Maseczki ochronne na twarz – rodzaje i podstawowe różnice

    Wiele osób już teraz nosi maski ochronne w miejscach publicznych. Od wielu dni trwają również dyskusje na temat wprowadzenia obowiązku noszenia masek. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że istnieje kilka rodzajów masek i że zapewniają one różny stopień ochrony. W tym artykule przyjrzymy się różnicom pomiędzy nimi.

    Czy na terenie Niemiec obowiązuje nakaz noszenia masek ochronnych?

    Aktualnie na terenie Niemiec nie ma ogólnokrajowego nakazu noszenia masek ochronnych na twarz w miejscach publicznych. Kwestia jest jednak stale dyskutowana w kręgach politycznych i na forum publicznym. Na przykład Niemiecka Akademia Przyrodników Leopoldina zaleca wprowadzenie obowiązku używania masek w autobusach i pociągach. Kraje takie jak Austria czy niemieckie miasta, takie jak Jena, wprowadziły już obowiązek noszenia maski ochronnej lub osłony twarzy. Już teraz ludzie w wielu miejscach w kraju noszą maski, na przykład podczas robienia zakupów.

    Jakie rodzaje masek ochronnych na twarz wyróżniamy?

    Nie wszystkie maski ochronne na twarz są takie same. Występują maski klasy FFP2 i FFP3, maski chirurgiczne oraz tzw. maski typu „zrób to sam”, czyli takie, które można wykonać samodzielnie. Każda z tych masek ma inne właściwości ochronne.

    Trzy różne rodzaje masek ochronnych na twarz

    Zasadniczo rozróżnia się trzy rodzaje masek: maski ochronne typu zrób to sam, maski chirurgiczne i półmaski filtrujące.

    Maski ochronne na twarz typu zrób to sam

    Maski te są przeznaczone wyłącznie do użytku prywatnego, ponieważ nie są zatwierdzone jako produkty medyczne. Nie spełniają one standardowych wymogów, ani nie podlegają żadnym procedurom weryfikacyjnym. Nie mogą być one wprowadzane do obrotu jako wyroby medyczne lub środki ochrony osobistej.

    Osoby noszące samodzielnie uszyte maski nie mogą liczyć na to, że ochronią siebie lub innych przed zakażeniem koronawirusem. W przypadku tych masek nie udowodniono żadnego właściwego działania ochronnego. Niemniej jednak, pomimo tych ograniczeń, maski te mogą stanowić barierę mechaniczną (np. podczas kaszlu) i zwiększać świadomość społeczną przypominając o konieczności zachowania dystansu względem innych osób. W ten sposób mogą pośrednio przyczynić się do ograniczenia dalszego rozprzestrzeniania się Sars-CoV-2.

    Zachowanie odpowiedniej odległości i przestrzeganie zasad higieny wciąż pozostają jednak najlepszą ochroną – nawet w przypadku zasłonięcia ust i nosa. Ważne jest również prawidłowe stosowanie własnoręcznie wykonanych masek. Chodzi między innymi o ich regularne pranie w wysokiej temperaturze i dokładne mycie rąk po zdjęciu maski ochronnej.

    Maski ochronne na twarz chirurgiczne

    Drugim rodzajem masek są maski chirurgiczne, nazywane tak ze względu na to, że są noszone głównie na salach operacyjnych. Takie maski muszą spełniać odpowiednie wymogi i uzyskać certyfikat. Ich głównym zadaniem jest ochrona osób trzecich przed transmisją zakażeń od osoby noszącej maseczkę. Chronią przed dużymi cząstkami przenoszonymi drogą kropelkową. Maski chirurgiczne są szczególnie odpowiednie dla personelu medycznego i pielęgniarskiego. Mogą one być również odpowiednie do użytku prywatnego, jeśli ktoś podejrzewa, że może być nosicielem patogenu. W celu ochrony osobistej wystarczy stosować zasady higieny oraz zachowywać odległość minimum 1,50 metra od innych osób. Trzeba też pamiętać, że maski te są produktami jednorazowego użytku, po użyciu maseczki te należy wyrzucić.

    Półmaski filtrujące

    Ostatnią kategorią masek ochronnych są półmaski filtrujące, znane również jako FFP2 i FFP3. Głównym celem tych przetestowanych i certyfikowanych masek jest ochrona użytkownika przed zakażeniem. Dostępne są maski ochronne z zaworem wydechowym i bez zaworu wydechowego. Maski bez zaworu filtrują zarówno wdychane, jak i wydychane powietrze i dlatego zapewniają zarówno ochronę osoby, która je nosi, jak i osób trzecich. Maski z zaworem filtrują tylko wdychane powietrze i dlatego nie są przeznaczone do ochrony osób trzecich.

    Maski bez zaworu są szczególnie odpowiednie dla personelu medycznego i pielęgniarskiego oraz dla służb ratowniczych, które chcą się zabezpieczyć przed przenoszeniem wirusów lub bakterii. Te z zaworem wydechowym nadają się do wszystkich zastosowań niemedycznych w celu ochrony przed pyłem i aerozolami zawierającymi wirusy i bakterie. W celu ochrony osobistej wystarczy stosować zasady higieny oraz zachowywać odpowiednią odległość od innych osób.

    Ich zaletą jest to, że mogą być noszone przez kilka godzin i nadają się do wielokrotnego użytku.

    Instytut Roberta Kocha: Maski medyczne tylko dla personelu służby zdrowia

    Pomimo tego, że maski chirurgiczne, a zwłaszcza maski FFP zapewniają lepszą ochronę niż te uszyte samodzielnie, Instytut Roberta Kocha (RKI) podkreśla, że maski te powinny być zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia, ponieważ ochrona personelu medycznego ma „duże znaczenie dla ogółu społeczeństwa”.

    Według RKI, stosowanie masek ochronnych w przestrzeni publicznej może pomóc spowolnić rozprzestrzenianie się Covid-19 i chronić grupy ryzyka, dlatego też Instytut zaleca noszenie takich masek „w pewnych sytuacjach w miejscach publicznych”.

    Maski ochronne na twarz w niemieckich aptekach internetowych

    Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, które niemieckie apteki internetowe posiadają na stanie maski ochronne na twarz: Maseczki ochronne na twarz: Oto w których niemieckich aptekach internetowych są one aktualnie dostępne!.

    Źródło: stern.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x