Jak uzyskać bezpłatną poradę prawną w Niemczech?

Osoby bezrobotne lub mało zarabiające mają obawy przed skorzystaniem z profesjonalnej pomocy prawnej, ponieważ są przekonane, że nie będzie ich na to stać. Państwo niemieckie pomaga takim osobom. Uzyskanie porady prawnej jest zatem możliwe po okazaniu adwokatowi tzw. Beratungshilfeschein. Wyjaśnić wymaga, co to jest za dokument oraz jak i gdzie może on zostać wydany.

Co to jest tzw. Beratungshilfeschein?

Jest to dokument uprawniający do uzyskania bezpłatnej porady prawnej.

Jakie wymagania należy spełnic, aby otrzymać Beratungshilfeschein?

Otrzymanie tzw. Beratungshilfeschein jest uwarunkowane wykazaniem, że dana osoba znajduje się w trudnej sytuacji osobistej i finansowej. Należy przedłożyć wyjaśnienie dotyczące stosunków osobistych i majątkowych. Warto mieć przy sobie następujące dokumenty (jeśli jesteśmy w ich posiadaniu):

 • Tzw. Lohnzettel od pracodawcy
 • Wyciągi z konta za ostatnie dwa miesiące
 • Zaświadczenia typu: Sozialhilebescheid – w przypadku osób pobierających świadczenia socjalne,   Arbeitslosengeldbescheid – w przypadku osób pobierajacych zasiłek dla bezrobotnych
 • Umowę najmu (Mietvertrag) i dowód wykazujący dodatkowe koszty (tzw. Nebenkosten)
 • W przypadku, gdy dana osoba ma długi, także dowody dotyczące tych długów
 • W przypadku posiadania dodatkowych ubezpieczenia, np. na życie lub oszczędności, to należy także przedłożyć informacje w tym zakresie
 • Dokumenty, które mają związek z sytuacją, która wymaga konsultacji prawniczej
 • Dowód osobisty lub paszport

Przykład: Osoba mająca problemy z uzyskaniem Kindergeld zwraca się o uzyskanie Beratungshilfeschein, przedstawia pisma otrzymane przez nią w tym temacie z Familienkasse (Budesagentur für Arbeit) oraz jako osoba pobierająca pomoc socjalną przedkłada także Sozialhilfebescheid oraz dowód osobisty wskazując, że chce otrzymać poradę prawną w zakresie Kindergeld.

Określenie, kiedy dana osoba należy do kręgu tzw. osób potrzebujących trudno jednoznacznie zdefiniować. Zgodnie z przepisami możliwe jest przyznanie pomocy w sytuacji, gdy dana osoba w związku z jej sytuacją finansową i osobistą nie posiada środków, aby uzyskać pomoc prawną. Pod uwagę brana jest wysokość wynagrodzenia brutto i odejmowane są płacone podatki, ubezpieczenia, wysokość czynszu, ogrzewania i inne dodatkowe koszty związane z utrzymaniem.

Kwota wolna (tj. niewliczana przy określaniu dochodu) dla wnioskodawców i ich bezrobotnych partnerów wynosi 462 Euro miesięcznie, na każdą kolejną osobę uprawnioną do alimentacji przypadają w zależności od jej wieku od 268 do 370 Euro. Dodatkowo osoby zatrudnione odliczają 210 Euro miesięcznie w ramach kwoty wolnej.

Osoby otrzymujące pomoc socjalną i tzw. Arbeitslosegeld II nie powinny mieć problemu z uzyskaniem dofinansowania pomocy prawnej.

Gdzie wydawany jest tzw. Beratungshilfeschein?

Dokument ten jest wydawany przez sąd rejonowy (Amtsgericht) miejsca zamieszkania wnioskodawcy.

Kiedy nie przyznaje się Beratungshilfeschein?

Dokumentu zwalniającego z płatności za poradę prawną nie przyznaje się w sytuacjach:

 • Kiedy wnioskujący nadużywa tego prawa, tj. przykładowo wnioskuje ponownie o wydanie mu opisywanego dokumentu w celu sprawdzenia trafności porady prawnej uzyskanej na podstawie udzielonego mu poprzednio zwolnienia od kosztów
 • Kiedy wnioskujący posiada ubezpieczenie pokrywające koszty pomocy prawnej (tzw. Rechtschutzversicherung)
 • Kiedy dany problem jest de facto tak błahy, że można go wyjaśnić na miejscu
 • Jeżeli w poszczególnych przypadkach możliwe jest uzyskanie mniej kosztownej pomocy prawnej np. w Stowarzyszeniu Ochrony Konsumentów
 • Niektóre dziedziny prawa nie są objęte możliwością uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej, np. prawo podatkowe
 • W przypadku, gdy toczy się postępowanie sądowe – wówczas mowa jest o zwolnieniu od kosztów sądowych

Do jakiego prawnika pójść po poradę?

W zakresie wyboru prawnika nie ma ograniczeń, może to być Rechtsanwalt, czy też adwokat (radca prawny) pochodzący z kraju UE i wykonujący zawód w Niemczech.
Warto wiedzieć, że zgodnie z § 49a Abs. 1 S. 2 niemieckiej ustawy o adwokaturze (Bundesrechtsanwaltsordnung – BRAO) odmowa przyjęcia osoby dysponującej omawianym dokumentem możliwa jest jedynie z ważnego powodu.
Zgodnie z § 16 a regulacji dotyczących wykonywania zawodu przez adwokatów (Berufsordnung für Rechtsanwälte – BORA), nie są oni zobowiązani do sporządzania wniosków o wydanie Beratungshilfeschein na rzecz osób zwracających się do nich o pomoc prawną.

Prawnik może żądać od osoby dysponującej tzw. Beratungshilfeschein zapłaty w wysokości do 10 Euro.

Autor: Dr Małgorzata Grego-Hoffmann
Radca prawny
Kontakt: grego@sghlegal.de
Więcej o autorze: www.sghlegal.de

Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech
PODZIEL SIĘ
Dojczland.info - Polakom w Niemczech!
Dojczland.info to portal dla Polaków w Niemczech. Znajdziesz tu poradniki, artykuły prawnicze, oferty pracy, ciekawe wywiady, kalkulatory i wiele więcej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika