02.08.2020

Zamach podczas Oktoberfest: Po 40 latach umorzono dochodzenie

Ostatnio dodane

Kamizelka odblaskowa w Niemczech i w Europie – regulacje, kary i najważniejsze informacje!

Kamizelka odblaskowa, w Niemczech nazywana "Warnweste", to obowiązkowy element wyposażenia samochodu służący bezpieczeństwu kierowcy oraz pasażerów pojazdów mechanicznych. Ale...

14 najciekawszych atrakcji turystycznych w Bawarii, które trzeba zobaczyć!

Bawaria to kraj związkowy o wielu obliczach. Atrakcje turystyczne Bawarii są równie różnorodne – od pięknych miast pełnych niesamowitych...

Ogródek działkowy w Niemczech – koszty oraz najważniejsze informacje!

Praca w ogródku działkowym to jedno z ulubionych zajęć ludzi w każdym wieku oraz rodzin przez cały rok. Uprawianie...

Oto jak przedłużyć termin złożenia zeznania podatkowego w Niemczech!

Nie każdy jest w Niemczech zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego. Jednak każdego roku wielu podatników jest zaskoczonych, że prawie...

13 osób zginęło w ataku bombowym na Oktoberfest w Monachium 40 lat temu. Nowe dochodzenie miało wyjaśnić, czy sprawca miał wspólników. Teraz prokuratura federalna umorzyła dochodzenie: Nie znaleziono dowodów wskazujących na ewentualny udział w zamachu osób trzecich.

Zgodnie z wynikami nowego dochodzenia, zamachowiec Gundolf Koehler działał z prawicowej ekstremistycznej motywacji. Jednak nawet po przeprowadzeniu ponad tysiąca przesłuchań i zbadaniu setek tropów nie znaleziono żadnych wskazówek na istnienie wspólników.

1008 przesłuchanych świadków, 888 sprawdzonych tropów

„Nie mamy wystarczających dowodów na istnienie innych osób w roli wspólników, podżegaczy czy asystentów w zamachu dokonanym przez Gundolfa Köhlera”, powiedział rzecznik prasowy prokuratury. Według „Süddeutsche Zeitung” przesłuchano dokładnie 1008 świadków, sprawdzono 888 tropów i przejrzano 300.000 stron akt.

Wieczorem 26 września 1980 r. 1,39 kilograma materiałów wybuchowych zabiło dwunastu gości i zraniło ponad 200 osób przy głównym wejściu na Oktoberfest. Śruby i gwoździe zwiększyły siłę niszczącą. Zginął również sam zamachowiec, prawicowy ekstremista Gundolf Köhler.

Władze Niemiec mówiły o jednym sprawcy

Student geologii Köhler był zwolennikiem zakazanej wówczas grupy prawicowych ekstremistów „Wehrsportgruppe Hoffmanna” (wojskowa grupa sportowa Hoffmanna). Akta szybko zostały zamknięte, a postępowanie umorzone. Władze mówiły o jednym sprawcy, który popełnił przestępstwo z czysto prywatnych pobudek.

Wątpili w to krewni, przedstawiciele ofiar i politycy różnych partii. Od dziesięcioleci prowadzili kampanię na rzecz wznowienia dochodzenia – co nastąpiło w grudniu 2014 roku.
„Najpoważniejsze zabójstwo prawicowych ekstremistów w Republice Federalnej Niemiec”.

Kiedy Prokurator Generalny ogłosił ponowne otwarcie akt pod koniec 2014 roku – około półtora roku po rozpoczęciu procesu o zabójstwa prawicowych ekstremistów w „Narodowo-Socjalistycznym Podziemiu” (NSU) – było to również wyznanie: że ponad trzy dekady temu nie wszystko poszło w Niemczech dobrze. Zamach określił wówczas jako „najpoważniejsze ekstremistyczne zabójstwo prawicowe w historii Republiki Federalnej Niemiec”.

źródło: www.tagesschau.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x