Więcej >>

  Schufa

  Separacja w Niemczech: Które z małżonków może zostać we wspólnym mieszkaniu?

  Schufa Niemcy

  Często wraz z końcem trwania małżeństwa pojawia się pytanie, które z małżonków może zostać we wspólnym mieszkaniu. Czy jedno może wyrzucić drugie z mieszkania, czy oboje są zmuszeni mieszkać dalej razem?

  Które z małżonków może podczas separacji w Niemczech zostać we wspólnym mieszkaniu?

  Odpowiedź na to pytanie znajduje się w paragrafie 131b ustęp 1 niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB). Zgodnie z nim jedno z małżonków może domagać się od drugiego oddania do użytku części mieszkania. W tej sytuacji muszą jednak zostać również uwzględnione interesy drugiego z małżonków. Ma to miejsce szczególnie wtedy, jeśli jedno z nich jest przykładowo właścicielem albo współwłaścicielem mieszkania. Nie ma znaczenia, czy oboje figurują w umowie najmu.

  Oddanie do dypsozycji części lub całego mieszkania musi mieć na celu zapobieżenie niesłusznej bezwzględności (niem. “ubillige Härte”). Funkcjonująca w niemieckim prawie “niesłuszna bezwzględność” ma zgodnie z przepisem miejsce wtedy, kiedy pozostanie jednego z małżonków we wspólnym mieszkaniu wiązałoby się ze szkodliwym wpływem na żyjące w mieszkaniu dzieci (decyzja Wyższego Sądu Krajowego w Hamm z 24.09.2013; sygnatura akt 2 UF 58/13). Zwykłe nieprzyjemności czy zaczepki nie będą wystarczającym uzasadnieniem.

  Prawo do samodzielnego korzystania z mieszkania jest zgodnie z § 1361b ustęp 2 BGB dane bez wątpienia wtedy, kiedy jedno z małżonków bezprawnie i umyślnie naraża na niebezpieczeństwo utraty życia drugie.

  Czy to z małżonków, które w między czasie wyprowadziło się z mieszkania ma prawo do ponownego wprowadzenia się?

  W sytuacji kiedy jedno z małżonków w między czasie wyprowadziło się z mieszkania i od tego momentu upłynęło już sześć miesięcy, to nie ma ono prawa do ponownego wprowadzenia się do wspólnego mieszkania, jeśli drugie z małżonków nie zostało uprzednio o tym poinformowane. Informacja taka może mieć miejsce ustnie albo poprzez ponowne wprowadzenie się. Ze względu na zabezpieczenie dowodów zaleca się pisemne zawarcie takiego porozumienia! Jeśli to z małżonków, które opuściło mieszkanie nie wykaże w przeciągu sześciu miesięcy od wyprowadzki woli ponownego wprowadzenia się, to § 1361b ustęp 4 BGB przyznaje drugiemu z nich (temu, które zostało w mieszkaniu) wyłączne prawo użytkowania mieszkania.

  Czy regulacje zawarte w § 1361b BGB są ostateczne?

  Regulacja użytkowania mieszkania zawarta na podstawie § 1361b BGB nie jest w żadnym razie ostateczna. Ma ona jedynie na celu tymczasowe ustalenie, które z małżonków może zostać we wspólnym mieszkaniu na czas trwania separacji. W przypadku, jeśli w konsekwencji separacji dojdzie do rozwodu, to regulacja użytkowania zawarta tymczasowo na podstawie § 1361b BGB będzie musiała zostać ustalona na nowo.

  Warto wiedzieć

  W tym temacie zachęcamy również do przeczytania: le kosztuje rozwód w Niemczech?

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Gg

  Ciekawi mnie jak to jest gdy, umowa najmu jest na męża. On chce zostawić mnie i 4 dzieci. Ja chcę zostać w tym mieszkaniu ale nie pracuję, nie mam dochodów, mamy małego synka. On chce zrezygnować z mieszkania, a właścicielka po czasie wypowiedzenia chce ponownie przeprowadzić konkurs na wynajem mieszkania. Nawet jeśli nie znajdę nic innego. Ona nie chce przepisać mieszkania na mnie, ponieważ nie ma pewności że będę miała pieniądze na opłacenie mieszkania. Jak zabezpieczyć swój i dzieci los przed kolejną przeprowadzką? Jak to załatwić aby zostać w tym mieszkaniu? Będę ubiegać się o zasiłek.

  Adrian

  Coś sie dowiedzialaś?

  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x