BAföG, czyli wszystko co musicie wiedzieć o pożyczce dla uczących się w Niemczech!

  Skrót BAföG oznacza Bundes­ausbildungs­förderungs­gesetz, czyli Federalną Ustawę o Wspieraniu Kształcenia. Dzięki BAföG, każdy – niezależnie od swojej sytuacji socjalnej czy gospodarczej – ma szansę na odpowiednie wykształcenie. Wsparcie kształcenia dotyczy nie tylko studentów, ale też uczniów. Co istotne – niemieckie obywatelstwo nie jest tutaj niezbędne. W poniższym artykule powiemy Wam, jak i gdzie można wnioskować o wsparcie kształcenia i ile można otrzymać na ten cel.

  Jak i gdzie można składać wnioski o środki na pożyczkę dla osób uczących się w Niemczech w ramach BAföG?

  Wniosek o BAföG należy złożyć pisemnie w urzędzie odpowiedzialnym za wsparcie kształcenia (czyli dofinansowanie edukacji). Obowiązkowo trzeba użyć odpowiednich formularzy (§ 46 BAföG), które znajdziecie tutaj: www.bafög.de. Wniosek może złożyć osoba zainteresowana, która ukończyła 15. rok życia lub jej opiekun prawny (§ 36 Kodeksu Socjalnego – SGB I). Oto urzędy, które są odpowiedzialne za wspieranie kształcenia:

  • Dla osób studiujących będzie to dział spraw studenckich uniwersytetu, w którym zostali immatrykulowani (§ 45 ustęp 3 BAföG), niem. Studentenwerk
  • Dla osób kształcących się w szkołach wieczorowych, akademiach zawodowych lub podczas robienia Ausbildungu będzie to Urząd Wspierania Kształcenia (Amt für Ausbildungsförderung) w rejonie, w którym znajduje się miejsce kształcenia (§ 45 ustęp 2 BAföG)
  • Dla wszystkich pozostałych osób będzie to Urząd Wspierania Kształcenia Zarządu Miasta w miejscowości zamieszkania rodziców (§ 45 ustęp 1 wers 1 BAföG)
  • W określonych, wyjątkowych sytuacjach, np. jeśli rodzice już nie żyją, będzie to Urząd Wspierania Kształcenia w rejonie, w którym osoba kształcąca się ma stałe miejsce zamieszkania (§ 45 ustęp 1 wers 2 BAföG)
  • Dla kształcących się, którzy nie mają stałego miejsca zamieszkania w Niemczech i których rodzice uprawnieni do opieki też nie mają stałego miejsca zamieszkania w Niemczech, będzie to Urząd Wspierania Kształcenia, w którego rejonie leży miejsce kształcenia (§ 45 ustęp 1 wers 3 BAföG).

  Ile wynosi kwota pożyczki dla osób kształcących się w Niemczech?

  Wysokość niemieckiej pożyczki dla osób kształcących się BAföG zależy od potrzeb danej osoby. Nie chodzi tu jednak o jej faktyczne potrzeby, a bardziej o „potrzeby abstrakcyjne”, czyli to, czego w oczach ustawodawcy uczeń/student w danej sytuacji życiowej potrzebuje na dalsze kształcenie. Dodatkowo wysokość tej kwoty zależy też od tego, o jakie miejsce kształcenia chodzi i czy osoba kształcąca się mieszka jeszcze z rodzicami.

  Po ustaleniu zapotrzebowania odlicza się od tej wartości dochody i majątek osoby ubiegającej się o pożyczkę, dochody jego małżonka lub oficjalnego partnera życiowego oraz jego rodziców. Jest to wykonywane dokładnie w tej kolejności. Przy czym nie należy utożsamiać dochodów z wynagrodzeniem netto czy brutto. Dochody wyliczane są bowiem zgodnie z §§ 21, 22 i 24 BAföG. Od tego obliczonego dochodu odejmuje się kwoty wolne od podatku, dozwolone przez BAföG (§§ 23, 25 BAföG).Pozostała kwota to właśnie ten właściwy dochód.

  Podsumowując:

  Kwota dofinansowania, jaką można otrzymać w ramach pożyczki, to zapotrzebowanie wyliczone zgodnie z przepisami BAföG, minus dochody i majątek osoby wnioskującej oraz minus dochody i majątek jej/jego małżonka oraz rodziców.

  Czy pożyczkę BAföG trzeba spłacić?

  Nie, uczniowie nie muszą spłacać pożyczki wypłacanej w ramach BAföG. W przypadku studentów wygląda to nieco inaczej. Ci muszą bowiem zwrócić mniej więcej pięćdziesiąt procent wartości pożyczki, ale nie więcej niż 10.000 euro. Spłatę należy zacząć na około pięć lat po ukończeniu studiów. W tym wypadku otrzymuje się z urzędu odpowiednie pismo informacyjne. BAföG jest najczęściej spłacany w ratach, których minimalna wysokość wynosi 105 euro miesięcznie. W przypadku, kiedy dana osoba nie dysponuje wystarczającymi dochodami, spłata pożyczki może zostać przesunięta w czasie.

  Warto przeczytać

  Oprócz tego zachęcamy do przeczytania artykułu dotyczącego Begrüßungsgeld, czyli jednorazowego zastrzyku finansowego dla studiujących w Niemczech: Pieniądze dla studentów: Begrüßungsgeld

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  3 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Jakub

  Hmmm… Chcę o dnowego roku zacząć nowy Ausbildung, czylu mogę wystapić o jednorazową pomoc w celu zakupienia sobie niezbędnych rzeczy do nauki ?

  Polskistudentwde

  Przecież Bafög dla Polaków jest niemal nieosiągalny – należy posiadać Aufenthaltserlaubnis, a do tego potrzeba min. 5 lat pracy w DE.

  Wiktor

  Bafög można dostać gdy posiada się Aufenthaltsgenehmigung, a takowe obywatel Unii czyli np. Polak może dostać po conajmniej 5 latach pobytu.

  Dołącz do nas!

  196,777FaniLubię
  25,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Niemcom grozi wprowadzenie ogólnokrajowego zakazu jazdy na wszystkich drogach w weekendy!

  Ministra transportu w Niemczech Volker Wissing (53, FDP) ostrzegł liderów grup parlamentarnych koalicji, że jeśli ustawa o ochronie klimatu nie zostanie przyjęta, istnieje groźba...

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...
  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x