Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności 18 morświnów zginęło na skutek detonacji min morskich na Morzu Bałtyckim?

    18 morświnów zginęło na skutek detonacji min morskich na Morzu Bałtyckim?

    18 morświnów zginęło na skutek detonacji min morskich na Morzu Bałtyckim?

    Ponad 40 statków i 3000 żołnierzy z 18 krajów wzięło udział w ćwiczeniach NATO „Northern Coasts” we wrześniu tego roku. W okresie poprzedzającym manewry, miały zostać usunięte 42 brytyjskie miny morskie z okresu I wojny światowej.

    18 ssaków znalezionych martwych w tygodniach po detonacji

    29 sierpnia zdetonowano na Morzu Bałtyckim miny morskie typu MK 1-7. 39 z nich znajdowało się na dnie pasa Fehmarn, morskiego obszaru ochronnego i jednego z trzech najważniejszych obszarów w Niemczech, gdzie występują morświny. To tutaj od lat obserwuje się największą ilość tych zwierząt w niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. 18 ssaków zostało znalezionych martwych w tygodniach po dokonaniu detonacji, pisze na swojej stronie internetowej Związek Ochrony Przyrody w Niemczech (Nabu).

    Przyczyna śmierci zwierząt nie została jeszcze potwierdzona

    Nie jest jeszcze pewne, na co umarły zwierzęta. Przyczyna zgonu jest badana m. in. na uniwersytecie w Hanowerze – podaje NDR, który jako pierwszy zgłosił tę sprawę. „Prawdopodobnie istnieje jakiś związek, ale to nie jest pewne” – powiedział w sobotę redakcji SPIEGEL rzecznik niemieckiej marynarki.

    Udowodniono zniszczenie chronionej rafy

    Udowodniono jednak, że jedna z min wysadziła krater o szerokości około pięciu metrów i głębokości 1,5 metra w znajdującej się pod ochroną rafie. W obszarze od 10 do 30 metrów wokół krateru całe życie morskie zostało zniszczone. Tak pisze rząd federalny w odpowiedzi na zapytanie Zielonych na ten temat (BT-Drucksache 19/13878). W odniesieniu do 39 detonacji daje to obszar o wielkości około 27 boisk piłkarskich, obliczył na swojej stronie internetowej Steffi Lemke, poseł do Bundestagu.

    Związek Ochrony Przyrody w Niemczech zarzuca wojsku naruszenie prawa

    Związek Ochrony Przyrody zarzuca wojsku naruszenie prawa. Zgodnie z ustawą federalną o ochronie przyrody rząd federalny Niemiec i kraje związkowe muszą informować organy ds. ochrony przyrody o środkach, które mogą mieć wpływ na ochronę przyrody. Ponadto przed takim wysadzeniem należy przeprowadzić ocenę oddziaływania, a ograniczenie szkód musi zostać uzgodnione z właściwymi organami ds. ochrony przyrody.

    źródło: spiegel.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x