luxdentslubice

Więcej

  luxdentslubice

  Podróże, kwarantanna, maseczki – oto co zmienia się od lutego w Polsce w kwestii obostrzeń!

  Obostrzenia dla kierowców, wszelkich osób podróżujących albo po prostu przemieszczających się, wynikające z epidemii koronawirusa, z końcem stycznia zmieniają się w Polsce nieznacznie. Zmiany wprowadzane są etapami i w sumie jest ich niemało – wiele zasad obowiązujących jeszcze kilka tygodni temu już nie obowiązuje. Poniżej najważniejsze obostrzenia, które obowiązują pod koniec stycznia, a także te, które zostały zniesione.

  Obostrzenia obowiązujące w Polsce

  • Jazda samochodem prywatnym przystosowanym do przewozu maksymalnie 7 osób nie podlega żadnym ograniczeniom. Osoby podróżujące takim pojazdem, nawet jeśli nie mieszkają razem, nie muszą nawet zasłaniać ust i nosa, choć oczywiście mogą. W samochodzie przystosowanym do przewożenia nie więcej niż 7 osób mogą być zajęte wszystkie miejsca.
  • Przemieszczanie się samochodem prywatnym przystosowanym do przewozu 8-9 osób podlega ograniczeniom: jeśli podróżują nim osoby niezamieszkujące razem (np. jedna osoba spoza rodziny), w takim samochodzie mogą jechać jednocześnie maksymalnie 4 osoby. Wyjątków od tej zasady jest mnóstwo, ale dotyczą one służb mundurowych i – najogólniej rzecz biorąc – pojazdów oraz instytucji państwowych.
  • W transporcie publicznym obowiązują ograniczenia związane z liczbą pasażerów – zajętych może być jednocześnie maksymalnie 30 proc. sumy miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu połowy miejsc siedzących wolnych. Przed wejściem do każdego autobusu, tramwaju czy pociągu powinna być informacja, ile osób może jednocześnie nim podróżować. Pasażerowie nie są jednak zobowiązani do egzekwowania tych zasad, nie muszą liczyć współpasażerów, zwłaszcza gdy jest to trudne lub niemożliwe. – to należy do obsługi.
  • Obowiązkowa kwarantanna dotyczy osób wjeżdżających do Polski, korzystających z transportu publicznego. Nie dotyczy osób jadących samochodem prywatnym. Od 23 stycznia kwarantanna nie jest obowiązkowa dla osób mających negatywny wynik testu na koronawirusa wykonanego nie wcześniej niż na 48 godzin przed wjazdem do Polski. Również osoby zaszczepione nie podlegają kwarantannie. Jeśli kogoś dotyczy obowiązek kwarantanny, rozpoczyna się ona automatycznie bez konieczności powiadamiania o tym tej osoby. Podkreślmy: obowiązek poddania się kwarantannie dotyczy osób wjeżdżających do Polski autobusem albo np. przylatujących samolotem. Kwarantanna nie dotyczy osób korzystających z transportu niepublicznego oraz kierowców zawodowych. Uwaga: kwarantanna nie dotyczy domowników – jedynie osoby wracającej z zagranicy!
  • „Godziny policyjne” dla dzieci i młodzieży obowiązywały do 5. stycznia – dzieci i młodzież w wieku do lat 16 mogły w godzinach 8:00-16:00 przemieszczać się tylko pod opieką rodziców. Od 5 stycznia ten wątpliwy pod wieloma względami przepis nie obowiązuje.
   Zakaz wychodzenia z domu nałożony na seniorów też już nie obowiązuje. W mocy pozostaje zalecenie (określane na stronach rządowych jako „apel”, aby osoby te pozostały w domu. Za wyjście z domu seniorowi nie grożą żadne kary.
  • Maseczki na rowerze – zasłanianie ust i nosa obowiązuje w przypadku rowerzystów na takich samych zasadach jak pieszych. Maseczki nie obowiązują na terenie „lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży” – w pozostałych miejscach zakrywanie ust i nosa jest obowiązkowe. No chyba, że ktoś zapisze się do jednej z kadr narodowych, co jest obecnie stosunkowo proste.
  • Maseczki w transporcie publicznym są obowiązkowe – jednym z wyjątków są dzieci w wieku do lat 5. Jeśli ktoś nie może korzystać z maseczki ze względu na stan zdrowia, rozporządzenie wymaga od niego posiadania zaświadczenia lekarskiego, które to potwierdza.
  • Podczas przemieszczania się np. chodnikiem obowiązuje odstęp pomiędzy osobami – minimum 1,5 metra. Nie obowiązuje on, jeśli osoby te mieszkają razem albo gdy starsza osoba opiekuje się dzieckiem do ukończenia 13. roku życia. Dystans nie obowiązuje też podczas opieki nad osobą niepełnosprawną a także wtedy, gdy osoby zakrywają usta i nos.
  • Zakrywanie ust i nosa obowiązuje, co do zasady, w przestrzeni publicznej. Wyjątków od tej zasady jest jednak mnóstwo, najważniejszy dotyczy „lasu, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego, rodzinnego ogródka działkowego i plaży”, ale też np. wyjątek dotyczy osób jeżdżących konno – bez względu na to, gdzie ma to miejsce.

  Jeśli chodzi o obostrzenia obowiązujące w Niemczech, zachęcamy do zapoznania się z informacjami na ten temat zawartymi w osobnym artykule: Kwarantanna i obostrzenia w Niemczech.

  źródło: www.auto-swiat.pl

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  197ObserwującyObserwuj

  Popularne

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Napad na transporter pieniędzy na niemieckiej autostradzie!

  Dzisiaj około godziny 6:20 nieznani sprawcy otworzyli ogień do transportera pieniędzy, który wjeżdżał na autostradę na węźle A115. Napastnicy próbowali zmusić transportującego pieniądze do...

  Niemcy: Ukradła milion euro. Dzisiaj została zatrzymana w Stuttgarcie!

  Według informacji niemieckiego BILDa, najbardziej poszukiwana kobieta w Niemczech Mirnesa S. (42) została zatrzymana dzisiaj na lotnisku w Stuttgarcie. Kobieta ukradła w październiku zeszłego...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Płaca minimalna w Niemczech 2023 – aktualne kwoty oraz najważniejsze regulacje!

  Od 1 stycznia 2015 roku obowiązuje w Niemczech płaca minimalna (niem. Mindestlohn), która wynosiła wtedy 8,50 euro na godzinę. Regulacja ta ma na celu...
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x