W przypadku kupna samochodu w Niemczech, rzekoma okazja szybko może się okazać złą inwestycją jeśli np. kupując samochód od osoby prywatnej, wystąpią w nim później jakieś uszkodzenia nie objęte prawem gwarancyjnym.

Kupno samochodu od niemieckiego handlarza

Jeśli kupujecie samochód w niemieckim salonie samochodowoym – nowy bądź używany – to poza rękojmią, możecie też wynegocjować dodatkowe prawa gwarancyjne.

W przypadku kupna nowego samochodu opłaca się twardo negocjować. Handlarze zazwyczaj przygotowując kalkulację cenową, biorą pod uwagę pewien zapas więc im droższy samochód, tym większy rabat można uzyskać.

Jeśli nie uda się wynegocjować obniżki ceny, warto porozmawiać o dodatkowych gratisach. Może sprzedawca będzie gotowy, aby zaproponować jakieś specjalne wyposażenie?

Ważna rada: nie dajcie się zwieść kuszącym ofertom kredytowym. Jeśli handlarze lub producenci  proponują oferty, gdzie nie trzeba płacić żadnych odsetek, to nie powinniście uzależniać od tego Waszej decyzji zakupu. Raty kredytu na pewno musicie spłacić i należy zwrócić uwagę, żebyście byli w stanie to robić długofalowo. Jeśli już chcecie wziąć kredyt na samochód w Niemczech, to warto skorzystać z naszej porównywarki, gdzie znajdziecie wyłącznie poważne i sprawdzone oferty: Kredyt samochodowy w Niemczech.

Na co powinniście zwrócić uwagę, kupując w Niemczech samochód od osoby prywatnej

W przypadku kupna samochodu w Niemczech od osoby prywatnej, sprzedawca zazwyczaj nie daje prawa rękojmi więc w najgorszym wypadku kupujecie to, co widzicie i jeśli później w samochodzie wyjdą na jaw jakieś braki czy uszkodzenia, nie możecie zwrócić pojazdu.

Jeśli sami nie znacie się zbyt dobrze na samochodach, powinniście wziąć ze sobą na oględziny kogoś z przyjaciół czy znajomych, kto jest w stanie rozpoznać ewentualne wady pojazdu.

Możecie zażądać od sprzedawcy – najlepiej na piśmie – potwierdzenia, że nie jest to samochód powypadkowy. Jeśli zostanie to dodatkowo ustalone, staje się wtedy częścią umowy i nawet prywatny sprzedawca musi ponieść konsekwencje, jeśli wyjdzie na jaw, że sprzedany samochód jest jednak pojazdem powypadkowym.

Oczywiście kupując u osoby prywatnej też warto negocjować. Przy większości ofert, cena i tak oznaczona jest skrótem VB, czyli „Verhandlungsbasis” –  jest to tzw. „cena wyjściowa” więc jest miejsce na negocjacje.

Szczególnie kupując samochód od osoby prywatnej, powinniście móc oszacować stan pojazdu, a nie tylko polegać na danych uzyskanych od sprzedawcy. Zwróćcie uwagę przede wszystkim na to, czy sprzedawca udziela rękojmi czy nie.

Najważniejsze zalety kupna samochodu w Niemczech od handlarza

Kupno samochodu w Niemczech od handlarza niesie za sobą pewne korzyści:

 • Przynajmniej rok odpowiedzialności cywilnej za wady fizyczne, gdzie przez pierwsze sześć miesięcy działa odwrócenie ciężaru dowodu. Sprzedawca musi w tym czasie udowodnić, że przy zbyciu pojazdu reklamowane wady jeszcze nie istniały
 • Jako kupujący możecie wyjść z założenia, że specjalista obejrzał pojazd dokładnie przed sprzedażą, sprawdził go od strony technicznej i usunął ewentualne usterki
 • Ponieważ handlarz samochodami zazwyczaj dysponuje w pełni wyposażonym warsztatem, można samochód obejrzeć też od dołu, na podnośniku
 • U wyspecjalizowanego sprzedawcy samochodowego, znajdziecie zazwyczaj „młode” pojazdy (do 4 lat), więc nie poświęcając dużo czasu macie dobre porównanie różnych modeli w jednym miejscu

Najważniejsze zalety kupna samochodu w Niemczech od osoby prywatnej

Również zakup samochodu w Niemczech od osoby prywatnej ma swoje zalety:

 • Niższa cena zakupu, ponieważ osoba prywatna nie zawiera w swojej kalkulacji cenowej kosztów dodatkowych, takich jak obsługa techniczna, personel, marketing
 • Kupujący ma możliwość osobistego poznania poprzedniego właściciela i jego otoczenia. Może poznać dotychczasowe „życie” pojazdu i wyciągnąć z tego ważne wnioski

Usterki w samochodzie używanym – zużycie czy wada fizyczna?

Jeśli osoba zainteresowana kupiła pojazd i nagle pojawią się jakieś usterki, sprzedawcy często zbywają kupujących argumentem, że chodzi o zwykłe zużycie samochodu.

Wasze prawa jako kupujących samochód w Niemczech

Kupującemu auto w Niemczech przysługuje w przeciągu dwóch lat po przekazaniu przedmiotu zakupu w przypadku wystąpienia usterki, prawo do wykonania poprawki, które składa się z naprawienia szkody lub dostarczenia nowego przedmiotu (w tym wypadku pojazdu). Przy kupnie samochodu używanego, ten okres może zostać skrócony w umowie do roku. Prywatni sprzedawcy mogą jednak wykluczyć z umowy odpowiedzialność za wadę fizyczną pojazdu!

Sprzedawca musi zgodnie z ustawą oferować tzw. „normalny stan” pojazdu

Wada fizyczna lub zużycie, co oznacza „normalny stan”? To pytanie często zadają sobie obie strony umowy po zawarciu transakcji kupna/sprzedaży używanego pojazdu. W konsekwencji sędziowie, prawnicy i rzeczoznawcy zajmują się wykładnią ustawowych wytycznych w sprawie odpowiedzialności za wady fizyczne. Przy czym orzecznictwo nie zawsze jest jednego zdania. Problemy z interpretacją pozostają więc nierozwiązane nawet dla ekspertów, którzy świadomi są dotychczasowych wyroków. W kwestiach spornych często angażuje się też rzeczoznawców samochodowych. Wtedy można wyjaśnić wszystkie pytania, jak np. czy usterkę silnika od wycieraczek w przypadku 5-letniego samochodu z przebiegiem 80.000 km należy potraktować jako zużycie czy jako wadę fizyczną.

Zazwyczaj samochód jest w porządku

Usterki w samochodzie nie są na porządku dziennym, raczej stanowią wyjątek – w zależności oczywiście od wieku pojazdu i jego przebiegu. Ocena zewnętrznych i wewnętrznych statystyk przez ekspertów pokazała, że w przypadku pojazdu do 10 lat z przebiegiem do 150.000 km, normalny stan samochodu określany jest z reguły jako „zdolny do funkcjonowania”. Naturalnie w każdej chwili pojedyncze części mogą się zepsuć, jednak jest to rzadkość i dlatego nie odpowiada „normalnemu stanu” pojazdu.

Co po zakupie samochodu w Niemczech?

Po zakupie auta w Niemczech należy się udać do niemieckiego wydziału komunikacji (niem. Zulassungstelle) z kompletem dokumentów:

 • Zulassungsbescheinigung I – (odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego), potocznie zwany małym briefem. Dokument musi mieć adnotację i pieczątkę potwierdzającą wymeldowanie (jeżeli poprzedni właściciel nie wymeldował pojazdu przed sprzedażą)
 • Zulassungsbescheinigung II –  (odpowiednik polskiej karty pojazdu, zwany potocznie dużym briefem)
 • Dowód zakupu (umowa kupna-sprzedaży)

Więcej na temat rejestracji samochodu w Niemczech przeczytacie tutaj: Rejestracja oraz wyrejestrowanie samochodu w Niemczech.

Jaki tablice na zwiezienie auta do Polski?

O tym, jakie tablice należy zakupić, aby móc przewieźć auto z Niemiec do Polski, przeczytacie tutaj: Niemieckie tablice zjazdowe, czyli jak przewieźć auto z Niemiec do Polski.

Gdzie szukać samochodów w Niemczech?

Jeśli jesteście w trakcie poszukiwania nowego auta, to warto zajrzeć na mobile.de (link poniżej) –  największą internetową giełdę samochodową w Niemczech! Stronę możecie przeglądać również w języku polskim (zmiana języka w lewym górnym rogu – patrz ikonka flagi Niemiec obok zakładki „Kontakt”):
www.mobile.de

Oprócz tego koniecznie przeczytajcie nasz artykuł na ten temat:

Niemieckie strony z samochodami – które są godne polecenia?

Ubezpieczenie auta w Niemczech

Po zakupie samochodu w Niemczech, będzie trzeba je ubezpieczyć. Na poniższej stronie możecie porównać oferty niemieckich ubezpieczalni, a także znajdziecie przydatne informacje:

Ubezpieczenie auta w Niemczech

Słownictwo przydatne podczas kupna samochodu w Niemczech

Oprócz tego zachęcamy do zapoznania się z dialogami polsko-niemieckimi dotyczącymi kupna samochodu w Niemczech:

Kupujemy w Niemczech samochód

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  5 KOMENTARZE

  1. Auto kupiłem w Autohaus,i jestem bardzo zadowolony,miałem 1 rok gawrancji,co okazało sie nie przydatne.Mam już trzy lata auto i na razie nie myslę o sprzedaży auta.Także w przyszłosci jak będę miał zamiar kupić następne auto,to tylko i wyłącznie w autohaus,od żadnego prywaciarza nie kupie.

  2. Jak jest z rejestracją pojazdu w Niemczech. Zatrzymała mnie policja jak jechałem autem za polskie tablice i tylko pouczyli że mam przerejestrować. 20 letniego auta z gazem nie ma sensu przerejestrowywać. Tym bardziej, że mój pobyt tu dobiega końca. Chciałbym kupić motocykl w Niemczech i na razie tu go zarejestrować.
   Kolega kupił auto w komisie 100km od miejsca zamieszaknia to nie mógł nim od razu wyjechać tylko zostawił tam auto następnie udał się do wydziału komunikacji wg miejsca zamieszkania tam dostał tablice potem wykupił ubezpieczenie i jeszcze raz jechał do tego komisu z tablicami i dopiero wtedy wyjechał autem.
   Jeżeli kupię motocykl od osoby prywatnej to mogę, tak jak w Polsce, wrócić nim do domu na tablicy i ubezpieczeniu sprzedawcy? Czy Niemiec od razu po sprzedaży zabiera tablicę? A motocykl pozostaje zabrać przyczepką, albo procedura jak wyżej u kolegi?

  3. Czy kupując auto od Niemca 400 km od Berlina gdzie jestem zameldowany mogę pojechac na jego tablicach do Berlina i tam przerejestrować? Czy jest to dla niego bezpieczne? Chodzi o to, żeby auto np. kupić w weekend i żeby nie trzeba było go wyrejestrować i wykupywać zółtych tablic. Czy „typowy Niemiec” się na to zgodzi?

  4. Witam, mam pytanie. Sprzedaje auto rodzicom do Polski (mieszkam w Niemczech) auto wymelduje.
   Umowa będzie z ojcem. Po auto przyjedzie szwagier. Jak to jest z przewozem w takiej sytuacji. Jaka kolejność działań musi być wykonana żeby auto mógł szwagier przetransportować do Polski. Dziękuję za pomoc

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Napisz komentarz!
  Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika