Czy koszty adwokackie można w Niemczech odliczyć od podatku?

    Za usługi świadczone przez adwokatów zwykle trzeba sporo zapłacić, a do tego często dochodzą koszty procesowe. Nasuwa się więc pytanie: czy w Niemczech istnieje możliwość odliczenia kosztów powstałych w wyniku sporu prawnego od podatku? Krótka odpowiedź brzmi: tak, niekiedy jest to możliwe. W tym artykule przedstawimy pięć przypadków, w których można odliczyć koszty adwokackie i procesowe od podatku – oraz jeden, w którym nie ma już takiej możliwości.

    1. Spór z najemcą

    Najemcy i wynajmujący mogą czasami nie zgadzać się ze sobą w pewnych kwestiach. W razie ewentualnych sporów prawnych, wynajmujący mogą odliczyć od podatku wszystkie koszty porad prawnych, ekspertyz oraz wszelkie opłaty sądowe jako koszty uzyskania przychodu (niem. Werbungskosten).

    1. Spory prawne dotyczące świadczeń rentowych

    Osoby, które nie są już w stanie pracować z powodu wypadku lub choroby, otrzymują tak zwaną rentę z tytułu niezdolności do pracy (niem. Erwerbsminderungsrente). Czasami prowadzi to do sporów między pracownikami a instytucjami ubezpieczenia emerytalnego, na przykład o to, od kiedy świadczenie powinno być wypłacane. W takim przypadku istnieje możliwość odliczenia od podatku kosztów adwokackich i sądowych jako kosztów uzyskania przychodu.

    1. Konflikty z pracodawcami

    Mobbing w pracy, spory o wynagrodzenie lub prowizję, konflikty związane z wypowiedzeniem umowy o pracę: jeśli pozwiecie swoją firmę, możecie wykazać związane z tym koszty w swoim zeznaniu podatkowym w pozycji „Werbungskosten” (koszty uzyskania przychodu).

    1. Spory dotyczące wypadków samochodowych

    Uczestnicy wypadków samochodowych często spierają się o to, kto ponosi winę. Jeśli nie dojdą do porozumienia, sprawę musi rozstrzygnąć sąd. Jeżeli wypadek zdarzył się w drodze do pracy lub z pracy do domu, możecie odliczyć koszty prawnika i koszty postępowania sądowego jako koszty uzyskania przychodu.

    1. Spór o spadek

    Jeśli krewni walczą o spadek w sądzie, nie mogą odliczyć od podatku poniesionych kosztów i to bez względu na ostateczny wynik procesu. Jest jednak jeden wyjątek: jeśli któryś z nich bez sporu sądowego nie ma pieniędzy na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych, może odliczyć koszty procesowe jako tzw. nadzwyczajne obciążenie (niem. außergewöhnliche Belastung).

    Sprawa wygląda podobnie, jeśli po zastanowieniu zdecydujecie się jednak odrzucić dopiero co przyjęty spadek, na przykład dlatego, że jest on całkowicie zadłużony. W tym celu musicie zatrudnić prawnika. Te koszty również można wykazać w zeznaniu podatkowym jako nadzwyczajne obciążenie.

    1. Rozwód – od 2014 roku kosztów prawnych z tym związanych nie można już odliczyć od podatku

    Decyzja o rozwodzie pociąga za sobą konieczność poniesienia kosztów adwokackich i sądowych – nawet wtedy gdy małżonkowie rozstają się w zgodzie. Do 2013 roku oboje byli partnerzy mogli odliczyć od podatku koszty rozwodu. Obecnie nie jest to już możliwe.

    Źródło: www.vlh.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x