Niemcy: Czy można odliczyć od podatku koszty zakupu okularów jako koszty uzyskania przychodu?

    Niestety, wydatki poniesione na zakup okularów nie mogą być w Niemczech odliczone od podatku jako koszty uzyskania przychodu. W pewnych okolicznościach mogą one jednak zostać zaliczone do tzw. obciążeń nadzwyczajnych (niem. außergewöhnliche Belastungen).

    Nawet jeśli nosicie okulary wyłącznie w pracy – nie możecie zaliczyć związanych z tym wydatków do kosztów uzyskania przychodu przy składaniu zeznania podatkowego. Wynika to z faktu, że okulary korygują wadę wzroku. Gdybyście nie mieli wady wzroku, to w ogóle nie musielibyście nosić okularów, jak argumentował Federalny Trybunał Finansowy wydając orzeczenie w tej sprawie w 2005 roku. Okulary są zatem wyrobem medycznym, a nie składnikiem wyposażenia stanowiska pracy.

    Ubezpieczenie okularów, które pokrywa koszty w przypadku uszkodzenia, stłuczenia lub utraty okularów, również nie podlega odliczeniu od podatku w ramach kosztów uzyskania przychodu.

    Dwie luki prawne umożliwiające odliczenie wydatków związanych z zakupem okularów jako kosztów uzyskania przychodu

    Nie ma reguły bez wyjątku: w dwóch przypadkach możecie odliczyć wydatki związane z zakupem okularów jako koszty uzyskania przychodu:

    1. Jeżeli zostanie jednoznacznie udowodnione, że wada wzroku wynika z pracy przy komputerze, to wydatki poniesione na zakup okularów możecie zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
    2. Jeśli okulary służą celom ochronnym lub jeśli musicie je nosić ze względu na bezpieczeństwo pracy, wówczas również możliwe jest odliczenie od podatku związanych z tym wydatków. Należy je wykazać jako koszty uzyskania przychodu.

    Odliczanie od podatku kosztów wyrobów medycznych jako obciążeń nadzwyczajnych (niem. außergewöhnliche Belastungen)

    Koszty zakupu wyrobów medycznych, takich jak proteza czy aparat słuchowy, można jednakże odliczyć od podatku jako tzw. obciążenia nadzwyczajne (niem. außergewöhnliche Belastungen). A czy okulary również zaliczają się do wyrobów medycznych?

    Co do zasady odpowiedź brzmi: „Tak!”. Jest jednak pewien haczyk: nadzwyczajnych obciążeń nie można w całości odliczyć od podatku. Tylko te koszty, które przekraczają tzw. granicę obciążenia dostosowanego do możliwości podatnika (niem. zumutbare Belastungsgrenze), mogą być uwzględnione w zeznaniu podatkowym. Urząd skarbowy oblicza ten limit dla każdego podatnika indywidualnie w oparciu o łączną kwotę jego dochodów, stan cywilny i liczbę dzieci.

    A dlaczego wydatki poniesione na zakup okularów nie stanowią kosztów uzyskania przychodu?

    Już wiele lat temu Federalny Trybunał Finansowy, najwyższa instancja niemieckiego sądownictwa finansowego, powołanego do orzekania w sprawach podatków i ceł, zajmował się sprawą pewnego profesora. Mężczyzna w 1995 roku pracował jako profesor na jednym z uniwersytetów. Zakupił wówczas parę okularów do pracy przy komputerze za 1.461 DM i wykazał te koszty w swojej deklaracji podatkowej – właśnie jako koszty uzyskania przychodu. Jednak urząd skarbowy nie uznał tych wydatków i odmówił odliczenia ich w ramach KUP.

    Nie pomogło nawet zaświadczenie od okulisty

    Profesor przedłożył zaświadczenie od okulisty. Okulary były zaprojektowane specjalnie do pracy przy komputerze i nie mogły być używane jako zwykłe okulary korekcyjne. A to dlatego, że podczas produkcji dla górnej części okularów wzięto pod uwagę odległość od monitora, a dla dolnej – odległość od klawiatury. Ten argument do pewnego stopnia przekonał sędziów sądu finansowego Badenii-Wirtembergii, właściwego do rozpatrzenia sprawy. Sąd orzekł, że koszty te mogą być przynajmniej w części (mowa o kwocie 244 DM) zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w zeznaniu podatkowym. Urząd skarbowy nie zgodził się z tym orzeczeniem i wniósł odwołanie.

    Federalny Trybunał Finansowy orzeka: wydatki poniesione na zakup okularów nie stanowią kosztów uzyskania przychodu

    Ostateczna decyzja Federalnego Trybunału Finansowego nie okazała się korzystna dla profesora: od momentu wydania orzeczenia przez BFH w 2005 r., wydatki poniesione z związku z zakupem okularów nie mogą być odliczane od podatku jako koszty uzyskania przychodu. Sędziowie uzasadnili tę decyzję faktem, że koszty zostały poniesione przede wszystkim w celu usunięcia „wad ciała” – tj. ogólnej wady wzroku. Są więc one związane z życiem prywatnym i nie ma przy tym znaczenia to, czy korekcja jest potrzebna również do celów zawodowych.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    List lub e-mail po niemiecku – przydatne zwroty – część I

    Jeśli zamierzacie napisać list lub e-mail po niemiecku i szukacie pomocnych zwrotów, to poniżej znajdziecie sformułowania przydatne podczas pisania listu lub maila w tym...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x