Wohnberechtigungsschein – czym jest i kiedy jest potrzebny?

  Wohnberechtigungsschein (w skrócie WBS) to zaświadczenie, które muszą posiadać osoby chcące korzystać z mieszkań wybudowanych dzięki dotacjom państwowym. Mając takie zaświadczenie, najemca może udowodnić, że ma prawo do mieszkania wybudowanego dzięki publicznym dotacjom. Zaświadczenie to nazywane jest też często potocznie „§ 8 Schein”. Wohnberechtigungsschein regulują dwie ustawy: Wohnungsbindungsgesetz – ustawa o zabezpieczeniu przeznaczenia mieszkań socjalnych (§ 5 WoBindG) i Wohnraumförderungsgesetz – ustawa o wspieraniu budowy mieszkań (§ 27 akapit 3 do 5 WoFG). Dzięki takiemu zaświadczeniu, wszystkie osoby żyjące w Niemczech mają prawo i dostęp do stosunkowo tanich mieszkań socjalnych.

  Podczas gdy popyt na mieszkania stale wzrasta, wiele regionów Niemiec narzeka na brak mieszkań socjalnych. Mimo to, opłaca się wnioskować o Wohnberechtigungsschein – w końcu stanowi on alternatywę dla wyśrubowanych cen mieszkań. Pewne grupy osób są obsługiwane poza kolejnością. Należą do nich seniorzy, przyszłe matki i osoby niepełnosprawne.

  Kto może się starać o zaświadczenie?

  Prawo do Wohnberechtigungsschein posiadają wszystkie osoby, które są w stanie uzasadnić swój długotrwały pobyt w Niemczech. Należy jednak pamiętać, iż nie można przekroczyć pewnego poziomu dochodu. Wszystkie kraje związkowe ustalają go same. Kwestia dochodów została uregulowana w paragrafach od 20 do 24 WoFG – ustawy o wspieraniu budowy mieszkań. Dochody obliczane są na podstawie dochodów wszystkich osób mieszkających w danym gospodarstwie domowym. Orientacyjna granica dochodów kształtuje się następująco (kwoty netto):

  • roczny dochód wnioskodawcy = 12.000 euro
  • łączny dochód z jednym członkiem rodziny = 18.000 euro
  • łączny dochód z dwoma członkami rodziny = 22.600 euro
  • łączny dochód z trzema członkami rodziny = 27.200 euro
  • każdy kolejny członek rodziny dodatkowo 4.100 euro

  Orientacyjne dochody z podziałem na wybrane regiony Niemiec:

  Region1 osoba2 osobykażda kolejna osobadziecko
  Potsdam12000180004100500
  Hamburg120001800041001000
  Schleswig-Holstein14400216005000600
  Berlin16800252005740700
  Nordrhein-Westfalen18430222105100660
  Stuttgart21600252005740700

  Do dochodu nie wliczają się:
  • Kindergeld, czyli zasiłek rodzinny
  • Wohngeld, czyli zasiłek mieszkaniowy
  • Świadczenia z ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczenia pielęgnacyjnego
  • Pracowniczy dodatek oszczędnościowy (jeśli jest wolny od podatku).

  Ponadto istnieje jeszcze jedno kryterium, które jest ustalane przez każdą gminę lub miasto indywidualnie – chodzi o minimalny czas pobytu w Niemczech, który często jest brany pod uwagę w przypadku wnioskowania o zaświadczenie.

  W niektórych miastach osoba zainteresowana musi mieszkać w Niemczech od dwóch lat lub nawet więcej, żeby móc się w ogóle ubiegać o Wohnberechtigungsschein. Zalecamy skontrolować uprzednio zasadność wniosku, gdyż w przypadku kiedy nie wszystkie formalności zostaną dopełnione, to wniosek nie zostanie nawet rozpatrzony, a opłata mimo wszystko zostanie pobrana.

  Okres ważności Wohnberechtigungsschein 

  Wohnberechtigungsschein ważny jest przez rok od dnia wystawienia. Obowiązuje w całych Niemczech, ale w przypadku przeprowadzki należy się zgłosić do miejscowego urzędu. Każdy land ma swoje własne regulacje, które są istotne w niektórych pojedynczych przypadkach. W przypadku przeprowadzki do nowego mieszkania socjalnego, należy złożyć wniosek o nowy Wohnberechtigungsschein.

  Gdzie można złożyć wniosek o Wohnberechtigungsschein?

  Wohnberechtigungsschein może wystawić gminny urząd mieszkaniowy. W wielu regionach Niemiec można uzyskać szczegółowe informacje za pośrednictwem platformy internetowej urzędu albo podczas dni otwartych w ramach obsługi klienta. Należy mieć na uwadze, że złożenie wniosku musi nastąpić osobiście lub za pośrednictwem opiekuna sądowego. Oryginalny podpis jest podstawą. W pojedynczych przypadkach jest też możliwość, aby zasięgnąć informacji telefonicznie. W wielu gminach termin w urzędzie można ustalić drogą internetową. Zwłaszcza w przypadku Wohnberechtigungsschein jest to bardzo praktyczne, ponieważ mając ustalony termin można uniknąć stania w kolejce. W ramach indywidualnej obsługi klienta przed złożeniem wniosku o zaświadczenie, urzędnik informuje o szczegółach kolejnych etapów postępowania.

  Ile kosztuje złożenie wniosku o Wohnberechtigungsschein?

  Złożenie wniosku o Wohnberechtigungsschein wiąże się z kosztami administracyjnymi rzędu 5 – 40 euro. W zależności od gminy/miasta koszty te mogą znacznie się różnić.

  Różne rodzaje Wohnberechtigungsschein

  Przy wystawieniu zaświadczenia rozróżnia się dwa jego typy. Są one uzależnione od wysokości obliczonych dochodów wszystkich osób żyjących w danym gospodarstwie domowym. Pod uwagę brane są wszystkie osoby żyjące w gospodarstwie domowym, czyli:
  • Małżonek/małżonka
  • Partner
  • Rodzice i ich dzieci
  • Rodzeństwo
  • Synowa
  • Szwagierka/szwagier
  W praktyce wygląda to tak, że w przypadku niektórych mieszkań socjalnych, ich właścicielem może stać się wyłącznie osoba posiadająca konkretny rodzaj zaświadczenia. Do tego dochodzi jeszcze fakt, że czynsz w przypadku mieszkań z zaświadczeniem typu B jest wyższy niż typu A.

  Poniżej tłumaczymy na czym polega różnica pomiędzy obydwoma zaświadczeniami:

  Wohnberechtigungsschein typu A: do pewnej granicy dochodowej wystawiane jest zaświadczenie typu A. Przekazanie mieszkania następuje za pośrednictwem miejscowego urzędu.
  Wohnberechtigungsschein typu B: to zaświadczenie jest wystawiane, jeśli dochody rodziny są wysokie. W tym wypadku przekazaniem mieszkania nie zajmuje się bezpośrednio odpowiedzialny urząd. Tutaj ma miejsce inna procedura. Osoba zainteresowana nawiązuje kontakt z wynajmującym. Jeśli mieszkanie mu/jej się spodoba, wtedy szukający mieszkania składa wniosek o zezwolenie na zamieszkanie bezpośrednio w Urzędzie Mieszkaniowym (niem. Wohnungsamt). W pojedynczych przypadkach jest też możliwe zamieszkanie w mieszkaniu typu A (posiadając zaświadczenie typu B).

  Różne stopnie priorytetu

  Na każdym Wohnberechtigungsschein odnotowany jest osobisty tzw. „stopień priorytetu“. Jeśli np. macie zaznaczony stopień 1-6, oznacza to, że grozi Wam bezdomność, choroba lub z innego powodu pilnie jest Wam potrzebne mieszkanie. Ten stopień nadawany jest przez miejscowy odpowiedzialny urząd. Mieszkań socjalnych jest mało i rozdysponowanie ich następuje ze względu na pilną socjalną potrzebę danej osoby. Wiele firm pośredniczących w sprzedaży mieszkań ma szansę z urzędem miejskim tylko w przypadku naglących sytuacji, czyli jeśli istnieje wysoki stopień priorytetu.

  Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku

  Wohnberechtigungsschein wystawiany jest na łączną ilość osób żyjących w jednym gospodarstwie domowym. Dokument zawiera również informację o wielkości mieszkania, do której te osoby mają prawo. Aby móc złożyć wniosek o Wohnberechtigungsschein, potrzebne są następujące dokumenty:
  • Deklaracja o zarobkach z ostatnich 12 miesięcy wszystkich osób żyjących w gospodarstwie domowym, łącznie z poszczególnymi zaświadczeniami (np. zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły, zaświadczenie o niepełnosprawności, zaświadczenie o tym, że dana osoba wymaga opieki, ważne pozwolenie na pracę)
  • Ostatnia deklaracja podatkowa
  • Zaświadczenia o pobieraniu renty (wyciągi z konta)
  • Nieopodatkowane dochody (decyzja na temat pobierania Elterngeld czyli zasiłku wychowawczego, Arbeitlosengeld czyli zasiłku dla bezrobotnych oraz Krankengeld czyli zasiłku chorobowego)
  • Zaświadczenie o pobieraniu świadczeń alimentacyjnych ( z ostatnich 3 miesięcy)
  • Informacje na temat majątku kapitałowego (np. odnośnie wynajmu lub dzierżawy, gospodarstwa rolne i leśne bez kwoty odsetek wolnej od podatku)
  • Jeśli znajdujecie się na urlopie wychowawczym to potrzebne jest zaświadczenie od pracodawcy
  • Odbiorcy świadczeń socjalnych: ostatnie poświadczenie wypłaty oraz oficjalne zaświadczenie na temat całego okresu pobierania pomocy finansowej
  • Studenci i uczniowie (powyżej 16 lat): zaświadczenie o immatrykulacji lub o uczęszczaniu do szkoły, dane na temat opłacania przez rodziców utrzymania dziecka, ew. zaświadczenie o własnych dochodach
  • Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą: ostatnia deklaracja podatkowa, BWA czyli betriebswirtschaftliche Steuerabwicklung – ocena ekonomiki przedsiębiorstwa sporządzona przez doradcę podatkowego z ostatniego i bieżącego roku podatkowego.
  Potrzebne są jeszcze kolejne dokumenty, aby przy obliczaniu dochodu odliczyć kwoty wolne od podatku:
  • Mutterpass, czyli książeczka prowadzenia ciąży lub zaświadczenie lekarskie o ciąży (jeśli termin porodu planowany jest w kolejnych 6 miesiącach)
  • Zaświadczenie o płatności świadczeń alimentacyjnych planowanych w przyszłości
  • Zaświadczenie o prawie do opieki nad dzieckiem ( jeśli w gospodarstwie żyją dzieci a ich rodzice są rozwiedzieni lub się rozstali)
  • Legitymacja inwalidzka
  • Akt ślubu

  Powyższe informacje, to ogólnie obowiązujące dane, które w każdym landzie w Niemczech wyglądają podobnie. O ewentualnych niewielkich odstępstwach możecie się dowiedzieć w odpowiednim urzędzie. Ponadto warto nawiązać kontakt osobisty, ponieważ w pojedynczych landach dla pewnych grup osób istnieją wyjątki. Przykładowo w niektórych krajach związkowych seniorzy mogą przekroczyć granicę dochodową o 5%, a i tak otrzymają Wohnberechtigungsschein.

  Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

  196,377FaniLubię
  24,300ObserwującyObserwuj
  316ObserwującyObserwuj

  10 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  10 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  wee-wil

  Witam,
  czy moze Pan okreslic stopnie „priorytetowe,, 1-6 dla WBS?
  (inwalida 50%,senior-rencista68 lat,dodatek AOK na tzw.”haushalthilfe nachbarschaft,,-Köln) i do ilu metrow kwadratowych WBS A?

  Konrad

  Podana suma dochodów rocznych jest kwotą brutto czy netto?

  Ryszardinio

  Schein typ B,jak to wygląda? Mam sam sobie szukać mieszkania? Jak znajdę to co mam zrobić?

  Lucy

  Tak trzeba samemu znaleźć mieszkanie. Wówczas właściciel mieszkania wypelnia formularz, który otrzymał Pan z WBS
  Pozdrawiam

  Alicja

  Za 2 miesiace konczy mi sie WBS nie chcę przedłużać umowy, ponieważ moja sytuacja się zmenia. Moje pytanie czy muszę zgłaszać się do urzędu że juz dłużej nie chcę pobierać świadczeń I czy muszę podpisywać nową umowę ze spółdzielnią.

  Mariola

  Mój mąż pracuje w holandi ja jestem z dzieckiem w Polsce A chcemy mieszkać w Niemczech przy granicy holenderskiej bo będzie miał blisko do pracy i co muszę załatwić i czy taki certyfikat mi się należy?

  Filip

  Oczywiście, że Ci się należy… ale w Norwegii za kołem podbiegunowym. Czasami zastanawiam się, czy czytanie ze zrozumieniem to umiejętność znana tylko Einsteinowi?

  Beata

  Mieszkam miesiąc w Niemczech i opracuje jestem samotną osobą,czy taka osoba może się starć o mieszkanie przez spółdzielnię.

  Lucy

  Czy osoba bez dochód również może starać się o WBS czy jest to przyzaczone wyłącznie dla osób o niskich dochodach?
  a bezrobotni to już osobny temat i liczyć jedynie na pomoc z Jobcenter?
  Z poważaniem

  10
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x