fbpx
30.03.2020

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania w Niemczech i obowiązujące terminy

Kto wynajmuje w Niemczech mieszkanie, nie jest zmuszony mieszkać w nim do końca życia. Umowę najmu można bowiem bezproblemowo wypowiedzieć, jeśli zachowa się odpowiedni termin wypowiedzenia.

W jakim terminie należy wypowiedzieć umowę najmu mieszkania w Niemczech?

Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania [Kündigung des Mietvertrages] reguluje w Niemczech § 573c ustęp I kodeksu cywilnego [Bürgerliches Gesetzbuch, w skrócie BGB]. Zgodnie z nim najemca [der Mieter] może wypowiedzieć bezterminową umowę najmu w terminie 3 miesięcy. Okres wynajmu nie gra przy tym roli. Oprócz tego istnieje możliwość ustalenia krótszego terminu wypowiedzenia umowy [die Kündigungsfrist], jeśli obie strony wyrażą na to zgodę. W związku z tym wynajmujący może zaoferować najemcy nawet i dwutygodniowy termin wypowiedzenia umowy najmu mieszkania. Ewentualna regulacja nie może być dla najemcy niekorzystna, co stanowi § 573 ustęp IV BGB. Po pięciu oraz ośmiu latach od przekazania najemcy mieszkania do dyspozycji, termin wypowiedzenia umowy najmu wydłuża się dla wynajmującego [der Vermieter] o każdorazowo 3 miesiące.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, by bezterminowo wypowiedzieć umowę najmu mieszkania w Niemczech?

Jeśli zostały spełnione pewne warunki, możliwe jest bezterminowe [fristlos] wypowiedzenie umowy najmu mieszkania w Niemczech. Dotyczy to zarówno umów bezterminowych, jak i terminowych. Wymagany jest przekonujący powód, który przy uwzględnieniu konkretnej sytuacji i rozważeniu interesów obu stron, jest na tyle poważny, iż kontynuacja stosunku najmu aż do upływu terminu wypowiedzenia jest nie do zaakceptowania (§ 543 ustęp I BGB). O istnieniu przekonującego powodu decydują okoliczności w konkretnym przypadku. Kodeks wymienia jako przykład niezagwarantowanie lub pozbawienie najemcy możliwości użytkowania wynajmowanej rzeczy zgodnego z umową. Należy zwrócić uwagę, iż przed wysłaniem wynajmującemu wypowiedzenia umowy najmu mieszkania, w niektórych przypadkach konieczne jest uprzednio wystosowanie upomnienia [die Abmahnung].

Na koniec podajemy dwa przykłady, w których niemieckie sądy potwierdziły prawo do bezterminowego wypowiedzenia umowy najmu:

Jeśli nie wiesz jak napisać wypowiedzenie umowy najmu po niemiecku, to tutaj znajdziesz odpowiedni wzór: przydatne wzory pism.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

10 KOMENTARZE

10
Dodaj komentarz

avatar
8 Ilość komentarzy
2 Ilość odpowiedzi do komentarzy
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najwięcej odpowiedzi
10 Komentujący
AniaArabeskaMichalProblemLukasz25 Ostatnio skomentowali
  Obserwuj  
najnowszy najstarszy najpopularniejszy
Powiadom o
Julian
Gość
Julian

Witam Miałem umowę najmu na czas określony 1 roku. Po upływie pół roku przez okres jesień zima pojawił się grzyb na ścianach, zarówno u mnie jak i u sąsiadów. O fakcie powiadomilem Najmece w Niemczech i reakcja była taka: Najemca dał wypowiedzenie immobilom bo był źle zaopiekowany budynek. Zdjęcia grzybicy wysłałem do Immobilii i do najmecy Czy ja jako osoba chora na astmę ( nie mogę przebywać w takich pomieszczeniach ) muszę utrzymać okres wypowiedzenia 3 miesięcy? Przez grzybicę miałem częste ataki astmy Niestety najmeca nie chce mi zwrócić kaucji z tego powodu ponieważ wyprowadzilem się miesiąc wcześniej..czyli okres wypowiedzenia… Czytaj więcej »

Zofia
Gość
Zofia

Kto jest stroną w umowie najmu, jeżeli mąż podpisał umowę a ja byłam wymieniona jako mieszkająca z nim. Wypowiedzenie również podpisał tylko mąż. Czy mogą ode mnie dochodzić naliczonego po wyprowadzeniu Nebenkosten, z ktorym się kompletnie nie zgadzam? Proszę o poradę bo z powodu braku znajomości niemieckiego nie potrafię wybronić się z dziwnego rozliczenia. Wszystko zapłaciliśmy na bieżąco.

PiotrIAnia
Gość
PiotrIAnia

Witam,
Wypowiedziano nam umowe najmu ,mielismy 3 miesiace wypowiedzenia ale ze wzgledu na skomplikowana sytuacje nie udalo sie nam znalesc nowego mieszkania i nie mamy gdzie sie wyprowadzic pomimo tego ze termin wypowiedzenia przypada na 31.07. Czy jeżeli zostaniemy w mieszkaniu to jakie grożą nam konsekwencje? Podkreslam, ze czynsz byl placony terminowo a przyczyna wypowiedzenia jest konflikt z sasiadami. Probowalismy rozmawiac z wlasciceielem aby przedluzyc okres wypowiedzenia o miesiac lub dwa ale bezskutecznie. Prosze o informacje co mozemy zrobic w tej sprawie i co nam grozi za ewentualne pozostanie w mieszkaniu do czasu znalezienia nowego.

Zakłopotany
Gość
Zakłopotany

Witam,
Nie dawno podpisałem umowę o mieszkanie, z tego co wiem muszę w nim mieszkać min. Rok Ale czy jest możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy najmu powiedzmy z powodu brakow środków na opłacanie czynszu ?

Ania
Gość
Ania

W artykuleasz odpowiedź na swoje pytanie!!!!

Lukasz25
Gość
Lukasz25

Witam.Mieszkam w niemczech 3 lata i aktualnie nie mialem pracy ok 3 miesiace.Mieszkanie jest zadluzone na 4000 e poniewaz zrobilem remont na wlasny koszt a fermiter nie oddal pieniedzy poniewaz nie mialem z nim spisanej umowy.otrzymal rachunki ktore sie rozplynely.Teraz mam nowa prace z gwarantowanymi godzinami a fermiter zalozyl mi sprawe mimk to ze stale bul informowany na mesangerze jaka jest moja sytuacja.Mam grzyba i duzo wilgoci na scianach co bardzo dobrze wie a teraz jest grudzien a w styczniu mam sprawe.Czy moge stracic mieszkanie gdy jest zima a ja chcialbym w koncu go splacic….pomocy😯

Problem
Gość
Problem

witam
Wynajmuje mieszkanie od roku czasu.
Trafiło nam się do wynajęcia dom.
Rozmowy były telefoniczne z właścicielem bloku(imubilien) – zgodził się na wypowiedzenie pod warunkiem że znajdę ludzi na mieszkanie. Więc to zrobiłam.
Teraz oni mi piszą że jednak jest to anulowane i mam zostać na mieszkaniu to 31.10.2018r.
Gdzie ja już podpisałam umowę o dom na dzień 01.08.2018.
co można w takim przypadku zrobić ?

Michal
Gość
Michal

Witam. Chciałem wynająć mieszkanie od 1.4.2019 do 31.12.2019, lecz agencja mieszkaniową powiedziała, że pierwsza umowa jest na rok plus 3 miesiące wypowdzenia. Czy możliwe jest podpisanie takiej umowy i wypowiedzenie jej 3 miesiące przed okresem który mnie interesuje? Czy jednak musi być te 12 miesięcy plus okres wypowiedzenia?

Arabeska
Gość
Arabeska

Czy można dać wypowiedzenie najmu np. na początku lub w środku miesiąca? czy jest obowiązująca data np. na koniec miesiąca??