Niemcy: znaleźliście pieniądze i zatrzymaliście je? Od takiej kwoty grozi Wam odpowiedzialność karna

    Być może już kiedyś Wam się to przydarzyło: idziecie chodnikiem i nagle znajdujecie leżący na nim banknot. Większość z nas byłaby pewnie bardzo zadowolona z tego niespodziewanego znaleziska i natychmiast schowałaby pieniądze do kieszeni. Jednak takie zachowanie może mieć negatywne konsekwencje. Wiele osób nie zdaje sobie bowiem sprawy z tego, że przywłaszczenie sobie znalezionych pieniędzy może w Niemczech podlegać karze. Z tego artykułu dowiecie się, jak należy się zachować w przypadku znalezienia pieniędzy.

    Znaleźliście pieniądze i zatrzymaliście je? Od tej kwoty grozi Wam odpowiedzialność karna

    Większość z nas cieszy się z grosza na szczęście znalezionego na ulicy. Ale co zrobić, jeśli zauważycie na przykład banknot o nominale 20 euro? Czy możecie tak po prostu zatrzymać znalezione pieniądze? Otóż nie, ponieważ zgodnie z niemieckim kodeksem cywilnym (niem. Bürgerliches Gesetzbuch, BGB) znalazcy są zobowiązani do zgłoszenia faktu znalezienia pieniędzy.

    Jedynie utracone mienie o wartości nieprzekraczającej 10 euro nie musi być zgłaszane, a zatem może zostać zatrzymane. Konkretnie oznacza to, że każdy, kto znajdzie na ulicy pieniądze o wartości do 10 euro, może je bez problemu zatrzymać.

    Natomiast ten, kto nie zwróci większych sum pieniędzy, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej na mocy art. 246 niemieckiego kodeksu karnego (niem. Strafgesetzbuch). W zależności od popełnionego wykroczenia, przywłaszczenie rzeczy znalezionej może zostać ukarane grzywną lub karą pozbawienia wolności do lat trzech – informuje portal chip.de.

    Uczciwi znalazcy są nagradzani

    Znalazcy, którzy oddali własność innej osoby do lokalnego biura rzeczy znalezionych lub na policję, są nagradzani za swoją uczciwość. Jeśli bowiem w ciągu sześciu miesięcy właściciel nie zgłosi się, pieniądze są zwracane znalazcy. Jeżeli natomiast właściciel zgłosi się, i tak przysługuje prawo do znaleźnego. W przypadku kwoty do 500 euro znalazca jest uprawniony do otrzymania 5 proc. jej wartości. Od kwoty przekraczającej 500 euro przysługuje mu znaleźne w wysokości 3 proc. Przykład: jeśli znaleźliście 800 euro, znaleźne wyniesie 34 euro (5%*500 + 3%*300 = 25 + 9 = 34).

    Gdzie należy oddać znalezisko?

    Osoba, która znalazła pieniądze lub inny przedmiot, zapewne zastanawia się, gdzie najlepiej oddać znalezione rzeczy. Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, gdzie sytuacja ta miała miejsce. Z reguły znalezisko oddaje się w najbliższym wydziale spraw obywatelskich (niem. Bürgeramt) – wyjaśnia Manfred Schneider, szef Centralnego Biura Rzeczy Znalezionych (niem. Zentrales Fundbüro) w Berlinie. „Jeśli jest on zamknięty, można skontaktować się z najbliższym posterunkiem policji” – dodaje.

    Oczywiście można również zanieść zgubioną rzecz bezpośrednio do biura rzeczy znalezionych – chyba że została ona znaleziona w autobusie, pociągu lub na lotnisku. W tym przypadku obowiązuje specjalna zasada: „Rzeczy znalezione w środkach transportu publicznego należy przekazać odpowiedniemu przedsiębiorstwu transportowemu” – wyjaśnia Manfred Schneider.

    Warto wspomnieć o tym, że jeśli oddajecie zgubioną rzecz na policję lub do biura rzeczy znalezionych, powinniście koniecznie podać swój adres. Tylko w ten sposób możecie później ubiegać się o znaleźne.

    Źródło: www.wmn.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Sly

    Policyjny kraj głupich ludzi 😐

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x