Niemieckie tablice zjazdowe, czyli jak przewieźć auto z Niemiec do Polski

19
17330

Wiele osób kupujących auto w Niemczech i planujących je sprowadzić do Polski, zastanawia się jakie tablice należy kupić w tym celu. Otóż w Niemczech można generalnie zakupić dwa rodzaje tablic tymczasowych/zjazdowych: zółte oraz czerwone. Poniżej wyjaśnimy czym one się różnią.

Tablice zjazdowe w Niemczech – żółte tablice (niem. Kurzzeitkennzeichen)

Żółte tablice w Niemczech, jak sama nazwa wskazuje, posiadają charakterystyczny żółty pasek po prawej stronie, który informuje o ich dacie ważności (patrz niżej). Data ta oznacza również datę wygaśnięcia ważności ubezpieczenia.

Tablice te przyjęło się nazywać w Polsce „tablicami zjazdowymi” i są one ważne tylko pięć dni (do 23:59 dnia wybitego na żółtym pasku tablicy). Generalnie w Niemczech służą one do jazd próbnych lub przykładowo podjechania do kontroli techniczej. Jako jazdę próbną traktuje się jazdę, która odbywa się w połączeniu z zamiarem zakupu samochodu. Oznacza to, że jazda na żółtych tablicach przykładowo w celu zaprezentowania nowego samochodu, który znalazł się w salonie, byłaby nielegalna. Na terenie Unii Europejskiej od 2007 roku istnieje obowiązek uznania żółtych tablic z Niemiec, w związku z czym można na nich wywieźć samochód do Polski. Tablic tych nie trzeba odwozić do urzędu – po utracie ważności można je po prostu wyrzucić na śmietnik. Tablice są przypisane do konkretnego pojazdu, na który zostały wystawione. Otrzymacie je w wydziale komunikacji miasta, w którym kupujecie samochód.

Koszty wykupienia zółtych tablic w Niemczech

Koszt wykupienia żółtych tablic w Niemczech to 13,10 euro. Na tą kwotę składa się 10,20 euro za przyznanie tablic, 2,60 dla Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego (niem. Kraftfahrt-Bundesamt) oraz 30 centów za pieczątkę-naklejkę. Oprócz tego należy wykupić na cały okres użytkowania ubezpieczenie OC (numer eVB, który otrzymacie od ubezpieczalnie będzie trzeba przedłożyć w urzędzie komunikacji), które wynosi około 30 euro. Osoby wykupujące zieloną kartę ubezpieczeniową, zapłacą znacznie więcej. Jeśli planujecie przewóz auta z Niemiec do Polski, to zielona karta ubezpieczeniowa nie będzie Wam potrzebna. Dotatkowo należy doliczyć koszty wykonania tablic, które mogą wynieść mniej więcej 20-30 euro.

Tablice celne w Niemczech – czerwone tablice

Tablice celne w Niemczech (czerwone tablice), podobnie jak tablice 5-dniowe, dają możliwość opuszczenia terenu Niemiec po zakupie pojazdu z myślą o powrocie tym pojazdem do swojego kraju, a dalej z myślą zarejestrowania go na jego terenie. Tablice celne zwane są również potocznie tablicami wywozowymi. Różnią się one od tablic tymczasowych okresem ich ważności oraz kolorem. Zamiast paska zółtego posiadają one pasek czerwony z czarnymi cyframi wskazującymi dzień, miesiąc i rok, w którym auto powinno  opuścić terytorium Niemiec. Tablice te są ważne do daty podanej na czerwonym pasku, która zależy od wykupionego ubezpieczenia. Tablice te są bowiem przypisane do umowy z ubezpieczycielem, a nie konkretnego samochodu.  Ich wyrobienie jest trudniejsze niż żółtych tablic. Tablice te są przewidziane wyłącznie dla handlarzy samochodów (należy posiadać Gewerbę).

Rejestracja samochodu w Niemczech – warto wiedzieć

Więcej na temat rejestracji samochodu w Niemczech przeczytacie tutaj: Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech.

Admin
Profesjonalny marketing internetowy dla drobnych firm, jak i przedsiębiorstw. Sprawdź powyższego linka, zapoznaj się z naszą ofertą i daj się znaleźć w internecie :)

19 KOMENTARZE

 1. Niestety ale artykuł jest błędny. Te prezentowane tablicę służą tylko i wyłącznie do przeprowadzenia pojazdu z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania na terenie Niemiec. Do wystawienia tak jak przy normalnym zarejestrowaniu pojazdu są potrzebne: brief, ubezpieczenie na ten okres.
  Tablice te nie upowazniaja do wyprowadzenia pojazdu za granicę.

  • Może Pan podać źródło tych informacji? Bo my korzystaliśmy między innymi z informacji podanych na autoscout24.de czy bundeskatalog.org, które potwierdzają naszą wersję. Więc…?

 2. Wytykacz ma rację. Tablice z żółtym paskiem są wydawane do przewozu auta z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania ale tylko na terenie Niemiec obywatelom Niemiec i obcokrajowcą którzy posiadają zameldowanie na terenie Niemiec. Natomiast te z paskiem czerwonym sa przeznaczone do przewozu samochodu na własnych kołach do innego kraju co traktowane jest przez urząd niemiecki jaki import samochodu i opłaty z tym związane są wyższe niż przy tablicach żółtych.

 3. Co za glupoty wypisuje autor tego artykolu. Nic co jest tu napisana nie jest prawda. Lepiej niech autor sie najpierw zapozna z tematem zanim takie brednie wypisywac zacznie….

  • Powtarzam po raz kolejny i ostatni. Artykuł powstał w oparciu o informacje znalezione na autoscout.de, bundeskatalog.org i kilka innych. Jak na razie jeszcze nikt z anonimowych krytykantów nie zechciał przedstawić swoich źródeł. Artykuły piszemy w oparciu o poważne źródła, a nie zdania anonimowych komentatorów, którzy nie potrafią podać choćby jednego źródła swoich informacji. Jesteśmy otwarci na krytykę i chętnie poprawimy artykuł, jeśli jesteśmy w błędzie. Na ten moment pozostaniemy jednak przy aktualnej wersji, którą potwierdzają poważne niemieckie portale.

 4. Typowi hejterzy, brak wiedzy na temat, ale fajnie komuś dokopać.
  Autor artykułu ma rację co do żółtych tablic i warunków korzystania z nich.
  Potwierdzam osobistym doświadczeniem, kilkaset tablic żółtych wziętych z urzędów.
  Do autora, szkoda czasu i nerwów na takich ludzi chyba, że ma Pan tego w nadmiarze.

  • Witam i bardzo dziękuję za Pański komentarz. Czasu niestety nie mam w nadmiarze, wręcz przeciwnie, ale nie lubię takich niejasnych sytuacji, szczególnie, że artykuł jest również czytany przez inne osoby, które są później niepwene co do umieszczanych tutaj informacji. Generalnie jesteśmy otwarci na krytykę i w razie potrzeby chętnie skorygujemy informacje, które publikujemy. Do tej pory nie miało to jednak miejsca, gdyż zawsze korzystamy ze sprawdzonych źródeł, a te rzadko się mylą. Pozdrawiam

   • Nie za bardzo rozumiem jak Polak mieszkajacy na stale w Polsce moze dostac 5-dniowe tablice z zoltym paskiem, skad wezmie eVB numer? Jakie ubezpieczenie mu go da?
    Artykul ktory jest zamieszczony na samym poczatku nie mowi nic o tym ze obcokrajowiec dostanie takie tablice. Zgodze sie z tym ze jak auto zakupione bedzie u handlarza (albo salonie) to ten mu takie tablice zalatwi, ubezpieczenie wezme na siebie.

 5. Mam wrażenie, że niepodpartą dowodami krytykę wylewają tu głównie handlarze, którym żal dupę ściska, że coraz więcej ludzi jest świadomych, że ściągnąć auto z Niemiec nie jest takie trudne.

 6. Drodzy Panstwo
  Zolte tablice dostanie Polak jak kupi auto w Niemczech ale dostanie je tylko w rejone gdzie zakupil auto.
  Natomiast polak jak kupil auto a ma neldunek lub gewerbe w Niemczech dostanie tablice tam gdzie ma meldunek czyli z gorki…
  Pamietaj polaku jak kupijesz auto to zakup zrob rano bo nie dostaniesz tablic popoludniami jest czynne krotko chyba ze w czwartki

 7. Witam
  Jezeli mam samochód na żółtych tablicach i chce je sprowadzić do Polski to jak to jest z tym ubezpieczeniem i zieloną kartą
  Bo raz pisze ze musi być a gdzieś indziej znowu ze nie (chodzi mi o zieloną karte)

 8. Witam Podpinam sie pod pytanie nie interesuje mnie czy mozna jedzi czy nie na tablicach tag zwanych żułtych poniewasz zdania sa podzielone. Moje pytanie czy jest możliwość wykupienia tych tablic na auto które nie posiada warznego przegladu czyli TUV

 9. wczoraj chciałem kupić tablice z żółtym paskiem .miałem brief auta i umowę kupna ale urzędnik powiedział że takie tablice może kupić osoba zameldowana w niemczech. sytuacja miała miejsce w bernau bei berlin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika