Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi (niem. Promillegrenze) to wartość określająca dopuszczalną ilość alkoholu, jaką mogą spożyć osoby kierujące pojazdami bez obawy o ewentualne sankcje prawne. Przekroczenie jej grozi karą grzywny, otrzymaniem zakazu prowadzenia pojazdów (niem. Fahrverbot) lub nakazem dostarczenia ekspertyzy psychologicznej. Poniżej przeczytacie ile promili we krwi może mieć kierowca w Niemczech.

Ile promili we krwi jest dozwolone w Niemczech za kierownicą?

W Niemczech wyróżnia się następujące granice zawartości alkoholu we krwi:

 • 0,0 ‰

Granica zero promili alkoholu we krwi obowiązuje w Niemczech dla początkujących kierowców oraz osób poniżej 21 roku życia, a także kierowców taksówek, autobusów i samochodów wypożyczonych.

 • 0,3 ‰

Jeśli wraz z obecnością 0,3 promili alkoholu we krwi obecne są objawy towarzyszące spowodowane spożyciem alkoholu, to mowa jest o względnej niezdolności do prowadzenia pojazdu. W tej sytuacji czyn ten traktowany jest w Niemczech jako karalny, za co grożą mu grzywna, pozbawienie wolności oraz odebranie prawa jazdy.

 • 0,5 ‰

Jeśli zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promili, to mamy do czynienia z wykroczeniem (niem. Ordnungswidrigkeit), które dokonane po raz pierwszy grozi miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdu, grzywną w wysokości do 500 euro oraz dwoma punktami w rejestrze ds. kontroli stanu możliwości prowadzenia pojazdów.

Jeśli wykroczenie nie jest popełniane po raz pierwszy, to grzywna może wynieść nawet do 1.000 euro i oprócz tego może zostać nałożony obowiązek przedłożenia eskpertyzy psychologicznej.

 • 1,1 ‰

1,1 promili alkoholu we krwi oznacza całkowitą niezdolność do prowadzenia pojazdów. Od tego momentu kierowca popełnia przestępstwo, bez względu na objawy towarzyszące spowodowane spożyciem alkoholu. W tej sytuacji w Niemczech należy się liczyć z karą pieniężna w wysokości do 30 stawek dziennych oraz karą pozbawienia wolności do jednego roku. Ponadto zostanie odebrane prawo jazdy oraz nałożone trzy punkty w rejestrze ds. kontroli stanu możliwości prowadzenia pojazdów.

 • 1,6 ‰

Jeśli we krwi kierowcy zostanie wykryte 1,6 promili alkoholu, to oprócz wyżej wymienionych konsekwencji nie obejdzie się bez przedłożenia ekspertyzy psychologicznej.

Oprócz tego w przypadku wystąpienia powyższej zawartości alkoholu we krwi mamy do czynienia z całkowitą niezdolnością prowadzenia pojazdów u rowerzystów.

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  4 KOMENTARZE

  1. Witam mam pytanie jeżeli ktos jechał samochodem a dzień wczesniej palił marihuanę to jaka może być kara jeżeli został złapany i pobrali krew ? Za odpowiedź dziękuję

   • Witam, jeśli dana osoba nie pali regularnie, to po około 24-48h stężenie thc we krwi nie powinno być na tyle duże, aby podpaść pod paragraf. Każdy organizm jest jednak inny i nie ma na to gwarancji. W przypadku stwierdzenia zbyt wysokiego stężenia thc we krwi może zostać odebrane prawo jazdy, a także nałożona kara grzywny. Pozdrawiam

  2. Jechałem rowerem miałem 2 promile dostałem wezwanie do zrobienia testu psychologicznego jaka będą konsekwencje jak do niego nie przystapie ?

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Napisz komentarz!
  Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika