fbpx
23.02.2020

Ile kosztuje rozwód w Niemczech?

Rozwód [die Ehescheidung lub po prostu die Scheidung] zawsze kosztuje jakieś pieniądze. Nawet jeżeli dochodzi do niego za porozumieniem stron, konieczne jest zatrudnienie prawnika, a całość odbywa się przed sądem. Ile zatem wynoszą koszta prawnika [die Anwaltskosten] oraz sądowe [die Gerichtskosten] jeśli bierzemy w Niemczech rozwód?

P.S. więcej na temat rozwodu w Niemczech przeczytacie tutaj: Rozwód w Niemczech

Ile kosztuje rozwód w Niemczech?

Koszta rozwodu nie są w Niemczech uregulowane odgórnie. Zależą one od wartości przedmiotu sporu [der Streitwert]. Wartość przedmiotu sporu obliczana jest na podstawie:

 • Dochodów netto małżonków

Decydujące są dochody obydwojga małżonków. Sądy nie wymagają najczęściej przedkładania zaświadczeń o dochodach, w związku z czym wystarczy podanie przybliżonych sum. Do dochodów wlicza się również zasiłek wychowawczy [das Elterngeld] oraz zasiłek rodzinny [das Kindergeld]. Nie wliczane są natomiast zasiłek dla bezrobotnych oraz inne świadczenia socjalne.

 • Liczby uprawnionych do alimentów dzieci

Jeśli jedno z rodziców płaci alimenty [der Unterhalt], to za każde dziecko odlicza się od dochodów netto 250 euro.

 • Majątku małżonków

Majątek stanowi podczas ustalania wartości przedmiotu sporu jedynie 5 proc. całości. Oprócz tego, każdemu z małżonków przysługuje kwota wolna [der Freibetrag] w wysokości 20.000 euro. Za każde dziecko dochodzi dodatkowa kwota wolna od podatku, która w tym wypadku wynosi 10.000 euro. Należy nadmienić, iż nie każdy sąd uwzględnia majątek małżonków podczas ustalania wartości przedmiotu sporu.

 • Wyrównania roszczeń rentowych

Jeśli wyrównanie roszczeń rentowych [der Versorgungsausgleich] nie zostało wykluczone za pośrednictwem notariusza [der Notar, die Notarin], to ekspektatywa na rentę (czyli wysokość oczekiwanej renty, przypuszczalna wartość przyszłej renty) podnoszą dodatkowo wartość przedmiotu sporu.

Należy pamiętać, że wartość przedmiotu sporu jest obliczana przez każdy sąd indywidualnie. Powyższe rozważania mają charakter orientacyjny.

Kto ponosi jakie koszta?

Jeśli obydwoje małżonkowie zatrudnili prawnika, to każde z nich płaci z reguły za siebie. Jeśli tylko jedno z małżonków zatrudniło prawnika, to koszta prawnika są w przypadku rozwodu za porozumieniem stron dzielone. Koszta sądowe ponosi każde z małżonków po połowie.

Czy koszta sądowe mogą zostać zmniejszone?

Poprzez zatrudnienie [die Beauftragung] tylko jednego prawnika, koszta rozwodu mogą zostać zmniejszone. Jeśli obydwoje małżonkowie są zgodni co do rozwodu i jego konsekwencji (np. prawa rodzicielskie – die Elternrechte), wystarczy, że tylko jedno z małżonków zatrudni prawnika, który zajmie się złożeniem wniosku o rozwód w sądzie. Osoba, która w tym wypadku nie jest reprezentowana przez prawnika, musi tylko wyrazić zgodę [zustimmen] (bądź nie). Niektóre sądy obniżają wartość przedmiotu sporu o 25%, jeśli rozwód odbywa się za porozumieniem stron.

Warto wiedzieć

W tym temacie zachęcamy również do przeczytania: Separacja w Niemczech: Które z małżonków może zostać we wspólnym mieszkaniu?

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

16 KOMENTARZE

 1. No właśnie, a jak to jest w przypadku kiedy strony są zgodne, bezdzietne i mają wszystko poustalane? Można np. wtedy dostać rozwód po jednej rozprawie?

  • Teoretycznie jest to możliwe, jeśli obydwie strony zgadzaja się w każdym punkcie. Oprócz tego konieczny jest rok życia w separacji (osobne mieszkania, konta bankowe). Już niedługo napiszemy na ten temat obszerny artykuł.

 2. mam pytanie- moj przyjaciel ma przyznana opieke nad3dzieci. jego zona jest bezrobotna a chca wxiac rozwod. czy w zwiazku z tym on bedzie i ma obowiazek jej utrzymania ? on otrzymuje rodzinne a jego dochody nie przekraczaja 1200euro. ona ma mieszkanie socjalne i jakas pomoc z panstwa.

  • Witam, w przypadku nie zgodzenia się na rozwód, muszą zostać podane powody rozwodu. Powody te nie muszą koniecznie dotyczyć okresu przed separacją. Jeśli jedno z partnerów w okresie separacji rozpocznie przykładowo nowy wniosek, to dla sądu będzie to wystarczający powód, aby udzielić rozwodu. W przypadku braku podania powodu rozwodu musi zostać dotrzymany trzyletni okres separacji.

 3. Witam mam pytanie moja zona po 17 latach wystapila o separacje,chcialbym sie dowiedziec jak to wyglada w niemczech.Do nie dawna mieszkalismy razem (mieszkanie najete ktore zajmuje zona wraz z synem ja zostalem zmuszony do wyprowadzeni sie i najeci pokoju) mamy 13 letniego syna,zona pracuje jej staly doch. to ok.900-1000€ netto– ja zarabiam 1600€ netto.Jak wyglada kwestia alimentow i oplat za mieszkanie gdzie przebywa zona z dzieckiem oraz pozostale koszty zwiazane z separacja i rozwodem.Dziekuje i Pozdrawiam

  • Witam, niestety nie jesteśmy w stanie udzielić konkretnych informacji co do wysokości alimentów i spraw związanych z rozwodem, gdyż nie jesteśmy prawnikami. Generalnie alimenty na dziecko są obliczane na podstawie zarobków. Dodatkowo małżonka może wystąpić przed sądem o pieniądze na swoje utrzymanie, ale to też zależy od konkretnej sytuacji. Być może ten artykuł w jakiś sposób Panu pomoże: https://dojczland.info/separacja-w-niemczech-ktore-z-malzonkow-moze-zostac-we-wspolnym-mieszkaniu/. Postaramy się jednak doinformować i opublikować do około dwóch tygodni artykuł dotyczący separacji i alimentów płaconych w tym okresie. Pozdrowienia

 4. Po 15 latach separacji mąż wystąpił o rozwód. Uregulowaliśmy finanse z notariuszem. Oboje jesteśmy na emeryturze. Mąż skończył 70 lat, od 13 lat żyje w nieformalnym związku z inną kobietą. Kto będzie płacił za rozwód?

 5. Hallo. Mam pytanie trzy lata i 9. Iesiecy temu miałam rozwód i miałam kosten Hilfe, od roku pracuje na voll 1230eu i od duch miesięcy podjęłam mini job 230eu,teraz dwa miesięce co brakuje do 4 lat jkk jestem po rozwodzie, że mam płacić za rozwód, mam dostarczyć dochody, boję się, nie mamy dzieci, rozwód był ugodowy, boję się bo stałej pracy nie mam jeszcze rok jak nie mam nic wspólnego z jcentrym. Pozdrawiam

 6. Witam,
  jestem po slubie 9 lat. Maz coraz czesciej wpomina o rozwodzie. mamy podpisana rozdzielnosc majatkowa tz. to co przed slubem mielismy to zostaje kazdego z nas ale wspolny dorobek ma juz byc dzielony. czy dzieje sie to automatycznie tz. maz musi im konta i dochody przedstawic? Czy jak to wyglada? czy bede musiala wnies o podzial majatku? przypuszczam ze podzial majatku bedzie kosztowal a ja nie mam srodkow zeby to przeprowadzic.Jja nie chce tego rozwodu, mysle ze terapia by wystarczyla.

  Prosze zatem o rade. jakk przeprowadzic ten rozwod zebym nie zostala sie z dlugami.

 7. Czy automatycznie przy rozwodzie jest dzielony dochod???
  Mamy przedslubny akt rozdzielnosci majatkowej ale ja co roku musialam podpisywac mezowi zeznania podatkowe.

 8. Witam . Mam pytanie , jak wyglada sytuacja przy rozwodzie za orzeczeniem winy? Zostałem zdradzony przez żonę , od jakiś kilku miesięcy zauważyłem że nie układa się już tak jak kiedyś że nie dogadujemy się między sobą , że żyjemy tylko obok siebie. Mamy 9letniego syna . Powiedzmy że mieszkamy jeszcze razem w jednym mieszkaniu. Jak to wyglada według prawa , kto musi opuścić mieszkanie , komu przypadnie opieka nad dzieckiem. Ślub braliśmy w Polsce , oboje mieszkamy w Niemczech , ja dodatkowo posiadam obywatelstwo niemieckie a żona z synem nie. Jak to wszystko powinno wyglądać . Co powinienem zrobić gdy wiem że nie uda mi się dogadać z nią i dalej żyć z ta kobieta pod jednym dachem. Przez kilka miesięcy byłem ciagle oszukiwany, okłamywany , aż do dzisiaj kiedy nakryłem ją jak się całowali i obściskiwali . Do tego,to wszystko widział nasz syn. Jestem załamany , zawalił mi się cały świat i moje życie. Naprawdę błagam o pomoc . Co powinienem zrobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika