Więcej >>

  Schufa

  Zwolnienie z obowiązku noszenia maseczki – Izba Lekarska chce podjąć działania przeciwko fałszywym zaświadczeniom!

  Schufa Niemcy

  Izba Lekarska w Hamburgu coraz częściej ma do czynienia z podobnie sformułowanymi zaświadczeniami lekarskimi, które zwalniają pacjentów z obowiązku noszenia maseczek. Podejrzenie: badanie pacjenta mogło wcale nie mieć miejsca. Izba zapowiada podjęcie kroków przeciw takim fałszywym zwolnieniom.

  Fałszywe zwolnienia lekarskie?

  Izba lekarska w Hamburgu chce zbadać fałszywe zaświadczenia o zwolnieniu z wymogu stosowania maseczki. Prezes Izby Lekarskiej w Hamburgu Pedram Emami powiedział niemieckiej agencji prasowej, że „wysłano im serię zaświadczeń z bardzo stereotypowymi powodami zwolnienia”. Podejrzewa się, że w świetle podobnych ustaleń badanie pacjenta w ogóle się nie odbyło. Zdaniem Izby, zaświadczenia te będą analizowane zgodnie z prawem korporacyjnym i w razie potrzeby sankcjonowane. Rodzaj sankcji zależy w dużej mierze od indywidualnego przypadku.

  Wskazania medyczne zwalniające z obowiązku noszenia maseczki

  Istnieje grupa osób, które z uzasadnionych względów (ograniczenia zdrowotne lub natury psychicznej), mogą zostać zwolnione z wymogu noszenia maseczki. Według informacji podanej przez Izbę Lekarską, może to być np. astma lub inne poważne choroby płuc i serca.

  Emami podkreślił jednak, że te przyczyny medyczne nie dotyczą większości ludzi i ostrzegł: „Im więcej osób odmawia noszenia maseczki, tym większe jest ryzyko zarażenia wirusem w zamkniętej przestrzeni – na przykład podczas podróży autobusem czy pociągiem”.

  Zwolnienie lekarskie – tylko oryginał!

  Jak donosi Hamburger Hochbahn (największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w Hamburgu), noszenie maseczek zakrywających usta i nos na przystankach, w autobusach i pociągach jest dokładnie sprawdzane. „Każdy, kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki, musi być w stanie wiarygodnie to przedstawić służbom inspekcyjnych” – powiedziała rzeczniczka Hochbahn Constanze Dinse. Zaświadczenia muszą być przedłożone w oryginale. Kopie, własne wydruki lub zdjęcia na smartfonie są niewystarczające.

  W Hamburgu osoby odmawiające noszenia maseczek w miejscach publicznych podlegają grzywnie w wysokości 80 euro. Zdaniem Senatu dotyczy to zarówno osób, które nie noszą maseczki, jak i tych, które założyły je nieprawidłowo, nie zakrywając odpowiednio ust i nosa.

  Źródło: www.faz.net

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Nasza redakcja poleca

  ILS – Institut für Lernsysteme – zamów bezpłatny katalog z wszystkimi kursami oferowanymi przez ILS i zdobądź dodatkowe kwalifikacje na wybranym przez siebie kierunku! Np. 12-miesięczny kurs na opiekuna/-ki osób starszych (Altenbetreuung – Betreuungskraft), język niemiecki w zawodzie (Deutsch im Beruf), programista JAVA (Geprüfte/r Programmierer/in (ILS) – Java), kosmetyczka (Geprüfte/r Kosmetiker/in) i wiele innych!

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x