Kiedy w Niemczech pacjent może zostać unieruchomiony? W Karlsruhe zaostrzono przepisy!

    Niemiecki Trybunał Konstytucyjny ograniczył możliwość unieruchamiania pacjentów w szpitalach psychiatrycznych. Co zadecydowano?

    Jakie decyzje podjął Trybunał Konstytucyjny odnośnie unieruchamiania pacjentów?

    Trybuna Konstytucyjny podjął decyzję, iż unieruchamianie pacjentów jest dozwolone wyłącznie w ściśle określonych sytuacjach (o czym więcej poniżej). Dodatkowo pozwolenie na unieruchomienie danej osoby musi zostać zarządzone lub zezwolone przez sędziego. Unieruchomienie pacjentów jest uregulowane w ustwach poszczególnych landów. W tym konkretnym postępowaniu wzięto pod lupę ustawy ladnów Badenia-Wirtembergia oraz Bawaria. Te muszą zostać dostosowane do najnowszych wytycznych decyzji Trybunału.

    Jak w niemieckim prawie definiuje się pojęcie unieruchomienia?

    Unieruchomienie może mieć miejsce w różnych miejscach, nie tylko w szpitalach psychiatrycznych, ale także przykładowo w domach opieki lub starców. W postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym chodzi konkretnie o unieruchomienie w szpitalu psychiatrycznym. W pierwszej kolejności zamyka się tam ludzi siłą – np. w skutek wyroku sądu lub w nagłych przypadkach przez policję, np. jeśli dana osoba jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków i się awanturuje. Jeden z oskarżycieli został przewieziony do szpitala z 2,6 promila alkoholu. Oprócz tego w jego przypadku istniało zagrożenie popełnienia samobójstwa.

    W takich sytuacjach w psychiatrii może dojść do unieruchomienia delikwenta. Unieruchamia się wtedy pasami ręce, nogi oraz brzuch. Dodatkowo można jeszcze unieruchomić czoło oraz klatkę piersiową.

    Oskarżyciele postanowili postawić odpowiedzialnych za decyzję o unieruchomieniu przed sądem, a postępowanie zaszło tak daleko, aż znalazło się przed Trybunałem Konstytucyjnym w Karlsruhe.

    Jak często się to zdarza?

    Dokładne dane dotyczące unieruchamiania pacjentów w Niemczech nie istnieją. Podczas rozprawy ustnej przed Trybunałem Konstytucyjnym była mowa o 4000 unieruchomieniach w roku 2015 w samej tylko Badenii-Wirtembergii. Biegły sądowy z Monachium powiedział, iż około 3 do 4 procent pacjentów w szpitalach psychiatrycznych jest tymczasowo unieruchamiana.

    Jakie granice postawił sąd?

    W związku z tym, iż takie postępowanie jest znaczną ingerencją w prawa do wolności osób, których to dotyczy, unieruchomienie jest możliwe w Niemczech w następujących sytuacjach:

    • jest to ostateczny środek
    • unieruchomienie musi zalecić lekarz, który jest później odpowiedzialny za pacjenta
    • dana osoba musi otrzymać indywidualną opiekę
    • przebieg unieruchomienia musi zostać udokumentowany
    • osoby, wobec których stosuje się tego typu metody, muszą zostać poinformowane o możliwości przeprowadzenia kontroli sądowej

    Dlaczego Trybunał Konstytucyjny wymaga decyzji sądowej w sprawie ewentualnego unieruchomienia?

    Opisane powyżej unieruchomienie jest swego rodzaju pozbawieniem wolności, najpóźniej wtedy, kiedy ma miejsce dłużej niż pół godziny. Niemiecka konstytucja mówi, iż o każdym pozbawieniu wolności musi zadecydować sędzia (art. 104 ustęp 2 punkt 1). Tą zasadę zastosował Trybunał podejmując decyzję.

    Jak ma przebiegać zasięganie decyzji sędziego?

    Zanim dana klinika unieruchomi pacjenta, musi posiadać zgodę sądową. Sędziowie Trybunału zdają sobie jednak sprawę z tego, iż w sytuacjach ekstremalnych ciężko może być zdobyć decyzję sądową, szczególnie, jeśli trzeba działać szybko, gdyż dana osoba jest przykładowo agresywna. Trybunał podjął zatem decyzję, iż w pierwszej kolejności najważniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa, a decyzję sądową należy zasięgnąć najszybciej jak to możliwe.

    Czy sędzia jest zawsze dostępny?

    W sytuacji, kiedy unieruchomienie musi mieć miejsce nocą, zgodę sądową należy załatwić następnego dnia. Trybunał żąda od sędziów dyżurów, aby od godziny szóstej do 21 zawsze był ktoś dostępny.

    Dlaczego Trybunał w Karlsruhe stawia aż tak restrykcyjne warunki?

    Sędziowie oceniają unieruchomienie jako szczególnie poważne naruszenie praw człowieka. Osoby, które znajdą się w takiej sytuacji są praktycznie bezsilne i nie mogą nic zrobić. W związku z tym Trybunał widzi konieczność wprowadzenia zmian w aktualnym prawodastwie.

    Czy zmienią się teraz ustawy w Niemczech?

    Badenia-Wirtembergia oraz Bawaria muszą dostosować swoje ustawy do decyzji Trybunału do końca czerwca 2019 roku. Mimo, iż pozostałe landy nie brały udziału w postępowaniu, są również zobowiązane do zrewidowania obowiązujących u siebie ustaw. Oprócz tego, poszczególne landy muszą zadbać o wystarczającą ilość personelu w szpitalach. Również codzienny dyżur sędziowski może okazać się trudny do zrealizowania.

    Jak uregulowane jest unieruchomienie w domach starców oraz opieki?

    Również w domach opieki oraz starców dochodzi do sytuacji, w których pacjenci muszą zostać unieruchomieni, np. żeby nie wypadli z wózka inwaldzkiego albo nie zagrozili sobie lub personelowi. Tego typu sytuacje reguluje § 1906 kodeksu cywilnego (BGB). Zgdonie z nim w takich sytuacjach musi zostać poinformowany sąd ds. opieki. Tylko, jeśli istnieje bezpośrednie niebezpieczeństwo możliwe jest unieruchomienie pacjenta przed wydaniem decyzji przez sąd. Ta musi jednak zostać niezwłocznie zasięgnieta w sądzie.

    źródło: tagesschau.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    List lub e-mail po niemiecku – przydatne zwroty – część I

    Jeśli zamierzacie napisać list lub e-mail po niemiecku i szukacie pomocnych zwrotów, to poniżej znajdziecie sformułowania przydatne podczas pisania listu lub maila w tym...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x