1,8 mln cudzoziemców w Niemczech żyje z zasiłku. Trzech z nich tłumaczy, dlaczego nie mają pracy

    W Niemczech trwa gorąca debata dotycząca reformy zasiłku dla bezrobotnych zwanego potocznie Hartz 4. Ten miałby zostać zastąpiony przez tzw. „Bürgergeld” („dochód obywatelski”). Podczas gdy wielu beneficjentów Hartz 4 zaciera ręce na myśl o wyższych stawkach, dla innych jest to bez znaczenia, gdyż woleliby pracować. Wśród osób żyjących w Niemczech z zasiłku jest wiele obcokrajowców. Redaktorzy niemieckiego dziennika Bild zapytali trzech cudzoziemców, dlaczego nie mają pracy. Oto co odpowiedzieli:

    Przyjechał do Niemiec, bo był zmęczony pracą i trudem – a tu dostaje pieniądze nawet za nic nie robienie!

    ▶︎ Zekria M. (32) z Afganistanu mieszka w Hamburgu: „Przyjechałam do Niemiec przez Włochy. Słyszałem, że dostaje się tu dobre świadczenia socjalne, a wkrótce ten dochód może być większy dzięki Bürgergeld”. We Włoszech musiał nosić ciężkie skrzynie w winiarni. „Tutaj w Hamburgu nie mam żadnych perspektyw na pracę. Ale przynajmniej są pieniądze od władz”.

    Zekria M.

    Inni jednak rozpaczliwie szukają pracy, przyjechali do Niemiec z wielkimi celami!

    ▶︎ Amena H. (26) kilka lat temu opuściła Syrię, kierując się do Berlina. Mówi: „Niestety muszę otrzymywać wsparcie, ponieważ nie mogę znaleźć pracy. Ciągle wysyłam aplikacje, ale nie mogę dostać pracy. Chcę mieć niemieckie obywatelstwo, więc naprawdę muszę pracować i nie chcę ciągle dostawać zasiłku”.

    Amena H.

    Nie każdy jednak chce wrócić do pracy za wszelką cenę!

    Ravinder S. (61) z Indii mieszka w Hamburgu: „Jestem bezrobotny, dostaję wsparcie od państwa. Czekam na dochód obywatelski, bo wtedy będę miał więcej pieniędzy”. Mężczyzna chciałby znów mieć pracę w branży ochroniarskiej. Ale mówi też: „Nie chcę pracować za dumpingowe wynagrodzenie. Dlatego lepiej jest tak, jak jest teraz”.

    Ravinder S.

    Niemcy też nie chodzą do pracy

    Otrzymują pieniądze nie pracując: Około trzech milionów Niemców otrzymuje Hartz IV! To o 35% mniej niż w 2015 roku i odpowiada znacznie ponad połowie wszystkich świadczeniobiorców. Oprócz standardowej stawki (obecnie 449 euro/miesiąc) urząd opłaca odbiorcom świadczenia m.in. czynsz i koszty ogrzewania.

    Praca w Niemczech – to proste!

    Jeśli należysz do osób, które otrzymują zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech, ale wolałyby pracować, zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy na praca.dojczland.info!

    źródło: bild.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    7 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    7 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Nie mogą znaleźć pracy, bo pewnie by chcieli z 100€/h netto, za picie kawy w biurze.
    Dlaczego tych osób się nie deportuje? Niemcy się chyba same wykończą tą zasraną tolerancją

    RENCIŚCI

    NAWET zmniejszycie im np. o 50 Euro zasiłek – Też nie pójdzie do pracy – Wielu DORABIA na czarno – SAM Zasiłek nie starcza na życie – A także Pracują oficjalnie, ile można dorobić na Zasiłku a dalej praca na czarno, nawet w tej samej firmie, kto to sprawdza – Na zasiłku to jest NĘDZA – 449 Euro – Z tego sam musi zapłacić za Prąd, gaz, telefon, bilet – ILE ZOSTANIE – 10 Euro na dzień – na jedzenie, napoje, papierosy i na inne zakupy – Przy dzisiejszych Cenach – Kwestia czasu – Jeszcze przybędzie z Ukrainy, tak na… Czytaj więcej »

    Jeżdżę se amg

    Fajnie się czyta o tym że ktoś sobie z własnej woli strzela w kolano:))) No to niemiaszki do roboty zarabiać na waszych wybrancow:)))

    Mirabelka

    Ktoś kto nie pracowal i przyjechał to dostanie a ktoś kto pracował sporo lat legalnie na umowę nie dostanie. Taka prawda. Bo się nie należy bo jestem w ciazy na zakazie pracy i nie mogą mnie kierować do pracy. Jestem ciekawa jak tacy otrzymują zasilek

    BERLINER

    Wtedy jeszcze BERLIN ZACHODNI – 1988 – 1990 UMIELI Sobie radzić a zwłaszcza wobec Polaków – Dziennie przybywało Tysiącami, z wielu Krajów, na tzw. AZYL – Azyl otrzymywało 15 – 16 % – Przyjęty każdy był do decyzji, czy Azyl dostaniesz, do 3 miesięcy procedura trwała- WIADOMO NIE – Ci co nie dostali, praktycznie dostawali wszyscy tzw. DULDUNG – Pobyt tolerowany – CZYLI do 3 miesięcy miał zakwaterowanie, na jedzenie – ALE w tym czasie musiał znaleźć Sobie Pracę, Mieszkanie, sam się utrzymywać – A JAK NIE – Zostawał po tym terminie bez mieszkania, bez pieniędzy i bez zameldowania –… Czytaj więcej »

    Jolanta

    Na nierobów płacę podatki, wysłać z powrotem do kraju, pasożyty

    Zuzanna

    To jakaś paranoja!! Odkąd przyjechałam do Niemiec pracuję to już 20 lat. Pierwsza moja praca, która do dziś wspominam jako cudny czas to sprzątanie w szpitalu. Tam nauczyłam się języka. Pracy jest dużo ale do puki Państwo będzie utrzymywać tych wszystkich uchodźców to tak będzie. Ludziom wydłużają czas pracy do 67 roku życia! Kto ma siły w tym wieku pracować! Młodzi się obijają, reszta z pokolenia na pokolenie bezrobotni. U nas w jednym tylko bloku mieszkalnym jest co najmniej 20 rodzin żyjących z zasiłków. Reszta parę osób pracujących. Pracuje od rana do późnego popołudnia, mam syna który więcej siedzi sam… Czytaj więcej »

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Sieci komórkowe w Niemczech – tutaj znajdziesz najlepszą taryfę!

    Ilość telefonów komórkowych wypuszczanych na rynek światowy wzrasta z każdym rokiem. W dzisiejszych czasach coraz częściej zdarza się, iż zepsuty telefon nie ląduje w...
    7
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x