27.05.2020
Strona główna Wiadomości Newsy Coraz więcej wypadków samochodowych w Niemczech powodowanych jest przez nieuwagę kierowców!

Coraz więcej wypadków samochodowych w Niemczech powodowanych jest przez nieuwagę kierowców!

0
Coraz więcej wypadków samochodowych w Niemczech powodowanych jest przez nieuwagę kierowców!

Rozmowy przez telefon komórkowy są podczas prowadzenia samochodu w Niemczech zabronione. Wielu kierowców tego jednak nie przestrzega. Jak się okazuje – skutki bywają często nawet śmiertelne.

Smartfon za kierownicą

Coraz więcej wypadków samochodowych spowodowanych jest przez nieuwagę kierowcy. Głównie chodzi tu o smartfony lub inne urządzenia tego typu.

„Jednak ciężko jednoznacznie stwierdzić, w ilu przypadkach faktycznie zawinił brak uwagi i komórka –kierowcy raczej niechętnie przyznają się do tego, że bawili się akurat smartfonem, gdy doszło do wypadku” – mówi Henrik Liers, przewodniczący zespołu naukowego ds. badania wypadków drogowych na Politechnice w Dreźnie.

Henrik Liers dodaje: „Bardzo intensywnie badamy czynnik ludzki i aspekty psychologiczne wypadków drogowych. W końcu to jednak ludzie są w największym stopniu odpowiedzialni za wypadek.” Około 95% wszystkich wypadków spowodowanych jest przez błąd człowieka.

Maleje liczba wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu

Przyczyną wypadków bywa też jazda pod wpływem alkoholu. Jednak warto wspomnieć, że w ostatnich latach liczba takich wypadków się zmniejszyła.
W roku 1999 w całych Niemczech 14,3% wszystkich osób, które zginęły w wypadkach drogowych, to właśnie ofiary jazdy po alkoholu. W roku 2018 było to już zaledwie 7,5% i 244 osoby. Jak widać, tutaj tendencja jest spadkowa.

Naukowcy mają na uwadze również zmiany demograficzne. Kierowcy w wieku 75 lat lub więcej to już nie taka rzadkość na niemieckich drogach. Udział osób starszych w wypadkach drogowych zwiększył się z 2% w roku 2000 do 6,7% w roku 2018.

Starsi kierowcy teoretycznie powodują mniej wypadków niż młodzi, ponieważ nie jeżdżą już tak dużo i nie tak daleko. Jednak jeśli dojdzie już do wypadku z ich udziałem, to częściej oni są właśnie odpowiedzialni za powstałe szkody niż osoby młode. W przypadku wypadków drogowych z udziałem osób w wieku emerytalnym, wina leży aż w 76% właśnie po ich stronie. Jeśli chodzi o osoby dopiero zaczynające jeździć samochodem, jest to dla porównania 65%. „Najbezpieczniejsza” grupa wiekowa to 45-54-latkowie. Tutaj sprawcy wypadków stanowią 49%.

Kierowcy powyżej 75. roku życia są przytłoczeni złożonością ruchu drogowego

Jak wynika z opinii Henrika Liersa, kierowcy powyżej 75. roku życia często są przytłoczeni tym, co dzieje się na ulicach. Naukowcy zaobserwowali nasilający się fenomen mylenia pedału gazu z hamulcem. Do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju czynniki zdrowotne, które prowadzą do tego, że kierowca traci panowanie nad pojazdem.

Ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego, pożądane byłoby regularne przeprowadzanie badań kierowców. Jednak aby tak się stało, konieczne jest zdroworozsądkowe podejście ze strony kierowców.

Źródło: www.m.tagesspiegel.de

Dodaj komentarz

avatar
  Obserwuj  
Powiadom o