polisa.de
  polisa.de

  Legitymacja dla osób niepełnosprawnych w Niemczech – również z powodu chorób przewlekłych!

  polisa.de

  W Niemczech prawie osiem milionów ludzi jest uznanych za osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i tym samym posiada legitymację osoby niepełnosprawnej. Wbrew powszechnym przekonaniom na temat osób niepełnosprawnych, większość z nich jest w pełni zdolna do pracy i aktywna zawodowo. To, z czego wielu nie zdaje sobie sprawy, to fakt, że różne przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, astma i reumatyzm, mogą być uznane za niepełnosprawność. Korzyści z tego płynące mogą ułatwić życie wielu osobom mieszkającym w Niemczech.

  Legitymacja dla osób niepełnosprawnych w Niemczech – również w przypadku chorób przewlekłych!

  Według stowarzyszenia Sozialverband VdK, ponad jedna trzecia wszystkich ludzi w Niemczech cierpi na przewlekłe choroby. To, kiedy choroba jest uważana za przewlekłą, jest kwestią sporną w środowisku medycznym. Federalna komisja kas chorych i lekarzy (niem. Gemeinsamer Bundesausschuss von Kassen und Ärzten) ustaliła jednak definicję, z której wynika, że każdy, kto przynajmniej raz na kwartał wymaga leczenia z powodu tego samego schorzenia, jest uważany za przewlekle chorego. Każdy, kto cierpi na przewlekłą chorobę, może ubiegać się o legitymację osoby niepełnosprawnej i w ten sposób korzystać z przysługujących takim ludziom ulg i wsparcia.

  Za przewlekłe można uznać między innymi następujące choroby:

  • cukrzyca
  • reumatyzm
  • astma
  • choroby układu krążenia
  • stwardnienie rozsiane
  • bóle kręgosłupa
  • nowotwory
  • skutki udaru mózgu
  • migrena
  • depresja i zaburzenia lękowe

  Decydującym czynnikiem przy składaniu wniosku o wydanie orzeczenia o poważnej niepełnosprawności jest stopień niepełnosprawności (niem. Grad der Behinderung, GdB), który jest określany przez lekarza na wniosek pacjenta. Jeżeli GdB wynosi 50 lub więcej, jest się uznawanym za osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności i w związku z tym można otrzymać legitymację osoby niepełnosprawnej (niem. Schwerbehindertenausweis). Najniższy stopień niepełnosprawności wynosi 20, najwyższy 100. Według VdK, silna migrena, która powtarza się co kilka dni i tym samym ma duży wpływ na życie codzienne, może uzasadniać GdB równy 50. Po ustaleniu stopnia niepełnosprawności składa się we właściwym urzędzie (Versorgungsamt) wniosek o wydanie legitymacji osoby niepełnosprawnej.

  Osoby, które nie mogą już pracować, otrzymują rentę z tytułu niezdolności do pracy

  Każdy, kto z powodu długotrwałej choroby jest częściowo lub całkowicie niezdolny do pracy, może otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy (niem. Erwerbsminderungsrente). Trzeba przy tym spełnić bardzo wysokie wymagania, ponieważ renta z tytułu niezdolności do pracy zastępuje dochód. Ponadto, warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest to, że nie osiągnęło się jeszcze wieku emerytalnego. Zanim zostanie przyznana renta z tytułu niezdolności do pracy, osoby, które chcą się o nią ubiegać, muszą przejść różne zabiegi rehabilitacyjne.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x