Nadgodziny w Niemczech – najważniejsze regulacje!

1
4099

Jeśli pracodawca zażąda w Niemczech od pracownika nadgodzin, pracownik w zasadzie zawsze musi się na to zgodzić, o ile rada zakładowa nie postanowiła inaczej (niem. Betriebsrat). Ten obowiązek wynika zazwyczaj z umowy taryfowej, ustaleń zakładowych lub umowy o pracę. Nawet jeśli nie istnieją żadne dodatkowe ustalenia: pracodawca może liczyć na to, że do tak zwanych obowiązków dodatkowych pracownika należy uchronienie firmy przed szkodami. Szkoda może mieć miejsce wtedy, kiedy istnieje ryzyko, iż straci się duży kontrakt przez to, że nie można było zareagować na opóźnioną dostawę towaru. W takiej sytuacji pracodawca może uzasadnić konieczność zarządzenia nadgodzin.

Nadgodziny w Niemczech – sprzeciw może się skończyć wypowiedzeniem

„Kto się sprzeciwi, dostanie upomnienie – w niektórych sytuacjach nawet wypowiedzenie”, mówi prawniczka z Düsseldorfu, Katia Genkin. Sądy zazwyczaj wydają surowe wyroki. Sąd pracy we Frankfurcie nad Menem uznał wyrzucenie pracownika za zasadne, gdy ten uporczywie odmawiał wykonania nadgodzin (nr sprawy: Ca 9795/04) i został upomniany groźbą wypowiedzenia. Tylko, jeśli praca w godzinach nadliczbowych jest w umowie o pracę wyraźnie wykluczona, wtedy pracownik może nie wyrazić zgody na nadgodziny – zgodnie z opinią Sądu Pracy we Frankfurcie nad Menem.

W tych sytuacjach nadgodziny muszą zostać zrekompensowane

Rekompensata: Zgodnie z paragrafem 612, ustęp 1 BGB (Bürgerliches Gesetzbuch – Kodeks Cywilny), pracodawca musi dodatkowo zapłacić za nadgodziny, jeśli w danej sytuacji mógł oczekiwać ich realizacji tylko za dodatkową zapłatą. Generalnie możliwa  jest też rekompensata w postaci dni wolnych. Jeśli zostało ustalone, że nadgodziny wyrównywane są czasem wolnym, bądź świadczeniami pieniężnymi, w takiej sytuacji prawo do dodatkowego wynagrodzenia i do ewentualnie ustalonych dodatków za nadgodziny otrzymujecie w razie wątpliwości dopiero po upływnie 6-miesięcznego okresu wyrównawczego. Ponieważ dopiero wtedy wiadomo, czy regularny tygodniowy czas pracy rzeczywiście został przekroczony (Krajowy Sąd Pracy, 5 nr sprawy: R 385/02). Do tego czasu pracodawca mógłby przecież zaoferować w ramach rekompensaty czas wolny.

Zapłata: w niektórych umowach o pracę, próbuje się ograniczyć prawo do rekompensaty albo nawet w ogóle je zlikwidować – jakoby nadgodziny były już opłacone w ramach podstawowego wynagrodzenia. Przy czym obowiązuje zasada: dopuszczalne jest, że nadgodziny zostają wyrównane regularnym wynagrodzeniem albo ryczałtem do wynagrodzenia; przede wszystkim w przypadku kadry kierowniczej, która znajduje się na wyższym szczeblu jeśli chodzi o wynagrodzenia. Jednak taka klauzula jest nieważna, jeśli istnieje „wyraźna rozbieżność między świadczeniem a wyrazem wdzięczności za wykonanie tego świadczenia” – tak mówi wyrok Krajowego Sądu Pracy w Schleswig-Holstein(nr. sprawy: Sa 147/02).

Maksymalna ilość nadgodzin w Niemczech

Limit: limit nadgodzin reguluje ustawa o czasie pracy. Dzienny maksymalny czas pracy wynosi zgodnie z nią 8 godzin. Pracodawca może jednak zażądać od swoich pracowników aż do 10 godzin pracy dziennie, jeśli w ciągu 6 miesięcy osiągnięty został średni czas pracy wynoszący 8 godzin. Innymi słowy: kilka tygodni dłuższego czasu pracy wchodzi w grę, zgodnie z ustawą o czasie pracy, jeśli np. dzięki kilku wolnym dniom, czas pracy w okresie 6-miesięcznym będzie się zgadzał. Należy tutaj zwrócić uwagę, że: „ maksymalny czas pracy odnosi się do dni roboczych, tak więc soboty również się liczą”, mówi prawniczka Genkin. Dlatego teoretycznie możliwe są nawet 60-godzinne tygodnie pracy.

Obowiązek przedstawienia dowodu: jeśli pracownik chciałby otrzymać zapłatę za nadgodziny, musi on nie tylko udowodnić, że pracodawca zarządził nadgodziny a przynajmniej się na nie zgodził. Musi dodatkowo udokumentować, w jakich dniach i godzinach pracował – powyżej swojego regularnego czasu pracy (Krajowy Sąd Pracy, nr sprawy: 5 AZR 319/04). W związku z tym zalecamy, abyście prowadzili protokół nadgodzin i żeby Wasz przełożony go podpisał. Wzory takich protokołów znajdziecie w Internecie (częściowo za darmo).


Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech
Które ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech
PODZIEL SIĘ
Dojczland.info - Polakom w Niemczech!
Dojczland.info to portal dla Polaków w Niemczech. Znajdziesz tu poradniki, artykuły prawnicze, oferty pracy, ciekawe wywiady, kalkulatory i wiele więcej!

1 KOMENTARZ

  1. Prawnicza bzdura nie mająca żadnego przełożenia w praktyce.
    Autor tego ciekawego artykułu niech najpierw dowie się jak faktycznie to wygląda.
    Dziwnym trafem, pracuje w firmie niemieckiej, gdzie zmiany po 13-16-19h są codziennością, nawet czasem pracuję ciegiem 24h.
    Nie mam dodatku z tytułu nadgodzin, tak samo jak dodatkowych pieniędzy za niedziele i święta a każdą godzine rozliczaną jako najniższą krajową, i jakimś dziwnym trafem jest to spokojnie prawnie rozwiązane ponieważ co miesiąc mam kwitek na którym widnieje 200-300h przepracoeane za 8,91€.
    Bez mądrości proszę w stylu „powinno się to zgłosić” itp, piszę to jedynie informacyjnie dla innych czytelników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika