polisa.de
    polisa.de

    Niemcy: Oto kiedy zdjęcie z fotoradaru jest nieważne!

    polisa.de

    Pewna kobieta z Saksonii-Anhalt otrzymała pod koniec 2023 r. pismo z urzędu ds. grzywien: według władz jechała o 36 km/h za szybko na autostradzie A9 między Bawarią a Turyngią. Jako dowód posłużyło zdjęcie z fotoradaru, na którym jej twarz była wyraźnie rozpoznawalna. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kobieta siedziała na tylnym siedzeniu, podczas gdy faktyczny kierowca nie został w ogóle sfotografowany.

    Christian Marnitz, prawnik specjalizujący się w prawie drogowym w imieniu Geblitzt.de, wyjaśnia okoliczności, w których takie zdjęcia z fotoradarów i inne są nieważne.

    Odpowiedzialność kierowcy za przekroczenie prędkości

    Ponieważ kobieta złożyła sprzeciw w odpowiednim czasie, postępowanie mandatowe zostało ostatecznie umorzone. „Czasami zdarza się tak, że na zdjęciu z fotoradaru zostaje uchwycony pasażer ” – mówi prawnik. „W przypadku wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości, tylko kierowca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Dlatego też osoby poszkodowane w takich przypadkach zazwyczaj skutecznie mogą wnieść sprzeciw”.

    Słaba jakość obrazu

    Jakość zdjęć z fotoradarów często pozostawia wiele do życzenia. „Jeśli zdjęcie nie pozwala na jednoznaczną identyfikację kierowcy, odwołanie od mandatu może być skuteczne” – wyjaśnia prawnik. Jednak na uwadze należy mieć fakt, że kopia zdjęcia dołączona do zawiadomienia o grzywnie jest często gorszej jakości niż oryginalne zdjęcie w aktach dochodzenia. „Dopiero po sprawdzeniu pliku można mieć pewność, czy zdjęcie jest rzeczywiście zbyt rozmyte lub zbyt ciemne”.

    Nie można zidentyfikować kierowcy

    Najczęstszym powodem anulowania mandatu jest brak możliwości zidentyfikowania osoby na zdjęciu z fotoradaru. Zapytanie właściciela pojazdu często nie pomaga, niejednokrotnie również dlatego, że chce on ukryć kierowcę. Jednak w tej sytuacji należy się dobrze zastanowić: „Właściciele pojazdów, którzy nie współpracują wystarczająco przy identyfikacji kierowcy, mogą być zobowiązani do prowadzenia dziennika pokładowego”. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować grzywną w wysokości 100 euro.

    Oprócz tego należy się liczyć z opłatami administracyjnymi: „Opłaty administracyjne w wysokości do 200 euro mogą zostać naliczone za samo zarządzenie dziennika i sprawdzenie wpisów”.

    Nierozpoznawalna tablica rejestracyjna

    Na zdjęciu z fotoradaru musi być również możliwe wyraźne zidentyfikowanie tablicy rejestracyjnej. „Jeśli poszczególne litery lub cyfry nie są czytelne, nie można zidentyfikować pojazdu z pewnością prawną”.

    Jednakże: „Zgodnie z art. 22 ustawy o ruchu drogowym, niedozwolone jest celowe zasłanianie tablic rejestracyjnych lub pogarszanie ich rozpoznawalności”, wyjaśnia prawnik.

    źródło: bild.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x