Reforma Wohngeld: Więcej osób otrzyma wkrótce więcej dodatku mieszkaniowego w Niemczech!

    Więcej gospodarstw domowych w Niemczech ma być od stycznia odciążonych państwową dopłatą do czynszu (Wohngeld). Oprócz tego dodatek mieszkaniowy ma wzrosnąć średnio o 190 euro miesięcznie – zdecydował w czwartek Bundestag. Średnio gospodarstwa domowe korzystające z Wohngeld otrzymają około 370 euro miesięcznie.

    Ponadto znacznie zwiększy się liczba uprawnionych do Wohngeld gospodarstw domowych: Do 600 tys. obecnie uprawnionych ma dołączyć jeszcze do 1,4 mln dodatkowych gospodarstw domowych. Wydatki na dodatki mieszkaniowe dla rządu federalnego i landów mają wzrosnąć do 5,2 mld euro.

    Za reformę Wohngeld odpowiada federalna minister budownictwa Klara Geywitz (46, SPD). Na zapytanie redakcji niemieckiego Bilda Geywitz odpowiedziała: „Zasiłek mieszkaniowy jest prawem każdego, kto musi płacić wysokie koszty mieszkaniowe przy niskich dochodach. Ludzie mają do niej prawo, niezależnie od tego, czy wynajmują w Hamburgu, czy mieszkają we własnym małym domu w Turyngii”.

    Z dużej reformy dodatków mieszkaniowych mogłoby skorzystać nawet 4,5 mln osób w Niemczech kraju, „w tym osoby starsze, samotne matki i ojcowie czy pracownicy.”

    Co to jest Wohngeld i kto go otrzymuje?

    Wohngeld (dodatek mieszkaniowy) to państwowa dopłata do czynszu dla gospodarstw domowych, które nie otrzymują świadczeń socjalnych, a mimo to mają mało pieniędzy.

    W przyszłości o dodatek mieszkaniowy będą mogły ubiegać się także osoby, które zarabiają minimalną stawkę lub mają emeryturę w porównywalnej wysokości.

    W skrócie: osoby, które zasadniczo mogą pokryć koszty utrzymania z własnych środków, a które zsunęłyby się do systemu wsparcia dochodu podstawowego wyłącznie z powodu kosztów mieszkaniowych.

    Trzy zasadnicze elementy reformy to wprowadzenie na stałe składnika kosztów ogrzewania, podniesienie progów dochodowych i zwiększenie maksymalnych kwot czynszu.

    Kryteria te decydują o tym, czy i ile zasiłku mieszkaniowego się otrzymuje:

    „Wysokość dodatku mieszkaniowego zależy od wielkości gospodarstwa domowego, kosztów mieszkaniowych i dochodów. Rośnie on wraz z kosztami mieszkaniowymi, a maleje wraz z dochodem podlegającym dopłacie. Dodatek mieszkaniowy uwzględnia regionalne różnice w wysokości czynszu” – wynika z opracowania Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW).

    Czynsz i dochód

    Związek między prawem do dodatku mieszkaniowego, kosztami mieszkaniowymi i dochodami opisuje formuła dodatku mieszkaniowego.

    Prosty przykład: Zgodnie z obowiązującym prawem, jedno gospodarstwo domowe, którego czynsz jest równy maksymalnej kwocie w VII poziomie czynszu (651 euro, np. w Monachium), może otrzymać dodatek mieszkaniowy do dochodu w wysokości 1188 euro.

    W przyszłości wzrośnie ona do 1541 euro. Dla zatrudnionych gospodarstw domowych dochód odpowiada dochodowi brutto po zryczałtowanych odliczeniach z tytułu podatków i składek na ubezpieczenie społeczne. Maksymalny dochód brutto dla 1-osobowego gospodarstwa domowego wzrośnie z 1797 do 2301 euro.

    Więcej o poziomach czynszu dowiecie się z naszego artykułu o Wohngeld: Wohngeld – dodatek mieszkaniowy w Niemczech.

    Ogrzewanie

    Najsilniejszy wpływ na uprawnienia do świadczenia, a także zakres dodatku mieszkaniowego ma wprowadzenie stałego składnika kosztów ogrzewania w wysokości 2 euro za metr kwadratowy.

    „Wraz ze składnikiem ulgi CO2, 2,30 euro będzie teraz stosowane jako ryczałt dla wszystkich gospodarstw domowych korzystających z zasiłku mieszkaniowego jako koszty ogrzewania. Dla jednego gospodarstwa domowego oznacza to, że 1325 euro rocznie wpływa do wyliczenia prawa do dodatku mieszkaniowego jako koszty ogrzewania (110,40 euro miesięcznie) – podaje IW.

    Zgodnie z zasadą dofinansowania dodatku mieszkaniowego, jednorazowo dofinansowywana jest tylko część tych uznanych kosztów. Gospodarstwo domowe o dochodzie netto 1000 euro i czynszu brutto 500 euro otrzymałoby 576 euro więcej rocznie (127 zamiast 79 euro miesięcznie) tylko dzięki wprowadzeniu składnika kosztów ogrzewania.

    Wpływ na obliczenie dodatku mieszkaniowego ma również liczba dzieci, zobowiązania alimentacyjne oraz istnienie spraw opiekuńczych. IW podsumowuje: „Reforma wzmocni system dodatków mieszkaniowych w dłuższej perspektywie. Dzięki podniesieniu limitów dochodów dodatek mieszkaniowy będzie wtedy wyraźnie sięgał do niższej klasy średniej. Umożliwi to ukierunkowane wsparcie dla gospodarstw domowych o niskich dochodach w okresie wysokiej inflacji i rosnących kosztów energii”.

    źródło: bild.de, welt.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x