35-godzinny tydzień pracy i 4000 euro na start? Oto jak zostać maszynistą w Niemczech!

    W Niemczech pilnie poszukiwani są maszyniści. Już teraz jest ich zdecydowanie za mało. Niedobór będzie jednak jeszcze większy z powodu niedawno uzgodnionego 35-godzinnego tygodnia pracy z taką samą pensją. Każdego roku w Niemczech potrzeba nawet 10 000 maszynistów!

    Związek „Allianz pro Schiene” (ApS) wezwał zatem do sklasyfikowania tego zawodu jako „zawodu wąskiego gardła”, tj. strategicznie ważnego, poszukiwanego zawodu. Dyrektor zarządzający ApS Dirk Flege tłumaczy: „Zapotrzebowanie jest ogromne! W Pro-Rail Alliance prognozujemy, że będziemy rekrutować od 5 000 do 10 000 maszynistów rocznie”.

    Pracuj mniej, zarabiaj więcej: Jak zostać maszynistą w Niemczech już teraz

    Staż na kolejarza trwa w Niemczech trzy lata. Jest on podzielony na dwie różne specjalizacje: Maszynista torowy i maszynista pociągowy/transportowy. Podczas stażu sprawdzane są zarówno predyspozycje fizyczne, jak i psychiczne. Po zdaniu testu stażyści otrzymują licencję maszynisty UE od Federalnego Urzędu Kolejowego.

    Ile można zarobić jako maszynista w Niemczech?

    Według stowarzyszenia ApS wynagrodzenie początkowe maszynisty w Niemczech wynosi około 4000 euro brutto miesięcznie. Portal pracy Stepstone podaje jednak inne dane: zgodnie z nimi maszynista w Niemczech zarabia średnio 3508 euro brutto miesięcznie. Dużo zależy od wielkości firmy i kraju związkowego.

    W Niemczech istnieją łącznie 62 akademie szkoleniowe, które oferują odpowiednie dalsze szkolenia. Pro-Rail Alliance wyraźnie wzywa do zwiększenia możliwości finansowania dla osób zmieniających drogę kariery. Urząd pracy przyznaje tak zwane bony szkoleniowe (więcej na ten temat tutaj) – ale tylko pod warunkiem, że dana osoba jest już bezrobotna lub wkrótce stanie się bezrobotna. „Potrzebujemy tutaj bardziej hojnej praktyki przydziału” – mówi Flege.

    Szkolenie dla osób z innym wyuczonym zawodem trwa maksymalnie 14 miesięcy

    Szkolenie dla osób, które posiadają inny zawód, trwa krócej, mianowicie od minimum sześciu do maksymalnie 14 miesięcy. Z reguły jest to jednak od ośmiu do jedenastu miesięcy.

    W tym wypadku obowiązują następujące wymagania:

    ► Wiek: Nie ma ograniczeń wiekowych! Według Flege, rozpoczęcie kariery maszynisty w Niemczech jest również możliwe w wieku 40 lub 50 lat; nawet osoby powyżej 55 roku życia mają duże szanse.

    ► Test umiejętności: Wymagany jest test umiejętności psychologicznych. Kandydaci muszą być zdrowi psychicznie i fizycznie oraz zdolni do pracy pod presją. Przykładowo, maszynista pociągu nie może mieć zaburzeń widzenia czerwono-zielonego. Należy również zdać test na obecność narkotyków.

    ► Kwalifikacje edukacyjne: W przeszłości wymagane było co najmniej świadectwo ukończenia szkoły średniej i praktyka techniczna lub zawód techniczny. „Jednak obecnie zapotrzebowanie jest tak duże, że konieczne jest wcześniejsze szkolenie, ale nie musi to być już szkolenie techniczne” – wyjaśnia dyrektor zarządzający ApS Flege. Jednak podstawowa wiedza techniczna jest zaletą.

    ►Znajomość języka niemieckiego: Dobra znajomość języka na poziomie B2 jest warunkiem koniecznym. Innymi słowy, należy być w stanie płynnie komunikować się w języku niemieckim.

    ► Prawo jazdy: Kolejnym wymogiem jest posiadanie prawa jazdy UE. Ponadto należy oddzielnie wykazać się znajomością trasy i pojazdu.

    Brakuje maszynistów, a kobiet jeszcze bardziej

    Duże szanse mają w szczególności kobiety: Obecnie odsetek kobiet wynosi zaledwie 5 procent. Jednak kandydatki są mile widziane. „Nie ma powodu, by nie zostać maszynistką”, podkreśla Flege.

    źródło: bild.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x