Więcej

  Ile można dorobić do zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech?

  polski supermarket w Niemczech

  Zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech to „Arbeitslosengeld II”, zwany potocznie „Hartz IV”. Zasiłku Hartz IV nie należy mylić ze świadczeniem Arbeitslosengeld I, którego stawki obliczane są na podstawie dotychczasowych zarobków i które jest wypłacane wyłącznie osobom, które w ramach zatrudnienia opłacały ubezpieczenie na wypadek bezrobocia (to jest poza kilkoma wyjątkami obowiązkowe praktycznie dla każdej pracującej osoby). O różnicach pomiędzy tymi dwoma świadczeniami przeczytacie tutaj:

  Arbeitslosengeld II ma na celu zapewnienie ludziom bez pracy godnego bytu. Osoby bezrobotne mają przy tym możliwość dorobienia do zasiłku ograniczonej sumy pieniędzy. Jaka jest zatem granica zarobkowa (niem. Hinzuverdienstgrenze) dla osób otrzymujących zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech?

  Ile można dorobić do zasiłku dla bezrobotnych w Niemczech?

  Osoby pobierające w Niemczech zasiłek socjalny dla bezrobotnych i zarabiające nie więcej niż 100 euro miesięcznie, nie muszą się obawiać jakichkolwiek cięć świadczeń. Jest to tak zwana podstawowa kwota wolna od podatku (niem. Grundfreibertag, w tym wypadku chodzi o kwotę wolną od naliczeń z tytułu zbyt wysokich zarobków).

  Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli pobierając w Niemczech zasiłek dla bezrobotnych, zarobicie więcej niż 100 euro:

  • Osoby zarabiające pomiędzy 100 i 1000 euro mogą zatrzymać z zarobionej kwoty 20 procent
  • Osoby zarabiające pomiędzy 1000 i 1200 euro mogą zatrzymać z zarobionej kwoty 10 procent

  Pozostała część zarobku, czyli odpowiednio 80% (osoby zarabiające pomiędzy 100 i 1000 euro) i 90% (osoby zarabiające pomiędzy 1000 i 1200 euro), jest brana pod uwagę przy obliczaniu stawki zasiłku dla bezrobotnych.

  Co to oznacza w praktyce?

  Osoba zarabiająca na bezrobotnym w Niemczech 450 euro może więc zatrzymać pierwsze 100 euro. bez obawy, że kwota ta zostanie pomniejszona o wartość zasiłku. Z pozostałych 350 euro, beneficjent może zatrzymać 20 procent, czyli 70 euro. W związku z tym, osoba ta otrzyma w sumie 170 euro. Pozostałe 280 euro zostaną naliczone do zasiłku, w związku z czym jego kwota wyniesie 144 euro, a nie 424 euro.

  Przykładowy rachunek

  Poniżej przedstawiamy jeszcze jeden przykładowy rachunek, pomóc Wam lepiej zrozumieć jak wyliczyć kwotę, którą otrzymacie, jeśli wykonujecie dodatkową pracę pobierając równocześnie zasiłek dla bezrobotnych.

  Osoba bezrobotna i pobierająca zasiłek w Niemczech dorabia miesięcznie 1.100 euro. Ile z tej kwoty może zatrzymać dla siebie?
  Podliczmy:
  Kwota wolna od podatku: 100 euro
  20% z 900 euro (= kwota, która leży powyżej 100 euro i poniżej 1.000 euro): 180 euro
  10% z 100 Euro (= kwota, która leży powyżej 1.000 euro): 10 euro
  Jak wynika z powyższego rachunku, biorca świadczenia może zatrzymać 290 euro.

  Na następującej stronie znajdziecie wnioski o pomoc finansową, jak i instrukcję dotycząca wypełniania wniosku o zasiłek dla bezrobotnych: przydatne wzory pism.

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  30 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  30 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Krzysiek

  mam pytanko , zona ma 630euro zasilku i chce podjac prace na minijob . do jakiej kwoty moze dorobic nie tracac zasilku ? podobno to kwota 950e netto prawda to ?

  ROMEK

  mam pytanko niedawno przeprowadzilismy sie do Niemiec mojej żonie i dziecku przyznali harzfur mi nie ze wzgledu ze jestem studentem, poszedłem do pracy na półetatu – prosze mi powiedziec czy teraz ten zasilek ktory otrzymujemy ( żona i dzecko ) zostanie pomniejszony o moja wyplate !!!!!

  Rychu

  Chciałem dowiedziec jak otrzymuję tylko i wyłacznie zasiłek dla bezrobotnych 629euro miesięcznie to jaka kwotę mogę dorobic bo sa rozbieżnsoci co czytałem w informacjach na różnych stronach internetowych. Jak Pan napisał przedmówcy że kwota to nieco ponad 100euro to jaka jest całkowita kwota aby można było dorobi bez obciażeń do zasiłku dla bezrobotnych?

  Lukasz

  Więc jeśli ja zarabiam 900 euro netto i moja kobieta 300-350 mini job do tego Kindergeld na jedno dziecko to należy nam się czy nie? Niby mieliśmy ale zabrali nam bo złapałem nadgodzin i wyszło mi 1300 netto. Czy jeśli w jednym miesiącu dostałem a w drugim z tego powodu zabrali to w trzecim znowu jak będę miał 900 i ona 450 to mogę im zanieść Auszüge i odcinki z wypłaty i łaski nie robią że zapłacą?

  Gosia

  Witam, chcialabym sie dowiedziec jak wyglada sytuacja, jezeli mam minijob, kwota comiesieczna nie jest stala (pracuje w barze) aczkolwiek nie przekracza 400 euro, dodam ze rozpoczne studia za jakis czas. Mam 23 lata, mieszkam w WG. Mam mimo wszystko przyzwolenie na zasilek(ALG 2)?

  Aneta

  Witam mam pytanie jak pracuje na pół etatu i mam job na 420 i zostane zwolniona z pracy gdzie pracuje 80gdz.,to rejestrujac się jako bezrobotna mam prawo do zasiłku …mimo że zostaje mi ten job na 420…?

  Axa

  Hallo.dopiero Co przyjechalam do niemiec.Mam 15 miesieczne dziecko.dostalam Mini Job Ale przez pierwsze pol roku bede tylko zarabiala 250 Euro.narazie utrzymuje mnie szwagierka.czy mam szanse otrzymac jakis zasilek socjalny do momentu az znajde lepsza prace?

  KAŚKA

  Hallo! Od 3 lat jestem na ALGII otworzyłam Gewerbe, w lutym miałam wypadek samchod.w pracy spowod.przez os. 3-cie. Ubezp.wypadkowa wypł. mi 7 tys.e z tytułu zasiłku chorob./ chouje dalej . Czy Job może mi zabrać zasiłek i na mieszkanie.

  Wioleta

  Witam,dostaję zasiłek w wysokości 644 euro,po przepracowanych dwóch latach. Dodatkowo uczę się języka więc mam chwilę czasu na tą naukę. Zastanawiałam się nad minijob żeby sobie dorobić,ale po tym artykule wnioskuję inaczej,że jeśli zarobię do 450 euro to będę miała problemy z zasiłkiem?? Co chwilę ktoś udziela mi rad, lecz nie są to fachowcy,mówią że na zasiłku dla bezrobotnych można mieć minijob…..ale ile w tym prawdy?

  Abramczuk

  dostalam zasilek NA 5 miesiecy . udokumentowalam 4 lata pracy 3 lata na gewerbe 6 ostatnich miesiecy pracy na produkcji. i niewiem co dalej czy mi przedluzam . niemam mieszkania .bo mieszkam u znajomych a chcialabym sie usamodzielnic . co mam robic ,mam juz 56 lat

  Dana

  Witam mam pytanie…?Jestem w Niemczech od 8 lat,pracuje na gewerbe i mini Jobn.W sierpniu uległam wypadkowi uszkodzilam torebkę stawowa.w trakcie badań wyszły inne choroby w wyniku których nie mogę wykonywać dalej pracy.Lekarz wystawił zaświadczenie .Chce zamknąć gewerbe i zglosic sie do jobcener.zostawie tylko mini job .Kompletnie nie wiem co zrobić bo mam też mieszkanie w którym mieszkam sama nigdy wcześniej nie brałam zasiłku i nie wiem co mi przysługuje proszę pokierujcie mnie mam 61 lat

  Kolorowo

  Witam mam minjob 400 mąż zarabia do 1000 mamy 4 letnie dziecko. Ja pracowalam tylko przed ciaza, i teraz od niesiaca. Czy jest jakas mozliwosc o dopłatę

  Aga

  Straciłam pracę mam dwa lata przepracowane na pół etatu teraz od września już będę zameldowana jako bezrobotna i przysługuje mi zasiłek mam też minijob na 450euro w tygodniu nie przekracza 15godz mam możliwość zmiany z 450na 460tzn już z ubezpieczeniem czy nadal będzie mi się przysługiwał zasiłek?

  Marika

  Witam. Jestem mężatką bez dzieci na zasiłku (706€) . Chcę podjąć pracę na 8 dni w miesiącu po 5 godzin w Holandii . Czy wtedy zabiorą mi zasiłek ?Czy w ogóle nic nie zabiorą z zasilku. Pozdraeiam

  mariusz

  witam mam pytanie ,jestem od 28.08.2017 na arbeitslosengeld 1,bylem dzisiaj w agentur für arbeits, poniewaz chce otworzyc dzialalnosc gospodarcza jako bezrobotny grundungszuschuss to jest z ich pomoca poki sam nie stane na nogi wyplacaja nadal arbeitslosengelt oplacaja 300euro ubezpieczenie i innerzeczy przez 6 miesiecy .Pani w agenturze powiedziala ze nie moge ,nie wiem dlaczego moze jestem za krotko na zasilku czy ktos moze mi to wyjasnic ,z gory bardzo dziekuje Mariusz

  Lucy

  Witam jestesmy 5 osobowa rodzina maz zarabia 600 euro ja w tym miesiecu zatrudnilam sie na mini Job 450 euro dodam ze pobieramy zasilek z job center
  Czy teraz ten zasilek nam zabiora czy nadal będzie tylko pomniejszony
  Pozdrawiam

  Mariusz

  Witam wszystkich ,
  Chciałbym opisac swoj przypadek , od 1.2.2017 do 31.1.2018 byłem na ALG1 w listopadzie poszedłem na jeden dzien na probe do pracy nic nie podpisywałem , no bo oczywiste chciałem znalesc prace . za ten okres dostałem na konto 110 eur a w maju 2018 dostałem list ze mam im zwrocic 1400 eur bo byłem zatrodniony w listopadzie 1 dzien i swiadczenie zostało mi bezprawnie wyplacone . Co jamoge w tym przypadku zrobic /?

  IWONA

  Mam pytanie jestem na zasilku Alg 2 a moj syn 15 letni chcial sobie dorobic i zarabia 160 euro miesiecznie na kuchni . Czy musze teraz zwrocic te pieniadze jobcenter.

  Paula

  Witam, od tego miesiąca jestem na ALG I, chciałabym podjąć zdalną pracę w PL. Jaką formę umowy podpisać, aby był to odpowiednik minijob i do ilu miesięcznie, aby nie obcięto zasiłku?

  Tomek

  Dzien dobry czy bedac na ALG1 pobierajac zasilek w kwocie 970 euro to czy moge podjac prace na minijob? I czy zostanie mi pomniejszony zasilek o ta kwote 450 euro . Dziekuje

  Marlena

  Witam. Pobieram zasiłek 740euro. Jeśli bym chciała sobie dorobić to do jakiej kwoty mogę nie tracąc zasiłku?

  Jan

  Jestem na zasilku Hatz 4 chce podjac prace na minijob do 450€ czy moje ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne bedzie nadal placil Jobcenter?

  Ilona

  Witam. Będąc na Arbeitslosengeld 1 można dorobić na np. Nebenjob?

  Agnieszka

  Mam pytanie Job Center płaci mi mieszkanie 396 euro i dostaję jeszcze na konto 446 euro, chcę iść do pracy w której netto bym zarabiała 657,35 euro. Ile bym otrzymywała jeszcze pieniędzy i czy mieszkanie wtedy muszę sama opłacać?

  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  30
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x