  Polak w Niemczech

  Wytykacz ma rację. Tablice z żółtym paskiem są wydawane do przewozu auta z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania ale tylko na terenie Niemiec obywatelom Niemiec i obcokrajowcą którzy posiadają zameldowanie na terenie Niemiec. Natomiast te z paskiem czerwonym sa przeznaczone do przewozu samochodu na własnych kołach do innego kraju co traktowane jest przez urząd niemiecki jaki import samochodu i opłaty z tym związane są wyższe niż przy tablicach żółtych.

  Tyk
  Gość
  Tyk

  Żółte tablice są tylko nur fur Deutschland ,,artykuł pełen błędów

  Znawca tematu
  Gość
  Znawca tematu

  Co za glupoty wypisuje autor tego artykolu. Nic co jest tu napisana nie jest prawda. Lepiej niech autor sie najpierw zapozna z tematem zanim takie brednie wypisywac zacznie….

  Adam
  Gość
  Adam

  Typowi hejterzy, brak wiedzy na temat, ale fajnie komuś dokopać.
  Autor artykułu ma rację co do żółtych tablic i warunków korzystania z nich.
  Potwierdzam osobistym doświadczeniem, kilkaset tablic żółtych wziętych z urzędów.
  Do autora, szkoda czasu i nerwów na takich ludzi chyba, że ma Pan tego w nadmiarze.

  Ignac
  Gość
  Ignac

  Strona stva.de wszystko w temacie.

  Marta
  Gość
  Marta

  Czerwone tablice nie sa jedynie dla posiadaczy Gewerbe jest to blad

  Fry
  Gość
  Fry

  Mam wrażenie, że niepodpartą dowodami krytykę wylewają tu głównie handlarze, którym żal dupę ściska, że coraz więcej ludzi jest świadomych, że ściągnąć auto z Niemiec nie jest takie trudne.

  Kazimierz
  Gość
  Kazimierz

  Drodzy Panstwo
  Zolte tablice dostanie Polak jak kupi auto w Niemczech ale dostanie je tylko w rejone gdzie zakupil auto.
  Natomiast polak jak kupil auto a ma neldunek lub gewerbe w Niemczech dostanie tablice tam gdzie ma meldunek czyli z gorki…
  Pamietaj polaku jak kupijesz auto to zakup zrob rano bo nie dostaniesz tablic popoludniami jest czynne krotko chyba ze w czwartki

  Darek
  Gość
  Darek

  Kupiłem auto bez tüv mogę nim jechać do polski na żółtych tablicach . Proste pytanie

  Natalia
  Gość
  Natalia

  Witam
  Jezeli mam samochód na żółtych tablicach i chce je sprowadzić do Polski to jak to jest z tym ubezpieczeniem i zieloną kartą
  Bo raz pisze ze musi być a gdzieś indziej znowu ze nie (chodzi mi o zieloną karte)

  Dawid
  Gość
  Dawid

  Witam Podpinam sie pod pytanie nie interesuje mnie czy mozna jedzi czy nie na tablicach tag zwanych żułtych poniewasz zdania sa podzielone. Moje pytanie czy jest możliwość wykupienia tych tablic na auto które nie posiada warznego przegladu czyli TUV

  adamp76
  Gość
  adamp76

  wczoraj chciałem kupić tablice z żółtym paskiem .miałem brief auta i umowę kupna ale urzędnik powiedział że takie tablice może kupić osoba zameldowana w niemczech. sytuacja miała miejsce w bernau bei berlin

  Fssss
  Gość
  Fssss

  Ja 20 grudnia kupiłem aluto koło Monachium i dostałem żółte tablice na 5 dni. Wystarczyło pokazać fakturę brief i wykupione ubezpieczenie. Bez problemu przyjechałem do polski gdzie po wygaśnięciu ważności ubezpieczenia znajomy z ubezpieczalni zrobił mi na 30 dni oc w unice, miałem już polski przegląd techniczny. Tak jeździłem przez tydzień do momentu aż zatrzymała mnie policja i uświadomiła ze jeżdżę nielegalnie. Agent z ubezpieczalni wprowadził mnie w błąd.

  Pitek4610
  Gość
  Pitek4610

  Witam krótko sprostuję różne wypowiedzi .
  -na czerwone tablice nie trzeba mieć żadnej gewerby z własnego doświadczenia.
  -żółte czy czerwone by zjechać na polskę czy do innego miasta w niemczech trzeba mieć akyualny tuv czyli niemiecki przegląd bez niego przy kontroli policji będziecie mieli problemy mandat brak dalszej jazdy i koszty odbioru auta czy to z policyjnego parkingu lub autolawety na polskę przecież auto nie będzie stało na autostradzie.

  bob
  Gość
  bob

  Ubezpieczenie muszę mieć wykupione wcześniej, przed zakupem tablicy?
  Można wykupić na miejscu?

  Lexy
  Gość
  Lexy

  Wystarczy zadzwonić do pierwszego lepszego urzędu miejskiego z wydziałem ruchu drogowego i zapytać.
  Żółte tylko na terenie RFN ze zwykłym eVB czyli ubezpieczenie, czerwone dla UE z koniecznością opłacenia Zollamt i Auffahrkennzeichen (do wywozu za granicę) , a czerwone z czerwonym nadrukiem są dla osób posiadających Gewerbe/Działalność gospodarczą.

  T F
  Gość
  T F

  Problem polega na nie zrozumieniu przez autora zwrotu „rote Kennzeichen” w artykule źródłowym na który się powołuje, otóż chodzi tam o tablice z czerwonymi literami i cyframi a nie czerwonym paskiem. Tablice z czerwonymi literami i cyframi o których mowa w artykule są tablicami przypisanymi do osoby a nie pojazdu dlatego też są tablicami dla prowadzących działalność gospodarczą. Podsumowując w artykule i w komentarzach krytycznych mowa o dwóch różnych tablicach tzn. Czerwone litery o cyfry i czerwony pasek z datą ważności, razem są to trzy różne tablice: żółty pasek (5 dni ważności), czerwony pasek (14 lub 30dni lub 28 nie… Czytaj więcej »

  automazury.pl
  Gość
  automazury.pl

  1. Tablice z żółtym pakiem i datą na 5 dni – tylko do poruszania się na terytorium Niemiec i do aut z ważnym TUV, ogólnie praktyka jest taka, że często urzędnik niemiecki zarejestruje nam auto na tablice z żółtym paskiem (bo ma w d…) gdzie my tym autem pojedziemy, czasem sympatyczny i uprzejmy doda informację ustną, że na tablicach tych można się poruszać tyko na terytorium Niemiec. Ogólnie poruszając się w Niemczech na tablicach z żółtym paskiem podczas kontroli Policji zawsze jakoś się wyłgamy, że przeprowadzamy tylko auto albo jedziemy do znajomego itp. gorzej jak zatrzymają Cię tuż przed lub… Czytaj więcej »

  Piotr
  Gość
  Piotr

  aby wyjechać na żótych tablicach do polski potrzeba 2 egzempalrze dowodu rejestracyjne go cześc1 i 2 aktualne badania tuv i ekarlung podpisany najlepiej właciciela pojazdu w niemczech