polisa.de
  polisa.de

  Czym jest niemieckie „Abmahnung” (pol. „upomnienie) i co zrobić w przypadku jego otrzymania?

  polisa.de

  Abmahnung (w j. polskim określane jako „upomnienie”) jest to formalne wezwanie do zaprzestania określonych działań. Wezwanie takie można otrzymać w stosunku do wszystkich działań naruszających w jakikolwiek sposób prawa innych osób. W Niemczech takie wezwania do zaniechania najczęściej stosuje się w prawie pracy oraz prawie internetowym w odniesieniu do pobierania plików ze stron umożliwiających filesharing. Określenie to odnosi się do możliwości pobierania muzyki, programów komputerowych, filmów, gier itp. z internetu oraz udostępnianiem go osobom trzecim w tym samym czasie. Taką możliwość oferują między innymi programy typu torrent. W prawie internetowym często można spotkać również upomnienia ze względu na niewystarczające informacje odnośnie aukcji lub sprzedawcy w ramach Impressum na popularnych platformach, takich jak np. eBay.

  Internet i jego druga strona

  Korzystając z możliwości jakie daje nam internet często nie dostrzegamy jego drugiej strony. Częstym błędem jaki popełniamy jest przekazywanie naszych danych osobowych, w wyniku czego łatwo możemy paść ofiarą oszustów. Warto zatem zachować ostrożność będąc użytkownikiem internetu, choć nawet i to nie gwarantuje pełnego bezpieczeństwa. Także bardzo przezorne osoby mogą niespodzianie znaleźć w skrzynce pocztowej upomnienie (Abmahnung).

  Jakie informacje zawiera niemiecki „Abmahnung”?

  Niemieckie pisma upominające przygotowywane są przez wyspecjalizowane kancalarie prawnicze oraz powstają zazwyczaj według podobnego szablonu. Wezwanym do zaniechania jest zawsze osoba będąca właścicielem łącza. Dodatkowo w piśmie zamieszczone są informacje odnośnie pobranego pliku, jego nazwa, wielkość, data naruszenia oraz adres IP. Oprócz tego kancelarie adwokackie powołują się w takich pismach na różne wyroki sądów niemieckich, w których to sąd orzekał na niekorzyść pozwanego. Zazwyczaj na końcu upomnienia znajduje się oświadczenie o zaniechaniu (niem. Unterlassungserklärung), które zgodnie z treścią pisma należy podpisać. Postanowienia w nim zawarte są zazwyczaj dużo ostrzejsze niż te przewidziane przez prawo, dlatego nie powinno podpisywać się pod oświadczeniem, którego tak do końca nie rozumiemy, a co za tym idzie zobowiązywać się do ponoszenia odpowiedzialności z kary umownej nałożonej przez stronę przeciwną w razie naruszenia praw autorskich w przyszłości.

  Ile może wynieść wysokość upomnienia w Niemczech?

  Oprócz wyżej wspomnianego wezwania do zaniechania postępowania niezgodnego z prawem, kancelarie adwokackie sugerują nierzadko załatwienie sprawy na drodze ugodowej poprzez opłacenie kwoty ryczałtowej odszkodowania. Ta szacowana jest na podstawie wielkości oraz ilości pobranych nielegalnie plików oraz opłat adwokackich i wahaja się od 600 € do 2.000 €. Bardzo często terminy na wpłatę wspomnianej „kary” są bardzo krótkie, także adresat ma czasem tylko kilka dni od otrzymania pisma na ustosunkowanie się do niego, co powoduje jeszcze większy stres. Stałym elementem upomnienia jest informacja, że w razie braku wpłaty danej kwoty oraz niepodpisaniu oświadczenia o zaniechaniu sprawa zostanie skierowana na drogę sądową. Jest to całkowicie uzasadnione, ponieważ prawo autorskie zostało naruszone, a ich właściciel poniósł w związku z tym pewne szkody.

  Co zrobić w przypadku otrzymania upomnienia w Niemczech?

  Adresat „Abmahnungu” nie powinien podpisywać wszystkich dokumentów załączonych do upomnienia ani przekazywać zawyżonych kar pieniężnych bezpośrednio po otrzymaniu takiego wezwania. Z drugiej strony ignorowanie takich pism też nie jest najlepszym rozwiązaniem. Po upływie wskazanego terminu, w przypadku braku reakcji adresata kancelaria może wystąpić do sądu o tymczasowe rozporządzenie, wzywające do zaniechania naruszania prawa oraz opłacenia kary, a także dodatkowo kosztów postępowania sądowego (niem. einstweilige Verfügung). Od upomnienia takiego przysluguje oczywiście odwołanie, lecz trzeba pamiętać o obowiązujących terminach na jego wniesienie.

  Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wysłanie oświadczenia o zaniechaniu skonstruowanego przez osobę posiadającą specjalistyczną wiedzę z tej dziedziny, aby dopełnione zostały wszystkie wymogi formalne, ewentualnie zasięgnięcie porady, czy w konkretnej sytuacji jest możliwość uniknięcia kary.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,777FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  315ObserwującyObserwuj
  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x