26.05.2020
Strona główna Wiadomości Newsy Monheim am Rhein pierwszym miastem w NRW, którego mieszkańcy będą mogli bezpłatnie podróżować autobusami!

Monheim am Rhein pierwszym miastem w NRW, którego mieszkańcy będą mogli bezpłatnie podróżować autobusami!

0
Monheim am Rhein pierwszym miastem w NRW, którego mieszkańcy będą mogli bezpłatnie podróżować autobusami!
Passengers boarding a bus at a bus station; in the foreground a bus driver to be seen

Członkowie rady miasta Monheim am Rhein przegłosowali jednogłośnie w środę wprowadzenie bezpłatnego transportu publicznego. Najpóźniej od kwietnia 2020 r. mieszkańcy miasta będą mogli za darmo jeździć miejskimi autobusami – w tym celu będzie trzeba pokazać tzw. „Monheim Pass”, czyli legitymację dla mieszkańców miasta, która będzie uprawniała między innymi do bezpłatnego podróżowania autobusami.

Monheim am Rhein to pierwsze miasto w NRW, którego mieszkańcy będą mogli za darmo jeździć autobusami!

Monheim to pierwsze miasto w landzie Nadrenia Północna-Westfalia, które podjęło decyzję o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej dla jego mieszkańców. Templin (Brandenburgia) jest natomiast pierwszym niemieckim miastem, które podjęło taki krok. Miało to miejsce w roku 1998 r. W rezultacie liczba pasażerów gwałtownie wzrosła. Mieszkańcy Monheim również mają taką nadzieję.

Miasto chce, aby więcej mieszkańców korzystało z komunikacji miejskiej

Rzecznik miasta, Thomas Spekowius, skomentował to na łamach „BILD” następująco: „Chcemy, aby więcej ludzi korzystało z autobusów. Dotychczas tylko dziesięć procent wszystkich podróży w obrębie Monheim odbywało się transportem publicznym.” Aby sprostać spodziewanemu wzrostowi liczby pasażerów, już w 2018 r. miasto powiększyło flotę autobusów o 16 do 47 autobusów.

Przedsięwzięcie będzie kosztowało 3 miliony euro rocznie

Przedsięwzięcie będzie kosztowało trzy miliony euro rocznie. Te zostaną pokryte z nadwyżki budżetowej miasta (ostatnio 30 mln euro). Monheim może sobie na to pozwolić, ponieważ niskie stawki podatku od działalności gospodarczej od lat przyciągają przedsiębiorstwa z okolicznych terenów i w związku z tym przychody miasta regularnie rosną.

Swego czasu mieliśmy okazję rozmawiać z burmistrzem miasta Monheim, Danielem Zimmermannem, który wyprowadził miasto z gługów. Rozmowę znajdzieci tutaj: Burmistrz miasta Monheim am Rhein, Daniel Zimmermann, o współpracy polsko-niemieckiej i o tym jak wyprowadził miasto z długów.

źródło: bild.de

Dodaj komentarz

avatar
  Obserwuj  
Powiadom o