Zasada „2G“: oto jakie zasady obowiązują teraz w poszczególnych landach Niemiec

    Zasada „2G” (Geimpfte und Genesene – zaszczepieni i ozdrowieńcy) brzmi prosto i tak właśnie byłoby, gdyby nie to, że przepisy różnią się w zależności od kraju związkowego. Oto przegląd aktualnych regulacji obowiązujących w poszczególnych landach.

    Berlin

    Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy w Berlinie mogą liczyć na kolejne udogodnienia pomimo trwającej pandemii koronawirusa. Senat zadecydował we wtorek, że w niektórych obszarach, takich jak gastronomia czy imprezy masowe, właściciele, czy też organizatorzy, będą mogli sami decydować o tym, czy dostęp do obiektów będą miały wyłącznie osoby zaszczepione lub wyleczone („2G”), czy również osoby z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa („3G”). Jeśli zdecydują się na wariant „2G”, dotychczasowe ograniczenia związane z pandemią COVID-19, takie jak obowiązek zachowania dystansu czy noszenia maseczki, nie będą już miały zastosowania.

    Brandenburgia

    Rozmowy na temat wprowadzenia zasady „2G” toczą się również w Brandenburgii. Nic jednak nie jest jeszcze przesądzone.

    Dolna Saksonia

    Także w Dolnej Saksonii ma być w przyszłości możliwe zastosowanie zasady „2G” w kolejnych obszarach (takich jak np. gastronomia, kultura, imprezy i sport). Poinformował o tym we wtorek premier Stephan Weil (SPD) na posiedzeniu parlamentu w Hanowerze. Również w tym kraju związkowym w przypadku wyboru wariantu „2G”, nie będzie już obowiązku noszenia maseczek i zachowywania dystansu.

    Dostęp do tych usług będą miały też osoby poniżej 18. roku życia, nawet jeśli nie są zaszczepione i nie są ozdrowieńcami, jako że regularnie poddają się testom na koronawirusa przed pójściem do szkoły. Obecne przepisy wydane w celu zwalczania pandemii koronawirusa obowiązują do 22 września. Tak więc zmiany dotyczące szerszego stosowania zasady „2G” zostaną prawdopodobnie wprowadzone w życie w przyszłym tygodniu.

    Hesja

    Podobne rozwiązanie chce wprowadzić w swoim kraju związkowym premier Hesji Volker Bouffier (CDU). Chce on dopuścić możliwość stosowania zasady „2G” przez właścicieli lokali gastronomicznych i organizatorów imprez. Wszystko wskazuje na to, że na mocy nowego rozporządzenia będą oni mogli wpuszczać do swoich prywatnych obiektów wyłącznie osoby zaszczepione i wyleczone („2G”), poinformował Bouffier w poniedziałek w wywiadzie dla „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

    Organizatorzy różnego rodzaju wydarzeń, restauratorzy i fryzjerzy będą mogli sami zdecydować, czy przyjmować tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńców, którzy będą w znacznym stopniu zwolnieni z ograniczeń nałożonych w związku z pandemią koronawirusa, powiedział rzecznik rządu. W urzędach i w transporcie publicznym nadal ma obowiązywać zasada „3G”.

    Bawaria

    Rząd Bawarii z kolei nie chce forsować rozwiązań opartych na zasadzie „2G”. Premier Markus Söder (CSU) wyjaśnił na początku miesiąca w Monachium po posiedzeniu swojego gabinetu, że osoby posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa będą nadal traktowane tak samo jak osoby zaszczepione i ozdrowieńcy, jeśli chodzi o dostęp do restauracji, imprez kulturalnych i sportowych, czy siłowni.

    Stosowanie zasady „2G” jest również w Bawarii „teoretycznie możliwe i niezabronione, ale nie jest to proponowane przez państwo”, powiedział Söder.

    Nadrenia Północna-Westfalia

    Już w ubiegłym miesiącu premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet podkreślił, że zasada „2G” przyznająca więcej praw tylko osobom zaszczepionym i ozdrowieńcom nie wchodzi w rachubę jeśli chodzi o Nadrenię Północną-Westfalię.

    Hamburg

    Hamburg był pierwszym krajem związkowym, który wprowadził możliwość stosowania zasady „2G”. Miało to miejsce w dniu 28 sierpnia. Dzięki temu Senat pozwolił na to, aby podczas imprez niemal nie obowiązywały obostrzenia nałożone w związku z pandemią – pod warunkiem, że uczestniczą w nich tylko osoby zaszczepione i wyleczone z COVID-19.

    Organizatorzy wydarzeń i właściciele lokali gastronomicznych mogą zatem sami zdecydować, czy chcą wpuszczać do swoich obiektów tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńców, którzy zostaną w dużym stopniu zwolnieni z obowiązku przestrzegania dotychczasowych wymogów typu dystans i maska, czy też chcą nadal korzystać z modelu „3G”, a zatem umożliwiać dostęp do świadczonych przez siebie usług także tym osobom, które są w stanie przedłożyć negatywny wynik testu na koronawirusa.

    Badenia-Wirtembergia, Nadrenia-Palatynat i Szlezwik-Holsztyn

    W Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Palatynacie i Szlezwiku-Holsztynie zasada „2G” ma być stosowana tylko w sytuacji zagrażającego szpitalom przeciążenia ze względu na dużą liczbę hospitalizacji związanych z zachorowaniem na COVID-19.

    Gdyby w przyszłości doszło do przekroczenia dopuszczalnych wartości w Badenii-Wirtembergii, obowiązywać zacznie zasada „2G”. Osoby niezaszczepione nie miałyby już wtedy dostępu do restauracji, imprez kulturalnych i sportowych, a ponadto musiałyby ograniczyć do minimum kontakty społeczne. Nowe rozporządzenie wejdzie w życie w poniedziałek.

    Daniel Günther (CDU), premier kraju związkowego Szlezwik-Holsztyn, dał jasno do zrozumienia, że jeśli sytuacja w szpitalach znów stanie się poważna, przepisy zostaną zaostrzone. Zostałaby wówczas wprowadzona zasada „2G” z opcją wyboru zasady „3G”.

    Również Nadrenia-Palatynat zapowiedziała wprowadzenie zasady „2G” w razie pogorszenia sytuacji na oddziałach intensywnej terapii. Rząd nie przewiduje wprowadzenia kolejnego lockdownu. Zamiast tego, wraz ze wzrostem zapadalności ograniczony zostanie dostęp osób niezaszczepionych do różnego rodzaju usług.

    Brema, Saara

    W obu krajach związkowych odsetek osób zaszczepionych jest jednym z najwyższych w Niemczech. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnego wprowadzenia zasady „2G”.

    Saksonia-Anhalt

    We wtorek rząd krajowy w Saksonii-Anhalt również zdecydował się na wprowadzenie możliwości stosowania zasady „2G”. Zgodnie z przedstawionym w Magdeburgu znowelizowanym rozporządzeniem, przedsiębiorstwa i organizatorzy imprez mogą sami decydować o tym, czy chcą świadczyć usługi tylko dla osób zaszczepionych i wyleczonych z COVID-19. Jest to jedynie propozycja, a nie zobowiązanie, wyjaśnił rząd. Wybrany wariant musi zostać wcześniej zgłoszony do urzędu ds. zdrowia publicznego i podany do publicznej wiadomości poprzez zamieszczenie ogłoszenia lub tablicy informacyjnej w danym miejscu.

    Meklemburgia-Pomorze Przednie, Saksonia i Turyngia

    Jak na razie nie wiadomo, jakie decyzje odnośnie ewentualnego wprowadzenia zasady „2G” zapadną w tych krajach związkowych.

    Źródło: www.zdf.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    Jeszcze żółte opaski z narysowaną strzykawką zamiast gwiazdy Dawida dla niezaszczepionych wyprowadzić. Obozy jeszcze stoją.

    Marta

    Nooooo….. Znam z historii z lat 30 jeden napis ktory widnial …. Ktos wie co mam na mysli!?????

    Historia ppwtórka

    Jeszcze jakiś czas temu zapewniali że korzystanie z podróżowania, lokali itp nie bedzie uzaleznione od tego czy ktos jest zaszczepiony..Nikt nie ma prawa wywierać nacisku ,presji w celu przyjmowania nieprzebadanego preparatu nazwanego szczepionką. Jak narazie stosuje sie psychiczna presję ze niby nie jest przymusowa ale….Wejście do wagonów pociągów do.auschwitz też nie było przymusowe ale Ci ktorzy weszli przedłużyli sobie o killa miesięcy pobyt na tym Świecie. Metody są, jak Panstwo widzicie takie same.

    Ostatnio edytowane 2 lat temu przez Historia ppwtórka
    Maciej

    na all inklusive lecicie i w amoku zakladacie te opaski i dajecie sie segregowac 😀

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x