Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Zmiany w Niemczech od stycznia 2020 – Sprawdźcie, co zdrożeje, a co będzie tańsze!

    Zmiany w Niemczech od stycznia 2020 – Sprawdźcie, co zdrożeje, a co będzie tańsze!

    Zmiany w Niemczech od stycznia 2020 – Sprawdźcie, co zdrożeje, a co będzie tańsze!

    Jak co miesiąc, już od jutra czeka konsumentów w Niemczech sporo zmian. Nowe regulacje prawne będą dotyczyć m.in. obniżki podatku VAT na niektóre artykuły oraz podwyżki wynagrodzenia minimalnego. Przeczytajcie poniższy artykuł, a dowiecie się również kto będzie mógł za darmo jeździć pociągiem i jak zmienią się zasady wykupywania leków w przypadku osób przewlekle chorych, a także wiele więcej!

    Podatek VAT

    Od stycznia 2020 będą obowiązywały w Niemczech nowe stawki podatku VAT. Na gazety i czasopisma w formie elektronicznej obowiązywać będzie nowa obniżona stawka w wysokości 7%, a nie jak dotychczas 19%. Obniżka nie dotyczy płyt DVD oraz CD. Kolejna grupa produktów, na które będzie obowiązywała stawka 7% to artykuły związane z higieną w trakcie miesiączki – tampony, podpaski oraz kubeczki menstruacyjne.

    Bilety kolejowe w ruchu dalekobieżnym (chodzi o odcinki powyżej 50 km) również kupicie od jutra taniej – podatek VAT wyniesie 7%. Ponadto od stycznia 2020 żołnierze i żołnierki mogą jeździć koleją niemiecką za darmo.

    Kwoty wolne od podatku

    Jak co roku, wzrosną kwoty wolne od podatku. Dla osób rozliczających się indywidualnie, kwota wolna od podatku wynosić będzie teraz 9.408 euro, w roku 2019 było 240 euro mniej. Zwiększy się także kwota wolna od podatku na dzieci do 5.172 euro na dziecko (wzrost o 192 euro).

    Podniesiono także limit w kwestii ubezpieczeń emerytalnych i na wypadek bezrobocia do 6.900 euro (wzrost o 200 euro) na zachodzie i do 6.450 euro (wzrost o 300 euro) na wschodzie. Z kolei obniżona będzie składka na ubezpieczenie od bezrobocia: o 0,1 punktu procentowego, do 2,4%.

    Zdrowie

    Dla wszystkich pacjentów w Niemczech od nowego roku też się trochę zmieni – na szczęście na dobre. Dyżurny telefon medyczny 116 117 będzie teraz dostępny przez całą dobę. Dzwoniąc na ten numer, nie tylko uzyskacie bezpłatną poradę medyczną, ale możecie też umówić wizytę lekarską – maksymalny czas oczekiwania na taką wizytę ma wynosić cztery tygodnie. Nowością jest też fakt, że w ten sposób będziecie się mogli umówić zarówno do specjalistów, jak i do lekarzy rodzinnych oraz pediatrów.

    Od stycznia 2020 łatwiej będzie osobom przewlekle chorym (np. na cukrzycę), kupić lekarstwa. Funkcjonować będą tzw. zalecenia powtarzające się, czyli recepty z adnotacją, że pacjenci mogą wykupić w aptece dane lekarstwo aż cztery razy – dzięki temu nie muszą przed każdą wizytą w aptece iść do lekarza.

    Opieka – odciążenie dla członków rodzin chorego

    W Niemczech system funkcjonuje tak, że jeśli osoba wymagająca opieki nie ma pieniędzy, wtedy koszty takich usług pokrywa urząd ds. pomocy społecznej. Jednak potem kieruje się do dzieci chorego, aby od nich odzyskać zwrot kosztów. Od stycznia obowiązywać będzie następująca zasada: jeśli zarabiacie nie więcej niż 100.000 euro rocznie, nie musicie płacić nic za usługi opiekuńcze dla rodziców. Przy czym nie trzeba w żaden sposób udowadniać, ile się zarabia. Dopiero, gdyby urząd ds. pomocy społecznej miał jakieś wątpliwości, wtedy zwraca się bezpośrednio do danego członka rodziny.

    Do wymienionych 100.000 euro wlicza się wynagrodzenie brutto, ale też inne wpływy, jak np. lokaty kapitałowe. Z kolei odliczane są wszelkie koszty, jakie odlicza się w deklaracji podatkowej.

    Wynagrodzenia i zasiłek dla bezrobotnych

    Od 1 stycznia 2020 wzrośnie płaca minimalna. Do tej pory wynosiła ona 9,19 euro za godzinę, teraz będzie to 9,35 euro. Nowe regulacje dotyczą wszystkich branż, jednak warto dodać, że niektóre z nich mają swoje własne (wyższe!) płace minimalne i część z nich również wzrośnie od nowego roku. Przykładowo personel pielęgniarski otrzyma 30 centów więcej za godzinę (na wschodzie Niemiec oznacza to 10,85 euro, a na zachodzie 11,35 euro).

    Odbiorcy świadczeń z pomocy społecznej również odczują zmiany: osoby samotnie wychowujące dzieci otrzymają 8 euro więcej miesięcznie, czyli 432 euro, pary 7 euro więcej, czyli będą otrzymywać 389 euro miesięcznie, a u dzieci poniżej 5 lat stawka wzrośnie o 5 euro do 250 euro.

    Większy zasiłek mieszkaniowy

    Wraz z początkiem roku w życie wchodzi reforma mieszkaniowa. Dzięki niej więcej ludzi będzie mogło skorzystać z Wohngeld, czyli z zasiłku mieszkaniowego. Chodzi głównie o to, aby pomóc tym, którzy mieszkają w miastach z wysokimi czynszami i nie zarabiają źle, ale też nie wystarczająco dobrze, aby bez problemu móc sobie pozwolić na mieszkanie.

    Zdrożeje energia elektryczna

    Z tematem mieszkań nieodzownie łączy się kwestia kosztów prądu – a te w roku 2020 najprawdopodobniej wzrosną u większości klientów. Fundacja „Stiftung Warentest” wyliczyła, że prąd w gospodarstwie domowym o rocznym zużyciu rzędu 2.500 kilowatogodzin, mógłby kosztować 9 euro więcej. Jest to związane z podwyżką tzw. EEG-Umlage, płaconej od kilowatogodziny przez konsumentów prądu oraz z podwyżką opłat sieciowych.

    Paragony

    Jutro wchodzi też w życie nowa regulacja, mocno kontrowersyjna, jeśli chodzi o ochronę środowiska: handlarze detaliczni będą mieli teraz obowiązek drukowania klientom paragonów.

    Ponadto elektroniczne systemy kas muszą być w przyszłości certyfikowane przez Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji (niem. BSI). Oba nowe przepisy mają na celu zapobieganie oszustwom podatkowym i ewentualnym uchylaniu się od płacenia podatków.

    Kindergeld i Kinderzuschlag

    Zasiłek rodzinny (niem. Kindergeld) – od 1 stycznia 2020 minimum egzystencjonalne pójdzie w górę i zwiększy się także kwota zaliczki na zasiłek rodzinny. W zależności od wieku dziecka będzie on wynosił odpowiednio 165, 220 lub 293 euro.

    Dodatek na dziecko (niem. Kinderzuschlag)- czynni zawodowo rodzice mogą otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli ich zarobki są niewystarczające, aby zapewnić dzieciom utrzymanie. Od nowego miesiąca ma zostać zniesiona górna granica dochodowa. Tym samym powiększy się grupa rodziców, mająca prawo do dodatku na dziecko. Od jutra tylko do 45% dochodów rodziców, które przekraczają ich własne potrzeby będzie wliczane do dodatku na dziecko – dotychczas do 50%.

    Źródło: www.web.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x