Więcej >>

  Schufa

  Niemcy: Czy pracodawca może zatrzymać dla siebie napiwki?

  Schufa Niemcy

  Wysokość napiwków w Niemczech bywa różna. Niekiedy jest to tylko parę euro, ale czasem mogą to być wysokie sumy. W niektórych branżach – jak na przykład w branży gastronomicznej lub kosmetyczno-fryzjerskiej – klienci w Niemczehc regularnie zostawiają napiwki, które przez pracowników uważane są za stałą część należnego wynagrodzenia. Ale kto ma tak naprawdę prawo do napiwku? Pracownik? A może jednak pracodawca może go zagarnąć dla siebie?

  Pracodawcy w Niemczech nie wolno jest dysponować napiwkami

  „Pracodawcy nie wolno zatrzymać dla siebie napiwków” – stwierdza jasno Jürgen Markowski, adwokat z Norymbergii specjalizujący się w prawie pracy. „Napiwki należą się pracownikom lub członkom personelu, gdyż są to pieniądze wręczone im przez osoby trzecie, w stosunku do których nie zostało wykonane żadne dodatkowe świadczenie.”

  Regulacja dotycząca napiwków jest zawarta w ustawie o (prowadzeniu) działalności gospodarczej

  Regulacja dotycząca kwestii napiwków jest zawarta w ustawie o (prowadzeniu) działalności gospodarczej, czyli w „Gewerbeordnung”, wyjaśnia adwokat Markowski. „W przypadku, gdy w zakładzie jest wspólna kasa, do której goście wrzucają napiwki, pracodawca jest zobowiązany do podzielenia znajdujących się w niej napiwków pomiędzy wszystkich pracowników”. Dodatkowo pracownicy mają prawo do informacji, ile dokładnie pieniędzy znajduje się w kasie z napiwkami.

  Napiwek wręczony osobiście pracownikowi nie musi być oddawany do wspólnej kasy

  Pracodawca w Niemczech nie ma prawa żądać, aby pracownik wrzucił do wspólnej kasy napiwki, które zostały mu wręczone osobiście przez klienta lub gościa.

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x