Pranie brudnych pieniędzy – mafia stawia na nieruchomości w Niemczech!

    Nie tylko prywatni inwestorzy mają na oku niemiecki rynek nieruchomości. Również podejrzane grupy z Rosji i włoska mafia są mocno zainteresowane tym tematem. Motywem jest pranie brudnych pieniędzy.

    Niemiecki rynek nieruchomości kusi zorganizowane grupy przestępcze

    Niemiecki rynek nieruchomości bardzo szybko się rozwija i kusi zorganizowane grupy przestępcze. Na zapytanie Zielonych w tej sprawie, rząd odpowiedział: „Sektor nieruchomości charakteryzuje się wysokim wolumenem transakcyjnym, a co się z tym wiąże, także bardzo dużym ryzykiem”.

    Z 563 postępowań karnych w roku 2016, w sprawie przestępczości zorganizowanej, 7% stanowią „aktywności związane z praniem brudnych pieniędzy w sektorze inwestycji w nieruchomości”. Przy czym prawie połowa tych przypadków ma związek z rosyjską lub włoską mafią. Zgodnie z informacjami niemieckiego rządu, od roku 2009, obrót w sektorze nieruchomości znacznie się zwiększył – w roku 2016 wyniósł 237,5 miliarda euro.

    Ostatnio krążyły nawet plotki, że rosyjscy oligarchowie znajdujący się na unijnych listach osób podejrzanych, inwestują za pomocą pośredników w popularne nieruchomości np. w Berlinie. Głównym problemem jest tutaj zatajenie prawdziwego właściciela nieruchomości czy inwestora poprzez skomplikowaną strukturę firmy.

    Włoska mafia inwestuje w nieruchomości w Niemczech?

    Jednym z takich podejrzanych inwestorów jest najwyraźniej włoska mafia. Jak podaje Ministerstwo Budownictwa, „domniemani członkowie grupy ‘Ndrangheta’ (włoska organizacja przestępcza wywodząca się z Kalabrii), częściowo na żądanie szefów ugrupowania, poczynili pewne inwestycje w Niemczech. M.in. w dziedzinie gastronomii, w hotelarstwie i w branży handlowej”. W roku 2016, państwo zabezpieczyło majątek w wysokości 61 milionów euro, ze względu na podejrzaną aktywność na rynku nieruchomości.

    Nowe unijne wytyczne w sprawie prania brudnych pieniędzy

    Aktualnie prowadzone jest w ramach Narodowej Analizy Ryzyka (niem. Nationale Risikoanalyse, w skrócie NRA), badanie ryzyka prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu, m.in. właśnie w sektorze nieruchomości. Ponadto czekają nas zmiany wytycznych unijnych dot. prania brudnych pieniędzy, które teoretycznie miały wejść w życie już w połowie czerwca bieżącego roku. Wspomniane wytyczne mają umożliwić ponadgraniczny dostęp do informacji na temat inwestycji w sektorze nieruchomości i wpisów do ksiąg wieczystych.

    Zieloni uważają, że rząd bezpodstawnie obarcza winą za słaby nadzór poszczególne landy. Lisa Paus, ekspert finansowy Zielonych, podkreśla, że: „rozwijający się rynek nieruchomości w dużych niemieckich miastach, oferuje idealne warunki do międzynarodowego prania brudnych pieniędzy: słaba kontrola państwa, słaba przejrzystość i wysokie zyski”. To skandal, że rząd ciągle zwleka z przeprowadzeniem niezbędnych reform.

    Skala problemu

    Najpilniejsza sprawa to stworzenie centralnego i publicznego rejestru nieruchomości, w którym widnieliby wszyscy prawdziwi właściciele. Kontrola nad procederem prania brudnych pieniędzy w sektorze nieruchomości w wielu niemieckich landach bardzo kuleje. Lisa Paus uważa, że „na razie widzimy tylko wierzchołek góry lodowej”. Ekspert ds. wewnętrznych Zielonych, Irene Mihalic podkreśla, że „rynek nieruchomości w Niemczech jest wysoce ryzykownym sektorem, jeśli chodzi o pranie brudnych pieniędzy”.

    źródło: n-tv.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    List lub e-mail po niemiecku – przydatne zwroty – część I

    Jeśli zamierzacie napisać list lub e-mail po niemiecku i szukacie pomocnych zwrotów, to poniżej znajdziecie sformułowania przydatne podczas pisania listu lub maila w tym...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x