Ubezpieczenie na samochód w Niemczech od 2018 roku nawet o 297 euro drożej!

1
4309

Związek Niemieckiej Branży Ubezpieczeniowej (w skrócie GDV czyli Gesamtverband der Deutschen Versicherungswirtschaft) poinformował, że w przypadku jednej czwartej pojazdów ubezpieczonych w Niemczech, od 2018 zmieni się klasyfikacja, jeśli chodzi o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (tzw. OC). Związek ten klasyfikuje rocznie ok. 28 tys. samochodów osobowych. Zmiana klasyfikacji pojazdu, oznacza dla wielu ich posiadaczy podwyżkę ubezpieczenia nawet o 297 euro! Z drugiej jednak strony, w przypadku samochodów, które zostaną przyporządkowane do niższej klasy ubezpieczeniowej, kwota ubezpieczenia może stanieć nawet o 197 euro.

Klasyfikacja ubezpieczeniowa samochodów w Niemczech 

Przy obliczaniu klasy ubezpieczeniowej pojazdu, uwzględniane są koszty naprawy samochodu w ciągu ostatnich trzech lat – dotyczy to wszystkich modeli samochodów. Jeśli np. jakiś typ samochodu odniósł mniej szkód w porównaniu do lat ubiegłych, zostanie on zaklasyfikowany do niższej grupy. To będzie korzystne dla jego posiadacza ze względu na niższą stawkę ubezpieczeniową. Z drugiej strony możliwe są również klasyfikacje „w górę”, oznaczające niestety większe stawki dla właścicieli takich pojazdów.

Przykłady klasyfikacji ubezpieczeniowej wybranych modeli samochodów

Według GDV, 5,7 miliona aut zostanie zakwalifikowanych do wyższej klasy ubezpieczeniowej w porównaniu do roku ubiegłego (ok. 14%), natomiast 5,2 miliona aut zostanie zakwalifikowanych do niższej klasy (ok. 13%). Z kolei dla prawie trzy czwartej wszystkich samochodów w Niemczech posiadających OC (ok. 39,6 milionów pojazdów), nie zmieni się nic. W tym przypadku aktualne pozostaną klasy ubezpieczeniowe z zeszłego roku.

Z kolei w przypadku ubezpieczenia autocasco z zakresem ograniczonym, 20% samochodów znajdzie się od nowego roku w wyższej klasie ubezpieczeniowej. Zgodnie z danymi GDV jest to ok. 2,5 miliona aut. Dla ok. 33% ubezpieczenie będzie korzystniejsze – ok. 4,2 milionów pojazdów znajdzie się w niższej klasie.

Na przykładzie wybranych modeli samochodów, przedstawiamy poniżej, jak mogą zmienić się ich stawki ubezpieczeniowe*.

  • Samochody, które zostaną przyporządkowane wyższej klasie ubezpieczeniowej, niż dotychczas:
Model samochoduRodzaj ubezpieczeniaZmiana wysokości składki w €Zmiana wysokości składki w %
Jeep Renegade 1.4 TUbezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej+86,13+ 22
Kia Sorento 2.2 CRDI AllradUbezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej + autocasco z zakresem ograniczonym+102,41+ 16
Mercedes C 180 CoupéUbezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej + autocasco z pełnym zakresem+297,23+ 21
Opel Corsa E 1.2Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej+ 50,96+ 14
  • Samochody, które zostaną przyporządkowane niższej klasie ubezpieczeniowej, niż dotychczas:
Model samochoduRodzaj ubezpieczeniaZmiana wysokości składki w €Zmiana wysokości składki w %
Audi A4 Avant 2.0 TDIUbezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej-77.71-20
Suzuki Vitara 1.6Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej + autocasco z zakresem ograniczonym-22.1-4
Seat Leon ST 1.8 TSIUbezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej + autocasco z pełnym zakresem-197.18-20
Dacia Logan Kombi 0.9Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej- 86,73- 18

*Powyższe wyliczenia zostały opracowane według profilu następującego użytkownika: zmiana ubezpieczenia od 1.01.2018, mężczyzna (45 lat), prawo jazdy od roku 1990, żonaty, dwójka dzieci (9 i 12 lat), zatrudniony na umowę o pracę, data pierwszej rejestracji pojazdu: sierpień 2016, zakup oraz rejestracja pojazdu: lipiec 2017, samochód używany, zakup za gotówke, użytek: prywatny, szacowany przebieg roczny: 15.000 km, osoby korzystające z pojazdu: osoba ubezpieczana oraz żona, dom jednorodzinny, garaż, ADAC, klasa jazdy bezwypadkowej: SF 12, roczna opłata składek, samochód do głównego użytku, brak punktów karnych, 12679 Berlin (źródło KRVAG)

Jeśli chcecie wiedzieć, czy Wasz model samochodu został zakwalifikowany do innej klasy, wystarczy wejść na stronę internetową GDV.

Klasy regionalne również mają znaczenie

Klasy ubezpieczeniowe są wg. danych GDV niewiążące dla przedsiębiorstw ubezpieczeniowych. Jednak stanowią one pewien punkt zaczepienia do obliczania taryfy ubezpieczeniowej. Dla umów już trwających zmiany będą obowiązywały od 1 stycznia 2018, natomiast w przypadku nowo zawieranych umów można od razu wykorzystać nowe klasy.

Niedawno GDV podał też nowe klasy regionalne. Bazują one na bilansie szkód z 415 okręgów dopuszczających pojazdy do ruchu. Klasy regionalne także mają znaczenie, jeśli chodzi o wysokość składki OC, jak i pełnego oraz częściowego ubezpieczenia autocasco.

Jak zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodowym w Niemczech?

Aby zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodowym w Niemczech, warto za wczasu porównać oferty ubezpieczalni. W tym celu możecie skorzystać z naszej niezawodnej porównywarki:

Porównywarka niemieckich ubezpieczeń samochodowych


Rodzaje ubezpieczeń zdrowotnych w Niemczech
Które ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech

1 KOMENTARZ

  1. jak co roku. 5 lat temu Ople Astra Sportsteurer 1.4l Turbo 140km poszlo 0 100%. placilem 120 euro miesiecznie a nie 60, to 720 wiecej w roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika