Uchodźcy z Ukrainy – co czeka Niemcy i inne kraje?

    Wiele osób opuszcza Ukrainę po rosyjskim ataku – sąsiednie kraje już przygotowują się do ich przyjęcia. Niemcy też chcą wesprzeć uchodźców.

    Czy UE jest przygotowana na uchodźców z Ukrainy?

    Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, UE obawia się gwałtownego wzrostu liczby uchodźców z tego kraju. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za migrację, Margaritis Schinas, oszacował ostatnio liczbę przewidywanych uchodźców na od 20.000 do ponad miliona. Według agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR, z Ukrainy ucieka już około 100 tys. osób.

    Według szefowej Komisji Europejskiej, Ursuli von der Leyen, „plany awaryjne” zostały opracowane ze wszystkimi wschodnimi krajami UE, aby natychmiast przyjąć ludzi z Ukrainy. „Mamy nadzieję, że uchodźców jest jak najmniej, ale jesteśmy w pełni przygotowani” – powiedziała von der Leyen. Komisarz UE ds. wewnętrznych, Ylva Johansson, obiecała wsparcie finansowe Polsce, w której skutki wojny będą prawdopodobnie bardzo odczuwalne, a także ewentualną pomoc agencji ochrony granic Frontex.

    Co czeka Niemcy?

    Według federalnej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser (SPD), rząd federalny przygotowuje się również do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Zadeklarowała wsparcie najbliższym sąsiadom Ukrainy, zwłaszcza Polsce. Kraje związkowe, takie jak Berlin i Dolna Saksonia, są gotowe przyjąć uciekających Ukraińców. Faeser opowiedziała się za uchwałą unijną dotyczącą przyjmowania uchodźców wojennych bez zbędnej biurokracji. Organizacja praw człowieka Pro Asyl apeluje o przyjmowanie również osób, które uciekły na Ukrainę z innych zagrożąonych terenów. „Należą do nich ludzie z Syrii, Afganistanu, Czeczenii i Somalii” – jak podała organizacja.

    Jak kraje sąsiadujące z Ukrainą przygotowują się do przyjęcia uchodźców?

    Polska ma ponad 500-kilometrową granicę z Ukrainą i zapowiedziała utworzenie pierwszych ośrodków dla ukraińskich uchodźców. Według MSW, planowane bazy mają powstać na najważniejszych przejściach granicznych obu państw. Polska przyjmie „tyle osób, ile będzie na naszych granicach” – powiedział polski minister spraw wewnętrznych, Mariusz Kamiński.

    W Polsce panuje solidarność – powiedziała agencji informacyjnej AFP politolog Marta Kozłowska z Politechniki w Dreźnie. Motto wielu ludzi brzmi: „Niezależnie od tego, ilu jest uchodźców, musimy im pomóc w tej trudnej sytuacji”.

    A co z innymi sąsiadami Ukrainy?

    Kraje UE graniczące z Ukrainą to także Słowacja, Węgry i Rumunia. Słowacja przygotowuje się również na ewentualny przyjazd osób uciekających z Ukrainy. Według ministra spraw wewnętrznych, Romana Mikulca, dostępnych jest kilka schronisk dla osób z Ukrainy.

    Rumunia, jako jedno z najbiedniejszych państw członkowskich, nie spodziewała się napływu Ukraińców. Jednak, gdyby tak się stało, Rumunia jest gotowa przyjąć pół miliona ludzi, powiedział minister obrony Vasile Dincu.

    Węgry ogłosiły w tym tygodniu, że ze względów bezpieczeństwa i humanitarnych wyślą żołnierzy na granicę z Ukrainą, aby pomóc w opiece nad ewentualnymi uchodźcami.

    Republika Mołdawii, która nie jest członkiem UE, graniczy również z Ukrainą. Prezydent Maia Sandu napisała w czwartek na Twitterze, że do ich kraju przybyło już ponad 4.000 osób z Ukrainy.

    Źródło: www.t-online.de, dojczland.info

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    List lub e-mail po niemiecku – przydatne zwroty – część I

    Jeśli zamierzacie napisać list lub e-mail po niemiecku i szukacie pomocnych zwrotów, to poniżej znajdziecie sformułowania przydatne podczas pisania listu lub maila w tym...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x