polisa.de
  polisa.de

  Dowiedz się, czy w Niemczech można zrealizować polską receptę!

  polisa.de

  Recepty lekarskie i dentystyczne z państw członkowskich Unii Europejskiej (w tym z Polski), a także państw należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i ze Szwajcarii mogą być realizowane przez niemieckie apteki. Muszą one jednak spełniać wymogi niemieckiego rozporządzenia w sprawie przepisywania produktów leczniczych (Arzneimittelverschreibungsverordnung)

  Realizacja polskiej recepty w niemieckiej aptece

  Recepta wydana przez lekarza w Polsce jest ważna we wszystkich krajach UE. Jednak lek przepisany w jednym kraju w innym kraju może nie być dostępny lub może mieć inną nazwę. Można poprosić lekarza o wystawienie tzw. recepty transgranicznej, na podstawie której można wykupić lek w innym kraju UE.

  Oprócz tego należy mieć na uwadze, iż niektóre leki mogą nie być dopuszczone do sprzedaży lub mogą być niedostępne w innym kraju, nawet w obrębie UE. Dodatkowo, jeśli chodzi o Niemcy, to recepta musi mieć formę papierową, gdyż polskie e recepty nie są u naszych zachodnich sąsiadów honorowane (uprzedzając pytania: nie sprawdzaliśmy jak to jest w przypadku innych krajów UE).

  Jaki format musi mieć polska recepta, aby zrealizować ją w Niemczech?

  Nie ma określonego wzoru lub formatu recepty transgranicznej. W większości przypadków recepta używana w kraju zamieszkania powinna już zawierać wystarczające informacje, aby można było ją zrealizować w innym kraju UE, np. w Niemczech. Dane, które muszą się znaleźć na recepcie, to:

  • dane pacjenta: pełne nazwisko i imię, data urodzenia
  • data wystawienia recepty
  • dane lekarza wystawiającego receptę: pełne nazwisko i imię, kwalifikacje zawodowe, dane umożliwiające bezpośredni kontakt, adres (w tym kraj) oraz podpis (własnoręczny lub cyfrowy)
  • nazwa przepisywanego produktu: nazwa powszechnie stosowana (zamiast nazwy handlowej, która może być różna w zależności od kraju), postać (tabletka, roztwór itp.),
  • ilość, dawka (moc) i sposób dawkowania

  Polska recepta w niemieckiej aptece – płatna 100%

  Jeśli zdecydujemy się zrealizować w Niemczech polską receptę, to musimy mieć na uwadze fakt, że zapłacimy za nią pełną kwotę. Oprócz tego recepty na środki odurzające lub talidomid, lenalidomid i pomalidomid być wydawane tylko za okazaniem niemieckiej recepty BtM, a substancje T tylko za okazaniem niemieckiego formularza recepty T.

  Niemiecka apteka może w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności polskiej recepty lub niejasności odmówić wydania leku i, jeśli to konieczne, skierować pacjenta do lekarza rezydenta.

  Źródło: Arzneimittelverschreibungsverordnung § 2 Absatz 1a, europa.eu

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  3 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Barbata

  Tak samo w Egipcie polskie recepty są akceptowane ale musimy zapłacić 100% I co jest ciekawe leki są duzo duzo tańsze

  Anna

  Można wykupywac leki w Niemczech na polskie recepty. Ja od lat wykupuje dla różnych osob w Polsce bez problemu.

  Sylwia

  Czy można gdzieś sprawdzić czy w niemieckiej aptece jest dostępny lek Prednisolone 20mg firmy Zentiva ? Ciocia potrzebuje pilnie leku a w Polsce go nie ma

  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x