Niemcy: Kierowcy, którzy zwlekają z wyjazdem z myjni samochodowej, są współodpowiedzialni za uszkodzenia

Jak orzekł Wyższy Sąd Krajowy Palatynatu w Zweibrücke, po zakończeniu procesu mycia, kierowcy muszą natychmiast odjechać (wyrok z 27 stycznia, sygn. 1 U 63/19).

Spór o odpowiedzialność po hamowaniu na terenie myjni samochodowej

Pewien kierowca odniósł częściowy sukces w swoim odwołaniu do Wyższego Sądu Okręgowego. Domagał się on odszkodowania zarówno od operatora myjni samochodowej, jak i od innego kierowcy. Kierowca ten zahamował w myjni samochodowej, ponieważ samochód jadący przed nim nie ruszył od razu na końcu myjni. W skutek tego jego samochód zsunął się z uchwytu przenośnika taśmowego i został uszkodzony.

Spóźniony wyjazd z myjni uzasadnia współodpowiedzialność

Powód, którego roszczenie o odszkodowanie przed Sądem Okręgowym w Kaiserslautern zostało w pierwszej instancji oddalone, nie musi teraz – jak ogłosił Wyższy Sąd Okręgowy – płacić za szkody w pełnej wysokości. Drugi kierowca również zachował się nieprawidłowo, nie ruszając i odjeżdżając natychmiast po zakończeniu procesu mycia. Kierowca ten musi pokryć prawie jedną trzecią szkody.

Działanie hamujące powoda uzasadnia w dużej mierze odpowiedzialność

Resztę powód musi pokyrć sam, gdyż powszechnie wiadomo, a także zostało to wyjaśnione przed wjazdem na myjnię, że samochodu ściągniętego z taśmy nie wolno hamować. Myjnia wyłącza się automatycznie, gdy dwa samochody zbliżą się do siebie zbyt blisko, co zapobiega kolizjom. Rewizja nie została dopuszczona.

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x