Więcej

  Niemieckie tablice zjazdowe, czyli jak przewieźć auto z Niemiec do Polski

  Wiele osób kupujących auto w Niemczech i planujących sprowadzić je do Polski, zastanawia się, jakie tablice są konieczne w tym przypadku. W celu wywiezienia zakupionego pojazdu zagranicę konieczne są tak zwane „Überführungskennzeichen”, czyli tablice transportowe. Według obecnych przepisów obowiązują dwa rodzaje tablic:

  1. Das Kurzzeitkennzeichen, czyli tymczasowe tablice rejestracyjne, zwane przez Polaków tablicami zjazdowymi lub tablicami „żółtymi”, wydawane w celu krótkiego transportu zakupionego samochodu terenie Niemiec lub w obrębie granic Unii Europejskiej do krajów (np. transport pojazdu z Niemiec do Polski), oraz
  2. Ausfuhrkennzeichnen, zwane także tablicami celnymi, tranzytowymi lub tablicami eksportowymi, wydawane są one w celu przetransportowania pojazdu zakupionego w Niemczech do kraju EU lub innego kraju, nie będącego członkiem unii europejskiej.

  Tablice tymczasowe w Niemczech: ograniczenia i dokumenty

  Tymczasowe tablice rejestracyjne ważne są tylko 5 dni (do godziny 23:59 dnia wybitego na żółtym pasku tablicy). W Niemczech wydawane są on głównie w celu przeprowadzania jazd próbnych np. przed kupnem pojazdu, transportu pojazd do serwisu samochodowego w celu wykonania badań technicznych lub przeprowadzenia kontroli technicznej.

  Jazda pojazdem mechanicznym na tablicach tymczasowych jest poddana następującym ograniczeniom:

  1. Pojazd posiadający badania techniczne: jazda próbna z celem jego sprawdzenia przez zakupem, transport pojazdu do miejsca przeznaczenia w obrębie Niemiec lub na terenie Unii Europejskiej do maksymalnie pięciu dni od momentu wystawienia tablic,
  2. Pojazd nie posiadający badań technicznych: jazda do serwisu w celu przeprowadzenia kontroli pojazdu lub badań technicznych, ważne wyłącznie na najkrótszą drogę w obrębie jednego, maksymalnie sąsiedniego rejonu.

  W celu uzyskania tablic tymczasowych jako osoba fizyczna należy przedłożyć w wydziale komunikacji drogowej (Kfz-Zulassungsstelle) następujące dokumenty w oryginale:

  • „eVB-Nummer”, czyli elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu,
  • dowód osobisty lub paszport z zaświadczeniem o zameldowaniu,
  • dowód rejestracyjny pojazdu cz. 1 i cz. 2,
  • zaświadczenie o badaniu technicznym.

  W niektórych miastach niemieckich istnieje też możliwość złożenia wniosku o tablice tymczasowe przez internet.

  Koszty wykupienia tablic tymczasowych w Niemczech

  Koszt wykupienia rejestracyjnych tablic tymczasowych w Niemczech to 13,10 euro. Na tą kwotę składa się 10,20 euro za przyznanie tablic, 2,60 dla Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego (niem. Kraftfahrt-Bundesamt) oraz 30 centów za pieczątkę-naklejkę. Oprócz tego należy wykupić na cały okres użytkowania ubezpieczenie OC (numer eVB, który otrzymacie od ubezpieczalnie będzie trzeba przedłożyć w urzędzie komunikacji), które wynosi około 30 euro. Osoby wykupujące zieloną kartę ubezpieczeniową, zapłacą znacznie więcej. Jeśli planujecie przewóz auta z Niemiec do Polski, to zielona karta ubezpieczeniowa nie będzie Wam potrzebna. Dodatkowo należy doliczyć koszty wykonania tablic, które mogą wynieść około 20-30 euro.

  Tablice celne w Niemczech

  Tablice celne w Niemczech (czerwone tablice), podobnie jak tymczasowe tablice 5-dniowe, dają możliwość opuszczenia terenu Niemiec po zakupie pojazdu z myślą o powrocie tym pojazdem do swojego kraju, a dalej z myślą zarejestrowania go na jego terenie. Tablice celne zwane są również potocznie tablicami wywozowymi, eksportowymi lub tranzytowymi i są konieczne wtedy, gdy osoba kupująca pojazd potrzebuje więcej niż pięć dni na jego transport do kraju przeznaczenia na terenie Unii Europejskiej lub gdy eksportuje zakupiony pojazd do kraju poza obrębem UE.

  Tablice celne różnią się one od tablic tymczasowych okresem ich ważności oraz kolorem. Zamiast paska żółtego posiadają one pasek czerwony z czarnymi cyframi wskazującymi dzień, miesiąc i rok, w którym auto powinno opuścić terytorium Niemiec. Tablice te są ważne do daty podanej na czerwonym pasku, która zależy od daty ważności wykupionego ubezpieczenia.

  Uzyskanie tablic celnych w Niemczech

  W celu uzyskania tablic celnych konieczne są następujące dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport z zaświadczeniem o zameldowaniu,
  • dowód rejestracyjny pojazdu cz. 1 i cz. 2,
  • „eVB-Nummer”, czyli elektroniczne potwierdzenie ubezpieczenia pojazdu,
  • polecenia pobrania należności SEPA w celu opłaty podatku od pojazdów samochodowych,
  • zaświadczenie o badaniu technicznym (Haupt- und Abgasuntersuchung),
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne (o ile pojazd był dopuszczony do ruchu drogowego),
  • „Stillegebescheinigung” w przypadku pojazdu nieposiadającego dopuszczenia do ruchu drogowego,
  • w przypadku firm: zaświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej lub wyciąg z rejestru handlowego.

  Rejestracja samochodu w Niemczech – warto wiedzieć

  Więcej na temat rejestracji samochodu w Niemczech przeczytacie tutaj: Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech.

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  49 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  49 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Wytykacz

  Niestety ale artykuł jest błędny. Te prezentowane tablicę służą tylko i wyłącznie do przeprowadzenia pojazdu z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania na terenie Niemiec. Do wystawienia tak jak przy normalnym zarejestrowaniu pojazdu są potrzebne: brief, ubezpieczenie na ten okres.
  Tablice te nie upowazniaja do wyprowadzenia pojazdu za granicę.

  Polak w Niemczech

  Wytykacz ma rację. Tablice z żółtym paskiem są wydawane do przewozu auta z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania ale tylko na terenie Niemiec obywatelom Niemiec i obcokrajowcą którzy posiadają zameldowanie na terenie Niemiec. Natomiast te z paskiem czerwonym sa przeznaczone do przewozu samochodu na własnych kołach do innego kraju co traktowane jest przez urząd niemiecki jaki import samochodu i opłaty z tym związane są wyższe niż przy tablicach żółtych.

  Tyk

  Żółte tablice są tylko nur fur Deutschland ,,artykuł pełen błędów

  Znawca tematu

  Co za glupoty wypisuje autor tego artykolu. Nic co jest tu napisana nie jest prawda. Lepiej niech autor sie najpierw zapozna z tematem zanim takie brednie wypisywac zacznie….

  Adam

  Typowi hejterzy, brak wiedzy na temat, ale fajnie komuś dokopać.
  Autor artykułu ma rację co do żółtych tablic i warunków korzystania z nich.
  Potwierdzam osobistym doświadczeniem, kilkaset tablic żółtych wziętych z urzędów.
  Do autora, szkoda czasu i nerwów na takich ludzi chyba, że ma Pan tego w nadmiarze.

  Gosc

  Nie za bardzo rozumiem jak Polak mieszkajacy na stale w Polsce moze dostac 5-dniowe tablice z zoltym paskiem, skad wezmie eVB numer? Jakie ubezpieczenie mu go da?
  Artykul ktory jest zamieszczony na samym poczatku nie mowi nic o tym ze obcokrajowiec dostanie takie tablice. Zgodze sie z tym ze jak auto zakupione bedzie u handlarza (albo salonie) to ten mu takie tablice zalatwi, ubezpieczenie wezme na siebie.

  Ignac

  Strona stva.de wszystko w temacie.

  Marta

  Czerwone tablice nie sa jedynie dla posiadaczy Gewerbe jest to blad

  Fry

  Mam wrażenie, że niepodpartą dowodami krytykę wylewają tu głównie handlarze, którym żal dupę ściska, że coraz więcej ludzi jest świadomych, że ściągnąć auto z Niemiec nie jest takie trudne.

  Kazimierz

  Drodzy Panstwo
  Zolte tablice dostanie Polak jak kupi auto w Niemczech ale dostanie je tylko w rejone gdzie zakupil auto.
  Natomiast polak jak kupil auto a ma neldunek lub gewerbe w Niemczech dostanie tablice tam gdzie ma meldunek czyli z gorki…
  Pamietaj polaku jak kupijesz auto to zakup zrob rano bo nie dostaniesz tablic popoludniami jest czynne krotko chyba ze w czwartki

  pan chomik

  Oczywiscie ze tak jest.
  Aby otrzymac zolte tablice musisz zameldowac auto w miejscu gdzie je kupiles.
  Na stronach Urzedow jest napisane ze te tablice sluza do transportu pojazdu na terenie Niemiec i nie zawsze jest dopisane i krajow czlonkowskich UE.
  Numer EVB (ubezpieczenie) otrzymasz chociazby w internecie, ktory jest wazny 10 dni od jego otrzymania (masz 10 dni na urzycie go) i z tym wlasnie nr idziesz do urzedu i od czasu rejestracji masz 5 dni wazne ubezpieczenie.

  Darek

  Kupiłem auto bez tüv mogę nim jechać do polski na żółtych tablicach . Proste pytanie

  pan chomik

  Nie,
  Mozesz zrobic Kurzeikenzeichen (te zolte) i dojechac na nich do najblizeszego TÜV (przegladu).
  Tam robisz przeglad i jedziesz do polski.
  Informacja ze strony Urzedu.

  Natalia

  Witam
  Jezeli mam samochód na żółtych tablicach i chce je sprowadzić do Polski to jak to jest z tym ubezpieczeniem i zieloną kartą
  Bo raz pisze ze musi być a gdzieś indziej znowu ze nie (chodzi mi o zieloną karte)

  Dawid

  Witam Podpinam sie pod pytanie nie interesuje mnie czy mozna jedzi czy nie na tablicach tag zwanych żułtych poniewasz zdania sa podzielone. Moje pytanie czy jest możliwość wykupienia tych tablic na auto które nie posiada warznego przegladu czyli TUV

  MM Wrocław

  Ortografię popraw, bo jest żenująca….. a potem sprowadzaj samochody, wstydu Polakom nie przynoś.

  adamp76

  wczoraj chciałem kupić tablice z żółtym paskiem .miałem brief auta i umowę kupna ale urzędnik powiedział że takie tablice może kupić osoba zameldowana w niemczech. sytuacja miała miejsce w bernau bei berlin

  Fssss

  Ja 20 grudnia kupiłem aluto koło Monachium i dostałem żółte tablice na 5 dni. Wystarczyło pokazać fakturę brief i wykupione ubezpieczenie. Bez problemu przyjechałem do polski gdzie po wygaśnięciu ważności ubezpieczenia znajomy z ubezpieczalni zrobił mi na 30 dni oc w unice, miałem już polski przegląd techniczny. Tak jeździłem przez tydzień do momentu aż zatrzymała mnie policja i uświadomiła ze jeżdżę nielegalnie. Agent z ubezpieczalni wprowadził mnie w błąd.

  Pitek4610

  Witam krótko sprostuję różne wypowiedzi .
  -na czerwone tablice nie trzeba mieć żadnej gewerby z własnego doświadczenia.
  -żółte czy czerwone by zjechać na polskę czy do innego miasta w niemczech trzeba mieć akyualny tuv czyli niemiecki przegląd bez niego przy kontroli policji będziecie mieli problemy mandat brak dalszej jazdy i koszty odbioru auta czy to z policyjnego parkingu lub autolawety na polskę przecież auto nie będzie stało na autostradzie.

  bob

  Ubezpieczenie muszę mieć wykupione wcześniej, przed zakupem tablicy?
  Można wykupić na miejscu?

  Lexy

  Wystarczy zadzwonić do pierwszego lepszego urzędu miejskiego z wydziałem ruchu drogowego i zapytać.
  Żółte tylko na terenie RFN ze zwykłym eVB czyli ubezpieczenie, czerwone dla UE z koniecznością opłacenia Zollamt i Auffahrkennzeichen (do wywozu za granicę) , a czerwone z czerwonym nadrukiem są dla osób posiadających Gewerbe/Działalność gospodarczą.

  T F

  Problem polega na nie zrozumieniu przez autora zwrotu „rote Kennzeichen” w artykule źródłowym na który się powołuje, otóż chodzi tam o tablice z czerwonymi literami i cyframi a nie czerwonym paskiem. Tablice z czerwonymi literami i cyframi o których mowa w artykule są tablicami przypisanymi do osoby a nie pojazdu dlatego też są tablicami dla prowadzących działalność gospodarczą. Podsumowując w artykule i w komentarzach krytycznych mowa o dwóch różnych tablicach tzn. Czerwone litery o cyfry i czerwony pasek z datą ważności, razem są to trzy różne tablice: żółty pasek (5 dni ważności), czerwony pasek (14 lub 30dni lub 28 nie… Czytaj więcej »

  automazury.pl

  1. Tablice z żółtym pakiem i datą na 5 dni – tylko do poruszania się na terytorium Niemiec i do aut z ważnym TUV, ogólnie praktyka jest taka, że często urzędnik niemiecki zarejestruje nam auto na tablice z żółtym paskiem (bo ma w d…) gdzie my tym autem pojedziemy, czasem sympatyczny i uprzejmy doda informację ustną, że na tablicach tych można się poruszać tyko na terytorium Niemiec. Ogólnie poruszając się w Niemczech na tablicach z żółtym paskiem podczas kontroli Policji zawsze jakoś się wyłgamy, że przeprowadzamy tylko auto albo jedziemy do znajomego itp. gorzej jak zatrzymają Cię tuż przed lub… Czytaj więcej »

  Piotr

  aby wyjechać na żótych tablicach do polski potrzeba 2 egzempalrze dowodu rejestracyjne go cześc1 i 2 aktualne badania tuv i ekarlung podpisany najlepiej właciciela pojazdu w niemczech

  Tomasz

  Witam kupiłem auto w Dusseldorfie i chce je zabrać na eksport wykupić tablice 5 dniowe ? Czy mogę to zrobić w innym urzędzie niż Düsseldorf? I czy w tym urzędzie otrzymam też ubezpieczenie na te kilka dni?

  DjA

  5 cio dniowe tablice „żółty pasek” są do poruszania się na terenie UE i wymusiła te zmiany sama Unia od Niemców. Ubezpieczenie można kupić nawet w kraju, tzw „open” na 6 mcy w cenie około 170 zł. Natomiast na eksport po za Unię, to owszem tylko tablice celne z czerwonym paskiem. Ważność może być od 14 do 365 dni w zależności od ubezpieczenia. Auto w każdym przypadku musi mieć ważny TUV. Niemieckie tablice profesjonalne z czerwonymi znakami na biały tle nie są dla nas dostępne i na nich nie wolno wyjechać po za terytorium DE.

  Dudi_1980

  To ja też coś dodam bo różne komentarze pseudoexpertów są po prostu tragiczne i wprowadzają w błąd ludzi którzy może pierwszy raz chcą sobie sprowadzić autko. Mamy koniec 2019r. Od 30 lat są sprowadzane do Polski samochody z Niemiec. Na żółtych i czerwonych tablicach. Przez Polaków mieszkających w Polsce, bez zameldowania w Niemczech. Nikt żadnych mandatów z powodu żółtych tablic w Niemczech czy w Polsce nie dostał. Każdy chyba widział auta z żółtymi tablicami na polskich drogach. I straszna dyskusja tutaj rozgorzała czy na żółtych tablicach można po za Niemcami jeździć…. W czerwcu 2018 kupowałem auto. Bardzo nieuprzejma urzędniczka była.… Czytaj więcej »

  jackblack

  Autor artykulu ma racje od strony teoretycznej, w praktyce wyglada to roznie i najgorsze jest to ze co urzad niemiecki to inne podejscie do wydawania tablic tzw zjazdowych ( zoltych i czerwonych) . Wiem troche na ten temat bo zajmuje sie tu w Niemczech wlasnie handlem pojazdami . Na ogol zoltych tablic nie chca wydawac Polakom tlumaczac ze sa nie wazne w Polsce , ale jak slusznie zauwaza Dudi_1980 w kraju nikt nie robi z tego problemu a i ubezpieczenie jest wazne rowniez w Polsce . Ceny ubezpieczenia dla tablic zoltych sa moze w wysokosci 30 euro ale tylko poprzez… Czytaj więcej »

  Ewa

  Auto kupione u dilara polskiego na czas pobytu zameldowalam w niemczech ca 2 lata,teraz wracam do polski jak wymeldowac i zameldowac z powrotem w polsce,czy oddadza mi poprzednie dokumenty i tablice??

  Paweł

  Czy jak mam blachy z czerwonym paskiem to po wyjeździe z DE mogę wrócić tam i się poruszać póki są ważne?

  Paul

  No tak, bo to są tablice na poruszanie się w tym terminie.

  Aleksandra

  A jak dojadę juz do Polski to gdzie oddaje niemieckie tablice zjazdowe? Musze je oddac czy sa bezzwrotne?

  Paul

  przy rejestracji w PL zdajesz te tablice i dostajesz polskie , ale uwaga, terminy rejestracji teraz (08.2020), to min tydzień a nawet trzy.

  Paul

  Witam, temat tablice celne z czerwonym paskiem na 30 dni, niezależnie od artykułu, opiszę jak załatwić np w Mannheim. Kupiliśmy auto od prywatnej osoby 28.07.2020, już wyrejestrowane, bez tablic, z ważnym TÜV do 12.21. Z powodu wirusa „normalnie” teraz trzeba wszystkie sprawy umawiać przez internet. Czas oczekiwania na termin to ok.3tyg, może tego dokonać tylko osoba ze stałym meldunkiem w DE. A koszt to 380€ od dwóch miesięcy…., no tak, i teraz mieliśmy problem…, co dalej?…, pojechaliśmy do jednego komisu i poprosiłem o pomoc. Dostałem kontakt do jednego gościa co ma punkt wyrabiania tablic. Okazało się że on załatwi wszystko… Czytaj więcej »

  Andrzej

  Ja mam pytanie. To ten gość wydał wam nowe brify? Czy urząd?

  Dawid

  Witam kupiłem samochud z niemiec od osoby prywatnej kupilem czerwone tablice ale w urzędzie w Niemczech zabrali mi mały brif pierwszego właściciela A wystawili mi nowy na moje dane i nowe tablice teraz mam problem zarejestrować samochud w Polsce bo z malego brifu się nie zgadzają dane z dużym brifem może ktoś coś poradzić

  Tomasz

  Witam wszystkich,
  Mam pytanie, na które nie znalazłem informacji w artykule- czy tablice eksportowe mogę uzyskać w innym mieście niż to, w którym było zarejestrowane auto na poprzedniego właściciela? Np.: kupiłem auto w Kolonii i chcę je wywieź do Polski ale w urzędzie w Kolonii nie ma terminów więc umawiam się w tej sprawie np. w Wuppertal? Czy ktoś miał takie doświadczenia i może się podzielić informacjami? Dziękuję

  Robson

  Potwierdzam sam kupowałem żółte tablice i dostałem zielona kartę 5 dni one są ważne teraz po zmianach nie tylko w Niemczech ale w granicach uni Europejskiej Schengen pozdrawiam

  Wojciech

  Witam, kupilem od prywatnego sprzedawcy samochod w Niemczech. Sprzedajacy po transkacji sam pojechal do urzedu wyrejestrowac samochod i przekazal mi komplet dokumentow. Nastepnie bez problemu wykupilem online ubezpieczenie na 5 dni wraz z zielona karta za niecale 38 euro otrzymujac numer eVB natychmiast po transkacji, mozna bylo kupic je na 3 dni za 34 euro lub na 1 dzien za 23 euro. Wraz z kompletem dokumentow tj. umowa, brief duzy i maly, wydruk aktualnego TÜV, dowod osobisty oraz potwierdzenie meldunku w Polsce udalem sie do urzedu i w 10 minut zarejestrowalem samochod na 5 dniowe tablice z zoltym paskiem. Na… Czytaj więcej »

  Sylwester

  Hej chce dopytać o to zaświadczenie o zameldowaniu ze strony gov.pl jest to zwykły pdf bez żadnych podpisów czy początek i oczywiście tylko po polsku. Naprawdę niemiecki Zulassungamt zaakceptował taki papier?

  Mateusz

  A czy moge jechac do kraju autem z tablicami niemca. Pozniej mu te tablice odwiezc, wtwdy on wymelduje to auto w niemczech a ja po tym zamelduje je w Polace????

  Mateusz

  No z tego co ja wiem a wiem to od mechanika jak i zarazem handlarza autami w Niemczech, że nie jest dozwolone przewożenie aut na własnych kołach na tych tablicach poza granicę kraju. Jak większość ludzi już powiedziała – służą one jedynie to przetransportowania auta z miejsca zakupu do miejsca zamieszkania na terenie Nazistanu. Czy ktoś kto wie coś na ten temat musi podawać źródła tej wiedzy ? Nie pomyślał Pan redaktor, że same te osoby są swoistym źródłem bo mieszkają w Niemczech i znają przepisy ? To Pan powinien podawać źródła wiedzy bo to Pan pisze takie artykuły mogąc… Czytaj więcej »

  Marek

  Dzień dobry. Mam pytanie. Chciałbym uzyskać żółte tablice celem przejazdu autem na badanie techniczne ale w artykule jest napisane aby zdobyć żółte tablice trzeba mieć dokument potwierdzający przeglad auta. Więc w końcu jak to jest?

  Biedak

  Szanowni Państwo,
  Planuję powrót do PL moim własnym samochodem, na który mam wszystkie papiery. Posiadam również niemieckie tablice oraz ubezpieczenie.
  Po przeczytaniu artykułu na temat tablic rejestracyjnych, mówiąc w cudzysłowiu – zwariowałem.
  Proszę o pomoc w wyborze tablic – „żółte czy czerwone”. Po powrocie do kraju chciałbym moje auto przerejestrować na polskie tablice.
  Z poważaniem

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  14,600ObserwującyObserwuj
  218ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2023 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Mając te choroby przewlekłe, można w Niemczech przejść na emeryturę trzy lata wcześniej – bez potrąceń

  Jeśli jesteście przewlekle chorzy, pod pewnymi warunkami możecie w Niemczech przejść na wcześniejszą emeryturę – bez negatywnych konsekwencji finansowych. Jakie przepisy mają tu zastosowanie...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2023 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  49
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x