Nowe obostrzenia, dawka leku na recepcie i inne zmiany w niemieckich przepisach prawnych, które wejdą w życie od listopada!

    Od listopada w Niemczech wejdą w życie nowe regulacje prawne dotyczące m.in. wydawania dowodów eID dla obywateli UE, recept, oraz stosowania chemikaliów. Przeczytajcie również, jakie nowe obostrzenia zostały nałożone w celu ograniczenia gwałtownego wzrostu nowych zakażeń koronawirusem w Niemczech.

    Dowód tożsamości dla wszystkich obywateli UE

    Od 2 listopada urzędy paszportowe i administracyjne w Niemczech będą mogły wydawać również dowody eID (niem. eID-Karten) dla obywateli UE. Dzięki temu wiele osób nie będzie już musiało udawać się do konsulatu lub najbliższej ambasady.

    Warto zaznaczyć, że nowy dowód eID nie zastępuje ani paszportu, ani dowodu osobistego. Obywatele UE będą raczej mogli korzystać z niego w celu identyfikacji w internecie. Do tej pory gdy obywatele Francji chcieli wziąć w Niemczech kredyt przez internet, konieczne było przeprowadzenie procedury PostIdent. Aby to zrobić, musieli udać się do najbliższego urzędu pocztowego ze swoim francuskim paszportem i aktualnym zaświadczeniem o zameldowaniu. Od 2 listopada wystarczy dowód eID.

    Obywatele Niemiec, którzy posiadają dowód osobisty, nie otrzymają dowodu eID. Jest on już bowiem zapisany w dowodzie osobistym. Co istotne, dowód eID wydawany będzie wyłącznie obywatelom UE. Na chipie zapisywane są następujące dane:

    • Nazwisko i nazwisko rodowe
    • Imię
    • Imię zakonne lub pseudonim artystyczny
    • Stopień naukowy
    • Data urodzenia
    • Adres
    • Obywatelstwo
    • Okres ważności

    Aby otrzymać kartę, osoby zainteresowane potrzebować będą zaświadczenia o zameldowaniu, dokumentu podróży (paszportu lub dowodu osobistego) oraz około 30 euro.

    Lekarze będą musieli wpisać dawkę leku na recepcie

    W przeszłości to farmaceuci określali dawkowanie, a także udzielali praktycznych porad. Na przykład pracownicy apteki informowali pacjentów, czy powinni przyjmować leki przed czy po posiłku.

    Od 1 listopada będzie to wyłącznie rola lekarzy. To oni będą zobowiązani do wskazania dawki dla leków na receptę. Przyczyną zmiany jest między innymi rosnący handel lekami przez internet.

    Pacjenci będą mogli znaleźć informację na temat dawkowania leków na wszystkich receptach wydawanych od 1 listopada.

    Zmiana ubezpieczenia pojazdu możliwa do 30.11.

    30 listopada jest ostatnim dniem w roku, w którym można dokonać  zmiany ubezpieczenia pojazdów mechanicznych. Kierowcy powinni zatem w listopadzie sprawdzić i porównać oferty wszystkich ubezpieczycieli. Również ci właściciele pojazdów, którzy nie zmienili jeszcze opon na zimowe, powinni o tym teraz pomyśleć.

    Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia pojazdu musi zostać złożone co najmniej miesiąc przed wygaśnięciem umowy. Z tego powodu data 30.11. jest ostatnim dniem, w którym można dokonać zmiany ubezpieczyciela. Większość umów ubezpieczenia samochodu w Niemczech obowiązuje bowiem do końca grudnia.

    W pewnych sytuacjach można dokonać zmiany ubezpieczyciela w innym momencie roku ubezpieczeniowego, np. jeżeli firma podwyższy składki bez winy ubezpieczającego. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: Zmiana ubezpieczenia auta w Niemczech – zaoszczędź nawet kilkaset euro!

    Zmiany dotyczące stosowania chemikaliów

    Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) jest odpowiedzialna za wdrażanie europejskich przepisów dotyczących stosowania chemikaliów. Z dniem 1 listopada wejdą w życie bardziej rygorystyczne ograniczenia dotyczące stosowania substancji chemicznych w tekstyliach i obuwiu. Dotyczy to 33 szkodliwych dla zdrowia substancji wymienionych w rozporządzeniu REACH (Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals).

    Zaostrzenie obostrzeń mających na celu powstrzymanie gwałtownego rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa

    Od 2 listopada wejdą w życie bardziej rygorystyczne regulacje przyjęte w celu zwalczania pandemii Covid-19. Mają one powstrzymać gwałtowny wzrost nowych infekcji. Oto najważniejsze obostrzenia:

    Kontakty mają być możliwie jak najbardziej ograniczone. W miejscach publicznych będą mogli przebywać razem członkowie co najwyżej dwóch gospodarstw domowych – maksymalnie dziesięć osób. Należy powstrzymać się od organizowania imprez i większych spotkań również w domach.

    Mieszkańcy Niemiec powinni zrezygnować z wszelkich podróży i odwiedzin, które nie są niezbędne w najbliższych tygodniach. W związku z tym w listopadzie nie będzie możliwe zakwaterowanie w celach turystycznych.

    Lokale gastronomiczne zostaną zamknięte, ale w dalszym ciągu będą mogły oferować dania na wynos (możliwa będzie zarówno dostawa, jak i odbiór gotowych posiłków). Hurtownie i sklepy detaliczne pozostaną otwarte, przy czym obowiązywać będzie zaostrzony reżim sanitarny.

    Szkoły i przedszkola pozostaną otwarte.

    Źródło: www.chip.de; www.finanzen.net

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    List lub e-mail po niemiecku – przydatne zwroty – część I

    Jeśli zamierzacie napisać list lub e-mail po niemiecku i szukacie pomocnych zwrotów, to poniżej znajdziecie sformułowania przydatne podczas pisania listu lub maila w tym...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x