Więcej

  Zmiany dotyczące ferii świątecznych w Niemczech. Oto jakie terminy obowiązują w poszczególnych landach!

  Polski program do fakturowania w Niemczech

  Bawaria, Badenia-Wirtembergia, Dolna Saksonia i Nadrenia Północna-Westfalia ogłosiły, że przyspieszą rozpoczęcie ferii, aby ograniczyć liczbę kontaktów przed świętami, a w konsekwencji zapobiegać potencjalnym zarażeniom podczas spotkań rodzinnych z okazji Bożego Narodzenia. Tam 18 grudnia będzie ostatnim dniem szkoły.

  W Berlinie, Brandenburgii, Hamburgu, Hesji i innych krajach związkowych ferie rozpoczynają się zgodnie z planem w poniedziałek, 21 grudnia. Dzięki temu, że dzień ten jest poprzedzony weekendem, Wigilia Bożego Narodzenia nastąpi po pięciodniowym okresie bez lekcji szkolnych.

  Saksonia-Anhalt jako jedyny z krajów związkowych postanowiła, że uczniowie będą mieć dłużej wolne w styczniu, inne jeszcze nie podjęły decyzji w tej sprawie. Oto przegląd sytuacji w poszczególnych landach Niemiec.

  Badenia-Wirtembergia: od 18.12. do 09.01.

  Pierwotnie ferie miały się rozpocząć 23 grudnia. Premier Winfried Kretschmann ogłosił, że zostaną one bezwzględnie przedłużone o dwa dni. Szef rządu powiedział, że jeśli uczniowie rozpoczną ferie już 18 grudnia, do Wigilii Bożego Narodzenia pozostanie od pięciu do sześciu dni, które można wykorzystać do zminimalizowania kontaktów.

  Bawaria: od 18.12. do 09.01.

  Bawaria również przyśpiesza rozpoczęcie ferii świątecznych. Ostatnim dniem szkoły będzie 18 grudnia, jak ogłosił we wtorek premier Markus Söder (CSU). Normalnie uczniowie musieliby pójść do szkoły jeszcze we wtorek, 22 grudnia. Söder uzasadnił zmiany chęcią zmniejszenia ryzyka zakażenia dzięki prawie tygodniowej przerwie pomiędzy zakończeniem nauki a Bożym Narodzeniem.

  Berlin i Brandenburgia: od 21.12. do 02.01.

  Ferie świąteczne w stolicy i okolicach rozpoczynają się 21 grudnia. Ponieważ jest to poniedziałek, dla zdecydowanej większości uczniów zajęcia zakończą się 18 grudnia. Ostatnim dniem wolnym od nauki jest 2 stycznia, a po nim jest jeszcze wolna niedziela. Pierwszym dniem szkoły po przerwie świątecznej powinien być zatem 4 stycznia. W środę Berlin podejmie decyzję o ewentualnym wydłużeniu okresu ferii.

  Brema: od 23.12. do 08.01.

  Zgodnie z obecnymi planami, ferie w Bremie rozpoczną się 23 grudnia i potrwają do 8 stycznia. Nie jest jeszcze jasne, czy tak właśnie się stanie, czy też rząd kraju związkowego wydłuży okres wolny od szkoły, jak ma to miejsce w innych landach.

  Hamburg: od 21.12. do 04.01.

  W mieście hanzeatyckim 21 grudnia jest pierwszym dniem przerwy świątecznej. Ze względu na poprzedzający go weekend, dla zdecydowanej większości uczniów zajęcia zakończą się w tym roku 18 grudnia. Ferie potrwają do 4 stycznia.

  Hesja: od 21.12. do 09.01.

  W Hesji uczniowie mają wolne między 21 grudnia a 9 stycznia, bez zmian względem normalnego harmonogramu.

  Meklemburgia-Pomorze Przednie: od 21.12. do 02.01.

  Na północnym wschodzie ferie potrwają od 21 grudnia do 2 stycznia. Ze względu na weekendy przed i po przerwie świątecznej, uczniowie będą mieli wolne od szkoły od 18 grudnia, a 4 stycznia będzie pierwszym dniem nauki w nowym roku kalendarzowym.

  Dolna Saksonia: od 18.12. do 10.01.

  Jak zapowiedziała we wtorek rzeczniczka prasowa premiera Stephana Weila (SPD), ferie świąteczne w Dolnej Saksonii zaczną się kilka dni wcześniej niż pierwotnie planowano. Ostatnim dniem szkoły przed Bożym Narodzeniem ma być 18 grudnia (poprzednio 22 grudnia). Po przerwie świątecznej lekcje zostaną wznowione 11 stycznia.

  Nadrenia Północna-Westfalia: od 21.12. do 06.01.

  Nadrenia Północna-Westfalia była pierwszym krajem związkowym, który podjął decyzję o przyspieszeniu rozpoczęcia ferii świątecznych o dwa dni. Zamiast 23 grudnia, jak wcześniej planowano, rozpoczną się one 21 grudnia. W dniach 21 i 22 grudnia szkoły zapewnią w razie potrzeby opiekę nad uczniami od 1 do 6 klasy. Mogą być również wyjątki dotyczące egzaminów. W te dwa dni nauczyciele będą pełnili dyżur.

  Nadrenia-Palatynat i Saara: od 21.12. do 31.12.

  W Nadrenii-Palatynacie i Saarze okres ferii świątecznych przypada na dni pomiędzy 21 a 31 grudnia. Ponieważ Nowy Rok wypada w piątek, a po nim następuje weekend, pierwszym dniem nauki będzie 4 stycznia. Jak dotąd nie wprowadzono zmian w związku z pandemią koronawirusa.

  Saksonia: od 23.12. do 02.01.

  Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) zapowiedział wcześniejsze rozpoczęcie ferii świątecznych w tym landzie. „Celem jest, aby zaczęły się one trochę wcześniej, od 18 grudnia, tak aby był zapewniony pewien okres przejściowy”, powiedział. Według dotychczasowych założeń ferie miały rozpocząć się 23 grudnia i potrwać do 2 stycznia. Uczniowie powrócą więc do szkół 4 stycznia.

  Saksonia-Anhalt: od 21.12. do 10.01.

  W Saksonii-Anhalt ferie rozpoczną się zgodnie z planem 21 grudnia. Kraj związkowy przedłuży je o dodatkowe dwa dni. Powinny się one zakończyć 5 stycznia, 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy. Uczniowie nie wrócą jednak do szkół 7 stycznia, ale dopiero 11 stycznia. Te dwa dodatkowe dni zostaną wykorzystane między innymi na przeprowadzenie testów wśród nauczycieli.

  Szlezwik-Holsztyn: od 21.12. do 06.01.

  Na północy ferie rozpoczną się już w poniedziałek przed Wigilią. Ze względu na poprzedzający go weekend, dla większości uczniów ostatnim dniem szkoły będzie 18 grudnia. Przerwa świąteczna zakończy się 6 stycznia, w związku z tym uczniowie powrócą do szkół w czwartek 7 stycznia.

  Turyngia: od 23.12. do 02.01.

  Zgodnie z aktualnymi ustaleniami, uczniowie w Turyngii rozpoczną ferie 23 grudnia. Pierwszym dniem szkoły w nowym roku będzie 4 stycznia. Nie wiadomo jeszcze, czy premier Bodo Ramelow wprowadzi jakiekolwiek zmiany do tego harmonogramu w związku z pandemią koronawirusa.

  Źródło: www.welt.de

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Znajdź wymarzoną pracę w Niemczech! Atrakcyjne zarobki, różne branże, praca dla par… Sprawdź teraz: praca.dojczland.info.

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  171,251FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  Przydatne linki

  Niemieckie ubezpieczenia

  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x