Zryczałtowany dodatek energetyczny w Niemczech: emeryci, którzy dotąd nie otrzymali 300 euro, mają czas do końca czerwca, aby upomnieć się o świadczenie

    Większość emerytów w Niemczech powinna już otrzymać zryczałtowany dodatek energetyczny w wysokości 300 euro. Ale co zrobić, jeśli jest inaczej?

    Z tego artykułu dowiecie się, co można zrobić w takiej sytuacji, czy od otrzymanego dodatku trzeba zapłacić podatek i pod jakimi warunkami emeryci mogą odnieść z niego podwójną korzyść.

    Kto jest uprawniony do otrzymania zryczałtowanego dodatku energetycznego dla emerytów w Niemczech?

    Zryczałtowany dodatek energetyczny otrzyma każdy, kto według stanu na dzień 1 grudnia 2022 r. jest uprawniony do pobierania emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty wdowiej lub sierocej w ramach ustawowego ubezpieczenia emerytalno-rentowego lub do świadczeń emerytalno-rentowych na podstawie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym urzędników lub żołnierzy.

    Prawo do tego świadczenia przysługuje tylko osobom zamieszkałym w Niemczech. Jeśli otrzymujecie kilka świadczeń emerytalnych, na przykład oprócz emerytury także rentę wdowią, kwotę ryczałtową w wysokości 300 euro otrzymacie tylko raz.

    Kiedy ryczałt powinien zostać wypłacony?

    Emeryci otrzymali 300 euro do 15 grudnia 2022 r. Jeśli pierwsze świadczenie emerytalne otrzymaliście pod koniec grudnia, jednorazowy dodatek w wysokości 300 euro zasadniczo powinien Wam zostać wypłacony dopiero w drugim terminie, tj. na początku 2023 r. Nie musicie o nic wnioskować, ryczałt wypłacany jest automatycznie.

    Co powinny zrobić osoby, które nie otrzymały dotąd 300 euro?

    Jeśli do tej pory nie otrzymaliście zryczałtowanego dodatku energetycznego, mimo że jesteście przekonani, że przysługuje Wam prawo do tego świadczenia, to od 9 stycznia do 30 czerwca 2023 r. możecie złożyć wniosek o jego wypłatę. Przyjmuje je tylko jedna niemiecka instytucja: Deutsche Rentenversicherung Knappschaft-Bahn-See, 44781 Bochum. Dotyczy to również osób, które normalnie otrzymują emeryturę z innej instytucji ubezpieczeniowej.

    Czy trzeba płacić podatek od zryczałtowanego dodatku energetycznego?

    Tak, kwota ryczałtowa podlega opodatkowaniu. Jednak nie każdy emeryt musi rzeczywiście odprowadzić podatek. Wielu z nich jest zwolnionych z tego obowiązku – dzięki tzw. Rentenfreibetrag (kwocie wolnej od podatku dla osób pobierających rentę lub emeryturę) i Grundfreibetrag (podstawowej kwocie wolnej od podatku).

    Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że nawet jeśli dotąd urząd skarbowy nie wymagał od Was żadnej dopłaty, dodatkowy ryczałt w wysokości 300 euro może sprawić, że nagle powstanie obowiązek podatkowy. Dzieje się tak, ponieważ kwota ta zwiększa Wasz dochód brutto.

    Czy od dodatku energetycznego trzeba odprowadzić składki na ubezpieczenie społeczne?

    Nie. Zryczałtowany dodatek energetyczny nie podlega obowiązkowi odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Nie jest on również zaliczany na poczet świadczeń socjalnych uzależnionych od dochodu, takich jak dodatek mieszkaniowy (Wohngeld).

    Co jeśli osoby będące emerytami otrzymały już zryczałtowany dodatek energetyczny dla pracowników?

    Pod pewnymi warunkami emeryci mogli skorzystać także z pierwszego zryczałtowanego dodatku energetycznego, który został wypłacony już pod koniec września. Dotyczyło to na przykład osób, które pomimo przejścia na emeryturę nadal pracowały w niepełnym wymiarze godzin lub na cały etat.

    Płatności te nie wykluczają się wzajemnie. W związku z tym osoby spełniające te warunki mogły otrzymać świadczenie jeszcze raz, w grudniu lub nieco później.

    Źródło: www.t-online.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj
    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x