Więcej >>

  Schufa

  Czy pozostawienie psa podczas upału w samochodzie jest w Niemczech karalne?

  Schufa Niemcy

  Niejednokrotnie można zaobserwować, jak właściciele psów pozostawiają je podczas upałów w samochodzie. Takie postępowanie może być dla psa nie tylko nudne, ale wręcz zagrażać jego życiu. Podczas upałów samochód może się bowiem nagrzać nawet do temperatury 70 stopni Celsjusza. Czy w związku z tym właściciel psa może zostać za to ukarany?

  Czy pozostawienie psa podczas upału w samochodzie jest w Niemczech karalne?

  Zgodnie z paragrafem 17 ustawy o ochronie zwierząt (niem. Tierschutzgesetz, w skrócie TierSchG), osoba, która bez ważnego powodu zabija kręgowca, wyrządza mu znaczną krzywdę lub powoduje ból popełnia przestępstwo. W związku z tym, pozostawienie psa w samochodzie może być karalne, jeśli w skutek tego działania zwierze zdechnie, będzie mocno cierpiało i było to zamiarem sprawcy. W takim przypadku grozi mu kara pozbawienia wolności do trzech lat albo kara pieniężna. Oprócz tego sąd może zarządzić zakaz posiadania zwierząt. Ten może obowiązywać czasowo lub na całe życie (paragraf 20 ustawy o ochronie zwierząt).

  Co, jeśli właściciel zwierzęcia działał nieświadomie?

  W większości przypadków, właściciele zwierząt nie pozostawiają ich w samochodach z zamiarem wyrządzenia im krzywdy, lecz po prostu z głupoty. W takich przypadkach zgodnie z paragrafem 18 ustawy o ochronie zwierząt, właścicielom grozi kara finansowa w wysokości do 25.000 euro.

  Właściciel zwierzęcia popełnia wykroczenie zgodnie z paragrafem 18 Nr 1 ustawy o ochronie zwierząt, jeśli specjalnie lub nieumyślnie bez ważnego powodu wyrządza mu znaczną krzywdę lub powoduje mocny ból i cierpienie (Najwyższy Sąd Krajowy Bawarii, decyzja z 12.12.1995, sygnatura akt 3 OboWi 118/95).

  Kto płaci za interwencję policji lub straży pożarnej?

  Oprócz tego zamknięty w samochodzie pies, może wymagać akcji ratunkowej policji albo straży pożarnej, za której koszty może zostać obarczony właściciel (Sąd administracyjny drugiej instancji Nadrenii-Palatynatu, wyrok z dnia 25.08.2005, sygnatura akt 12 A 10619/05.OVG).

  Sąd administracyjny w Monachium skazał w listopadzie 2017 właścicielkę psa na karę pieniężną w wysokości 200 euro. Ta pozostawiła w samochodzie z otwartym oknem zaparkowanym na podwórzu psa rasy rottweiler na maksymalnie 20 minut. Temperatura powietrza wynosiła wtedy 25 stopni celsjusza w cieniu (Sąd rejonowy w Monachium, wyrok z dnia 29.11.2017, sygnatura akt 1115 Owi 236 Js 193231/17).

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x