Nadzwyczajne wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu w Niemczech

0
2919

W większości przypadków ubezpieczenie samochodu podlega zwyczajnemu wypowiedzeniu umowy. Istnieją jednak sytuacje, w których możliwe są odstępstwa [die Ausnahme] od tej reguły. Poniżej przeczytacie kiedy dopuszczalne jest w Niemczech nadzwyczajne wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu.

W jakich sytuacjach dopuszczalne jest w Niemczech nadzwyczajne wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu?

 • Nadzwyczajne wypowiedzenie [außerordentliche Kündigung] ubezpieczenia samochodu jest w Niemczech dopuszczalne w przypadku podniesienia przez ubezpieczalnię wysokości składek, jeśli nie idzie za tym rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej [der Versicherungsschutz]. Generalnie ubezpieczyciele informują o podniesieniu cen składek ubezpieczenia wraz z upływem danego okresu ubezpieczeniowego, w związku z czym możliwe jest zwyczajne, terminowe wypowiedzenie umowy. Jeśli jednak informacja ta ma miejsce po upływie danego okresu ubezpieczeniowego, to można zrobić użytek z nadzwyczajnego wypowiedzenia ubezpieczenia i wypowiedzieć umowę z mocą wsteczną [rückwirkend]. Nadzwyczajne wypowiedzenie umowy musi mieć miejsce pisemnie [schriftlich], miesiąc po podaniu do wiadomości informacji o podwyżce składek. W ramach zabezpieczenia dowodu dotrzymania terminu, należy je wysłać listem poleconym za pokwitowaniem [Einschreiben mit Rückschein].
 • Kolejną sytuacją, w której możliwe jest nadzwyczajne wypowiedzenie umowy ubezpieczenia samochodu w Niemczech, jest przypadek szkody [der Schadensfall]. W tym wypadku z nadzwyczajnego wypowiedzenia ubezpieczenia samochodu mogą skorzystać zarówno ubezpieczyciel [die Versicherung] jak i ubezpieczony [der Versicherte]. W tej sytuacji nie ma znaczenia kto jest odpowiedzialny za spowodowanie szkody, ani czy i w jakiej wysokości zostało wypłacone odszkodowanie. Nadzwyczajne wypowiedzenie ubezpieczenia samochodu musi mieć miejsce miesiąc po likwidacji szkody [die Schadensabwicklung] i powinno zostać wysłane listem poleconym z pokwitowaniem. Na pierwszy rzut oka wydaje się, iż w przypadku spowodowania szkody z własnej winy, opłacalne byłoby zrezygnowanie z aktualnego ubezpieczenia w celu uniknięcia podniesienia wysokości ceny składek. Należy jednak pamiętać, że nowy ubezpieczyciel z pewnością zasięgnie odpowiednich informacji u poprzedniego i wysokość składki ubezpieczeniowej [der Versicherungsbeitrag] zostanie mimo wszystko podniesiona.


 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).


 • Praca w Niemczech

  Dodaj komentarz

  avatar
    Obserwuj  
  Powiadom o