Więcej

  Kindergeld dla dorosłych dzieci: Dowiedz się, czy pełnoletnim dzieciom również przysługuje Kindergeld!

  polski supermarket w Niemczech

  W Niemczech rodzice otrzymują na dzieci zasiłek rodzinny, z niem. „Kindergeld”. Wysokość zasiłku zależy od liczby dzieci. Na pierwsze oraz drugie dziecko wypłaca się odpowiednio po 219 euro, na trzecie dziecko otrzymuje się zapomogę w wysokości 225 euro, a na czwarte i więcej dzieci zasiłek wynosi odpowiednio 250 euro. Warto skorzystać z naszego kalkulatora: Kalkulator Kindergeld. Więcej na temat Kindergeld przeczytacie tutaj: Kindergeld Niemcy.

  Czy zasiłek rodzinny przysługuje również na pełnoletnie dzieci?

  Jeśli zostały spełnione określone warunki, to Kindergeld można otrzymać również na pełnoletnie dzieci. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby mieć prawo do zasiłku rodzinnego na pełnoletnie dzieci, reguluje § 2 ustęp 2 ustawy o zasiłku rodzinnym (Bundeskindergeldgesetz, w skrócie BKGG). Zgodnie z nim zasiłek rodzinny przysługuje na pełnoletnie dzieci gdy:

  • Dziecko jest bezrobotne (§ 2 ustęp 2 zdanie 1 nr 1 BKGG)

  Jeśli dziecko nie ma pracy i jest zameldowane jako poszukujące pracy w urzędzie pracy (die Arbeitsagentur), w „Jobcenter”, bądź w innym państwowym biurze pośrednictwa pracy na terenie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, to w takich przypadkach zasiłek rodzinny przysługuje na dziecko do ukończenia przez nie 21 roku życia. Prawo do świadczenia przysługuje również wtedy, kiedy dziecko wykonuje pracę w niepełnym wymiarze godzin, jeśli jego miesięczne zarobki nie przekraczają kwoty 450 euro brutto.

  • Dziecko jest w trakcie zdobywania wykształcenia zawodowego (§ 2 ustęp 2 zdanie 1 nr 2 a) oraz b), jak również zdanie 2 BKGG)

  Jeśli dziecko jest w trakcie kształcenia zawodowego (die Berufsausbildung), to zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez nie 25 roku życia. Przez wykształcenie zawodowe rozumie się kształcenie zawodowe, naukę w szkole i studia. Jeśli wykształcenie zostanie zdobyte przed ukończeniem 25 roku życia, to prawo do zasiłku rodzinnego wygasa wraz z zakończeniem nauki.

  Oprócz tego prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje na okres czasu, w którym dziecko kończy jedną szkołę i oczekuje na kontynuowanie nauki w następnej, np. kiedy dziecko po ukończeniu szkoły zamierza rozpocząć studia albo zaczać Ausbildung. W tym przypadku zasiłek rodzinny przysługuje na maksymalnie cztery miesiące.

  Jeśli dziecko zdobyło już wykształcenie zawodowe i decyduje się na kontynuowanie nauki, to zasiłek rodzinny przysługuje tylko wtedy, jeśli dziecko nie pracuje więcej niż 20 godzin w tygodniu. Nie dotyczy to jednak tak zwanych „Minijobs”, ani pracy wykonywanej w ramach kształcenia.

  • Dziecko nie znalazło miejsca do kształcenia zawodowego (§ 2 ustęp 2 zdanie 1 nr 2 c) BKGG)

  Jeśli mimo wszelkich starań dziecko nie znalazło miejsca do kształcenia zawodowego, to zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez nie 25 roku życia. Starania dziecka muszą zostać odpowiednio poświadczone, np. poprzez przedłożenie decyzji odmownej na podanie o miejsce do kształcenia zawodowego.

  • Dziecko odbywa wolnotariat w szpitalu, domu opieki społecznej, itp. (§ 2 ustęp 2 zdanie 1 nr 2 d) BKGG)

  Jeśli dziecko zdecyduje się odbyć roczny wolnotariat (freiwilliges Jahr), to zasiłek rodzinny przysługuje do ukończenia przez nie 25 roku życia. Wolnotariat może być również odbywany za granicą, jeśli dana instytucja ma swoją główną siedzibę w Niemczech.

  • Dziecko jest upośledzone (§ 2 ustęp 2 zdanie 1 nr 3 BKGG)

  Na dziecko, które ze względu na swoje upośledzenie umysłowe lub fizyczne nie może się samo utrzymać, przysługuje nieograniczony czasowo zasiłek rodzinny. Jedynym warunkiem jest wystąpienie upośledzenia przed ukończeniem przez dziecko 25 roku życia.

  • Dzieci po ślubie

  Według Federalnego Trybunału Finansowego prawo do zasiłku rodzinnego nie kończy się przez zawarcie przez dziecko małżeństwa (Federalny Trybunał Finansowy, wyrok z dnia 17.10.2013, sygnatura akt III R 22/13).

  Na następującej stronie znajdziecie odpowiednie wnioski oraz broszurę informacyjną dotyczącą Kindergeld: przydatne wzory pism.

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  uznanie kwalifikacji w Niemczech

  Podobne artykuły

  Wybrane dla Ciebie

  15 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  15 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  ducka

  czy nauka zaoczna tez sie liczy ? czyli te takie szkoły bez matury ?

  szkoła

  witam,
  mam pytanie. dostaje co miesiac kindergeld i jestem uczaca sie nadal. czy jesli nie przejde z lasy do klasy badz zrezygnuje z niej czy istnieje taka mozliwosc ze bede musial oddac pieniadze wszystkie oddac do FAMILIENKASSE ?

  syn

  Witam,
  mam pytanie czy mojemu synowi nadal przysluguje Kindergeld , czy nadal ma do niego prawo?
  Sytuacja jest taka.ze syn 21 lat ma przyznane stypendium sportowe w kwocie 1500 netto, wynikajace z umowy zawartej miedzy nim a klubem sporowym . Poza tym w roku 2016 / 2017 syn kozysta z urlopu dziekańskiego.
  Bylabym bardzo wdzieczna za Panstwa odp.
  Pozdrawiam

  Kasia

  Dziecko w maju pisze maturę chcę dalej kontynuować naukę która rozpoczyna się od pozdziernika co z okresem pomiędzy majem a pozdziernikiem wiem że dalej należy się KG tylko jaki wniosek muszę złożyć by nadal nie p rzerwalnie otrzymywać KG

  Ula

  Matura jest w maju ale rok szkolny kończy się chyba 31 sierpnia…
  W artykule jest mowa o prawie do zasiłku przez max 4 miesiące pomiędzy ukończeniem jednej szkoły a rozpoczęciem nauki w kolejnej.

  Jag

  Ja mam pytanie, czy praca na umowę zlecenie traktowana jest jako Minijobs czy w momencie podjęcia się takiej pracy stracę kindergeld?

  Dominika

  Czy zasiłek kindergeld przysługuje kiedy studiuje się zaocznie?

  Monika

  Mam 19 lat uczę się dalej zasiłek taki został przyznany jednak nie mieszkam z rodzicami, a oni odmawiają mi jakichkolwiek praw do tych pieniędzy(i każdych innych), a przecież to pieniądze z racji tego że się nadal uczę.. Czy mogę coś zrobić żeby np te pieniądze przychodzily mi bezpośrednio na konto bankowe czy nie zostaje mi nic oprócz tego by się z tym wszystkim pogodzić?

  wznowienie kindergeldu

  Witam ,moja córka w kwietniu 2016 skończyła LO ,wtedy wstrzymano mężowi kindergeld,od września 2016 podjęła naukę dalszą ,wysyłane było zaświadczenie z nowej szkoły że się uczy dalej …ale do tej pory (lipiec 2017)nie wznowiono nam kindergeldu.Proszę mi pomóc ,czy ja muszę jakieś papiery jeszcze złożyć?

  Kris

  Witam
  Mam pytanie…
  Jestem zameldowany w Niemczech, mam stałą prace… syn 23 lata mieszka w Polsce i studiuje.. od roku staram o przyznanie kindregeldu.
  Niestety urzad któryś raz z koleii przysyla mi odmowy.
  Tłumaczą sie tym, ze syn zameldowany jest Polsce.. i mieszka z matką pod tym samym adresem.
  Wszystkie dokumenty, zaświadczenia dostarczylem.
  Przyznam się, ze nie mam pomyslu co jeszcze muszę im wysłać zeby przyznali mi kindregeld.

  Jesli ktoś ma info lub doświadczenie co zrobić.. z góry dzięki.

  Pozdrawiam

  wertyui

  Jeśli mieszka z matką, to wniosek musi złożyć matka.

  Wojciech

  Pracuje jako opiekun w niemczech, posiadam niemieckie ubezpieczenie i numer podatkowy ale nie mam zameldowania w niemczech tylko w polsce (mieszkam u rodziny któro się opiekuje). Jestem w małżeństwie i mam dwoje dzieci studentów. Czy w takim przypadku moge się starać o kindergeld?

  Beata

  Witam mam pytanie od 6 miesięcy czekam na decyzję z kindergeld jestem samotną matką rozwodzie moje dzieci przebywają w Polsce już straciłam wszelki nadzieję że otrzymam Kinderdergeld czy jest ktoś kto czeka tak jak ja i mam dzieci w Polsce i czy już dostał decyzję pozdrawiam

  Teresa

  Witam , mam pytanie mieszkamy w Niemczech, mąż pobiera Kindergeld na córkę, obecnie ma 19 lat i kończy tu szkolę ,chce wyjechać do polski i tam kontynuować naukę, czy w takim przypadku może pobierać Kindergeld mając w Niemczech meldunek a uczy sie w Polsce ?

  Iza

  Pracuje w Niemczech i otrzymuje Kindergeld. Z racji tego, ze moja córka skończyła teraz studia, dostałam od Familienkasse formularze do przedłożenia, abym mogła otrzymywać w dalszym ciągu Kindergeld. Corka od października zaczyna następny stopien studiów. Mam do wypełnienia ” Oświadczenie o sytuacji pełnoletniego dziecka w okresach od .. do …” i wiem jak mam co wypełnić oprócz tych danych na początku wniosku, czyli jaki okres mam wpisać ? Czy mam wpisać okres w jakim będzie ona studiować obecnie ?? Bardzo proszę o pomoc. 

  188,277FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  141ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Niemcy uznają Polskę za obszar wysokiego ryzyka! Od niedzieli nowe zasady wjazdu z Polski do Niemiec

  Instytut Roberta Kocha ogłosił dzisiaj, że od niedzieli (5.12.2021) Polska będzie uznawana przez Niemcy za obszar wysokiego ryzyka. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec wydało...

  Merkel ogłosiła decyzje niemieckiego rządu: Obowiązkowe szczepienia, lockdown dla niezaszczepionych!

  Rząd federalny i rządy krajów związkowych podjęły dzisiaj decyzję o zaostrzeniu ogłoszeń.  Każdy, kto nie został w pełni zaszczepiony lub nie wyzdrowiał po zarażeniu...

  Nowe obostrzenia w Niemczech: Decyzje nie wchodzą w życie natychmiast!

  Rząd Niemiec podjął dzisiaj decyzję o zaostrzeniu obostrzeń, co zostało ogłoszone przez Angelę Merkel na specjalnej konferencji prasowej (szczegóły).Obostrzenia nie wchodzą jednak w życie...

  Niemcy: Od niedzieli osoby zaszczepione i ozdrowieńcy mogą korzystać z większych swobód. Oto co im wolno!

  Zgodnie z danymi opublikowanymi w sobotę przez Instytut Roberta Kocha, do tej pory w pełni zaszczepionych jest w Niemczech prawie 7,6 milionów osób (9,1%)....

  Przyszły kanclerz Niemiec: Status szczepienia będzie wygasał po sześciu miesiącach

  Według informacji niemieckiego BILDa, przyszły kanclerz Niemiec Olaf Scholz (63, SPD) zapowiedział na szczycie federalno-landowym, że każdy, kto nie otrzyma dawki przypominającej szcześć miesięcy...
  15
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x