Zwolnienie lekarskie do ostatniego dnia pracy? Wbrew pozorom nie zawsze musi to automatycznie budzić podejrzenia. Oto co orzekł niemiecki sąd!

    Pracownik poinformował o chorobie na dzień przed otrzymaniem wypowiedzenia od swojej firmy – po czym przebywał na zwolnieniu lekarskim dokładnie do ostatniego dnia pracy. Pracodawca uznał to za podejrzane i odmówił dalszego wypłacania wynagrodzenia. Mężczyzna, pracownik agencji pracy tymczasowej, złożył pozew do sądu, który orzekł na jego korzyść w pierwszej i drugiej instancji.

    Sąd: sama zbieżność dat co do zasady nie podważa wartości dowodowej zaświadczenia lekarskiego o niezdolności do pracy

    Krajowy Sąd Pracy Dolnej Saksonii uznał, że zbieżność w czasie nie może automatycznie wzbudzać podejrzeń. Co do zasady, wartość dowodowa zaświadczenia o niezdolności do pracy nie jest kwestionowana, jeśli zwolnienie lekarskie zostało wystawione przed zwolnieniem. Sędziowie Krajowego Sądu Pracy Dolnej Saksonii orzekli, iż sam fakt, że danej osobie wystawiono zwolnienie lekarskie dokładnie do momentu ustania stosunku pracy, „co do zasady nie podważa wartości dowodowej zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpią inne okoliczności” (sygn. akt 8 Sa 859/22).

    Powód, 26-letni mężczyzna, był zatrudniony od połowy marca 2021 r. do końca maja 2022 r. Jego tygodniowy wymiar czasu pracy wynosił 35 godzin, a stawka godzinowa 10,88 euro. W dniu 2 maja 2022 r. poinformował, że jest chory i przedłożył kolejne zaświadczenia o niezdolności do pracy od lekarza prowadzącego, które obowiązywały do 31 maja 2022 r. i zawierały różne diagnozy.

    Spór dotyczy wynagrodzenia brutto w wysokości 1.675,52 euro

    Wypowiedzenie umowy o pracę ze strony firmy datowane na dzień 2 maja przewidywało rozwiązanie umowy w dniu 31 maja i zostało odebrane przez powoda w dniu 3 maja. Pracodawca odmówił dalszej wypłaty wynagrodzenia ze względu na zbieżność dat: ostatniego dnia pracy i daty obowiązywania przedłożonych do tego czasu zwolnień lekarskich. Mężczyzna podnosił, że diagnozą obowiązującą przez cały ten okres była infekcja górnych dróg oddechowych, a od 20 maja 2022 r. doszła kolejna diagnoza: „szok emocjonalny lub stres”. Spór dotyczy wynagrodzenia brutto w wysokości 1.675,52 euro.

    Sąd przyznał, że wartość dowodowa zaświadczenia o niezdolności do pracy może zostać podważona, jeśli pracownik poinformuje o chorobie niezwłocznie po otrzymaniu wypowiedzenia umowy o pracę. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy zaświadczenie o niezdolności do pracy (lub kilka zaświadczeń następujących po sobie) wystawiono na dokładnie cały okres wypowiedzenia.

    Do Federalnego Sądu Pracy wpłynęło już odwołanie od wyroku

    Jeśli jednak pracownik najpierw informuje o chorobie, a dopiero potem otrzymuje wypowiedzenie, wówczas brak jest związku przyczynowo-skutkowego niezbędnego do powstania uzasadnionych wątpliwości. Zdaniem Krajowego Sądu Pracy, nawet jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim do momentu rozwiązania stosunku pracy i następnego dnia rozpoczyna pracę w nowej firmie, zasadniczo nie podważa to wartości dowodowej zaświadczeń o niezdolności do pracy, jeśli nie zaistnieją dodatkowe okoliczności.

    W ten sposób potwierdzono w sądzie drugiej instancji orzeczenie sądu pracy w Hildesheim z października 2022 r. Niemniej jednak sprawa jest nadal otwarta – do Federalnego Sądu Pracy wpłynęło już odwołanie od wyroku.

    Źródło: www.spiegel.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Terminy wypłat Kindergeld w 2024 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

    Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Ile papierosów można przewieźć z Polski do Niemiec i z Niemiec do Polski?

    Z Polski do Niemiec można przywieźć 800 sztuk papierosów. W tej kwestii nic się nie zmieniło i takie ograniczenie dotyczy prawie wszystkich państw w...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x