Świadectwo pracy w Niemczech: kiedy należy podać przyczynę rozwiązania stosunku pracy?

Świadectwo pracy (niem. Arbeitszeugnis) jest niezwykle istotnym i przydatnym dokumentem. Warto zwrócić uwagę, jakie informacje powinny się w nim znaleźć. Wielu pracodawców wystawiając referencje, pomija ważne elementy, takie jak np. przyczyna rozwiązania stosunku pracy. W jakiej sytuacji zwrócić na to uwagę? Kiedy poprosić pracodawcę o uzupełnienie dokumentu?

Właściwie sformułowane świadectwo pracy powinno opisywać zadania, jakie pracownik wykonywał i oceniać jego wyniki pracy. Jeśli pracownik i pracodawca mieli dobre relacje i obie strony były zadowolone ze współpracy, to pracownik nie powinien martwić się o informacje zawarte w zaświadczeniu. Czasem jednak chce się ukryć niektóre informacje – na przykład takie jak przyczyna wypowiedzenia. Jednak warto zaznaczyć, że brak takiej informacji może wzbudzać podejrzenia u nowych, potencjalnych pracodawców.

Dobrowolna rezygnacja z pracy

Pracownik, który rezygnuje z dalszej pracy na rzecz konkretnej firmy, nie musi podawać przyczyny złożenia wypowiedzenia. Taka informacja nie musi być też zawarta w dokumencie. Jednak osoby, które z własnej woli zrezygnowały z dalszej pracy w firmie, powinny poprosić o zawarcie tego szczegółu w dokumencie. Nowi pracodawcy mogą zwracać na ten szczegół uwagę i może on pozytywnie wpłynąć na odbiór kandydata w nowej pracy. Świadczy to również o chęci rozwoju i szukaniu nowych możliwości.

Pominięcie informacji o przyczynie rozwiązania stosunku pracy w referencjach pozostawia wiele miejsca na spekulacje – czy pracownik nie dogadywał się z kolegami w pracy, spóźniał się lub nieodpowiednio podchodził do wyznaczonych zadań? Przyczyn może być wiele, a dobre wrażenie łatwo zatracić niedomówieniami. Z tego powodu zawsze warto nalegać i jasno poprosić kierownictwo o zamieszczenie takiej informacji w świadectwie pracy.

Gdzie dokładnie powinna znaleźć się taka informacja?

Przyczyna rozwiązania stosunku pracy powinna znaleźć się w końcowej części świadectwa pracy. To właśnie tam zazwyczaj używa się standardowych sformułowań, w których szef wyraża ubolewanie z powodu zakończenia współpracy i dziękuje swojemu pracownikowi za wykonywaną pracę. To również doskonałe miejsce, aby poinformować o przyczynie ustania stosunku pracy. Warto na to zwrócić uwagę.

Źródło: www.merkur.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
188,242FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x