Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Pobyty w niemieckich szpitalach stają się coraz droższe!

    Pobyty w niemieckich szpitalach stają się coraz droższe!

    Pobyty w niemieckich szpitalach stają się coraz droższe!

    Pobyt w szpitalu w Niemczech staje się coraz droższy. Widać też spore zróżnicowanie cen, w zależności od regionu. Na przykład w Hamburgu, koszty leczenia szpitalnego są najwyższe, a w Brandenburgii z kolei najniższe.

    Koszty leczenia stacjonarnego w Niemczech bardzo wzrosły w zeszłym roku. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w niektórych landach średnie koszty leczenia przekroczyły w 2017 roku granicę 5.000 euro.

    Łącznie, koszt pobytów stacjonarnych w szpitalu wyniósł w Niemczech w zeszłym roku 91,3 miliarda euro, czyli 3,9% więcej niż rok wcześniej. W przeliczeniu na pacjenta (w 2017 roku stacjonarnie leczyło się 19,4 miliona pacjentów), koszty wynosiły średnio 4.695 euro. Tak więc 4,4% więcej niż w roku 2016.

    W Hamburgu pobyt w szpitalu jest najdroższy

    Średni koszt leczenia szpitalnego wyniósł w Brandenburgii 4.235 euro i był tym samym najniższy w całych Niemczech. Z kolei w Hamburgu średni koszt przypadający na jednego pacjenta był najwyższy i wyniósł 5.408 euro. Pozostałe „drogie” regiony to: Badenia-Wirtembergia, Berlin oraz Brema. Koszty leczenia stacjonarnego w przeliczeniu na pacjenta, najbardziej wzrosły w Hesji oraz Nadrenii-Palatynacie – w obu przypadkach o 5,3%. W Meklemburgii-Pomorze Przednie odnotowano najmniejszy wzrost kosztów – zaledwie 2,9%.

    Według opinii Urzędu Statystycznego, różnice regionalne uwarunkowane są strukturalnie. Uzależnione są one od oferty opieki lekarskiej, a także od rodzaju leczonych schorzeń.

    Koszty pobytu w niemieckim szpitalu to głównie koszty personalne

    Łącznie, wydatki związane z pobytem w szpitalu, wyniosły w Niemczech 105,7 miliarda euro. Do kosztów związanych z leczeniem stacjonarnym dochodzą jeszcze koszty za świadczenia ambulatoryjne czy badania naukowe – ok. 14,5 miliarda euro. Jednak większą część kosztów stanowi personel medyczny – ok. 63,8 miliarda euro. Do tego dochodzą jeszcze koszty rzeczowe – 39,1 miliarda euro.

    Źródło: tagesschau.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x