fbpx
06.04.2020

Ile promili w Niemczech? Taka jest dozwolona zawartość alkoholu w Niemczech!

Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi (niem. Promillegrenze) to wartość określająca dopuszczalną ilość alkoholu, jaką mogą spożyć osoby kierujące pojazdami bez obawy o ewentualne sankcje prawne. Przekroczenie jej grozi karą grzywny, otrzymaniem zakazu prowadzenia pojazdów (niem. Fahrverbot) lub nakazem dostarczenia ekspertyzy psychologicznej. Poniżej przeczytacie ile promili we krwi może mieć kierowca w Niemczech.

Ile promili we krwi jest dozwolone w Niemczech za kierownicą?

W Niemczech wyróżnia się następujące granice zawartości alkoholu we krwi:

  • 0,0 ‰

Granica zero promili alkoholu we krwi obowiązuje w Niemczech dla początkujących kierowców oraz osób poniżej 21 roku życia, a także kierowców taksówek, autobusów i samochodów wypożyczonych.

  • 0,3 ‰

Jeśli wraz z obecnością 0,3 promili alkoholu we krwi obecne są objawy towarzyszące spowodowane spożyciem alkoholu, to mowa jest o względnej niezdolności do prowadzenia pojazdu. W tej sytuacji czyn ten traktowany jest w Niemczech jako karalny, za co grożą mu grzywna, pozbawienie wolności oraz odebranie prawa jazdy.

  • 0,5 ‰

Jeśli zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promili, to mamy do czynienia z wykroczeniem (niem. Ordnungswidrigkeit), które dokonane po raz pierwszy grozi miesięcznym zakazem prowadzenia pojazdu, grzywną w wysokości do 500 euro oraz dwoma punktami w rejestrze ds. kontroli stanu możliwości prowadzenia pojazdów.

Jeśli wykroczenie nie jest popełniane po raz pierwszy, to grzywna może wynieść nawet do 1.000 euro i oprócz tego może zostać nałożony obowiązek przedłożenia eskpertyzy psychologicznej.

  • 1,1 ‰

1,1 promili alkoholu we krwi oznacza całkowitą niezdolność do prowadzenia pojazdów. Od tego momentu kierowca popełnia przestępstwo, bez względu na objawy towarzyszące spowodowane spożyciem alkoholu. W tej sytuacji w Niemczech należy się liczyć z karą pieniężna w wysokości do 30 stawek dziennych oraz karą pozbawienia wolności do jednego roku. Ponadto zostanie odebrane prawo jazdy oraz nałożone trzy punkty w rejestrze ds. kontroli stanu możliwości prowadzenia pojazdów.

  • 1,6 ‰

Jeśli we krwi kierowcy zostanie wykryte 1,6 promili alkoholu, to oprócz wyżej wymienionych konsekwencji nie obejdzie się bez przedłożenia ekspertyzy psychologicznej.

Oprócz tego w przypadku wystąpienia powyższej zawartości alkoholu we krwi mamy do czynienia z całkowitą niezdolnością prowadzenia pojazdów u rowerzystów.

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Praca w Niemczech

4 KOMENTARZE

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Ilość komentarzy
1 Ilość odpowiedzi do komentarzy
0 Obserwujący
 
Najpopularniejszy komentarz
Najwięcej odpowiedzi
3 Komentujący
DiaboliqueAdamŻyrafa Ostatnio skomentowali
  Obserwuj  
najnowszy najstarszy najpopularniejszy
Powiadom o
Żyrafa
Gość
Żyrafa

Witam mam pytanie jeżeli ktos jechał samochodem a dzień wczesniej palił marihuanę to jaka może być kara jeżeli został złapany i pobrali krew ? Za odpowiedź dziękuję

Diabolique
Gość
Diabolique

Kara piekła, moje dziecko!

Lukas,
Gość
Lukas,

Jechałem rowerem miałem 2 promile dostałem wezwanie do zrobienia testu psychologicznego jaka będą konsekwencje jak do niego nie przystapie ?