Wypowiedzenie w okresie próbnym: szef zobaczył pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim w mediach społecznościowych

    Życie na poziomie minimum socjalnego: około 5,5 milionom osób w Niemczech dochód obywatelski (niem. Bürgergeld) ma pomóc w pokryciu kosztów utrzymania. Osoby pobierające zasiłek często muszą stawić czoła uprzedzeniom. Dotyczy to również niektórych bohaterów programu dokumentalnego „Hartz und herzlich” emitowanego na RTL Zwei. W serialu widzowie poznają codzienne życie bezrobotnych. Podczas gdy niektórzy wolą nadal utrzymywać się z zasiłku, inni starają się znaleźć pracę. Tak jak 22-letni Pascal, który jednak po zaledwie czterech tygodniach w nowej pracy został zwolniony.

    Ekipa pracująca nad programem dokumentalnym „Hartz und herzlich” często powraca do jednego miejsca w Mannheim, tzw. Benz-Baracken, dzielnicy mieszkaniowej w Waldhof. Pascal, jego siostra Selina i ich matka Petra również mieszkają na dawnym osiedlu robotniczym. Niedawno Pascal zapowiedział, że chce zostać influencerem na TikToku. Niedługo przed tym zwolniono go z pracy.

    Pascal otrzymał wypowiedzenie umowy na okres próbny: szef widział go w mediach społecznościowych w trakcie zwolnienia chorobowego

    Pod koniec 2023 r. Pascal poinformował w programie „Hartz und herzlich”, że podpisał umowę z agencją pracy tymczasowej i będzie teraz pracował jako magazynier. Powiedział, że zamiast pobierania dochodu obywatelskiego zarabia teraz 1.800 euro brutto miesięcznie. Ale już po czterech tygodniach w nowej pracy, 21-latek narobił sobie kłopotów. Jego pracodawca zobaczył, że Pascal jest aktywny w mediach społecznościowych, pomimo tego, że wcześniej zgłosił, że jest chory i nie może przyjść do pracy. Pascal opowiadał później w programie „Hartz und herzlich”, że pracodawca stwierdził wówczas, że najwyraźniej nie jest aż tak chory i nie powinien go okłamywać. Kilka dni później do skrzynki pocztowej rodziny z Mannheim wpadło wypowiedzenie umowy o pracę na czas określony.

    Według kancelarii Greier, trzeba być ostrożnym jeśli chodzi o publikowanie postów w mediach społecznościowych w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim. Wprawdzie poświadczona niezdolność do pracy nie musi oznaczać, że trzeba siedzieć w domu w łóżku. Niemniej jednak, pracownicy są zobowiązani do powstrzymania się od robienia czegokolwiek, co nie sprzyja powrotowi do zdrowia. Zdjęcia z wyjazdów na narty czy imprez są obecnie częstym dowodem w postępowaniach o niesłuszne zwolnienie z pracy – ostrzegają eksperci ds. prawa pracy z kancelarii Greier.

    Zamiast pobierania zasiłku woli być influencerem: po zwolnieniu z pracy bohater programu „Hartz und herzlich” spróbuje swoich sił na TikToku

    W programie RTL Zwei nie ujawniono dokładnie, jakie posty spowodowały, że bohater programu „Hartz und herzlich” został zwolniony w trakcie okresu próbnego. Jedno jest jednak pewne: pomimo niepowodzenia, Pascal nie poddał się.

    Od czasu zakończenia swojej krótkiej przygody ze światem pracy tymczasowej, 22-latek skoncentrował się teraz na realizacji swojego marzenia o tym, by zostać influencerem. Aby uniezależnić się od Bürgergeld, wspólnie z matką zarejestrowali działalność gospodarczą. W marcu 2024 r. Pascal miał już na TikToku 1,6 mln polubień i ponad 150 tys. obserwujących. Jeśli jednak nie uda się zrealizować planów związanych z karierą na TikToku, Pascal chce ponownie poszukać nowej pracy.

    Podwyżka zasiłku obywatelskiego: nowe podstawowe stawki świadczeń socjalnych wywołują kontrowersje

    W ubiegłym roku zasiłek dla bezrobotnych Arbeitslosengeld II, potocznie nazywany Hartz IV, został zastąpiony przez Bürgergeld. Aby zrekompensować osobom pobierającym świadczenie wyższe koszty utrzymania wynikające z inflacji, w styczniu 2024 r. stawki wzrosły o około 12 proc. Doprowadziło to do burzliwych dyskusji w społeczeństwie, ale także w samej koalicji rządowej złożonej z SPD, Zielonych oraz FDP. Wiele osób obawia się, że obecnie bardziej opłacalne jest pobieranie dochodu obywatelskiego niż praca za niskie wynagrodzenie. Niedawno ekonomiści obalili tę tezę.

    Źródło: www.24hamburg.de

    Obserwuj Dojczland.info i bądź na bieżąco:

    196,777FaniLubię
    24,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Tomek

    A na tym tiktoku to będzie ludzi uczył jak ciągnąć zasiłki od państwa? Serio, jakim trzeba być beztalenciem, durniem i leniem żeby sobie nie umieć znaleźć pracy i jej utrzymać?
    Podobno komisja europejska coś tam buczy o zakazie tiktoka na terenie UE. W końcu jakiś dobry pomysł ze strony tych nierobów brukselskich.

    Jözeff

    No i właśnie na taką patole wszyscy się zrzucamy, aż gotuje się krew…

    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x