Wiele osób kupujących auto w Niemczech i planujących sprowadzić je do Polski, zastanawia się, jakie tablice są konieczne w tym przypadku. W celu wywiezienia zakupionego pojazdu zagranicę konieczne są tak zwane „Überführungskennzeichen”, czyli tablice transportowe. Według obecnych przepisów obowiązują dwa rodzaje tablic:

 1. Das Kurzzeitkennzeichen, czyli tymczasowe tablice rejestracyjne, zwane przez Polaków tablicami zjazdowymi lub tablicami „żółtymi”, wydawane w celu krótkiego transportu zakupionego samochodu terenie Niemiec lub w obrębie granic Unii Europejskiej do krajów (np. transport pojazdu z Niemiec do Polski), oraz
 2. Ausfuhrkennzeichnen, zwane także tablicami celnymi, tranzytowymi lub tablicami eksportowymi, wydawane są one w celu przetransportowania pojazdu zakupionego w Niemczech do kraju EU lub innego kraju, nie będącego członkiem unii europejskiej.

Tablice tymczasowe w Niemczech: ograniczenia i dokumenty

Tymczasowe tablice rejestracyjne ważne są tylko 5 dni (do godziny 23:59 dnia wybitego na żółtym pasku tablicy). W Niemczech wydawane są on głównie w celu przeprowadzania jazd próbnych np. przed kupnem pojazdu, transportu pojazd do serwisu samochodowego w celu wykonania badań technicznych lub przeprowadzenia kontroli technicznej.

Jazda pojazdem mechanicznym na tablicach tymczasowych jest poddana następującym ograniczeniom:

 1. Pojazd posiadający badania techniczne: jazda próbna z celem jego sprawdzenia przez zakupem, transport pojazdu do miejsca przeznaczenia w obrębie Niemiec lub na terenie Unii Europejskiej do maksymalnie pięciu dni od momentu wystawienia tablic,
 2. Pojazd nie posiadający badań technicznych: jazda do serwisu w celu przeprowadzenia kontroli pojazdu lub badań technicznych, ważne wyłącznie na najkrótszą drogę w obrębie jednego, maksymalnie sąsiedniego rejonu.

W celu uzyskania tablic tymczasowych jako osoba fizyczna należy przedłożyć w wydziale komunikacji drogowej (Kfz-Zulassungsstelle) następujące dokumenty w oryginale:

 • „eVB-Nummer”, czyli elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu,
 • dowód osobisty lub paszport z zaświadczeniem o zameldowaniu,
 • dowód rejestracyjny pojazdu cz. 1 i cz. 2,
 • zaświadczenie o badaniu technicznym.

W niektórych miastach niemieckich istnieje też możliwość złożenia wniosku o tablice tymczasowe przez internet.

Koszty wykupienia tablic tymczasowych w Niemczech

Koszt wykupienia rejestracyjnych tablic tymczasowych w Niemczech to 13,10 euro. Na tą kwotę składa się 10,20 euro za przyznanie tablic, 2,60 dla Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego (niem. Kraftfahrt-Bundesamt) oraz 30 centów za pieczątkę-naklejkę. Oprócz tego należy wykupić na cały okres użytkowania ubezpieczenie OC (numer eVB, który otrzymacie od ubezpieczalnie będzie trzeba przedłożyć w urzędzie komunikacji), które wynosi około 30 euro. Osoby wykupujące zieloną kartę ubezpieczeniową, zapłacą znacznie więcej. Jeśli planujecie przewóz auta z Niemiec do Polski, to zielona karta ubezpieczeniowa nie będzie Wam potrzebna. Dodatkowo należy doliczyć koszty wykonania tablic, które mogą wynieść około 20-30 euro.

Tablice celne w Niemczech

Tablice celne w Niemczech (czerwone tablice), podobnie jak tymczasowe tablice 5-dniowe, dają możliwość opuszczenia terenu Niemiec po zakupie pojazdu z myślą o powrocie tym pojazdem do swojego kraju, a dalej z myślą zarejestrowania go na jego terenie. Tablice celne zwane są również potocznie tablicami wywozowymi, eksportowymi lub tranzytowymi i są konieczne wtedy, gdy osoba kupująca pojazd potrzebuje więcej niż pięć dni na jego transport do kraju przeznaczenia na terenie Unii Europejskiej lub gdy eksportuje zakupiony pojazd do kraju poza obrębem UE.

Tablice celne różnią się one od tablic tymczasowych okresem ich ważności oraz kolorem. Zamiast paska żółtego posiadają one pasek czerwony z czarnymi cyframi wskazującymi dzień, miesiąc i rok, w którym auto powinno opuścić terytorium Niemiec. Tablice te są ważne do daty podanej na czerwonym pasku, która zależy od daty ważności wykupionego ubezpieczenia.

Uzyskanie tablic celnych w Niemczech

W celu uzyskania tablic celnych konieczne są następujące dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport z zaświadczeniem o zameldowaniu,
 • dowód rejestracyjny pojazdu cz. 1 i cz. 2,
 • „eVB-Nummer”, czyli elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu,
 • polecenia pobrania należności SEPA w celu opłaty podatku od pojazdów samochodowych,
 • zaświadczenie o badaniu technicznym (Haupt- und Abgasuntersuchung),
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne (o ile pojazd był dopuszczony do ruchu drogowego),
 • „Stillegebescheinigung” w przypadku pojazdu nieposiadającego dopuszczenia do ruchu drogowego,
 • w przypadku firm: zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej lub wyciąg z rejestru handlowego.

Rejestracja samochodu w Niemczech – warto wiedzieć

Więcej na temat rejestracji samochodu w Niemczech przeczytacie tutaj: Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech.

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  31 KOMENTARZE

  1. Niestety ale artykuł jest błędny. Te prezentowane tablicę służą tylko i wyłącznie do przeprowadzenia pojazdu z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania na terenie Niemiec. Do wystawienia tak jak przy normalnym zarejestrowaniu pojazdu są potrzebne: brief, ubezpieczenie na ten okres.
   Tablice te nie upowazniaja do wyprowadzenia pojazdu za granicę.

   • Może Pan podać źródło tych informacji? Bo my korzystaliśmy między innymi z informacji podanych na autoscout24.de czy bundeskatalog.org, które potwierdzają naszą wersję. Więc…?

  2. Wytykacz ma rację. Tablice z żółtym paskiem są wydawane do przewozu auta z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania ale tylko na terenie Niemiec obywatelom Niemiec i obcokrajowcą którzy posiadają zameldowanie na terenie Niemiec. Natomiast te z paskiem czerwonym sa przeznaczone do przewozu samochodu na własnych kołach do innego kraju co traktowane jest przez urząd niemiecki jaki import samochodu i opłaty z tym związane są wyższe niż przy tablicach żółtych.

  3. Co za glupoty wypisuje autor tego artykolu. Nic co jest tu napisana nie jest prawda. Lepiej niech autor sie najpierw zapozna z tematem zanim takie brednie wypisywac zacznie….

   • Powtarzam po raz kolejny i ostatni. Artykuł powstał w oparciu o informacje znalezione na autoscout.de, bundeskatalog.org i kilka innych. Jak na razie jeszcze nikt z anonimowych krytykantów nie zechciał przedstawić swoich źródeł. Artykuły piszemy w oparciu o poważne źródła, a nie zdania anonimowych komentatorów, którzy nie potrafią podać choćby jednego źródła swoich informacji. Jesteśmy otwarci na krytykę i chętnie poprawimy artykuł, jeśli jesteśmy w błędzie. Na ten moment pozostaniemy jednak przy aktualnej wersji, którą potwierdzają poważne niemieckie portale.

  4. Typowi hejterzy, brak wiedzy na temat, ale fajnie komuś dokopać.
   Autor artykułu ma rację co do żółtych tablic i warunków korzystania z nich.
   Potwierdzam osobistym doświadczeniem, kilkaset tablic żółtych wziętych z urzędów.
   Do autora, szkoda czasu i nerwów na takich ludzi chyba, że ma Pan tego w nadmiarze.

   • Witam i bardzo dziękuję za Pański komentarz. Czasu niestety nie mam w nadmiarze, wręcz przeciwnie, ale nie lubię takich niejasnych sytuacji, szczególnie, że artykuł jest również czytany przez inne osoby, które są później niepwene co do umieszczanych tutaj informacji. Generalnie jesteśmy otwarci na krytykę i w razie potrzeby chętnie skorygujemy informacje, które publikujemy. Do tej pory nie miało to jednak miejsca, gdyż zawsze korzystamy ze sprawdzonych źródeł, a te rzadko się mylą. Pozdrawiam

    • Nie za bardzo rozumiem jak Polak mieszkajacy na stale w Polsce moze dostac 5-dniowe tablice z zoltym paskiem, skad wezmie eVB numer? Jakie ubezpieczenie mu go da?
     Artykul ktory jest zamieszczony na samym poczatku nie mowi nic o tym ze obcokrajowiec dostanie takie tablice. Zgodze sie z tym ze jak auto zakupione bedzie u handlarza (albo salonie) to ten mu takie tablice zalatwi, ubezpieczenie wezme na siebie.

  5. Mam wrażenie, że niepodpartą dowodami krytykę wylewają tu głównie handlarze, którym żal dupę ściska, że coraz więcej ludzi jest świadomych, że ściągnąć auto z Niemiec nie jest takie trudne.

  6. Drodzy Panstwo
   Zolte tablice dostanie Polak jak kupi auto w Niemczech ale dostanie je tylko w rejone gdzie zakupil auto.
   Natomiast polak jak kupil auto a ma neldunek lub gewerbe w Niemczech dostanie tablice tam gdzie ma meldunek czyli z gorki…
   Pamietaj polaku jak kupijesz auto to zakup zrob rano bo nie dostaniesz tablic popoludniami jest czynne krotko chyba ze w czwartki

  7. Witam
   Jezeli mam samochód na żółtych tablicach i chce je sprowadzić do Polski to jak to jest z tym ubezpieczeniem i zieloną kartą
   Bo raz pisze ze musi być a gdzieś indziej znowu ze nie (chodzi mi o zieloną karte)

  8. Witam Podpinam sie pod pytanie nie interesuje mnie czy mozna jedzi czy nie na tablicach tag zwanych żułtych poniewasz zdania sa podzielone. Moje pytanie czy jest możliwość wykupienia tych tablic na auto które nie posiada warznego przegladu czyli TUV

  9. wczoraj chciałem kupić tablice z żółtym paskiem .miałem brief auta i umowę kupna ale urzędnik powiedział że takie tablice może kupić osoba zameldowana w niemczech. sytuacja miała miejsce w bernau bei berlin

   • Ja 20 grudnia kupiłem aluto koło Monachium i dostałem żółte tablice na 5 dni. Wystarczyło pokazać fakturę brief i wykupione ubezpieczenie. Bez problemu przyjechałem do polski gdzie po wygaśnięciu ważności ubezpieczenia znajomy z ubezpieczalni zrobił mi na 30 dni oc w unice, miałem już polski przegląd techniczny. Tak jeździłem przez tydzień do momentu aż zatrzymała mnie policja i uświadomiła ze jeżdżę nielegalnie. Agent z ubezpieczalni wprowadził mnie w błąd.

  10. Witam krótko sprostuję różne wypowiedzi .
   -na czerwone tablice nie trzeba mieć żadnej gewerby z własnego doświadczenia.
   -żółte czy czerwone by zjechać na polskę czy do innego miasta w niemczech trzeba mieć akyualny tuv czyli niemiecki przegląd bez niego przy kontroli policji będziecie mieli problemy mandat brak dalszej jazdy i koszty odbioru auta czy to z policyjnego parkingu lub autolawety na polskę przecież auto nie będzie stało na autostradzie.

  11. Wystarczy zadzwonić do pierwszego lepszego urzędu miejskiego z wydziałem ruchu drogowego i zapytać.
   Żółte tylko na terenie RFN ze zwykłym eVB czyli ubezpieczenie, czerwone dla UE z koniecznością opłacenia Zollamt i Auffahrkennzeichen (do wywozu za granicę) , a czerwone z czerwonym nadrukiem są dla osób posiadających Gewerbe/Działalność gospodarczą.

  12. Problem polega na nie zrozumieniu przez autora zwrotu „rote Kennzeichen” w artykule źródłowym na który się powołuje, otóż chodzi tam o tablice z czerwonymi literami i cyframi a nie czerwonym paskiem. Tablice z czerwonymi literami i cyframi o których mowa w artykule są tablicami przypisanymi do osoby a nie pojazdu dlatego też są tablicami dla prowadzących działalność gospodarczą. Podsumowując w artykule i w komentarzach krytycznych mowa o dwóch różnych tablicach tzn. Czerwone litery o cyfry i czerwony pasek z datą ważności, razem są to trzy różne tablice: żółty pasek (5 dni ważności), czerwony pasek (14 lub 30dni lub 28 nie jestem pewien) i czerwone litery i cyfry przypisane do osoby czyli prowadzącego działalność lub firmy a ni do pojazdu jak w dwóch pierwszych przypadkach.
   Pozdrawiam
   T F

  13. 1. Tablice z żółtym pakiem i datą na 5 dni – tylko do poruszania się na terytorium Niemiec i do aut z ważnym TUV, ogólnie praktyka jest taka, że często urzędnik niemiecki zarejestruje nam auto na tablice z żółtym paskiem (bo ma w d…) gdzie my tym autem pojedziemy, czasem sympatyczny i uprzejmy doda informację ustną, że na tablicach tych można się poruszać tyko na terytorium Niemiec. Ogólnie poruszając się w Niemczech na tablicach z żółtym paskiem podczas kontroli Policji zawsze jakoś się wyłgamy, że przeprowadzamy tylko auto albo jedziemy do znajomego itp. gorzej jak zatrzymają Cię tuż przed lub na granicy w najlepszym wypadku 50 euro mandatu. Zasady te obowiązują już od bardzo dawna i jest to też związane z zawieranym przed rejestracją ubezpieczeniem eVB, które w przypadku tablic z żółtym pakiem obowiązuje tylko na terytorium Niemiec.
   2. tablice z czarnymi napisami i czerwonym paskiem z data ważności, tu tak samo najpierw wykupujemy polisę z nr eVB (często od ręki robią to punkty gdzie tłoczy się tablicę), potem wizyta w niemiecki wydziale komunikacji, nadanie nr tablic i określenie daty ich ważności na podstawie złożonego papierowego wniosku, powrót do punktu tłoczenia tablic wyrobienie tablic, powrót do wydziału po naklejkę na tablicę. Te tablice są droższe przede wszystkim ze względu na droższe ubezpieczenie, które jest na całą UE i na tych tablicach możemy bez problemu przekraczać granice.
   3. tablice białe z literami i cyframi w kolorze czerwonym bez bocznych pasków – to tablice przypisane do komisu lub dealera (czyli osób prowadzących działalność gospodarczą), którzy wykorzystują je często do przeprowadzania różnych pojazdów. Komis/dealer posiadają czyste blankiety dowodów rejestracyjnych i wypisują je zawsze wtedy gdy przekładają tablice na inny pojazd wpisując w dowód dane tego pojazdu. Takich tablic nikt Wam do użytku i do przeprowadzenia auta nie da. No chyba, że do jazdy próbnej przez kilka ulic w miasteczku, w którym kupujecie auto i to często z właścicielem tablic na siedzeniu z boku.

   • aby wyjechać na żótych tablicach do polski potrzeba 2 egzempalrze dowodu rejestracyjne go cześc1 i 2 aktualne badania tuv i ekarlung podpisany najlepiej właciciela pojazdu w niemczech

  14. Witam kupiłem auto w Dusseldorfie i chce je zabrać na eksport wykupić tablice 5 dniowe ? Czy mogę to zrobić w innym urzędzie niż Düsseldorf? I czy w tym urzędzie otrzymam też ubezpieczenie na te kilka dni?

  15. 5 cio dniowe tablice „żółty pasek” są do poruszania się na terenie UE i wymusiła te zmiany sama Unia od Niemców. Ubezpieczenie można kupić nawet w kraju, tzw „open” na 6 mcy w cenie około 170 zł. Natomiast na eksport po za Unię, to owszem tylko tablice celne z czerwonym paskiem. Ważność może być od 14 do 365 dni w zależności od ubezpieczenia. Auto w każdym przypadku musi mieć ważny TUV. Niemieckie tablice profesjonalne z czerwonymi znakami na biały tle nie są dla nas dostępne i na nich nie wolno wyjechać po za terytorium DE.

  16. To ja też coś dodam bo różne komentarze pseudoexpertów są po prostu tragiczne i wprowadzają w błąd ludzi którzy może pierwszy raz chcą sobie sprowadzić autko. Mamy koniec 2019r. Od 30 lat są sprowadzane do Polski samochody z Niemiec. Na żółtych i czerwonych tablicach. Przez Polaków mieszkających w Polsce, bez zameldowania w Niemczech. Nikt żadnych mandatów z powodu żółtych tablic w Niemczech czy w Polsce nie dostał. Każdy chyba widział auta z żółtymi tablicami na polskich drogach. I straszna dyskusja tutaj rozgorzała czy na żółtych tablicach można po za Niemcami jeździć…. W czerwcu 2018 kupowałem auto. Bardzo nieuprzejma urzędniczka była. Pokazała mi jakąś ulotkę z wyszczególnionymi Państwami po których niby można się poruszać z żółtymi tablicami. Nie było tam Polski.Twierdziło że ją to nieobchodzi ale mogę mieć w Polsce problemy. Więc…1. Można po za Niemcami. 2. Niby nie było tam Polski ale punkcie który wybija tablice już pokazywali inną ulotkę że w PL można. Tam sprowadziłem kilka aut w ciągu kilku lat. Dla siebie bo nie handluje. Przecież widujecie auta z żółtymi tablicami. Gdyby nie można było to Polska policja zaraz za granic wyłapywałaby wszystkich przyjeżdżających na tych tablicach. Nie jestem ekspertem, nie podaję żadnego urzędowego czy ustawowego źródła informacji. Po prostu pomyślcie trochę i nie piszczcie bzdur w komentarzach.

  17. Autor artykulu ma racje od strony teoretycznej, w praktyce wyglada to roznie i najgorsze jest to ze co urzad niemiecki to inne podejscie do wydawania tablic tzw zjazdowych ( zoltych i czerwonych) . Wiem troche na ten temat bo zajmuje sie tu w Niemczech wlasnie handlem pojazdami . Na ogol zoltych tablic nie chca wydawac Polakom tlumaczac ze sa nie wazne w Polsce , ale jak slusznie zauwaza Dudi_1980 w kraju nikt nie robi z tego problemu a i ubezpieczenie jest wazne rowniez w Polsce . Ceny ubezpieczenia dla tablic zoltych sa moze w wysokosci 30 euro ale tylko poprzez internet, a w punktach sprzedazy tablic kosztuje od 50 euro wzwyz .

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Napisz komentarz!
  Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika